בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסלול בתוך ציור 

מסלול בתוך ציור

 
 
תיירות נענע

חוף הקשתות וקיסריה: ביקור בפיסת היסטוריה ציורית ומסע קצר אל ימי הממלכה הרומית המפוארת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוף הקשתות. טיול של חול ומים בנבכי ההיסטוריה (תמונה: דורון ניסים)
 חוף הקשתות. טיול של חול ומים בנבכי ההיסטוריה (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: נוסעים בכביש החוף (מדרום) עד מחלף קיסריה ופונים ימינה לכיוון עפולה. ברמזור השני פונים שמאלה, עולים על הכביש הישן (מספר 4) ופונים ברמזור השני שמאלה לכיוון אור עקיבא. בכיכר השנייה באור עקיבא פונים שמאלה לכיוון מערב (ושכונות קיסריה). בכיכר הבאה פונים ימינה ובצומת הבאה שמאלה, עד לחוף הים ולחנייה של חוף הקשתות.
אופן הטיול: מסלול ברגל משולב בנסיעה קצרה.
משך המסלול: כשעתיים.
 

תאור המסלול

גן לאומי חוף קיסריה. טיול בתוך ציור (תמונה: דורון ניסים)
 גן לאומי חוף קיסריה. טיול בתוך ציור (תמונה: דורון ניסים)   
סיורנו מתחיל בחוף האקוודוקט, המכונה גם חוף הקשתות על שום שרידיה של מערכת המים של העיר קיסריה העתיקה. אחד מהמאפיינים של עיר רומית הוא אספקת מים סדירה והמים הובלו לקיסריה ממעיינות שוני, מעינות אביאל ומנחל תנינים על-ידי אמות, וזרמו מברזים וממזרקות לתוך אגנים ברחבי העיר, בבתי השימוש ובבתי המרחץ. שרידי הקשתות שבחוף שייכים לאמה המכונה "האמה הגבוהה". למעשה היו שלוש אמות שחוברו זו לזו וכל אחת מהן נבנתה בתקופה שונה, כנראה בשל התפתחותה של העיר והצורך להגדיל את כמות המים שלה. נטייל צפונה לאורך החוף בין מספר מפרצונים חוליים, ונראה כיצד נעלמת האמה בחול הרך עד שהיא נראית כדיונה ארוכה, שריד לדיונות שהיו נפוצות בעבר במישור החוף. על החוף נבחין בצדפים, בחרסים ובאבנים שהים שייף, ואולי נמצא גם קונכיות של חלזון הארגמון, שממנו הפיקו הפניקים צבע לצביעת בדים יוקרתיים.

נחזור לרכב בחוף הקשתות וניסע ליישוב קיסריה, נפנה ימינה ושוב ימינה בכיכר וניסע עד גן לאומי קיסריה. זוהי כניסה לקיסריה דרך השער המזרחי של העיר הצלבנית, שממנה נותרו שרידים מרשימים, ביניהם חפיר ושער מפוארים. קיסריה ידעה תקופות של פריחה ושגשוג, אך גם תקופות של הרס ושקיעה. שיא פריחתה היה בתקופה הרומית-ביזנטית, כאשר הקים המלך הורדוס על שרידי היישוב הפיניקי הקטן עיר נמל רומית מפוארת. הורדוס, הידוע במפעלי הבנייה הרבים והמרשימים שלו, בנה בקיסריה נמל מלאכותי גדול, שהיה הבסיס הכלכלי של העיר. בקיסריה היו כל המרכיבים הדרושים לעיר רומית מכובדת: מערכת רחובות במבנה שתי וערב, תיאטרון, היפודרום, מקדשים, מזרקות, שירותים ציבוריים ועוד.
 
חול, מים ושמיים. טיול קיצי בקיסריה (תמונה: דורון ניסים)
 חול, מים ושמיים. טיול קיצי בקיסריה (תמונה: דורון ניסים)   
מהשער המזרחי נעלה לראש הגבעה שעליה נבנו המקדשים. העיר הוקמה על שטח מישורי, לכן נבנתה גבעה מלאכותית במיוחד עבור המקדשים, כיוון שהיה נהוג לבנות אותם במקום גבוה הבולט מעל סביבתו. המקדש שנבנה במקום הוקדש לקיסר אוגוסטוס ולאלת העיר רומא. מבימתו יש תצפית יפה על שרידיו השקועים של נמל קיסריה. חיי המסחר, היבשתי והימי כאחד, היו גורם מרכזי בהוויית תושבי קיסריה ושירותי הנמל והמיסוי היו הבסיס הכלכלי להחזר ההשקעה העצומה שבבנייתו ואף הגדילו את הכנסותיו של הורדוס. כעיר נמל שימשה קיסריה חלון אל התרבויות שמעבר לים - סחורות עברו דרכה אל ארץ ישראל וממנה. במשך השנים שקע הנמל וכיום הוא נמצא מתחת לפני הים.

מהעיר הצלבנית נצא דרך השער הדרומי ונלך דרומה לאורך הטיילת. לפנינו ההיפודרום – זירה למרוצי סוסים. כשהסתיימה בניית קיסריה נערכו בעיר חגיגות מפוארות שהוקדשו לקיסר אוגוסטוס והיו מיועדות להתקיים כל שנה חמישית. החגיגות כללו מרוצי סוסים, הצגת חיות פרא, התגוששות גלדיאטורים ותחרויות אתלטיקה ומוזיקה. בתקופתו של הורדוס ישבו הצופים מול הזירה כשהים משמש כתפאורה טבעית יפהפייה, והאגף המערבי נבנה מאוחר יותר במטרה להגדיל את מספר מקומות הישיבה. כאשר נבנה היפודרום גדול יותר במזרח קיסריה הופסק בהדרגה השימוש בהיפודרום החוף. כיום מקיימת בו רשות הטבע והגנים מופעי סוסים ואירועים נוספים.
 
 
מההיפודרום ומהטיילת נעלה לרחבה המוקפת בעמודים. זוהי חצר פנימית שסביבה היו שתי קומות אירוח ומגורים, תוספת ל"ארמון השונית" המפואר שנבנתה כנראה לקראת חגיגות חנוכת העיר. הארמון עצמו נבנה על גבי חצי-אי הבולט לתוך הים ובמרכזו הייתה בריכת מים מתוקים לשחייה ולרחצה. כיום ניתן לראות רק שרידים מהארמון המפואר ובין הארכיאולוגים עדיין מתקיים ויכוח אם זהו ארמונו של הורדוס או ארמונם של הנציבים ששלטו בארץ אחריו. מהארמון נלך בשביל דרומה ומזרחה ונגיע לתיאטרון. בניגוד לאמפיתיאטרון, שהוא מבנה עגול לגמרי כדוגמת הקולוסאום ברומא, בתיאטרון מסודרים המושבים בחצי עיגול מסביב לבמה. בתיאטרון התקיימו בשעות האור הצגות לעשירים ולפשוטי העם כאחד, והן היו בילוי של יום שלם. לפני שעת השקיעה נחזור לחוף הקשתות ונראה כיצד השמש שוקעת בים וצובעת את הקשתות באדום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by