בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
התלוננתי, משמע אני קיים 

התלוננתי, משמע אני קיים

 
חדשות התיירות |
 
יואב כהן

הקיץ שנגמר והחגים הרבים מציפים את משרד התיירות וסוכנויות הנסיעות בעשרות אלפי ישראלים מתלוננים: על מה אנחנו מקטרים, וכמה טיפים למניעת התלונה עוד מהארץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוהבים לצעוק, כי זה משחרר לחצים וטוב לחופשה (FLICKR, Concentrated Passion)
 אוהבים לצעוק, כי זה משחרר לחצים וטוב לחופשה (FLICKR, Concentrated Passion)   
הקיץ שנגמא והחגים הרבים מוכיחים לנו שוב, בראש חוצות ומול כל אדם בעל סמכות ורבע, שישראלי שלא מתלונן הוא לא ישראלי. רק אצלנו הנאה צרופה כוללת דו"ח תלונה מצורף בזאת. ענף התיירות הוא כר פורה לפשלות, קטנות כגדולות, מהמלונות ועד לסוכנים ולהעברות. על מה אנחנו מתלוננים, ולמה אנחנו עושים את זה כל כך הרבה?
 

סליחה, כאן לא מודיעין

מחוסר אור בחדר ועד כיסוי המיטה: ישראלים אוהבים להתלונן (FLICKR,  jessicafm)
 מחוסר אור בחדר ועד כיסוי המיטה: ישראלים אוהבים להתלונן (FLICKR, jessicafm)   
שירה קוה, דוברת משרד התיירות, מספרת כי עיקר התלונות עוסקות, באופן טבעי, בפער שבין ציפיות הלקוח לבין התמורה לכספו בפועל. הדבר נכון לגבי כל קשת שירותי התיירות, הן בארץ והן בחו"ל. משרד התיירות מטפל בכל פנייה המגיעה אליו, על אף שלמשרד יש סמכות אכיפה בשני נושאים בלבד: חובת גילוי נאות של סוכני הנסיעות באשר לחבילות תיור, ומדריכים שלהם אישור מורשה מהמשרד. למרות מיעוט הכוח שבידיו, המשרד מטפל גם בפניות בנושאים שאינם בסמכותו אל מול הגורמים שבתלונה. במידה ומשרד התיירות מצליח לפשר בין הצדדים – מה טוב; במקרה ולא צלח בכך, מופנים המתלוננים לאחר כבוד לרשויות אחרות, ביניהן המועצה לצרכנות, משרד התמ"ת (לגבי חוק הגנת הצרכן), התאחדות סוכני הנסיעות, התאחדות המלונות והגופים עצמם: המלונות, הסוכנויות וכדו', אודותם נסבה התלונה.
 

לחמניה ושוקו במקום בופה

זה בופה זה? בתמונה: תיירת שהעדיפה לצחוק מאשר לבכות (FLICKR, Lazy Lightning)
 זה בופה זה? בתמונה: תיירת שהעדיפה לצחוק מאשר לבכות (FLICKR, Lazy Lightning)   
נווה רוטברד, מנכ"לית בנימין פלסקוב שרות נסיעות ותיירות, מכירה מקרוב את הישראלי ואת "כתבי התביעה" שהוא מכין לכל גוף תיירותי שהסב לו נזק לטענתו. רוטברד אולי לא נתקלת בסוכנות שלה רבות בישראלי המתלונן בהשוואה למקומות אחרים, אך היא מצפה לזרם התלונות המגיעות מדי סוף קיץ - העונה העמוסה ביותר בתלונות, בהתאם למספר היוצאים מהארץ ושפע ההיצע התיירותי והמעורבים בו. רוב התלונות נוגעות לכסף, ומתעוררות בשל ההשוואה מהמוכר מבית, לעומת המציאות הכואבת בשטח.

התלונה הנפוצה ביותר, לדברי רוטברד, היא תנאי המגורים. בישראל ישנם תנאי מגורים משופרים בהשוואה לעולם בחדרי המלון. בחו"ל החדרים קטנים יחסית, ואינם תואמים תמיד את מספר הנפשות במשפחה וגילם. הדבר מצריך לעיתים הוצאת רהיטים מהחדר אל המרפסת. אם כבר הצלחתם לישון בניחותא, מחכה לכם תפריט ארוחת בוקר דל המורכב מלחמנייה, ריבה חמאה וקפה. בהשוואה להתפרעות החופשית על הבופה באילת, פה תספיק לכם צלחת אחת בודדת, שלא תניב אפילו סנדוויצ'ים לדרך. זה השלב שבו לישראלי מתחיל לכאוב הלב.
 
 

אחי זה הכי

אם פקידת הקבלה שלך נראית ככה, היא לא היתה עם אחותך בתיכון (FLICKR, Anjadora)
 אם פקידת הקבלה שלך נראית ככה, היא לא היתה עם אחותך בתיכון (FLICKR, Anjadora)   
ישראלים יוצאים מנקודת הנחה שעצם היותם ישראלים, מזכה אותם ביחס שונה ומנוכר מצד הדייל או הנציגה בקבלה. זאת, לטעת רוטברד, היא תחושה שנמצאת "בראש" ללא קשר, לעתים קרובות, למציאות בשטח: היא נובעת במרבית המקרים מהבדלי תרבות: בחו"ל לא כל פקיד קבלה אכל איתך מאותו מסטינג, והיחד הוא רשמי יותר.

מקור לתלונה נפוצה נוספת הוא ה"קוד שרינג" - שיתוף הפעולה בין חברות תעופה, היוצר בלבלול ואי הבנות בין הנוסעים לסוכנים וחברות התעופה עצמן. הדבר נובע מאופציית התשלום לשתי החברות, מתחנת הביניים שלא תמיד ידועה לנוסע, ומאיחור של הנוסע לטיסת ההמשך, שיכולה להשאיר אותו ללא חמלה בנמל התעופה אובד עצות, ובהוצאת כסף נוספת כדי להגיע ליעדו. נוסע שמצא את עצמו בעבר בסיטואציה כזו, סרב לשלם את מחיר הטיסה.

חלק מהתלונות יכולות להמנע מראש עם מעט הכנה מהארץ: לפעמים אתם חושבים שהזמנתם מלון במרכז העיר, אך למעשה הוא ממוקם רחוק מעט מהמרכז, ותצטרכו לקחת בלילה מונית כדי לחזור אליו. תקלה אחרת, נפוצה משחושבים, היא מלון הנמצא בשיפוצים: הבעיה מתחילה עוד בארץ, כשהסוכן שלכם לא טרח לבדוק אילו מהמלונות שהוא משווק שנים סגורים חלקית לרגל שיפוצים מטרידים. הדבר נובע מקצרים תקשורתיים בין המלון, הספק, החברה והסוכנות, וניתן להימנע ממנה על-ידי נדנוד פשוט עוד בארץ.
 

יש כתובת, אם מתאמצים מספיק

לצידכם ולמענכם עומדים מספר אופציות: חוק הגנת הצרכן והחוק לגילוי נאות. שני אלה אמורים להבטיח את חופש המידע ואת הבאסה שנוצרה עקב חוסר בגילוי נאות לפני הטיול. עצה מבעלי ניסיון: אל תרימו טלפון. בעיות כאלו לא פותרים באמצעות צעקות מעבר לקו. הכינו מסמך מפורט ורציני, שכן ההתייחסות אליו תהייה מהירה יותר.

לבסוף, קיים מוסד בוררות המורכב משופט, סוכן נסיעות ניטרלי ונציג צרכנים. הועדה בודקת כל מקרה לגופו, ומומלצת מאוד על מנת לקבל פיצויים נאותים והוגנים. כל מקרה שלא יהיה, פשרה הדדית תוציא את כל הצדדים מרוצים וטובה, בטווח הארוך, מהתעקשות על סכום כסף גדול יותר שנמנע מכם בטווח הקצר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by