בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קינג קונג 

קינג קונג

 
 
רוני בר, מערכת RED

הונג קונג לא סנטימנטלית לעברה. מעטים הבניינים ההסטוריים שנותרו בעיר ורובם הוחלפו במבנים חדשים של אדריכלות מודרנית עם איים מלאכותיים, בנייה ירוקה ונגיעות פנג שווי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קו הרקיע של הונג קונג, על רקע נמל ויקטוריה הוא בין המפורסמים בעולם. בגלל מחסור בקרקע זמינה וגם אולי מחסור בסנטימנטים כמעט ולא נותרו בהונג קונג מבנים היסטוריים: אלו הוחלפו במבנים חדשים, בעיקר בגורדי שחקים, דבר שהפך את האי לסמל לאדריכלות עכשווית וחדשנית.

בניגוד לערים ומדינות אחרות שמציגות בפני התיירים דווקא את העבר שלהן, בצורת קתדרלות, מוזיאונים או מונומטים עתיקים, הונג קונג בוחרת דווקא להציג את ההווה, או אפילו את העתיד. במקביל להתפתחות הכלכלית והתיירותית של האזור בשנים האחרונות הפכה האדריכלות החדשה לאטרקציה עיקרית, בעיקר באזור "סנטרל" וסביב הנמל.
 
 
 
שדה התעופה הבינלאומי של הונג קונג
אדריכל: נורמן פוסטר
שנת הקמה: 1998

המסע לאדריכלות העכשווית של הונג קונג מתחיל כבר עם הנחיתה. עם 44 מיליון נוסעים בשנה, נמל התעופה החדש של הונג קונג הוא אחד העמוסים בעולם, והיקר ביותר שנבנה עד כה. בנייתו של השדה, שזכה כמה פעמים בתואר "שדה התעופה הטוב ביותר בעולם", היתה מבצע הנדסי מורכב שכלל ייבוש קרקע בין האיים "צ'ק לאפ קוק" ו"לאם צ'או" ויצירת אי מלאכותי (פעולה שהגדילה את שטחה של הונג קונג באחוז אחד).

על תכנון הטרמינל הופקד האדריכל הבריטי נורמן פוסטר. עקרונות התכנון העיקריים היו יצירת חללים פתוחים ולא עמוסים, שימוש בקירוי קל, חדירה של אור טבעי לתוך המבנה ושמירה על קשר עין בין פנים וחוץ כדי ליצור תחושת התמצאות בבניין - לא דבר נפוץ ברוב שדות התעופה בעולם. באמצעות קירות זכוכית קמורים ומבטים לעבר המטוסים מנסה פוסטר להתחיל את חוויית הטיסה כבר בטרמינל.
 
 
Bank of China
אדריכל: איי. אם. פיי
שנת הקמה: 1989

המטה של "בנק אוף צ'יינה" ממוקם בגורד שחקים בן 70 קומות, שמתנשא לגובה של 315 מטרים (או 369 מטרים אם לוקחים בחשבון את שתי האנטנות על הגג). המגדל, שתוכנן על ידי האדריכל האמריקני-סיני איי. אם. פיי והוקם בשנת 1989 היה בזמנו הבניין הגבוה ביותר באסיה, וכיום המגדל השלישי בגובהו בעיר.

צורת המבנה נובעת מצורתו של גזע במבוק צומח, ואמורה לסמל התחדשות ושגשוג. למרות הדימוי הרומנטי, המגדל ספג ביקורת ממומחי פנג-שווי, בעיקר בגלל קצוותיו החדים וצורות ה- X על גבי החזית. למרות שהאדריכל עידן מעט את התכנון, המבנה עדיין נראה כמו סכין קצבים חדה (אגדה אורבנית אומרת שזה בכלל לא מקרי ושהמגדל תוכנן בצורת סכין בכוונה תחילה כך שיגרום לפנג שווי שלילי לבית הממשל הסמוך שסימל את השלטון הבריטי. אותה אגדה טוענת שעצי ערבה נשתלו בחצר בית הממשל כדי לחסום את האנרגיות השליליות).

צורתו העתידנית של המגדל קנתה לו מקום של כבוד בתרבות הדיגיטלית, כשהיה לבניין היחיד מהונג קונג ששולב במשחק המחשב "סים סיטי". חזית מעובדת של הבניין הוצגה גם בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר" כמרכז פיתוח אמצעי תקשורת של הצי.
 
 
 
IFC: International Finance Centre
אדריכל: סזאר פלי
שנת הקמה: 2003

ה-IFC הוא מתחם מסחר ומשרדים הממוקם על קו המים של אזור "סנטרל”. הוא כולל קניון, שני גורדי שחקים וכן את מלון “ארבע העונות”. גולת הכותרת של המתחם הוא מגדל מספר 2, המכונה 2IFC, ומתנשא לגובה של 90 קומות ומעל 400 מטרים. את המגדל תכנן סזאר פלי, אדריכל אמריקני ממוצא ארגנטינאי שאחראי לכמה גורדי השחקים מפורסמים בעולם, בהם גם מגדלי הפטרונס בקואלה למפור שהיו הגבוהים בעולם בעת הקמתם.

גובהו של המגדל ומיקומו על שפת הים משכו ביקורת רבה. גג הבניין חוסם את הנוף לנמל מנקודת התצפית שעל Victoria Peak (ההר הגבוה ביותר על האי) וכמו כן מסתיר את ההר עצמו מנקודות שונות בנמל. הבניין יכול לאכלס 15,000 עובדים, והוא אחד היחידים בעולם עם מעליות של שני מפלסים (מעליות שמורכבות משני תאים ומאפשרות למשתמשים משתי קומות שונות להיכנס למעלית באותו הזמן).
 
 
מרכז הכנסים של הונג קונג - Hong Kong Convention and Exhibition Centre
אדריכל: משרד האדריכלים סקידמור, אווינגס ומריל (SOM), בשיתוף משרד האדריכלים וונג & אויאנג
שנת הקמה: 1988, תוספת בשנת 1997

מרכז הכנסים של הונג קונג ניצב גם הוא בנמל ויקטוריה, וגג הקליפה הקמור שלו מבדיל אותו על רקע קו הרקיע הוורטיקלי של האזור. מיקומו על שפת המים - אולי החזית של הונג קונג כולה - הפך אותו לאחד האייקנים הבולטים של העיר.

המבנה מורכב משני חלקים: החלק הישן הוקם בשנת 1988 על קרקע שיובשה. קיר המסך שלו העשוי זכוכית היה בזמנו הגדול בעולם. החלק החדש הוקם לקראת העברת השליטה לידי סין בשנת 1997, והוא נבנה כולו על אי מלאכותי שבולט לתוך נמל ויקטוריה.

התוספת החדשה, ובעיקר גג הפלדה הגלי שלה, מושכת את מירב תשומת הלב. אחדים השוו אותה לכנפי ציפור שפרושות בזוויות שונות, אחרים דווקא מצאו דימיון בינה לבין צב. הגג ממשיך מעבר לחזית הבניין וכך משווה לו תחושה הוריזונטלית. גם קירות המסך הענקיים העשויים מתכת וזכוכית ממשיכים את הקו הגלי של הבניין.
 
 
בניין המטה של HSBC
אדריכל: נורמן פוסטר
שנת הקמה: 1985

כשהוא מתנשא לגובה של 179 מטרים, מגדל HSBC נראה זעיר לעומת גורדי השחקים החדשים של הונג קונג. עם זאת, המגדל נחשב לאחד המוצלחים בעיר, בזכות השילוב המוצלח שהוא עושה בין מבנה לטכנולוגיה ובזכות חלליו המוארים והנעימים.

אחד החידושים של התכנון היה התפיסה של המגדל לא כמכלול אחד אלא ככמה בניינים לא גבוהים שמונחים אחד מעל השני. כל חלק מורכב מאטריום בו עוצרות המעליות, ומעליו כמה קומות של חללי משרדים, שהגישה אליהם היא באמצעות מדרגות נעות. באמצעות מערכת של מראות, כל קומות האטריום של הבניין נהנות מאור טבעי. הפריסה של הבניין מבוטאת גם בחזית, כשקומות האטריום נמצאות מאחורי מסכי פלדה ענקיים.

בניגוד למגדלים רבים שנוטים להתעלם מסביבתם, פוסטר יוצר מתחת למגדל חלל ציבורי לשימוש הקהל הרחב. המגדל למעשה נמצא מעל מפלס הרחוב והגישה אליו נעשית באמצעות מדרגות נעות שעולות לתחתית הבניין.
 
 
חנות הדגל של לואי ויטון, פנים וחוץ. (מתוך אתר האדריכל; kentwang@Flickr.com)
 חנות הדגל של לואי ויטון, פנים וחוץ. (מתוך אתר האדריכל; kentwang@Flickr.com)   
חנות הדגל של לואי ויטון
אדריכל: ג'ון אאוקי (חזית), פיטר מארינו (עיצוב פנים)
שנת הקמה: 2005

בין כל גורדי השחקים של מרכז הונג קונג אפשר למצוא גם אדריכלות בקנה מידה קטן הרבה יותר - אבל לא פחות נוצצת. חנות הדגל של לואי ויטון שנפתחה בשנת 2005 באזור "סנטרל" היא בדיוק הדוגמה המתאימה.

החזית השקופה למחצה שמתנשאת לגובה שמונה מטרים מאפשרת לאור טבעי לחדור לתוך החנות בשעות היום, בעוד שבשעות הלילה האור המלאכותי מקרין החוצה והופך את החנות כולה לתיבה בוהקת. המדרגות בתוך החנות נראות כאילו גולפו מגוש אחד של אבן, ואלפי נורות "לד" זעירות הופכות אותן למסכי וידאו דינמיים.

האדריכל פיטר מארינו אחראי גם לחנות הדגל של שאנל בהונג קונג. גם כאן השתמש מארינו בנורות "לד" שהוצבו בקירות החיצוניים של החנות והפכו אותם למסך וידאו בגובה ארבע קומות. כשהחנות נפתחה בדצמבר 2005 נבחרה האמנית הישראלית מיכל רובנר להציג את עבודותיה על גבי קירות החנות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by