בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
מסלולים טיול ליום כיפור: לא נפסקת תל אביב 
 
 יש לי יום יום חג    צילום: רויטרס    
מטיילים בארץ |
 
איתי בן אליעזר

מסלולי הליכה בעיר הכי שפויה בארץ: מנווה צדק ועד הטיילת, מהבאוהאוס האלגנטי ועד הדקדנטיות של אלנבי. יום כיפור למיטיבי הלכת האורבניים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ההיסטוריה, התרבות והארכיטקטורה. תל אביב בזווית יפואית (אימג'בנק/Gettyimages)
 ההיסטוריה, התרבות והארכיטקטורה. תל אביב בזווית יפואית (אימג'בנק/Gettyimages)   
בסקר דמיוני שנערך אי שם ביקום מקביל, נשאלו תושבי תל אביב מה הם הכי אוהבים בעיר שלהם: היו שענו הגירויים אשר מרצדים מכל מקום, חלק השיבו אירועי התרבות הבלתי פוסקים. אחרים אמרו שהם לא מסוגלים לפתוח את הבוקר ללא רביצה באחד מבתי הקפה בעיר, בעוד שהבליינים טענו שתל אביב מתקיימת בזכות הברים שלה. היו שנזכרו בחוף הים ובתיירים אשר נצלים תחת השמש מדי שנה ושנה, והיו אלו, והם לא מעטים, שזכרו למרחב העירוני שמתקיים מאחורי המותג שנקרא "תל אביב" את חסד נעוריהם. הסמטאות, הבניינים, השבילים והאווירה, שמתחת לשכבות האיפור נשארו קסומים ויפים, בדיוק כמו פעם.

בניגוד לחיפה או ירושלים, תל אביב היא עיר שכל אחד יכול העניק לה את המשמעות שהוא בוחר לעצמו - יש את הקסם האורבאני שלה, תשתית היסטורית, ארכיטקטונית, וגיאוגרפית איתנה שאינה חשופה באותה מידה, כמו שאר מרחבי העיר, לפרשנות פוסט מודרנית, פוליטית, תרבותית – אלא עומדת כתשתית בפני עצמה, גוש עירוני של היסטוריה שגם תחלואים כגון מצוקת חניה ושכר דירה חסר כל פרופורציות אינם יכולים למגר.

המקסם האורבאני של תל אביב בולט בעיקר כשמטיילים ברחבי העיר. יום כיפור מספק הזדמנות מצוינת לכך, כאשר ליום אחד בשנה העיר משתתקת, וכמו פציינט על ספת הפסיכולוג שמרפה לרגע ממנגנוני ההגנה, כך גם תל אביב – שקטה, עוזבת את כל גינוניה המרעישים והנוצצים, ונעמדת עירומה. פעם תל אביב כונתה "תל אביב הקטנה" – וביום הכיפורים נקראת הזדמנות להביט מקרוב על התשתית הביישנית שמסתתרת מאחורי ההמולה. לפניכם מסלולי הליכה אורבאניים ביום השקט ביותר בשנה, בו ניתן ליהנות מתל אביב מעט אחרת.
 

נווה צדק

סמטאות נווה צדק. רחובות מרשימים ביופיים (FLICKR, jonklinger)
 סמטאות נווה צדק. רחובות מרשימים ביופיים (FLICKR, jonklinger)   
נווה צדק היא השכונה התל אביבית הראשונה, שהוקמה עוד בסוף המאה ה-19. אין בשכונה הזו חוקים למטיילים: היכן שלא הולכים – יפה ומקסים. הבניינים מזכירים את ניחוחות אירופה והאוויר נטול טעמו המר של אגזוזי האוטובוסים, שאינם נכנסים לשכונה.

מסלול מומלץ: לאחר שנכנסתם אל השכונה מכיוון צפון, כלומר מרחוב אחד העם שלמעשה מתחיל על גבול נוה צדק, החלו לצעוד על רחוב שבזי. רחוב זה, יחד עם רחוב פינס הפחות מרשים, הנו הרחוב המרכזי בנוה צדק, ומקושט בבוטיקים וחנויות בעלות חלונות ראווה יפיפיים. למעשה, לא נכון לומר רחובות אלא סמטאות – בנווה צדק הכל מאד צר והליכה על הכביש היא נורמה בכל ימות השנה. המשיכו לצעוד על שבזי, עקפו את רחוב פינס ופזלו לכיוונו של קולנוע עדן הישן, אשר נסגר ב-1974 ועדיין עומד. הלכו עד שתגלו משמאלכם את הכניסה אל רחבת מרכז סוזן דלל – עבור רבים הפלא השמיני של העולם, ואם לא אז לפחות אחד המקומות הכי נחמדים בתל אביב.

רחבה לבנה זו מוקפת עצי דקל ומבנים עתיקים ששוחזרו במלוא הדרם ומשמשים כאולמות מחול, ריקוד ותיאטרון. חצו את הרחבה וצאו אל רחוב אמזלג. לכו עם הרחוב עד לרחוב שלוש ורדו אותו עד לסופו. בכל צומת בדרך הציצו ימינה: כל רחוב שתפגשו במורד רחוב שלוש – רחובות רוקח, שטיין ואחרים – מדהימים ביופיים.
 
 

שדרות ח"ן – רחוב אחד העם

מסלול אלטרנטיבי לשדרות רוטשילד המחודשת, השדרה הידועה והמטויילת ביותר בעיר. שדרות ח"ן, למרות שהיא קצרה יותר, אינה פחות יפה מרוטשילד, היא בוודאי יותר שקטה ואינטימית, ואף עברה מתיחת פנים מרעננת בעשור האחרון. כנסו לשדרה מכיכר רבין וצעדו עד לסופה. משם עקפו מימין את בניין הבימה אשר עובר שיפוץ בימים אלו, עמדו בפיתוי ואל תחברו לשדרות רוטשילד. לחלופין, כנסו אל רחוב אחד העם האורב במקביל לרוטשילד והחלו לצעוד עד לתחילתו בגבול שכונת נווה צדק. בדרך תיתקלו בכמה מהמבנים היפים והמרשימים ביותר בעיר מבחינה ארכיטקטונית. רחוב אחד העם הוא ממעוזי "העיר הלבנה" וממשמרי סגנון "באוהאוס" המודרני שהיה הבון טון האדריכלי בתחילת המאה, ולאור הבניינים הנבנים כיום, חבל מאד שנזנח. יפה במיוחד היא הצומת של רחובות אחד העם ונחמני – תגיעו ותראו בעצמכם.
 

רחוב ביאליק והטיילת

הים שמול טיילת צ'יץ': לאוהבי הבריזה והכושר (אימג'בנק/Gettyimages)
 הים שמול טיילת צ'יץ': לאוהבי הבריזה והכושר (אימג'בנק/Gettyimages)   
לא רחוק מנוה צדק שוכן רחוב אלנבי האימתני, שמפריד באופן לא רשמי בין מרכז ודרום העיר. במידה ואתם באים מכיוון דרום, חזרו לרחוב אלנבי וחצו את הכביש. החלו לצעוד לכיוון הים, עד אשר אתם מגיעים לפניה ימינה לרחוב ביאליק. רחוב ביאליק הוא אחד הרחובות הכי מיוחדים וססגוניים (בדרכו השקטה) בתל אביב. כל בניין ברחוב צבוע בצבע מעט שונה, בנוי בסגנון אחר, ובעל אופי ייחודי. לא בונים אותם ככה יותר, זה בטוח. לאחר שתעברו את בית ביאליק מימין, המשיכו על לגולת הכותרת – כיכר העירייה הישן, אשר בו נציב בניין העירייה המקורי, שמור בתפארתו וניצב מאחורי מזרקה שבמרכזה פסלי פסיפס. מדובר בפנינה בלב העיר, שממנה ניתן לרדת במדרגות אל רחוב זלמן שניאור הנינוח ולהמשיך לתור את רחובותיה הקטנים של העיר, דוגמת רחובות טשרניחובסקי, הס, פינסקר, בר כוכבא ואידלסון.

הטיילת

לחובבי רחשי הגלים ובריזה ימית הנושבת ממערב. החלו את המסלול בשיטוט בנמל יפו, אחד הנמלים העתיקים בעולם. הטיילת תיקח אתכם מיפו ועד לנמל תל אביב שבפאתי צפון העיר. בדרך תעברו דרך גן צ'ארלס קלור, הדולפינריום המתפורר שכבר שנים אינו מאכלס דולפינים, בעוד אתם נושאים עיניכם אל מסגד חסן בק ומגדל האופרה וחולפים על פני השגרירות האמריקאית ומוקדי הבילוי הרבים. המלצה: הורידו נעליים ורדו לחופים, אשר בורכו בחול עשיר יחסית לחופים אחרים בעולם. התהלכו על חולות חופי בוגרשוב, פרישמן וגורדון, עד לחוף מציצים (ההוא מהסרט).
 

פארק הירקון

צפוי, אבל עדיין חובה, ובשתי מלים: דשא, והרבה. פארק הירקון, המצוי בצפון העיר, חביב על מטיילים ורוכבי אופניים בכל ימות השנה, ומומלץ בחום לחובבי הריאות הירוקות שמאסו בבניינים. ניתן להגיע לפארק הירקון דרך כביש גני התערוכה. לבאים מכוון הים הפארק מצוי מימינכם, ולבאים מצפון תראו אותו משמאלכם. טיול בפארק הירקון טומן בחובו הליכה לאורך הנהר על שבילים שהוכנו לכך במיוחד, כאשר מסביב ירוק ומעל רשרוש צמרות העצים.

עוד על תל אביב:
מנהרת הזמן - על תל אביב שלא הכרתם
לא לצדיקים בלבד - הכל על נווה צדק
בייק מי - מסלולי אופניים עירוניים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by