בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בואי שרה'לה, מתגרשים 

בואי שרה'לה, מתגרשים

 
 
תמר לסלרוט

חלקנו אוהבים תפוח בדבש, חלקנו אוהבים דווקא להתגרש. כמעט 90 אחוז מהמתגרשים בישראל מחליטים על כך בין החריימה לקערת הסדר, ובכל זאת: כמה סיבות לחכות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא יכולתם לחכות אחרי הגפילטע? (ASAP)
 לא יכולתם לחכות אחרי הגפילטע? (ASAP)   
כבר בתקופת המקרא , הכירה התרבות היהודית בגירושין כדרך אפשרית ליציאה מן החיים המשותפים: "כי ייקח איש אישה ובעלה, והיה אם לא תמצא חן בעיניו כי מצא בה ערות דבר וכתב לי ספר כריתת ונתן בידה ושלחה מביתו" (דברים כ"ד 1). אך דורות רבים עברו עד שיכלה אישה ליזום מהלך גט כריתות שכזה, ועוד בחגי תשרי.

בספרה "ילדים גרושים", כותבת מיכל דגן: "גם אלוהים הוא ילד גרוש, ואיך יודעים שאלוהים הוא בן להורים גרושים? עובדה, הוא סידר לנו פסח שני, כדי שנוכל להיות בחג הראשון עם אימא ובחג השני עם אבא (או להיפך)" האם ריטה ורמי יבלו את חגי תשרי התשס"ח ביחד או כל אחד בנפרד? והבנות? איפה יהיו הבנות? עם אימא בערב סוכות או עם אבא בשמחת תורה? גם אם זה קורה לכם בעיצומה של ארוחת ראש השנה אחרי שאימו, או אימך, או אם אמם של מי מכם טרחה ובשלה והכינה, תהיה זו יציאה לחרות.
 

נשים על סף התמוטטות עצבים

 
ההודעות בדבר גירושיהם של רמי וריטה פורסמו מעט לפני ראש השנה, אך סקר שנערך ב-2005 בקרב מאות זוגות מתגרשים העלה: רובם החליטו על כך דווקא בפסח. 87 אחוזים מהזוגות שמתגרשים בישראל מקבלים את ההחלטה על הצעד הזה בתקופת החגים, עם דגש על פסח וחגי תשרי. ב-58 אחוזים מן המקרים, הנשים הן אלה שיוזמות את הגירושין.

כל רעיון הגירושין הוא רעיון בלתי נתפס ,כלומר, כמעט אף זוג לא יחשוב ביום נישואיו על יום גירושיו. החג הראשון בו אתה מגיע בגפך לארוחה, מרגיש חזק את ההתרחשות המינורית בארבע אמותיך, רואה את המבטים המרחמים המלווים בדאגה את תנועותייך, הילדים שאינם איתך.

הנתונים הסטטיסטיים מראים כי זוגות רבים יותר ויותר זוכים לאותם מבטים מודאגים: בשנים האחרונות התגרשו בבתי הדין בישראל מדי שנה כ – 9,500 זוגות יהודים, המהווים כ-25% ממספר הזוגות היהודים הנרשמים בישראל בשנה כנשואים (לאחר נישואין בישראל או לאחר נישואין אזרחיים או יהודיים בחו"ל). הגירושין בישראל נמצאו במגמת עלייה רציפה מראשית שנות ה-70, גם בהתחשב בגידול באוכלוסייה. כך למשל עמדו מספרי הגירושין בשנת 1980 על 4,100 מקרים ובשנת 1990 על 5,640. בשנים 2002-2003 חלה ירידה קלה במספרי הגירושין, ככל הנראה עקב המצב הכלכלי והביטחוני, אולם בשנת 2004 חזרו המספרים ועלו ב-4.3%. נוסף לגירושין בבתי הדין, מספרים הנתונים של הנהלת בתי המשפט, מתגרשים בישראל מדי שנה בממוצע בהליך התרת נישואין 2,380 זוגות שנישאו ב'נישואי תערובת' של בני דתות שונות. ברוב המקרים מדובר בנישואין בין יהודי ולא יהודי מקרב עולי ברית המועצות לשעבר.
 

שימי חזרת על הגפילטע, וקחי נשימה עמוקה

ובנימה אישית - שבע שנים וחצי אחרי גירושיי אני יכולה להגיד, שדברים באים על מקומם. חג אחד כן וחג אחד לא אתה עם או בלי הילדים שלך, וזה לא בהכרח רק רע. אנו לא עושים "תשליך" למי שנפרדנו ממנו. וכדאי להתעשת מהר ככל האפשר. כי בעיתות אלה, ימי חשבון הנפש על השנה חלפה שנה עברה, בין כסה לעשור, שומה עלינו להניח את זעמינו בצד ולהגות בסוגיית הסליחות. לא טוב היות האדם לבדו, ובחגים הוא חש זאת ביתר שאת. ולמרות שאולי ברגע הגורלי בו לקחת את צלחת החריין מבעלך בכדי לתבל את הדג הממולא שאימו הכינה, והלז לא ראה שלא אחזת כראוי בצלחת שנפלה בדיוק על החולצה הבהירה החדשה שקנית במכירת סוף העונה של הוניגמן בסלמה, השהי תגובתך, חכי עד לאחרי הארוחה, וגם אחרי הארוחה מהמהי תגובותייך, נשמי עמוק, חייכי לכולם, אהבי את ילדייך, שתי כוסית שיכר, זכרי שיש תקווה, אם לא עוזר קחי כוסית נוספת, וחכי לאחרי החגים להתחיל עם ההליכים, כי במילא עד אחרי החגים כלום כאן לא זז.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by