בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא לחריץ המציץ 

לא לחריץ המציץ

 
 
יעל טרגן, מערכת RED

מכנסיים מרושלים עם תחתוני בוקסר מציצים בסגנון עדות ההיפ-הופ זה כבר לא עניין של אופנה. בשתי ערים בלואיזיאנה, הצהרת לבוש שכזו נחשבת כמדרדרת לתרבות מסוכנת והיא כבר בגדר עבירה על החוק. ומי אמר משהו על גזענות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תסתכל בקנקן (אימג'בנק/GettyImages)
 אל תסתכל בקנקן (אימג'בנק/GettyImages)   
לואיזיאנה הממוקמת בדרום ארה"ב ידועה בעיקר בבשורת הג'אז שיצאה מניו אורלינס, אולם בצדדיה האחרים, הזוהרים פחות, היא נחשבת לאחת המדינות הדרומיות הידועות ביחס הגזעני שהן מגלות כלפי שחורים. החודש, המגמה הזאת קיבלה משנה תוקף, כאשר אנשי החוק החליטו לקחת מדי ברצינות את המושג משטרת אופנה ולהצהיר כי מכנסיים הנלבשים נמוך מדי עד לחשיפת הגומי של התחתונים, יש בהם משום איום אמיתי לציבור.

פחות משלוש שנים עברו מאז אישר הקבינט הצרפתי את "חוק הרעלה", האוסר על הופעה בבתי ספר ובמוסדות ממשל בכיסוי ראש וביטויים לבוש דתיים אחרים, כגון רעלות, צלבים גדולים וכיפות. הסיבה הרשמית לחוק הצרפתי הייתה שהפגנה של השתייכות דתית כמוה כפגיעה באופייה החילוני של המדינה. תירוץ זה לא שכנע, עם זאת, קבוצות שונות שיצאו נגד החוק, וטענו כי הוא גורר הפרה של זכויות אדם, עושה שימוש ציני בתפיסות רב תרבותיות, ומייצר התקפה בוטה וגלויה על הדת המוסלמית.
 
 
הקונפליקט הזה, בין חופש הפרט להביע אמונתו באמצעות הבגד, לבין חופש הציבור מפגיעה באמצעות המנהגים הללו, יקבל ביטוי פעם נוספת, שונה מעט במהותה, בעוד כשבוע, עת תיכנס לתוקפה תקנה עירונית חדשה בעיר מנספילד שבלואיזיאנה נגד המכנסיים נמוכי הגזרה.

גם במקרה הזה, לשון החוק לכאורה כללית ואוסרת חשיפת חלקי גוף או בגדים תחתונים בציבור, אולם הזירה הגיאוגרפית והתרבותית שעומדת במרכז הדיון מעידה על כך שהתקנה מכוונת למגר באופן ישיר את התופעה המכונה sagging pants (מכנסי באגי, בתרגום חופשי), המתייחסת לצעירים אפרו-אמריקנים הנוהגים להפשיל את מכנסיהם נמוך מאד כך שתחתוני הבוקסר נחשפים מתחתם.
 

המפלס יורד

ג'ה רול מדגים את העבירה על החוק (אימג'בנק/GettyImages)
 ג'ה רול מדגים את העבירה על החוק (אימג'בנק/GettyImages)   
מקורו של המנהג בבתי כלא אמריקנים, בהם האסירים הסתובבו בבגדים גדולים על מידותיהם. השימוש בחגורות נאסר במתקני הכליאה מחשש שישמשו כנשק ועל כן מפלס המכנסיים ירד מטה. עם השנים התופעה יצאה את בתי הכלא והפכה לסטייל רווח של אופנת רחוב והיפ-הופ.

מנספילד אינה העיר הראשונה בלואיזיאנה בה הרשויות החליטו לאסור על לבישת מכנסיים בצורה זו. ב- 11 ביוני תקנה דומה כוננה גם בעיירה דלקמבר, שם עבירה על החוק גוררת עונש של 500 דולר או גזר דין של עד שישה חודשים בכלא. במנספילד, כאמור, ייכנס החוק ב- 15.9 ושם צפוי העובר על החוק לקנס של 150דולר ועד 15 יום בכלא.

בעוד שגם משבר הרעלה בצרפת עסק בלבוש, או הופעה חיצונית, ישנו הבדל מהותי בין החוק ההוא וזה המכונן כעת בלואיזיאנה. במקרה הנוכחי לא מדובר במשבר אזרחי על בסיס דתי, אלא במאבק נגד צורת לבוש מבוססת תרבות, המהווה בראש ובראשונה דרך אישית של האזרחים לבטא עצמם באמצעות לבוש. בשל כך עולה ביתר שאת התהייה האם מאחורי התקנה נגד מכנסיים שמוטים עומדת איבתה של מדינה דרומית ולבנה בארצות הברית לסגנון החיים והלבוש של ההיפ-הופ והסצינה התרבותית שהוא מביא עימה.

בין אם מדובר בגאולת הציבור או בדיכוי הפרט, מחוקקי החוק מצאו לנכון לטעון כי מדובר בהרבה מעבר לסגנון אופנתי ולתלות בו את הפוטנציאל להתנהגות בלתי הולמת וטענו כי "מכנסי הבאגי מייצגים סגנון חיים המוביל להתנהגות לא ראויה".

ראשי עיריית מנספילד ייתכן שזיהו את הכיוון האתני הבעייתי של התקנה החדשה ובראיונות לתקשורת ביקשו להדגיש שמי שמצא לנכון להציע את החוק היו דווקא אפרו-אמריקנים המייצגים דור ותיק יותר ומעוניינים למגר את התופעה שמוציאה שם רע לתרבות כולה. אולם היה זה דווקא ראש העיר של מנספילד, לבן בעורו, שאמר בריאיון לחדשות Fox כי העוברים על התקנה, "עדיף שכבר יורידו את המכנסיים וילבשו שמלות". אחר טען באותו ריאיון כי מדובר במגיפה שיש למנוע וכי הסגנון כולו מצביע על מנטליות של בתי כלא.

בין אם מדובר בתופעה אופנתית שיש בה כדי להוביל להתנהגות בלתי ראוייה, כמו שמנסים גורמים מסויימים להלביש על האופנה את העניין כולו, ובין אם מדובר בביטוי אופנתי לתמונת מצב רחבה הרבה יותר מזה, מומלץ לכל מי שמתכוון להגיע למנספילד, דלקמבר ואולי בכלל ללואיזיאנה כולה בקרוב להדק טוב טוב את החגורה של המכנסים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by