בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון: שליש שלישי 
הטבע קורא לך  

הטבע קורא לך

 
הריון: שליש שלישי |
 
לימור גריף

חושבת לאמץ לליבך את אחת הדרכים הטבעיות לזירוז לידה? חשוב שתדעי מה עובד, ומה עשוי לעבוד רק בדרך של שכנוע עצמי. אבל אל דאגה, כולם יוצאים בסוף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מרגישה שאת מתפוצצת? (צילום: sxc)
 מרגישה שאת מתפוצצת? (צילום: sxc)   
מקלחות חמות, עיסוי פטמות וקיום יחסי מין, הם רק חלק מהגורמים שכולנו מכירות לזירוז לידה. בספרה של דבורה ליבוביץ, "תרופות סבתא", נמצא גם את השימוש בעלי הפטל, ששתייתם לא הוכיחה זירוז לידה של ממש. לכל תינוק יש את הזמן שלו, קובעים רופאים רבים, ובכל זאת קורה שנשים אכן רוצות לקבוע מראש, וממהרות אף לתזמן ניתוח קיסרי.

זירוז לידה פירושו התחלת הלידה באמצעים מלאכותיים. זירוז גם יכול להינתן אחרי שלידה החלה באופן טבעי, אך האישה היולדת זקוקה להאצת התהליך, וזאת במידה והצירים הטבעיים אינם מספיקים כדי להביא ללידה עצמה. ישנן דרכים שונות לזירוז לידה, טבעיות ולא טבעיות, שאפשר ליישם בביתנו, לבדנו או עם בן זוגנו. לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה, והיא מותאמת לפי הצורך, למצב בו היולדת נמצאת.

על מדף הפתרונות הלא טבעיים

למען הסדר הטוב, חשוב שנדגיש, שהרפואה הקונבנציונאלית מציעה מספר אמצעים הנהוגים כיום בבתי החולים בארץ. חלקם עובדים על צוואר הרחם, כמו סטריפינג (פקיעת קרומים), בלון, פרוסטגלנדינים בצורת טבליות לנרתיק או נרות לנרתיק. בל נשכח את הפיטוצין שהוא הורמון המחקה את פעולת האוקסיטוצין הטבעי, ויוצר התכווצויות ברחם. הוא ניתן בדרך כלל לווריד בעירוי, ויוצר צירים חזקים.

שיטה נוספת לזירוז היא פקיעת מי השפיר. פעולה זו תתבצע רק כשהתחילה לידה פעילה. היא מאיצה את התקדמות הלידה, אך עלולה ליצור לחץ חזק ומיותר על ראש העובר, או לייצר צירים חזקים מידי, ברמה שהיולדת לא תוכל לשאת.
 

יחסי מין?

 
לפני שנגיע אל המזרזים בחדר הלידה, מה קורה בעודנו נמצאות בבית, דרוכות ומייחלות אל הרגע שיקפיץ אותנו לבית היולדות? מסתבר שרוב התרופות הטבעיות מיועדות לרגעי הלידה של ממש ואינן מצליחות לעורר את הצירים שיבואו. מחקרים רבים הוכיחו כי לא נמצא קשר בין ריבוי יחסי מין במהלך ההיריון לבין תחלואה עוברית. מספר מחקרים כן הראו, ירידה חולפת בדופק העובר בזמן אורגזמה, אך חשוב שנציין ונדגיש, כי אין לתופעה זו השפעה על בריאות העובר כלל. מכאן שקיום יחסי מין הוא נהדר, אל נוותר עליו, אך כדאי שנדע שהוא אינו התירוץ שיזרז את התינוק שלנו לצאת.

שיטות ללידה שכבר החלה

איה הוד, מטפלת בנטורופתיה ורפואה משלימה, מצדיעה בחסד להתרחשות והתפתחות הלידה הטבעית. היא אמנם מתנגדת לזירוז לידה, אך היא מציעה שיטות אשר מיועדות ללידה שכבר החלה. הוד מציעה לעבוד בתחילה על דמיון מודרך בשילוב נשימות: "ההתכוננות הנפשית חשובה. לעבוד על הנשימות, ולדמיין את עצמך עוברת לידה קלה וזורמת. יש משהו מאוד עוצמתי בלראות את עצמך כבר אחרי הלידה, מחויכת ומרגישה טוב, תתחברי לתמונה הזאת, תצרי את המציאות הזאת קודם במחשבות שלך, זה אחד הכלים העצומים שיש".


עיסוי פטמות וקריסטלים

מקלחת חמה היא הצעתה הבאה של הוד, שממליצה לכוון את הטוש על אזור הגב התחתון ולעמוד כמה דקות מתחת לזרם המים. כמובן שאינה פוסחת כמו רבים וטובים על עיסוי הפטמות, מה שלא ממש נעים, וקצת קשה לביצוע בעיקר מטעמי עצלות. קיים גם השימוש באבן קריסטל, קריסוקולה. מניסיון, ממליצה הוד, להחזיק אחת בכל יד בזמן הלידה. ואת השימוש בצמחי מרפא, היא מציעה לשמור ולקחת אך ורק בהשגחת נטורופת, ובהתאמה אישית.
 

התכונני לכרוע

אורטל טננבום, תומכת לידה ודולה, ממליצה לאישה שנמצאת בתהליך של לידה, לשבת בכריעה: "אם התינוק במצג ראש, יושבים בכריעה לא יותר מדקה, ומתרוממים תוך סיבוב הירכיים כמו ב'הולה הופ'. אפשר לבצע פעולה זו כל שעה במשך היום, וגם כשמתעוררים בלילה. אפשר לאחוז בשתי ידיות של דלת המחוברות חזק כדי לרדת ולהתרומם. בצורה זו יופרדו עצמות האגן, וייווצר יותר מקום לעובר שיוכל לנוע למטה, ובאמצעות ראשו, לסייע בפתיחת העצמות, כשהוא נלחץ כנגד צוואר הרחם.


משחקי אהבה

גם אורטל אינה מוותר על משחקי אהבה: "כדאי להתחבק, להתנשק, לעמעם אורות, לנענע את הגוף במעשי האהבה, ובקיום יחסי מין, בעיקר מהשבוע ה- 37. מרוויחים הנאה וגם הרחבה של הוואגינה וניצול ההורמון הפרוסטגלנדיני, שזרע הגבר מכיל. להורמון זה יש בסיום ההריון אפקט מאגי על צוואר הרחם (אין לו אפקט כזה במהלך ההיריון). הוא גורם לצוואר הרחם להתרכך, להתרחב, לתפקד כמו גומי, ולהיפתח ביתר קלות יחד עם התפתחות הצירים. יש לקיים יחסי מין בצורה רגילה ולא מגמתית, למרות שיחסי מין יכולים לעזור לריכוך צוואר הרחם. אם יש צורך לזרז זו תהיה האופציה הראשונה".

חוקן או שמן קיק?

"אם תאריך הלידה עבר ונוצר צורך דחוף להתערב כדי לזרז את הלידה, שתיית שמן קיק, יכולה לסייע. השלשול גורם לגירוי של עצמות האגן (סרויקס) ומניע לא פעם את הלידה. הוא יעיל יותר מחוקן לנשים רבות. יש לשתות פעם אחת שתי כפות מלאות במיץ מרוכז (כדי לא לסבול יותר מדי מהטעם הלא נעים). לחלופין, נרות גליצרין יוצרים אפקט דומה". אולם שמן קיק אינו מומלץ כבחירה ראשונה: "שמן קיק עשוי להתחיל לידה, אבל ראיתי יולדות שהשמן עבד עליהן כה חזק, שהתחילו לשלשל מאוד. הן איבדו אנרגיה והגיעו מותשות ללידה".
 
 

מה הסינים אומרים?

שיצא כבר (צילום o-mer-flickr.com)
 שיצא כבר (צילום o-mer-flickr.com)   
דיקור סיני לדעתה של אורטל מצוין במהלך ההיריון, אך אינו מתאים לזירוז, אם כי במקרי חירום ניתן לבצע דיקור או רפלקסולוגיה כדי לזרז. חשוב להבין שאם הגוף לא מוכן ללידה, הוא כלל לא יגיב. צמחים וטיפולי שיאצו, עשויים להכין את הגוף ללידה, במקביל לקבלת טיפולים שפותחים את ערוצי האנרגיה ומרפים, אבל לא מתוך כוונה ישירה לזרז. "פעמים רבות טיפולי רפלקסולוגיה, שיאצו או דיקור, מאפשרים לאישה להרפות מהמתח, ואז נוצרים בגופה תנאים שמאפשרים ללידה להתפתח".

הולכות על חול

חול חמים עושה עיסוי רפלקסולוגי עמוק מאד, כיוון שמשקל הגוף לוחץ היטב, ויכול להועיל לזירוז לידה. לחלופין, ממליצה אורטל, כי עיסוי עמוק ביד, יתבצע עם לישה ממושכת של בצק או חימר. "גם ביד יש אזורי רפלקסים שמייצגים את כל הגוף, וזה עובד על הנעת אנרגיה וזרימה יותר טובה שלה".

כי נוע תנוע

ההמלצה היא על ריקודי בטן וריקודים בכלל. "אלה יכולים לעזור ללידה שהחלה, כאשר חשוב ליצור תנועות לא סימטריות באגן, לנוע, לצחוק ולנשום עמוק".

צועדות על קיבתנו

פעמים רבות הצירים מפסיקים מחוסר מזון שגורם לחולשה. מיץ ענבים וקוביות שוקולד, לדעתה של אורטל, ללא כל ספק יעזרו.

לסיכום, רוב העצות הטבעיות מיועדות להתקדמותה של לידה שכבר החלה, להקלתה ולסיוע בזרימה הטבעית והנכונה. התרופות המוקדמות כעלי פטל, קיום יחסי מין, גירוי פטמות ועוד, לא ממש הוכיחו את עצמן. חשוב שנבין, כי עוד לא נולד התינוק שלא נולד, כל אחד נחשף לעולם בזמנו הוא, אולי כדאי שנרפה מהרצון להזדרז, ונתמקד בהקלה הטבעית של הלידה, כשזו תחל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by