בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עתיד משפחתי  

עתיד משפחתי

 
 
רויטל קיבק-ארמה

איך יראה התא המשפחתי עוד שלושים שנה? פחות סרטים עם גייז, פחות גירושים ויותר ילדים מחונכים. הצצה מרתקת לעתיד שלפנינו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יוצאים למסע (צילום: shipsonfire.com-flickr.com)
 יוצאים למסע (צילום: shipsonfire.com-flickr.com)   
בשורה משמחת לקראת אירועי החג המשפחתיים המדשדשים עלינו לטובה: פחות ילדים להורים גרושים, פחות ילדים לאימהות חד הוריות, והרבה יותר הורים, שיהוו מודל חיובי לזוגיות אוהבת עבור ילדיהם. מתי? כ- 20-30 שנה מהיום, מה שאומר שהתינוקות שלנו הם מתקני העולם הבאים. סבלנות. הספירה לאחור כבר החלה.

העתידן ד"ר דוד פסיג, העוסק בחיזוי טכנולוגי, חברתי וחינוכי, נשמע אופטימי למדי בדברו על התא המשפחתי שלנו בראייה עתידנית: "נהוג לחשוב שאם היום אחוז המשפחות החד הוריות ואחוז הגירושין נמצא בעלייה, הרי שבעוד 20 שנה, הוא ימשיך לעלות עוד ועוד, אבל זה לא כך. למרות ההתפתחות הטכנולוגית שמביאה לידי ניכור חברתי (יותר תקשורת וירטואלית ופחות תקשורת בין-אישית), יש מחזוריות שמתקנת תוצרי לוואי".

ההגיון מאחורי

רגע לפני שממשיכים, חשוב להבין, שאין כאן מיסטיקה: זהו חקר אבולוציוני מדעי לחלוטין, שבו מזהה החוקר העתידן מְגַמּוֹת בתחומים שונים. כדי לחקור את העתיד מניחים, קודם כל, שיש הגיון בהתפתחות של המערכות השונות (כמו המערכת החברתית, הפוליטית, הטכנולוגית וכדומה). העֲתִידן מחפש אחר אותו הגיון, מכניס את הנתונים שבידיו לְמוֹדֶלִים מתמטים וסטטיסטיים, ומנסה לגלות את השלב הבא. בתחום החברתי, למשל, מזהה העתידן תהליכים חברתיים, בחבילות של עשרות שנים, וכך הוא יודע לחזות, כיצד תיראה החברה שלנו במספר מוגדר של שנים מהיום.

איך שגלגל מסתובב לו

ד"ר פסיג מסתמך בדבריו על מודל הדורות, שתפקידו לחזות תהליכים חברתיים. המודל פותח על ידי הסוציולוגים האמריקאיים שטראוס והאווי. הם מצאו, שקיימת מחזוריות באופי הדורות, לפיה למעלה מ- 500 שנה נמצא דפוס מחזורי, שמלווה אותנו כבר 7 פעמים ברציפות. כל מחזור כזה הוא בן 80 שנה והוא מחולק ל- 4 תקופות: תקופת העוררות בה נולדים האידיאליסטים, תקופת האינדיבידואליזם בה נולדים המתנגדים, תקופה של משבר בה נולדים המאזרחים, ותקופה של אלטרואיזם בה נולדים הסתגלנים.
 

מתקני העולם באים

ידיד המשפחה (צילום: peyri-flickr.com)
 ידיד המשפחה (צילום: peyri-flickr.com)   
"היום אנחנו נמצאים בתחילת השלב הרביעי של המחזור השביעי שהם זיהו" אומר ד"ר פסיג. "השלב הרביעי הוא הדור הרביעי: אחד המאפיינים העיקריים של בני דור זה, הוא היותם מתקני עולם, וסביר להניח שהדור הזה, שכרגע נולד, יבוא לידי ביטוי כבר ב- 10-20 השנים הבאות בערכי המשפחה שלו. הדור הרביעי הוא יותר משפחתי ממה שהיו הוריו, והוא יבקש לתקן את התא המשפחתי, את הניכור הבין-אישי ואת היחסים בזוגיות. בני הדור הרביעי יגדלו בעצמם במשפחות מורכבות עם 30-50 אחוזי גירושין, וינסו לתקן את מה שהוריהם עשו. הם יגדלו את ילדיהם בצורה מגוננת יותר "יחנקו" את ילדיהם מרוב אהבה.

מתי התערער התא המשפחתי שלנו?

"התא המשפחתי התערער כשהזוגיות הלכה והתערערה, בגלל מעמד עצמאי וכלכלי של האישה, שהוא תוצר פתיחות חברתית ב- 50-60 השנים האחרונות. מגמה של נשים עצמאיות ומצליחות תתחזק, אבל אנחנו נראה נשים מצליחות שמגיעות לגיל 40 פלוס, ואחרי שהשיגו הישגים חברתיים וכלכליים, הן אינן מעוניינות להמשיך לעבוד, ואז הן חוזרות לתא המשפחתי ומשקיעות בו. זו המגמה שנצפה בה ב- 20 השנים הקרובות.

גם הוליווד יודעת לנבא תהליכים?

ד"ר פסיג טוען שכן: "הוליווד מקדימה בד"כ את מה שעתיד לבוא, וכבר היום היא מסמנת בסרטיה את התא המשפחתי המסורתי שעתיד לבוא, ובסרטים העכשוויים הוא מקבל חשיבות גדולה מאי פעם. אם פעם בלטו בסרטים דמויות של הורים הומוסקסואליים, הרי שהיום יש חזרה בסרטים לדמויות המבנה המשפחתי הקלאסי, וסביבן מסרים חיוביים. ההומוסקסואלים יקבלו הכרה, אבל החברה לא תרצה להדגיש אותם כערך. מבחינה ערכית החברה תרצה לעבור תהליך של אנטיתזה, ולחזור לערכי התא המשפחתי הרגיל, לחזק אותו, והוא שיצבור תאוצה".

ומה לגבי החינוך?

לד"ר פסיג בשורה משמחת למורים: "החינוך יהפוך להיות הדבר החשוב ביותר בחברה של עוד 30-40 שנה, ומעמד המורה יחזור לקדמותו", הוא מגלה."הסוציאליזציה של הילדים היא מרכיב חשוב מאוד בחינוכם, וביה"ס לא ייעלם".

האם מודל המחזוריות אומר שהגלגל יחזור על עצמו ושוב, ואנו נצפה אי שם בעתיד הרחוק בתא משפחתי מתפורר? בואו נקווה שהתבונה תקדים את המחזוריות האנושית, ונלמד מטעויות העבר. עד אז, חבקו חזק חזק את העוללים שלכם, מתקני העולם המתוקים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by