בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
היפנוזה שלי  

היפנוזה שלי

 
 
אלה מושקוביץ-וייס

"כשאספור עד שלוש, לא תרצה יותר מוצץ". איך יכולה ההיפנוזה להקל על פחדים ועל תסמיני מחלות רבות? לא, כוחות האופל לא ישתלטו על מוחו של הילד וכן, הטכניקה הזו בהחלט עובדת. ד"ר קליינהאוז, פסיכיאטר, מייסד האגודה להיפנוזה, שופך אור על הנושא. זהירות, כתבה מהפנטת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשתתעוררי, תחזרי לגיל שנתיים (צילום:andrew stawarz-flickr.com)
 כשתתעוררי, תחזרי לגיל שנתיים (צילום:andrew stawarz-flickr.com)   
יותר ויותר הורים שולחים היום את ילדיהם לטיפול בהיפנוזה, על מנת לפתור בעיות נפשיות ופסיכו-סומטיות. מה שפעם נחשב למיסטיקה אפלולית, נכנס היום לקונצנזוס רפואי ומקובל, כטיפול קצר מועד, ויעיל ברוב המקרים. בביה"ח שניידר לרפואת ילדים, למשל, הוקמה מחלקה להיפנוזה בילדים הסובלים מחרדות, הפרעות פסיכו-סומטיות, כאבים, ועוד. אז מהי בדיוק היפנוזה, איך עושים את זה עם ילדים, אילו בעיות היא פותרת, ולמי זה מתאים?

אח שלו, תרגיע

"קשה להגדיר היפנוזה" אומר ד"ר קליינהאוז, פסיכיאטר, מייסד האגודה להיפנוזה, יזם חוק ההיפנוזה, ומנהל השירות להיפנוזה ופסיכופיזיולוגיה, במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, "ידועים שלושה מצבי מודעות: שינה, עירות וחוסר הכרה (למשל צמח). היפנוזה, הינו מצב מודעות שאינו נופל באחד משלושת מצבים אלו. זהו פשוט מצב של הרפייה עמוקה". ולא, לא מדובר במאגיה שחורה, אלא במצב מודעות, שבו המוח שקוע ומרוכז מאוד בדבר אחד.

גם אתם שקועים בהיפנוזה

אולי לא ידעתם, אבל לפחות פעמיים במהלך היום, גם אתם נכנסתם למצב היפנוטי. מתי? כשנהגתם במכונית עייפים,למשל, וחשבתם על משהו אחר, ופתאום גיליתם שפניתם ברחוב הלא מתאים. כשקראתם ספר, ושקעתם בהרהור עמוק, ולפתע דלת נטרקה ואתם זינקתם בבהלה. "היפנוזה" מדגיש קליינהאוז, "היא בראש ובראשונה טכניקה ולא טיפול. אפשר להשתמש בטכניקת ההיפנוזה, במקביל וכמסייעת לטיפול פסיכולוגי" (פסיכואנליטי, דינאמי או התנהגותי). הטכניקה הזו, מסתבר, משתמשת ביכולות שלנו לדמיין דברים שמעוררים תגובה גופנית פיסיולוגית, המחלישה את מנגנוני הבקרה (כל הקולות האלו שאומרים: אני לא פראייר, זה לא יכול להיות, בטח עובדים עלי). כשאנחנו שקועים בהרפייה עמוקה, ניתן לקלוט את המסרים החיוביים שהמטפל מעביר לנו, ולשנות בהתאם את דפוסי מחשבותנו.
 

מותר לעקוף מימין

 
וזה בעצם די פשוט: בתהליך ההיפנוטי, עוקפים את האונה השמאלית, האחראית על החשיבה הלוגית ועל מנגנוני הבקרה האינטלקטואליים (ההתנגדות והביקורתיות), ויוצרים מגע ישיר עם האונה הימנית, האחראית על האינטואיציה, הרגש והדמיון. תחשבו, למשל, על הבנק הישיר, רק שבמקום לבנק, אתם נכנסים אל הלא-מודע. ובמקום להפקיד שם שטרות, המטפל שלכם מפקיד גישה חיובית, הוראות מתקנות, וכל מיני דברים טובים ומיטיבים, שאחר-כך תוכלו למשוך אותם בחיי היום-יום, ולהשתמש בהם בעת מצוקה או משבר. מה רע?

כאבי בטן אצל ילדים פרפקציוניסטים

ההיפנוזה יכולה ומסייעת במקרים שהרקע להם הוא לחץ, מתח או חרדה. לפעמים, עצם קיומה של המחלה גורם לכזה מתח אצל הילד, שמיד מופיעים סימפטומים נוספים הגורמים לסבל. כך נוצר מעגל קסמים שאין ממנו מוצא. כשהילד לומד, באמצעות ההיפנוזה, לשלוט בפחדים, במתח ובלחץ, הכל יותר רגוע, ויש ריפוי גם של המחלה עצמה. ההצלחות הגדולות של ההיפנוזה, מופיעות בין היתר: בכל סוגי החרדות (חרדה ממזרקים, חרדה חברתית, פחד מחיות), הרטבת לילה, בעיות עור, אסטמה, כאבים (למשל, כאבי בטן אצל ילדים פרפקציוניסטים), קשיי הירדמות, כסיסת צפורניים, תנועות לא רצוניות (טיקים), הפרעה כפייתית של תלישת שיער, יבלות בידיים, גמגום ועוד.
 
אמא, ככה אני בהיפנוזה? (צילום: cdemo-flickr.com)
 אמא, ככה אני בהיפנוזה? (צילום: cdemo-flickr.com)   
"דמייני שלג" (ואם לא בא לי?)

בחוץ 42 מעלות, הפסקת חשמל והמזגן לא עובד. עכשיו, דמיינו שקר לכם ויורד שלג. הצלחתם? מרגישים צמרמורת של קור? מסתבר שישנם אנשים המוכשרים יותר לסוגסטיה. בדרך כלל מדובר באנשים עם יכולת דמיון עשירה. אבל אל דאגה, 90% מהאוכלוסיה מתאימים להיפנוזה. "אצל ילדים זה קל יותר", אומר קליינהאוז. "מספיק שתאמר לילד 'דמיין ים' והוא כבר שם, על החוף. זאת מכיוון שמערכת הביקורת, הדעות הקדומות, והחשדנות, עדיין לא התפתחו אצלם כמו אצל המבוגרים".

מהו הגיל בו ניתן להתחיל?

"מרגע שיש תקשורת מילולית. אפילו ילד בן חמש, אם השפה שלו מפותחת ויש לו יכולת דמיון". ילדים בעלי דמיון מפותח וילדים חולמניים, יצליחו להיכנס מהר ועמוק יותר למצב היפנוטי.


אני מהופנט משמע אני שולט

"בטיפול בהיפנוזה הנעשה בידיים מקצועיות", מסביר קליינהאוז, "אין שום סיכון. 'הסכנה' הכי גדולה היא שהטיפול לא יפעל". אז ממה נובע החשש אצל חלק לא מבוטל של האוכלוסיה? מההיסטוריה של ההיפנוזה, ומהדרך בה היא מוצגת בסרטים. שם, זה באמת נראה מאיים: מטפל בעל קול עמוק, נמוך וכריזמטי, מהפנט את המטופל התמים שלמולו, שממהר לקום, ובנחישות עיוורת ובדם קר, רוצח את מי ששמו "הושתל" במוחו, כקורבן המבוקש. תסריטים כאלו בדיוק עוררו פעם (ועדיין אצל חלק מהאוכלוסיה) חרדה, שמא המטופל באמת מאבד שליטה בטיפול, והמטפל יוכל לשתול במוחו מסרים והתנהגויות, ככל העולה על רוחו. אז שימו לב: אדם יכול לשקוע במצב היפנוטי עמוק, אבל תמיד יישאר בשליטה, תמיד תישאר הצנזורה.

במצפון נקי

מסתבר שאי אפשר להרדים או להפנט את החלק המוסרי שיש בכל אחד מאיתנו. וגם אם החלק האחראי על החשיבה הרציונאלית ועל מנגנוני הבקרה הביקורתיים רדום, לעולם לא יעשה אדם, דבר המנוגד למצפונו. "במצב היפנוטי, הבקרה יורדת לא לרמה שבה הופך המטופל לרובוט, אלא לרמה שבה מוחלשים, מונמכים ומופחתים, מערכות הבקרה במוח, על מנת שניתן יהיה לקבל את המסרים הסוגסטיביים באופן יעיל", מבהיר קליינהאוז. "ניתן לערוך חישובים, ואף להתווכח עם המטפל תוך כדי ההיפנוזה".

מאז החלת חוק ההיפנוזה, רשאים לעסוק בה אך ורק פסיכולוגים ורופאי שיניים, שעברו הכשרה מיוחדת, וקיבלו אישור ממשרד הבריאות. ואתם, בטרם תשלחו את ילדיכם לטיפול כזה, הקדימו לברר שהמטפל אכן מוסמך ועובד ברישיון. ועכשיו כל שעליכם לעשות הוא לעצום עיניים ולספור עד שלוש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by