בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תזונה ומשקל 
נמצאות בפור  

נמצאות בפור

 
תזונה ומשקל |
 
יפית בן נון

מחקר שנערך בבי"ח סורוקה בקרב נשים שסבלו מהשמנת יתר טרם כניסתן להריון קובע, שיעור הסיבוכים של רעלת ויתר לחץ דם בהריון, נמצא גבוה פי חמישה לעומת נשים רזות. כעת כשהחגים כבר כאן, והפיתויים רבים, חשוב לדעת מדוע כדאי לשמור על איפוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לשמור על הפיגורה (צילום:sxc)
 לשמור על הפיגורה (צילום:sxc)   
שיעור הסיבוכים במהלך ההריון, הכוללים יתר לחץ דם ורעלת הריון, גבוהים פי חמישה בקרב נשים הסובלות מהשמנת יתר. אלו רק חלק מן הסיבוכים מהם עשויה לסבול אישה בעלת משקל יתר, הן במהלך ההריון והן בלידה עצמה. ד"ר אייל שיינר, מומחה במיילדות וגניקולגיה, רופא בכיר במרכז הרפואי סורוקה, מפרט מי נמצאת בקבוצת הסיכון, מהם הסיכונים, וכיצד לעבור את ההריון בשלום.

אני בעודף?

ראשית, הבהרה קטנה, השמנת יתר ככל שהדבר נוגע להריון, אינה מתייחסת ל 2-3 הק"ג המיותרים שהתנחלו על הישבן. הדרך להערכת עודף משקל מתבצעת על פי הנוסחה: BMI = משקל חלקי הגובה בריבוע. ד"ר שיינר מסביר, "ככל שהאישה שמנה יותר, כך מומלץ כי תעלה פחות בהריון. בעיקרון, רצוי לעלות עד 15 ק"ג, אבל הדבר תלוי ב – BMI ההתחלתי של כל אשה. נשים הנכנסות להריון כשהן סובלות מהשמנת יתר, BMI מעל 30, סובלות מיותר סיבוכים במהלך בהריון".

קשה קשה

אחד הקשיים שחוות נשים הסובלות מהשמנת יתר, נמצא כבר בראשיתה של הדרך, עוד טרם כניסתן להריון. " קשה להן יותר להיכנס להריון", מסביר ד"ר שיינר, "המחזורים אינם סדירים וקיימת בעיה של דיכוי הביוץ. במקרה זה, אפילו ירידה קטנה במשקל, יכולה לסנכרן את המחזורים, ולעזור להן להיכנס להריון".

מחקר: נשים כבדות משקל, נוטות לפתח סיבוכים

את הסיכונים במהלך ההריון עצמו, לדברי ד"ר שיינר, ניתן לראות בבהירות עפ"י על פי מחקר שנערך בבית חולים סורוקה, בקרב נשים הסובלות מהשמנת יתר(במחקר השתתפו 487 נשים, 79 מתוכן סבלו מהשמנת יתר, טרם כניסתן להריון), "שיעור הסיבוכים של רעלת ויתר לחץ דם בהריון, נמצא גבוה פי חמישה, בקרב נשים הסובלות מהשמנת יתר, לעומת נשים רזות. שיעור הנשים שסבל מסכרת הריון, נמצא גבוה פי שלושה, בקרב נשים הסובלות מהשמנת יתר, לעומת נשים רזות".

תינוקות גדולים לנשים גדולות

נשים כבדות משקל עשויות ללדת תינוקות גדולים, כך מסביר ד"ר שיינר, "סיבוך נוסף הינו, ריבוי מי שפיר, כאשר אחת הסיבות לריבוי, נעוצה בסוכרת הריונית, העלולה להביא ללידתם של תינוקות גדולים. נמצא כי הסיכון למשקל ילוד מעל ארבעה ק"ג, בקבוצת הנשים שסובלות ממשקל יתר, גבוה פי ארבעה בהשוואה לקבוצת הנשים הרזות". כאשר התינוק גדול, בדרך כלל נעשה ניתוח קיסרי, וזו אכן אחת הסיבות, פרט לסכרת, ורעלת הריון, לכך ששיעור הניתוחים הקיסריים היה 33 אחוז בקבוצת הנשים הסובלות מהשמנת יתר לעומת 20 אחוז בלבד, בקבוצה של הנשים הרזות.
 

חבלי לידה

אוי, אכלתי יותר מדי (צילום: flickr.com)
 אוי, אכלתי יותר מדי (צילום: flickr.com)   
ואם כל זאת אינו מהווה גורם הרתעה, "הלידה הייתה הרבה יותר ממושכת, בקרב הנשים הסובלות מהשמנת יתר". מוסיף ד"ר שיינר, ומבקש לחדד נקודה, "גם השמנת יתר בתוך ההריון מהווה גורם סיכון לסוכרת הריונית ולחץ דם גבוה".

לגבי מומים מולדים, מסביר ד"ר שיינר, "הדעות הינן חלוקות, יש הטוענים כי קיים קשר בין שיעור יתר של מומים, לבין נשים הסובלות מהשמנת יתר. לעומת זאת במחקר שערכנו, פרט למשקל גבוה, לא נמצאו תינוקות הסובלים ממומים מולדים. הטענה היא שבמחקרים מסוימים, אכן נמצא קשר, לא בשל בעיה פזיולוגית, אלא משום שלאשה הסובלת מהשמנת יתר, קיימת רקמת שומן גדולה, דבר המקשה על ביצוע בדיקת אולטרה סאונד. ריבוי המומים, נובע מתת גילוי של מומים באולטרה סאונד, בשל הקושי במציאת המומים לא הופסקו ההריונות".

זמן דיאטה

נשים הסובלות מהשמנת יתר ומתכוונות להיכנס להריון, ממליץ ד"ר שיינר, לבצע שינוי בהרגלי חיים, דיאטה, ופעילות גופנית. כאשר הוא מבקש להדגיש כי "לא חייבים לרזות לBMI תקין, מספיקה ירידה של חמישה ק"ג, כדי להפר את כל האיזון השלילי של ההשמנה. גם ירידה קלה במשקל היא אפקטיבית". באם קצו כל הקיצים וכל הניסיונות נכשלו, כמוצא אחרון ממליץ ד"ר שיינר , למי שעומדת בקריטריונים, על ניתוח קיצור קיבה. נשים בהריון הסובלות ממשקל יתר, ממליץ ד"ר שיינר, "לגשת לדיאטנית שתתן להן תכנית של דיאטה מסודרת. בשילוב עם פעילות גופנית, ותמיכה נפשית. כאשר יש להקפיד לעשות זאת בהדרגה, אין להגיע להרעבה, וכמובן לא להשתמש במדכאי תאבון למיניהם, האסורים בהריון.

מבחינת המעקב הרפואי, על האשה לבצע בדיוק את אותן הבדיקות כמו כל אשה אחרת, פרט לכך שכדאי כי תעבור מעקב על לחץ הדם בצורה קפדנית יותר, וכן תבחין מלא של סוכר (בדיקת העמסת סוכר- י.ב), בשל העובדה שהשמנת יתר, היא גורם סיכון מובהק לסוכרת הריונית".

כולנו יודעים שהפכיתנו להורים מצריכה מאיתנו אחריות כבדת משקל. את האחריות הזו עלינו לשאת בטרם הכניסה להריון, וכמובן ביתר שאת במהלכו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by