בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון: שליש שלישי 
אני רוצה לרדת  

אני רוצה לרדת

 
הריון: שליש שלישי |
 
לימור גריף

הפסקת הריון בשלב מאוחר, נשמעת כמו "תעצרו את הרכבת אני רוצה לרדת", אחרי שהרכבת כבר הגיעה ליעדה הסופי. מהי בדיוק הפסקת הריון בשלב מאוחר, והאם ידעתם שהפסקת הריון ללא אישור ועדה היא עבירה על החוק?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תעשה שהכל יגמר (צילום: BRADI-flickr.com)
 תעשה שהכל יגמר (צילום: BRADI-flickr.com)   
הפלה בכל שלב אינה נעימה ומוצגת פעמים רבות כסוטה מן הנורמות המקובלות. הידעתם כי הפסקת הריון ללא אישור ועדה היא עבירה על החוק? כיצד מתמודדת אישה עם הפלה בשלב מאוחר, האם זו לידה של ממש או שזהו תהליך פשוט, פיזית ופרוצדורלית?

מה מותר מה אסור

מדינת ישראל, מערכת הבריאות והחוק, הטילו וטו על הסיבות שבגללן אפשר לבצע הפלה מלאכותית של הריון בכלל: אם האישה היא מתחת לגיל 18 או שמלאו לה 40 שנה. אם ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי (אונס או גילוי עריות) או שהוא מחוץ לנישואין. אם הוולד עלול להיות בעל מום רפואי או נפשי, ואם המשך ההריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום לה נזק גופני או נפשי.

לידיעת ההורים

הפסקת ההיריון תתקיים רק באישור ובהסכמתה הכתובה והמודעת של האישה. האישה תקבל את מלוא ההסברים על הסיכונים הנפשיים כמו גם הגופניים הכרוכים בהפלה. אישה או נערה שנכנסו להריון מחוץ לנישואין, יכולות לקבל אישור לעבור הפסקת הריון גם ללא ידיעת ההורים. הורים שמעתם?

עובר בן 23 שבועות נחשב תינוק

על מנת לבצע הפסקת הריון יש לפנות אל אחת הועדות הרפואיות להן הוענקה הסמכות לכך. בוועדה יהיו נוכחים עובדת סוציאלית, רופא נשים ורופא נוסף. על-פי החוק במדינת ישראל, אין לבצע הפסקת הריון לאחר השבוע ה-23 להריון, מאחר ובזמן זה מוגדר העובר כבר-חיים, אלא במקרה בו אובחן אצל העובר מום עוברי בבדיקת אולטרה סאונד או בדיקת מי שפיר.
 

הפסקת הריון או לידה מוקדמת

 
ד"ר דוד ישי, מומחה במיילדות ובגניקולוגיה, מבהיר כי יש להבדיל בין הפלה טבעית, שבה מפסיק ההריון להתפתח מעצמו, ובין הפלה יזומה שהיא בעצם הפסקה של הריון חי (תקין או לא).
בארץ אין הגבלה של הגיל שבו אפשר להפסיק את ההריון, בתנאי שיש אינדיקציה מתאימה, מסביר ד"ר ישי. ובכל זאת יש אבחנה בין הפסקת הריון מתחת שבוע 23, ובין הפסקת הריון מגיל 23 שבועות ואילך, שבוע שממנו והלאה יש לעובר סיכוי לחיות אם ייוולד, ובעצם מדובר בלידה מוקדמת.

עד השבוע ה-23

"לצורך אישור הפסקת הריון עד שבוע 23 קיימת ועדה בכל בית חולים. לצורך אישור הפסקת הריון משבוע 23 ואילך, מונו מספר ועדות מיוחדות עליונות, אחת בכל איזור בארץ, ורק מסמכותן לאשר את הפעולה". רוב הפסקות ההריון המוקדמות הן הפסקות של הריונות לא רצויים, וקשורות בעיקר לנשים שאינן נשואות או נשים מעל גיל 40.

מה קורה בשבועות המתקדמים?

ד"ר ישי מוסיף להבהיר כי בהפסקות הריון מאוחרות המצב הפוך. "רובן הן הפסקות של הריון רצוי שמעמיד את האישה בסכנה שלא הייתה ידועה מראש או שמדובר במום או בעיה בעובר שהופיעו בשלב מאוחר. מיעוטן הן הפסקות של הריון לא רצוי שאובחן רק בשלב מאוחר". הפסקת הריון עד שבוע 7 ( 49 ימים ) נעשית בד"כ תרופתית ע"י תכשיר שנקרא מפיג'ין. הפעולה מתבצעת ללא הרדמה, וללא שימוש במכשירים לצורך הרחבת צוואר הרחם.

בין 7 ל-12 שבועות

הפסקת הריון בין שבוע 7 לשבוע 12-13 נעשית ע"י גרידה רגילה או בדרך השכיחה יותר, על ידי גרידת שאיבה. הפעולה נעשית בהרדמה כללית, וכדי לבצעה יש צורך להרחיב את צוואר הרחם תחילה. משבוע 17-18 מבוצעת הפסקת ההיריון ע"י גרימת לידה בשיטות שונות שכולן גורמות להתכווצויות של הרחם, פתיחת הצוואר ופליטת העובר.
 

כיצד מתבצעת הפלה מאוחרת?

ד"ר גדעון קופרניק, מנהל מיון נשים, מרז רפואי קפלן, מסביר כי הבעיה העיקרית בהפסקות הריון מאוחרות, היא שגודל העובר לא מאפשר הוצאתו דרך צוואר הרחם, כמו שמתבצע בשבועות הראשונים להריון, ויש צורך להכין את צוואר הרחם לפני הפעולה. ד"ר קופרניק מונה מספר שיטות להרחבת הצוואר: ניתן לגרום להתכווצויות הרחם בשיטות שונות, כמו תרופות הניתנות דרך הווריד או הזרקה לתוך חלל הרחם של חומרים שגורמים להתכווצותו. בשיטה זו נפתח הצוואר כמו בתהליך לידה רגיל. התהליך יכול להמשך מספר רב של שעות ועד מספר ימים, ומלווה בכאבים שנובעים מהתכווצות הרחם, ודומה לתהליך לידה רגיל. לא תמיד ניתן מבחינה לוגיסטית לבצע אלחוש אפידורלי במקרים אלה. לאחר פליטת העובר, יש ברוב המקרים צורך לבצע גרדה עדינה של חלל הרחם, שמתבצעת בהרדמה כללית, כדי לוודא שאין שארית של הריון ברחם.

ויש גם מקלות

מוסיף קופרניק להסביר כי ניתן גם לגרום להרחבת הצוואר בשיטת הלמינריות. בשיטה זו מחדירים מעין מקלות עדינים לתוך הצוואר. אותם מקלות-למינריות עשויים מחומר סינטטי, שסופח נוזלים מהצוואר, כך שהוא מתרחב באיטיות, ללא כאבים או תחושות אי נעימות. כדי להשיג פתיחת צוואר מתאימה לגיל ההריון, יש לעיתים צורך להכניס למינריות מספר פעמים, עד לקבלת פתיחה רצויה, תהליך שיכול להמשך עד יום וחצי. לאחר החדרת הלמינריות מתבצע ריקון הרחם ובקורת החלל בהרדמה כללית, בד"כ ללא קושי מיוחד. בשיטה זו אין אומנם קיצור של התהליך, אולם הוא אינו כרוך בסבל כמו בשיטת גרימת הצירים. לצורך ריקון הרחם, האישה מתאשפזת באשפוז יום ומשתחררת לאחר מספר שעות לביתה.
 
 

סיבוכים?

מה יעלה בגורלי? (צילום: beccage-flickr.com)
 מה יעלה בגורלי? (צילום: beccage-flickr.com)   
אחוז הסיבוכים נמוך ביותר בשתי השיטות, מסביר ד"ר קופרניק, ואין כל קושי להכנס שוב להריון בעתיד. ההמלצות בשחרור הן אנטיביוטיקה פרופילקטית, חזייה לוחצת, ושימוש בתרופות למניעת יצור חלב, כמו גם המלצות לגבי אמצעי מניעה בשעת הצורך. "תהליך ההחלמה תלוי בגודל ההיריון. ככל שההיריון מבוגר יותר, ההחלמה דומה יותר ללידה. ההמלצות שלנו הן עד שבוע מנוחה בבית, ואם יש צורך ניתן להאריך תקופה זו.

הסיבוכים התיאורטיים של הפסקות הריון מאוחרות נדירים ביותר והם: זיהום, דימום, גרימת נזק לרחם במהלך התהליך, השארת קטע רקמה ברחם, וצורך לנקות את החלל בשנית. ובמקרים נדירים ביותר קרע ועד כריתת הרחם.

מה עולה בגורלו?

על העובר שכבר הספיק להבשיל, ובכל זאת עבר תהליך של הפלה, אף אחד לא ממש מדבר.
העובר והשליה נשלחים תמיד לבדיקה פתולוגית, מסביר לנו ד"ר קופרניק, ובמקרים של חשד למומים בעובר, הוא נשלח גם לבדיקה גנטית, במכון הגנטי של בית החולים. ד"ר ישי מוסיף כי בהפסקת ההריון, בגיל בו יש סיכוי שהעובר ישרוד את התהליך ויישאר חי, מקובל להפסיק את חייו לפני הפעולה עצמה.

הפלה נפשית

בני הזוג או האישה שעוברים בעל כורחם או ברצונם החופשי את הפרוצדורה של הפלה או הפסקת הריון מאוחרת, צריכים לקחת בחשבון שמעבר להתמודדות הפיזית הקשה, והבירוקרטיה שמכבידה עוד יותר על הסיטואציה המורכבת הזו, מדובר במעמסה נפשית כבדה ביותר שמצריכה כוחות ותעצומות נפש. לכן, גם אם אתן לוקחות את ההחלטה באופן עצמאי, אל תשאירו את עצמכם לבד במערכה, תנו לאחרים לסייע לכם להתמודד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by