בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פורטוגל 
חשיפה לצפון 

חשיפה לצפון

 
פורטוגל |
 
שחף איל

הנסיכויות העשירות, המרדנות שניכרת בטבע הבסקי, וסיור בנופיו של דאלי ופיקאסו: טיול בצפון המדהים של ספרד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מטאדור בעיירה Byonne. לטייל בתוך ציור ומסורת (FLICKR, pmorgan)
 מטאדור בעיירה Byonne. לטייל בתוך ציור ומסורת (FLICKR, pmorgan)   
צפון ספרד, חבל ארץ ססגונית של פעם. נופים מעורבים ומנוגדים של הרים וים, מיעוטים גאים במורשתם, ועקבות טריות של היסטוריה אשר ניתן להתחקות אחריהן לא רק בעניין, אלא גם בנוחות אירופאית. הוסיפו לכך אוכל משובח ותושבים מאירי פנים ורחבי לב, והכל בשפע שעדיין לא ניכרת בו ההשפעות הפחות נעימות של הקידמה המערבית. הזמן המומלץ לטיול בחבל ארץ זה הוא בחודשי מאי-יוני, או במהלך ספטמבר ואוקטובר. הסיבות לכך פשוטות: מזג האוויר הוא הנוח ביותר – לא קר מדי ולא שרבי, ומספר התיירים מועט יחסית.
 

עיירות של חוג הסילון ויופי טבעי של הופר

אחת הירידות המסוגננות לים בביאריץ (FLICKR, Gilles 82)
 אחת הירידות המסוגננות לים בביאריץ (FLICKR, Gilles 82)   
תוכלו לשכור רכב כבר בברצלונה, ומשם להמשיך לכביש הפונה לכיוון הנסיכות "אנדורה", ישות עצמאית במעלה הפירינאים, שמרבית תושביה הם קטלנים גאים. העיר מזכירה עיירת קיט אירופאית, עם מקומות אירוח ומסעדות לרוב, ורחובה הראשי היחיד ארוך מאוד, ומלא בחנויות ומזכרות. העיר מתפרנסת בעיקר מתיירות, אבל השתדלו לא להתפתות לקניות פטורות ממס, הן עדיין יקרות מאוד. לאחר שהות קצרה תוכלו להמשיך ולטפס במעלה רכס הפירינאים צפונה, תוך חציית הגבול הצרפתי.

לאחר חציית אינספור פלגי מים זעירים וחניית לילה באחד ממאות בקתות האירוח המצויות באיזור, המשיכו ישר לדרך המלך ממזרח למערב - זוהי דרך התוחמת למעשה את חלקו הצפוני של חצי האי האיברי, כאשר רכס הרי הפירינאים נותר כל העת משמאלכם. תוכלו לבקר שם בשתי עיירות קייט מפורסמות שהיו בעברן מוקד עלייה לרגל של סלבריטאי חוג הסילון – באיון (Bayonne) וביאריץ (Biarritz).

עיירות אלו ממוקמות על מצוקים נישאים מעל מפרץ ים רגוע, ולמרות שידעו ימים טובים יותר, מזג האוויר עדיין ממוזג ונעים, המרינות עדיין גדושות ביאכטות ורחובות עם בתי קפה לרוב, וחנויות צבעוניות כבימים ימימה. לאחר קפה מלא ארומה במקום, תוכלו להמשיך באוטוסטרדה המצוינת מערבה לאורך החוף, ולעבור שוב מבלי משים את הגבול הספרדי, היישר לחבל הבסקים.
 

המרדנות הטבעית של הבסקים

שריד לעבר המפואר של גרניקה. היום זה ציורי (FLICKR, Harlequeen)
 שריד לעבר המפואר של גרניקה. היום זה ציורי (FLICKR, Harlequeen)   
אזור הבסקים מונה כ-1,500,000 תושבים, הגאים בצביון, המסורת והשפה עליהם הם שומרים זה מאות בשנים. זאת, למרות שפוליטית מעולם לא הוכרו כישות עצמאית. ב-1936, כאשר התייצבו הבסקים באומץ רב לצד הכוחות הרפוליקנים, לא סלח להם הגנרל פרנקו שנטל לבסוף את השלטון, וביטל את כל הזכויות שמהם נהנו. כיום, נחשבת המחתרת הבסקית לאחת האכזריות באירופה, אם כי התייר הממוצע יתקשה להיתקל (וטוב שכך) בדוגמאות חיות למרדנות האלימה שמתחת לפני השטח. תיירים בחבל זה ישימו לב דווקא לססגוניות והגיוון בארץ זו: מחד, חוף ים מתמשך עם כל המשתמע מכך (דיג, נמלים, חופים, ספורט מים ומאכלי ים) ומאידך, ארץ חקלאית וירוקה עם הרים מיוערים ופלגי מים. דוגמא קלאסית לניגוד זה מהווים האזורים הכפריים, בהם ניתן לראות שילוב של עצי "'קיץ" כגון הדקל, ולצידם עצי אשוח השייכים למזג אוויר קריר בהרבה.

משם נמשיך לעיר מקסימה במיוחד בשם סן-סבסטיאן, עיר נמל לחוף מפרץ ביסקאיה. זו עיר שאין בה אטרקציות יוצאות דופן, אך אולי זהו סוד קסמה. שם תמצאו מזח המלא במסעדות דגים אותנטיות ומשובחות, ותוכלו לעקוב אחר סירות דיג המגיעות בזו אחר זו לפרוק את שלל הדגים מהלילה.

לפנות ערב העיר מחליפה את בגדי החולין בחליפות מהודרות יותר, ובתי הקפה לאורך השדרות מתמלאים בתושבים מקומיים. טיפ קטן למטייל הישראלי: האזור משופע בבתי מלון והארחה מכל הסוגים ובכל הרמות, כך שכל אחד ימצא את מקומו לפי כיסו וברמת שירות סבירה בהחלט. לאחר ניקוי ראש מרענן ומשביע, תוכלו להמשיך לעיר הסמוכה, בילבאו, עיר בעלת אופי מסחרי תעשייתי, בת כחצי מליון תושבים הממוקמים משני עברי הנהר ריו נרוויון ( Rio Nervion)

לא מומלץ להתעכב שם יתר על המידה, מלבד במוזיאון גוגנהיים על חזותו האדריכלית המיוחדת. להבדיל מאחיו הגדול בניו יורק, ייחודו בתצוגות אומנות מודרנית המבוססת ברובה על שילוב של אומנות והייטק.
 
 

הטרגדיה של גרניקה, היצירתיות של פיקאסו

גרניקה, גרסת הפיקאסו (FLICKR, Daquella Manera)
 גרניקה, גרסת הפיקאסו (FLICKR, Daquella Manera)   
לא הרחק מכאן ובהתאם לשילוט הברור והמסודר, המשיכו אל העיר הקטנה גרניקה, המסקרנת מאוד בשל עברה הטרגי. זו עיר בעלת צביון כפרי החבויה בין שדות וכרמים, והיא מונה כיום כ 16,000 תושבים. מאז המאה ה-18 נחשבת גרניקה לסמל העצמאות והחופש הבסקי, ומשמשת מזה 200 שנה מושב ל"פרלמנט של ביסקאיה".

שיטוט בחצר הפרלמנט שבמרכז העיר יגלה למבקרים עץ אלון מפוחם, הנוטע במקומו מזה 100 שנים. עץ זה הוא שריד לשושלת של עצי אלון שהיו נטועים במקום זה, וכיום מהווה את סמל ההישרדות והשורשיות של הבסקים.

ב-26 באפריל, 1937, הכפריות השלווה של גרניקה הופרה: במשך ארבע שעות רצופות הופצצה העיירה על-ידי להק מטוסים גרמניים, ונחרבה כמעט כליל. האירוע הפך עד מהרה לסמל הבוגדנות והאכזריות של ציר המדינות הפאשיסטיות . האירוע המזעזע הונצח על-ידי פיקאסו ביצירה מפורסמת הנושאת את שם העיר, והתלויה היום במוזיאון בוושינגטון העיר, דווקא.

הדרימו לכיוון עיר הבירה של חבל הבסקים, ויטוריה. עיר זו התפרסמה במערכה שבה הביס הדוכס מוולינגטון את צבאות נפולאון ב-1813, כאשר שחרר את ספרד מעולה המעיק של צרפת. העיר מלאה בשדרות עצים מרהיבות ועשירה במונומנטים הסטורים של מבצרים, קתדרלות וארמונות. בעיר שרידי רחובות על שם גילדות של מקצועות מימי הביניים כגון רחוב הנפחים, רחוב הסנדלרים, ואפילו רחוב משחיזי הסכינים. תיירים המתעכבים בעיר זו יוכלו למצוא עניין במספר מוזיאונים: המוזיאון לאומנות בסקית עממית, מוזיאון הנשק, והמוזיאון לאומנות ופיסול.
 

כרמים לאוהבי היין, יאכטות לאוהבי החיים הטובים

היפרדו מהעיר היפיפיה הזו והמשיכו לכיוון דרום מזרח, תוך כדי מעבר בעיר המפורסמת בזכות משחק השוורים העממי שלה, פמפלונה, שמלבד אטרקציה זו הנערכת פעם בשנה, אין צורך ממשי להתעכב שם. חצו את רמת ריוחה, הידועה בכרמי הגפנים שלה ובשם המותג של היינות הנושאים את אותו שם. אחרי ליל מנוחה באחד הכפרים ליד סרגוסה, הגיעו חזרה לאיזור של חבל קטלניה (משם התחלתם), וסעו לעיר הנחמדה בעלת העבר היהודי מפואר, גירונה (חירונה בפי הספרדים). מהקהילה היהודית המפוארת בעיר נותר רובע מגורים אחד, אשר במרכזו תמצאו מוזיאון יהודי הפתוח מידי יום, ומנציח את ימי הזוהר דאז.

אתם מתקרבים לחופי קוסטה ברווה, חופו הצפוני של ספרד לאורך הים התיכון. זוהי רצועת חוף משובצת בשרשרת מצוקים הגולשים בתלילות אל הים. היא גדושה בעיירות נופש, ספורט ימי ויאכטות למכביר. פיגראס מפורסמת בעולם כולו בזכות בנה המפורסם, הצייר האגדי סלוואדור דאלי, אשר ביתו במרכז העיירה הפך למוזיאון קבע ליצירותיו, ומומלץ מאוד לבקר בו גם אם אינכם חובבי אומנות מושבעים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by