בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עולים לרגל 

עולים לרגל

 
 
תמר לסלרוט

הליכה בין העתיק למודרני, ובין מה שהוא קדוש למה שהוא מיתוס: ירושלים בארבעה מסלולים , ממתחילים למתקדמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוויה דולורוזה בתהלוכה ב-Good Friday (אימג'בנק/Gettyimages)
 הוויה דולורוזה בתהלוכה ב-Good Friday (אימג'בנק/Gettyimages)   
המושג "עֲלִיָה לָרֶגֶל" – אין פירושו הליכה ברגל (אף על פי שזה מה שנאלצו לעשות לפעמים). המילה "רְגָלִים" בלשון המקרא פירושה "פְּעָמִים", כמו שכתוב: "שָׁלֹשׁ רְגָלִים (=שלוש פעמים) תָּחֹג לִי בַּשָּׁנָה" (שמות כג 14). שלושת הרגלים שהתורה מצווה לחגוג הם חג הסוכות, פסח ושבועות. וכך נאמר בתורה: "שָׁלֹושׁ פְּעָמִים בַּשָּׁנָה יֵרָאֶה כָּל זְכוּרְךָ (=כל הזכרים, כל הגברים) אֶת פְּנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחָר (=בבית המקדש): בְּחַג הַמַּצּוֹת וּבְחַג הַשָּׁבֻעוֹת וּבְחַג הַסֻּכּוֹת…" (דברים טז 16).

ובטון מעט תשס"חי יותר: בשירו Imagine כתב ג'ון לנון המנוח על תקוותו לכך שלא יהיו מדינות, לא יהיו גבולות ולא יהיו דתות. אפשר להוסיף לשיר הזה, דמיינו... עולם שבו כולם יעלו לרגל לירושלים בתקופת חגי תשרי, יטיילו בעיר העתיקה, יבלו וייהנו מעיר הקודש היפה והמעניינת בה זכינו.
 

בנבכי ההיסטוריה הטעונה: משער שכם עד הר הבית

מסגד אל אקצה. המקום השלישי בקדשותו לאיסלאם (אימג'בנק/Gettyimages)
 מסגד אל אקצה. המקום השלישי בקדשותו לאיסלאם (אימג'בנק/Gettyimages)   
המסלול הראשון מתחיל בשער שכם, הגדול והמפואר מבין שערי העיר העתיקה, ומסתיים בהר הבית. שער שכם, השער הצפוני לעיר העתיקה הוא שער עותמאני שנבנה בין 1536 ל-1541 ביוזמתו של הסולטאן סולימאן המפואר. הוא נבנה כחלק מחומת העיר ועל יסודות של חומות עתיקות ממנה ונחשב למפואר והיפה מבין שערי חומות ירושלים. לתוהים, השער קיבל את שמו בעברית משום שממנו יצאה הדרך צפונה לעבר שכם. באנגלית הוא נקרא "שער דמשק", מאותה הסיבה ממש, ובערבית – "באב אל עמוד", על שום העמוד שניצב בכיכר השער בימים עברו.

נמשיך ונגיע לרחוב ויה דולורוזה פינת רחוב הגיא, אל ההוספיס האוסטרי, שהוקם כבית הארחה לצליינים ומשמש היום כבית מלון לכל. הוויה דולורוזה נחנכה על ידי הקיסר פרנץ יוזף ב-1869, ושימשה אותו למגוריו כשביקר אז במזרח התיכון לרגל פתיחת תעלת סואץ. בהמשך נצעד לאורך שוק מוכרי הכותנה, רחוב ארוך שנבנה בתקופה הממלוכית. בקומת הקרקע יש כ-50 חנויות, ובקומה השנייה - חדרי מגורים. בהמשכו גרם מדרגות רחב המוביל אל שער עושי הכותנה, הוא אחד משערי הר הבית, מבנה של שער כיפתי גבוה שבנה תנכיז, מושל דמשק.

במבנה משולבת אבן אדומה וצהובה ואבן לבנה ושחורה (אבלק). גרם המדרגות הצר בנוי בצורת ח' ואם תסתכלו היטב, תבחינו גם בדלתות עץ גדולות ועליהן צורות גיאומטריות. משם נמשיך להר הבית, הוא הר המוריה. על כיפתו שהושטחה היו קיימים בית המקדש הראשון והשני במשך תקופה של כאלף שנים, ומאז המאה השביעית לספירה בנויים עליו כיפת הסלע ומסגד אל אקצה.
 
 

מבנים כראי של תרבות: מבנייני האומה לכנסת ישראל

כנסת ישראל בלילה. מבנה המסמל טוטאליטריזם, או שמא דמוקרטיה? (Flickr, פיקוס)
 כנסת ישראל בלילה. מבנה המסמל טוטאליטריזם, או שמא דמוקרטיה? (Flickr, פיקוס)   
בנייני האומה, אשר הסב שמו ל"מרכז הקונגרסים הבינלאומי של ירושלים" הנו אולם הכנסים הראשון אשר הוקם בעיר לאחר מלחמת העצמאות. בנייתו ארכה כעשר שנים, וזמן רב נותר כשלד עקב קשיי מימון, אז כונה "חירבת אל-אומה".

התכנון נועד לבטא את הקמת המדינה היהודית בארץ ישראל לאחר שנים של נדידה בגלות, ולכן זהו מבנה מוצק, עטוף אבן, אשר יושב על הקרקע ומראה חלק מההר סביבו. משם נמשיך לרחוב שערי משפט אל בית המשפט העליון, הוא הבניין הממלכתי והיוקרתי ביותר בקריית הלאום. הדבר מתבטא גם במונחיו הפיזיים של המבנה: יותר הידור מופנם, בלא הזדקקות למרכיבים מונומנטאליים חיצוניים. נמשיך לבניין משרד החוץ הנמצא מול בית המשפט העליון, בניין שחובר משלושה בניינים, השונים באופיים ובצורתם, ומתבלטים בריסון ובאיפוק, ומשדרים מקצוענות נינוחה ודיפלומטיות לא ראוותנית.

ניתן לסיים את המסלול בכנסת ישראל, שתכנונה לווה במאבקים ובוויכוחים ציבוריים קשים. תוכניתו של יוסף קולרוין, אשר אומצה לבסוף, היא גרסה מודרנית באבן ובבטון של מקדש יווני קלאסי. מתנגדי התוכנית ציינו את דמיון הבניין לבניינים ניאו קלאסיים, המאפיינים בנייה של משטרים טוטליטאריים, בעוד מצדדיה חשו כי הדבר הולם את רעיונות הדמוקרטיה והחופש.
 

מקודש לחול בהר הזיתים: מכנסיית העלייה עד קבר מרים

כנסיית העלייה, כאן לפי האמונה עלה ישו השמיימה (FLICKR, \tmesis)
 כנסיית העלייה, כאן לפי האמונה עלה ישו השמיימה (FLICKR, \tmesis)   
הר הזיתים נמצא ממזרח לעיר העתיקה, ומקור שמו בכרמי הזיתים שכיסוהו בעבר. הוא קדוש למוסלמים, ליהודים ולנוצרים, ומסורות רבות קשורות בו.

בכנסיית העלייה, הנקראת גם כיפת העלייה או מסגד העלייה, נשמר זיכרון עלייתו של ישו השמיימה 40 יום לאחר תחייתו. נמשיך למלון אינטרקונטיננטל, הוא מלון שבע הקשתות מעל בית הקברות היהודי. נמשיך בשביל הכנסיות, עד לקבר מרים - כנסייה צלבנית תת קרקעית שנבנתה, על פי מסורת הנוצרים, במקום קבורתה של מרים, אם ישו, לאחר שנרדמה לנצח בהר ציון. הכנסייה בנויה בסגנון רומנסקי - בור מים ענק מתחת לרחבת הכניסה נתמך על ידי 143 עמודים. פתח הכניסה מוביל ל-48 מדרגות היורדות דרך מסדרון מקומר שבו קפלות, היישר אל כנסייה תת קרקעית.
 

הרובע הנוצרי: מהשער החדש ועד לכנסיית הקבר.

הרובע הנוצרי משתרע מן השער החדש ועד לשער האריות ולאורך הוויה דולורוזה. נלך לשער החדש,שנפרץ בחומה באישורו של הסולטאן עבדול חמיד השני, לבקשת מעצמות אירופה. הוא ממוקם בחומה הצפון מערבית של העיר העתיקה, ומחבר בין מנזר נוטר דאם דה ז'רוזלם הנמצא מחוץ לעיר העתיקה, לרובע הנוצרי שבתוכה. השער החדש נמצא במיקום הטופוגרפי הגבוה ביותר בעיר.

נמשיך לכנסיית אל סלבטורה, ברחוב סנט פרנציס, שנבנתה ב-1885 על שם ישו המושיע. משם נמשיך למוזיאון הפטריארכיה, ממפגש רחוב הלטיניים ורחוב סנט פטר, מקום מושבה של ההנהגה הדתית העליונה של הקתולים בישראל.

בסוף מסלול זה נלך לכנסיית הקבר הקדוש ברחוב סנט הלנה, שבנייתה החלה בתקופה הביזנטית והתוספות נבנו בעיקר בתקופה הצלבנית. היא נחנכה מחדש ב-1149, ונחשבת למקום הקדוש ביותר לנוצרים (להוציא את הפרוטסטנטים) - על פי אמונתם, בה נצלב, נקבר וקם לתחייה ישו הנוצרי.

עוד על ירושלים:
סיור בעיר דוד
אוכלים בדרך לירושלים
סטודנטים ממליצים על ירושלים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by