בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צום 
עזרת נשים  
 
 שביל החלב     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
צום |
 
לימור גריף

האם מותר לצום ולהניק? האם מותר לצום במהלך ההריון? מה אומרת על כך הרפואה הקונבנציונאלית, ומה אומרים אנשי ההלכה? מיתוסים מול מציאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ירדה לי הבטן (צילום: photos.com)
 ירדה לי הבטן (צילום: photos.com)   

רגע לפני שנפתח הצום, חשוב שנבין מה טוענת ההלכה היהודית והרפואה. האם מותר לצום ולהניק? מה יקרה אם ייגמר לי החלב? והאם מותר לנו לא לצום מתוך התירוץ שאנחנו בהריון או מניקות?

מסתבר שגם הרפואה וגם ההלכה היהודית מסכימות על אותו הדבר: מותר ואף אפשר לאישה הרה ולאישה מניקה לצום. מתי לא כדאי לצום? תלוי .

עליה במספר הלידות ביום של צום

ד"ר גיא גוטמן, מומחה במיילדות גינקולוגיה ופריון, מבית החולים ליולדות ע"ש ליס, מסביר כי תזונה בריאה ושתייה מספקת, הם מאבני היסוד להצלחתו של כל הריון. "שלושה מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בישראל, מצביעים על קשר בין צום, לעלייה במספר הלידות באותו היום וביום שאחריו. המחקרים הצביעו על עלייה מובהקת, בשיעור הלידות ביום כיפור וביום שלאחריו, וככל שעברו יותר שעות מתחילת הצום, כך עלה מספר הלידות, שהגיע לשיאו בשש השעות שלאחר סיום הצום".

ירידה ברמות סוכר מגבירה צירים

יתר על כן, מוסיף גוטמן, הקשר בין צום ולידה מבוסס גם על פי מחקרים שנעשו בבעלי חיים. מספר מנגנונים ביולוגיים ניתנו כהסבר לתופעה זו:ירידה ברמות הסוכר באם, גורמת לירידה ברמת הסוכר בעובר, וגורמת לשינויים הורמונאליים בשלייה, הגורמים ליצירת צירים. גם עלייה בצמיגות הדם, גורמת לירידה בזרימת הדם לרחם, ולצירים. חוסר בנוזלים, גורם לעלייה ברמת ההורמון נוגד ההשתנה באם (ADH), ולהורמון זה מבנה ומקור דומים להורמון הגורם לצירים(פיטוצין).

למי הצום אינו מומלץ?

גוטמן טוען כי יהיו הסיבות אשר יהיו, צום אינו מומלץ לנשים הנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת (הריון תאומים, הריון המלווה בצירים מוקדמים, הריון המלווה בהתקצרות צוואר הרחם, לידות מוקדמות בעבר, וכד'). בכל מקרה של ספק, כדאי להיוועץ ברופא המטפל, ובמקרה של צירים מוקדמים, להפסיק את הצום באופן מיידי, ובהימשכות הצירים לפנות לחדר המיון.

ומה בדבר הנקה?

"כמות החלב והרכבו הן נגזרת של כמות הנוזלים והמזון אותו צורכת היולדת. יחד עם זאת, גוף האישה נותן עדיפות להעברת אבות המזון ביחס גבוה יחסית לחלב, ועל כן איכות החלב אינה נפגעת מצום של יממה, אך צום+הנקה, בעיקר של תינוקות בוגרים יחסית הצורכים נפח חלב גבוה יכול לגרום להתייבשות האם. על כן, במידה ובמהלך הצום מופיעים כאבי ראש,שתן מרוכז מועט וכתום, ותחושה כללית ירודה-מומלץ להפסיק את הצום".

 

מטעמי דת

 

ההלכה טוענת כי גם נשים מניקות צריכות לצום, אבל רק בצום יום הכיפורים. הרב אודי רט, הרב המייעץ של מכון פוע"ה בירושלים, מסביר כי צריך לצום גם בזמן היריון וגם בזמן הנקה. רט טוען כי צום יום הכיפורים הינו הצום היחידי, אשר מחויב על פי התורה, "מעמד יום הכיפורים בזמן בית המקדש היה מעמד רב הוד, יום טהרה וכפרה לעם ישראל כולו". לכן קובעת ההלכה שכולם מחויבים בצום, גם נשים בהריון שהצום, ללא כל ספק, אינו מסכן אותן או את עוברן.

הנקה והלכה

לגבי נשים מניקות, ההלכה פוסקת על פי סדר עדיפויות. רק במידה והתינוק סובל מירידה במשקל, וחלב ההנקה עשוי לחזקו, מותר להפסיק את הצום, ולשתות בצורה מאוזנת. כמו כן נוהגת ההלכה לציין את המושג, "שיעורים". יש לשתות ולאכול במידות קטנות יותר, על מנת שהצום לא יתבטל כליל, וחלק מתהליך העינוי ביום זה, אכן יתממש ויקיים את חלקה של המצווה.

רט מסביר כי למשל במצבים מיוחדים כמו היריון בסיכון גבוה, יש לברר עם הרופא המטפל והרב המייעץ כיצד לנהוג במהלך הצום. הוא מחדד ומציין כי עדיף לאישה לקיים צום חלקי מאשר שלא לצום כלל. לגבי נשים שזה עתה ילדו. שבוע לאחר הלידה, הן אינן מחויבות לצום כלל.

 

מטעמי בריאות

מה בתפריט? (צילום: sxc)
 מה בתפריט? (צילום: sxc)   

פרופ' יצחק בליקשטיין, רופא נשים ממחלקת נשים ויולדות, מרכז רפואי קפלן, מציין כי גם מבחינה רפואית, מותר לצום בזמן הריון ובזמן הנקה. ישנה מניעה לצום בזמן הריון, טוען בליקשטיין, בשעה שהאישה נוטלת תרופות, נמצאת בהריון בסיכון גבוה או סובלת מסוכרת הריון, שדורשת תזונה מיוחדת.

לגבי ההנקה, מסביר בליקשטיין, כי גם ההנקה וגם הצום, שניהם תהליכים קטבולים. דהיינו, תהליכים בעלי מאזן אנרגיה שלילי. בעודם צורכי אנרגיה, האישה המניקה, עשויה להגיע בסמיכות גבוהה יותר, למצבי תשישות והתייבשות. גם בליקשטיין טוען חד משמעית, כי אין שוני משמעותי בהרכב החלב, אלא רק ירידה בתפוקתו לטווח הקצר.

ההמלצות לצמות

עבור מי שמתכננת להניק הנקה מלאה ולצום, מציע פרופ' בליקשטיין, לשתות הרבה בטרם הצום, וכמובן להקפיד על מנוחה מלאה. בנוסף מציין בליקשטיין את ההבדל בין הנקה מלאה לחלקית. תינוק אשר יונק הנקה מלאה, גורם לתשישות רבה יותר אצל אימו. לכן מומלץ לאלו המניקות מלא, לשאוב חלב יום יומיים קודם לכן, ולהזין את תינוקם במהלך הצום על ידי בקבוק.

סיבוכים אפשריים

סיבוכי הצום, עשויים להופיע בעיקר אצל נשים הרות. פרופ' בליקשטיין מסביר, כי היות וצום מוביל למצב קטבולי, האישה ההרה עשויה להיכנס מהר יותר למצב שנקרא קטוזיס, שהוא שריפת שומנים בגוף, ויצירת גופי קטון בשתן, המעידים על סימני התייבשות. ברוב המצבים, מגיעות אותן נשים לחדרי המיון, שם מתגלה גם הקשר בין התייבשות לבין צירי לידה מוקדמים. ברוב המקרים הטיפול הראשוני, הוא עירוי נוזלים, ובחלק ניכר מן המקרים הצירים נפסקים.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by