בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לונדון דווקא כן מחכה 

לונדון דווקא כן מחכה

 
 
רוני בר, מערכת RED

המוניטין האפרפר לא עושה צדק עם הבירה הבריטית, הבנייה המודרנית שלה, ושלל גווניה הרבים. אדריכלות מודרנית בלונדון, עוד לפני האולימפיאדה המתוכננת שוודאי תוסיף עוד צבעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יחסית לאחיותיה האירופאיות, לונדון היא עיר חדשה. אמנם היא הוקמה על ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה אבל חלקים נרחבים של העיר נהרסו בשריפה הגדולה של 1666, ושוב בבליץ הגרמני במלחמת העולם השניה. כמו ערים אחרות ברחבי העולם, גם לונדון סבלה מהידרדרות והגירה שלילית לאחר המלחמה, ושוב במקביל למגמה העולמית - גם היא החלה להתעורר לחיים בשנות השבעים והשמונים.

במקביל לצמיחת העיר גם האדריכלות פורחת: בעשר השנים האחרונות הוקמו בלונדון פרויקטים רבים, חלקם במרכז העיר המתחדש, וחלקם באזורים שעד כה נחשבו לשוליים-נידחים ולאחרונה הפכו למרכזי פיתוח מרתקים. אפשר לנחש שהתנופה בבירה הבריטית רק תגבר לקראת האולימפיאדה של 2012, אבל גם כיום אפשר להתרשם מעשרות פרויקטים ומבנים חדשים שנותנים פייט רציני לדימוי האפרפר של העיר.
 
 
 
הברון מלונדון
אי אפשר לדבר על אדריכלות עכשווית בלונדון בלי להזכיר את נורמן פוסטר (הברון נורמן פוסטר בשבילכם). האדריכל הבריטי בונה בכל רחבי העולם אבל נדמה שבלונדון אי אפשר לזרוק אבן בלי לפגוע בבניין שהוא חתום עליו. הבנייה שלו מתאפיינת לרוב בשימוש בזכוכית, טכנולוגיה מתקדמת וחשיבה אקולוגית, הנה כמה דוגמאות:

30 St Mary Axe
שנת הקמה: 2001-2004
מוכר יותר בשם החיבה "הגרקין", על שם זן של מלפפון קטן ושמן שלרוב משמש להכנת חמוצים, או על שמה שם חברת הביטוח Swiss Re, בעלת הבניין לשעבר שעדיין מאכלסת את רוב שטחו - זהו אולי המגדל המפורסם ביותר בקו הרקיע של העיר (אך רק השישי בגובהו). הקומות בעלות קו מתאר עגול בגודל משתנה כך שצורת המבנה מזכירה מעין איצטרובל מאורך. חיפוי הזכוכית מתייחס לאדם שמסתכל עליו ממרחקים שונים: הזכוכית מחולקת למעויינים קטנים, כשכל 16 מעויינים מרכיבים מעויין בקנה מידה גדול יותר, ואותם מעויינים גדולים יוצרים ספירלה אלכסונית ענקית על פני החזית.

איך להגיע: קשה לפספס את המגדל הזה. הוא ממוקם בלב הסיטי של לונדון, צפון-מערבית ל-Tower of London. תחנות האנדרגראונד הקרובות ביותר הן Aldgate ו-Liverpool St.
 
 
 
עיריית לונדון
שנת הקמה: 2002
עיריית לונדון שוכנת, יחד עם גופים נוספים, במבנה עגול ונטוי על גדות התמזה. פוסטר ושותפיו בחרו בצורה זו כדי להקטין את שטח הפנים של הבניין וליצור מבנה חכם יותר מבחינה אקולוגית, אך התוצאה הסופית נתונה במחלוקת, לפחות מבחינה אסתטית. גם הפעם הבריטים לא יכלו להתאפק והשוו את הבניין לביצה מעוותת, לקסדת אופנוע ולקסדה של דארת' ויידר. הגדיל לעשות ראש עיריית לונדון, קן ליווינגסטון, שכינה את הבניין "אשכים מזכוכית". גרם המדרגות הספירלי שבתוך הבניין מזכיר הכלאה בין מדרגות הוותיקן לציור של אשר.

איך להגיע: בניין העירייה ממוקם על גדות נהר התמזה, בצידו הדרומי של ה-Tower Bridge. תחנת האנדרגראונד הקרובה היא London Bridge.
 
 
Millennium Bridge
שנת הקמה: 2000
ה-Millennium Bridge, גשר להולכי רגל מעל התמזה, הוא הגשר הראשון שנבנה בעיר מאז השלמתו של ה-Tower Bridge בשנת 1894. הגשר נסגר לשיפוצים יומיים אחרי הפתיחה החגיגית ביוני 2000, לאחר שהקהל הגדול שעלה על הגשר גרם לתנודות לא רצויות. הגשר נפתח שוב כמה חודשים מאוחר יותר. אם מתעלמים מהמבוכה הראשונית, העיצוב של הגשר דינמי וקליל, עם צללית שטוחה בזכות הצבת כבלי הגשר בגובה משטח ההליכה ולא מעליו.

איך להגיע: הגשר מחבר בין הטייט מודרן בצד הדרומי של התמזה לאזור הסיטי וכנסיית סנט פול בגדה הצפונית.
 
 
פוסטר חתום על פרוייקטים נוספים רבים בעיר, ביניהם חיפוי הזכוכית מעל הרחבה הפנימית במוזיאון הבריטי; בניין המנהלה והבנייין החדש של ה-Tanaka Business School בקמפוס של האימפריאל קולג' ב-South Kensington ובניין המשרדים Tower Place, הממוקם ממש ממול לכניסה ל-Tower of London, ושווה הצצה בעיקר בגלל הרחבה שמופרדת מהרחוב באמצעות קיר זכוכית תלוי.

לא עיר של אדריכל אחד

למרות הפרויקטים הרבים של פוסטר, לונדון רחוקה מלהיות עיר של אדריכל אחד. מי שמחפש גיוון יכול למצוא עוד סגנונות רבים בעיר: מבני משרדים, תרבות, חינוך ומגורים נבנים תוך שימוש בסגנונות שונים וחומרים מגוונים, מלוחות פלדה חלודה ועד פוליקרבונט צבעוני.
 
 
Cardinal Place
אדריכל: EPR Architects
שנת הקמה: 2004
בין קדרלת וסטמיניסטר לתחנת ויקטוריה הוקם פרויקט Cardinal Place, המכיל חנויות ומשרדים. הבניין הוקם בדיוק מעל לקווי האנדרגראונד District ו-Circle שלמעשה עוברים בתוך המרתף שלו, ובולמי זעזועים מגומי מונעים מיושבי הבניין לרוץ למקלטים בכל פעם שרכבת עוברת. הבניין מציג חזית זכוכית ישרה לכיוון הרחוב, אך בפינה מחכה הפתעה, כשגג הבניין יורד לעבר מפלס הקרקע ופוגש אותו בצורת שפיץ חד.

איך להגיע: הבניין ממוקם ברחוב ויקטוריה ברובע וסטמיניסטר, לא רחוק מבית הפרלמנט.
 
 
The Home Office building
אדריכל: טרי פארל
שנת הקמה: 2005
לא רחוק מה-Cardinal Place, עדיין ברובע וסטמיניסטר, ממוקם הבניין החדש של משרד הפנים הבריטי, שתוכנן על ידי האדריכל הבריטי טרי פארל. באתר היה ממוקם בעבר משרד הסביבה, אך הבניינים הישנים שכונו "שלוש האחיות המכוערות" נהרסו לטובת התכנון החדש. במטרה ליצור בניין נגיש ולא מנוכר, המתכננים הציעו מתחם עם בניה לא גבוהה ועירוב שימושים, וחזית מעניינת עם אלמנטים מגוונים שיוצרת פנים ידידותיות כלפי הרחוב והציבור. המתחם מורכב משלושה מבנים, כל אחד בנוי סביב חצר, שביניהם רחוב פנימי המואר באור טבעי ומכיל בתי קפה, חנויות ופינות ישיבה.

איך להגיע: המתחם ממוקם ב-Marsham Street ברובע וסטמיניסטר, לא רחוק מבית הפרלמנט וקדרלת וסטמיניסטר.
 
 
Peckham Library
אדריכל: אסלופ אדריכלים
שנת הקמה: 2000
מי אמר שספריה חייבת להיות כבדה ויבשושית? הספריה שתכנן האדריכל וויל אסלופ מוכיחה שאפשר גם אחרת. היא צבעונית, משעשעת ומטרתה העיקרית היא לגרום סקרנות ועניין. חתך המבנה הוא בצורת ר', כך שנוצר אזור מקורה בחזית. האזור המקורה מתחבר לרחבה, שהופכת את הספריה למוקד אזורי ולא לעוד סתם בניין ברחוב. העמודים בחזית המבנה מוצבים בזויות לא אחידות, ונוצרת תחושה כאילו שתי הקומות העליונות אינן יציבות. החזית הצפונית מחופה זכוכית צבעונית שמחדירה אור טבעי לאולמות הקריאה.

איך להגיע: הספרייה ממוקמת ב- Peckham Hill Street מספר 122, בדרום-מזרח לונדון. למקום מגיעים קווי האוטובוס 12, 36, 63, 171, 312, 436.
 
 
Laban Dance School
אדריכל: ז'ק הרצוג ופייר דה מוירון
שנת הקמה: 2003
בית הספר לריקוד "לבּן" כמעט נעלם בתוך השטח הירוק בו הוא ממוקם. את המבנה תכננו האדריכלים השוויצרים הרצוג ודה מוירון, שגם חתומים על ההפיכה המוצלחת של תחנת הכוח "בנקסייד" למוזיאון טייט מודרן. בית הספר לריקוד מחופה בפוליקרבונט צבעוני ושקוף למחצה, שמחורר על ידי חלונות גדולים ויוצר רשת הסוואה בצבעי ירוק-טורקיז-ורוד. בשעות היום חלק מהפעילויות בתוך המבנה חשופות כלפי חוץ, ובשעות הלילה הופך המבנה לפנס צבעוני.

איך להגיע: בית הספר ממוקם ברחוב Creekside ליד ה-Deptford Creek בצד הדרומי של התמזה. הכי פשוט להגיע בעזרת ה-The Docklands Light Railway (או ה-DLR בקיצור) לתחנת Cutty Sark הסמוכה. ה-DLR מתחברת לאנדרגראונד בתחנות שונות, כמו Bank, Monument ו-Canary Wharf. במקום יש גם סיורים מאורגנים בתשלום.
סיורים מאורגנים>>
 
 
Goldsmiths College
אדריכל: אסלופ אדריכלים
שנת הקמה: 2005
בניין הפקולטה לאמנות של ה-Goldsmiths College ממוקם גם הוא בדרום-מזרח העיר וכבר הפך לנקודת ציון מקומית. לבניין יש אסתטיקה תעשייתית-מחוספסת, כששלוש חזיתות מחופות מתכת, והחזית הרביעית הפונה לכיוון צפון עשויה כולה זכוכית כדי להציף את פנים המבנה באור טבעי. צורת הבניין היא קוביה בגובה שבע קומות, כשחלק משתי הקומות העליונות "נאכל" לטובת שטח חיצוני פתוח לעבודה ותצוגה. סרט מתכת בגובה תשעה מטרים מתפתל ברחבי המרפסת הפתוחה, והאלמנט הפיסולי הזה הופך לאלמנט הבולט בבניין כולו.

איך להגיע: הקולג' נמצא ב-Lewisham Way. תחנת האנדרגראונד הקרובה היא New Cross gate.
 
 
Gazzano House
אדריכל: אמין טאהה אדריכלים
שנת הקמה: 2005
פעמים רבות פונה האדריכלות העכשווית למתכות נוצצות וזכוכית שקופה, אך בניין מגורים זה במרכז לונדון עושה שימוש דווקא בלוחות של פלדת קורטן (סגסוגת מתכת שמכילה גם נחושת) לשם קבלת גוון חלודה. הבניין ממוקם בסביבה צפופה שעיקרה מבנים מהתקופה האדוארדיאנית והוויקטוריאנית, והוא מדגיש את המרקם העירוני שסביבו דווקא באמצעות צורה מלבנית פשוטה וישרה. בתוך הקופסה המלבנית קבועים חלונות, גם הם מלבניים, בגדלים ומיקומים לא אחידים, כולל בפינות המבנה, דבר שיוצר מראה לא אחיד ולא שגרתי.

איך להגיע: הבניין ממוקם ב-Farringdon Road ליד ההצטלבות עם Rosebery Avenue, כקילומטר מערבית לראסל סקוור. תחנת האנדרגראונד הקרובה היא Farringdon.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by