בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ביי ביי בייבי 

ביי ביי בייבי

 
 
שחף איל

את הבית היא מעדיפה בלונדון, את ההופעות במערב, את הילדים היא מייבאת מאפריקה, ובישראל היא רק רוצה להתפלל. תחנותיה של מדונה, מהפרובוקטיבית ועד למעצבנת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפעם בלי הצלב, ובלי המוסיקה. מדונה בביקורה הקודם בישראל (אימג'בנק, Gettyimages)
 הפעם בלי הצלב, ובלי המוסיקה. מדונה בביקורה הקודם בישראל (אימג'בנק, Gettyimages)   
14 שנה חלפו מאז הופעתה הבלתי נשכחת של מדונה בפארק הירקון. 14 שנה של חמישה אלבומי אולפן, שני אלבומי הופעה, שלושה אוספים, פסקול אחד, חמישה ספרים בהם ספרי ילדים וספרי סקס, עשרה סרטים והחשוב מכל, לפחות לאלה שזכו להיות נוכחים בפארק הירקון ברגע המכונן ההוא – שלושה מסעות ענק ברחבי העולם, שכל קשר בינם ובין ישראל קבלי בלבד. מסתבר שאת ההופעות שלה היא עדיין מעדיפה לקיים בלונדון, את הילדים היא מעדיפה לאמץ באפריקה, ובישראל היא רק רוצה להתפלל. העולם על-פי מדונה או: איך קרה שאנחנו טובים מספיק בתורה, אבל גרועים כקהל מעריצים.
 

30 דולר, והשאר אמביציה

מ-30 דולר בכיס לעיצוב חזיות לגוטייה. מדונה בהופעה (אימג'בנק, Gettyimages)
 מ-30 דולר בכיס לעיצוב חזיות לגוטייה. מדונה בהופעה (אימג'בנק, Gettyimages)   
מדונה נולדה בביי סיטי, סמוך לעיר דטרויט שבמדינת מישיגן. בגיל 20 נדדה לניו יורק כשבאמתחתה 30 הדולרים הבלתי נמנעים ההם והשאר, כאמור, היסטוריה. בשנת 1984 יצאה מדונה לסיבוב ההופעות הראשון והרשמי שלה, The Virgin Tour, אשר התרכז בעיקר בארצות הברית. בשנת 1987, שנת סיבוב ההופעות השני שלה, היא כבר פרצה את גבולות אמריקה, והגיעה גם לאירופה. ישראל של אותה תקופה בהחלט לא נכללה בסדר העדיפות שלה, וספק אם הייתה אפילו בתודעתה.

בשנת 1990 יצאה מדונה לסיבוב ההופעות השלישי שלה, The Blond Ambition, הנחשב עד היום לאחד המופעים הפרובוקטיבים ביותר שלה. המופע זיכה את מדונה בפרס הגראמי הראשון שלה, אבל הספיק לעורר מהומות בחלקים שונים בעולם. בסרט התעודה שלה "במיטה עם מדונה", מתועד הניסיון הקנדי לביטול המופע והאיומים במעצר, בעקבות מה שהרשויות הקנדיות כינו בנימוס "התערטלות בפומבי". מדונה, כמובן, הגיבה כפי שרק מדונה של שנות ה-90 ידעה להגיב, והקפידה להתנהג בבוטות גדולה מהרגיל באותה הופעה מדוברת. הגעתה לאיטליה עוררה אף היא מהומות, מצד הוותיקן הפעם. בניסיון להרגיע את הרוחות, יצאה המדונה בנאום לתקשורת בו סיפרה על היותה איטלקיה אמריקנית גאה. עם זאת, ולמרות מאמציה לדבר על דמוקרטיה וחופש אומנותי, לקתולים זה קצת פחות הזיז ומספר הופעות אכן בוטלו באזור.
 
 

המלים הראשונות בעברית: בני זונות

מדונה בטקס פרסי ה-MTV עם ה"גירלי שואו". המופע היחיד שהתקיים בישראל (אימג'בנק, Gettyimages)
 מדונה בטקס פרסי ה-MTV עם ה"גירלי שואו". המופע היחיד שהתקיים בישראל (אימג'בנק, Gettyimages)   
ב-1993 הגיע סיבוב ההופעות The Girlie Show לישראל, כאשר בחרה מדונה לקיים הופעה אחת בפארק הירקון. לאלו מכם שלא היו שם, נספר שבסמוך לתחילת הופעתה של מדונה, הפגינה החזית הדתית בתל אביב את התשובה שלה ל"תרבות הפורנוגראפית" של מדונה. בכניסה לאיזור הפארק הוצבו נציגי ש"ס, מפד"ל ועוד רבים אחרים, שזעקו על השחתת הנוער והמדינה. אולי היו אלה נציגי ש"ס שעשו לה חשק, אבל כבר אז הביעה מדונה התעניינות רבה באתרי הקודש שלנו. התלהבותה מירושלים גרמה לה להתאכסן במלון המלך דוד שבירושלים, אך בדומה לכל תל אביבי-ניו יורקי בנשמה, מיהרה המדונה להסתלק משם כעבור יומיים, ולחזור למלון בתל אביב. היא הספיקה לעשות ג'וגינג בטיילת בתל אביב, ולאחר מכן נסעה לבקר בכנסיית חג המולד בבית לחם. בירושלים ניסתה, ללא הצלחה, להיכנס לרובע היהודי. על פי החוק, מותר רק לתושבי הרובע היהודי להיכנס עם רכבם לעיר העתיקה. אנשי הביטחון של מדונה ניסו להאיר את עיני השוטרים במקום לגודל המעמד, אך הללו סירבו להתרגש, או לאפשר למתחזקת להיכנס למתחם. מדונה המאוכזבת נאלצה לוותר, וחזרה לתל אביב כשמאחוריה מזדנב לו שובל ארוך של מעריצים, ושובל ארוך עוד יותר של צלמי עיתונות.. לפי דיווחי החדשות באותם ימים, את מילותיה הראשונות בשפת הקודש העניקה לצלמי הפפראצי, כשהפטירה לעברם שהם "בני זונות".
 

קבלה במקום התפשטות, קבר רחל במקום פארק הירקון

מפגינים מקבלים את פניה של מדונה ליד קבר רחל, 2004 (אימג'בנק, Gettyimages)
 מפגינים מקבלים את פניה של מדונה ליד קבר רחל, 2004 (אימג'בנק, Gettyimages)   
ב-1996 החלה מדונה להתעניין בשיעורי קבלה בלוס אנג'לס. בשלב הזה כבר היה ברור שמדונה מתחילה להתעסק בבעיות קיום אנושיות, ופחות בהגדרות מיניות. בשנת 2001 יצאה מדונה בסיבוב הופעות חדש, סמוך ליציאת הדיסק שלה, "מיוזיק". כבר במופע הזה, ניתן היה לראות כיצד ההתעסקות האובססיבית שלה בדת הנצרות ובסקס, הומרה לתורת הקבלה. ההמרה התבטאה היטב גם בחשבון הבנק של מרכזי הקבלה: במקביל להפיכתה ממדונה לאסתר, כתבה היהודיה המתוקנת צ'קים רבים למרכזי הקבלה בלונדון, ניו יורק ולוס אנג'לס. 21 מיליונים הלכו להקמת בית ספר לקבלה לילדים וכמחוות כבוד לשבת המלכה, היא פסקה מלהופיע בערבי שישי.

למרות שעם יציאתה למסע ההופעות "מיוזיק" כבר היתה מדונה עמוק בקבלה ואף ידעה להצביע על ארץ הקודש בגלובוס, בחרה מדונה לדלג גם הפעם על ישראל. שלוש שנים לאחר מכן, עם המופע Re-Invention, השתעשעה למשך דקה וחצי במחשבות על הופעה כאן. אעפס, המחשבות נותרו בגדר מחשבות: "מסתבר שישראל מסוכנת מדי, אפילו עבור פרפורמרית שידועה כלוקחת סיכונים", הגיבה הדוברת שלה על ביטול המופע בישראל. וכאן מתעורר הדיסוננס הקוגניטיבי הקל, יש שיקראו לו צביעות, שכן מדונה אכן ביקרה פה ב-2004.

ביקורה בארץ הקודש ב-2004 מונצח בסרט הדוקומנטארי I'm Going to tell You a Secret, המספר את תולדות המסע ההוא. הפרק על ישראל הוא אולי הפרק המעניין ביותר בסרט: מדונה מצולמת במלון דיוויד אינטר-קונטיננטל בתל-אביב, כשהיא מצהירה ש"תל אביב בטוחה יותר מניו-יורק". חוויותיה מירושלים מתועדים בטון פחות אוהד, והיא אינה מסתירה את כעסה על המאבטחים הישראלים שלא נתנו לה אישור לבקר בקבר רחל. באחד הבונוסים בסרט ניתן לראות איך מדונה מנסה להגיע לכותל המערבי. כל שחפצה נפשה היה לגעת באבני הכותל ולהביע משאלה, אולם ההתקהלות סביבה מנעה ממנה לרדת מהרכב. החוויה הרוחנית שהיא כה ייחלה לעצמה, היא טוענת, פוספסה.
 
בנאום שנשאה במרכז הקבלה בתל-אביב לפני שלוש שנים, הבטיחה מדונה שלא נחכה עוד עשר שנים עד לביקורה הבא. היא כן באה, אך גם במסע ההופעות האחרון - Confessions on the Dance Floor - בחרה אסתר שלא להופיע בישראל מטעמי ביטחון. טעמי הביטחון לא הפריעו לה להופיע במוסקבה, באותו מסע הופעות בדיוק, גם לאחר איומים קשים מצד המאפיה הרוסית כי יחטפו אותה ואת ילדיה.

ועכשיו לרגל החגים היא שוב אצלנו, כועסת על כל ניסיון לצלם אותה, נזהרת שלא להוציא את אפה מחוץ לחדר המלון, מסתפקת בתפילות ועדיין לא רואה לנכון להופיע כאן. השמועות מדברות על גישושים לאימוץ ילד אפריקאי נוסף והמשך פעילות הומניטרית,. אנחנו מאוד שמחים לארח את מדונה בראש השנה, ואף מעריכים את מסריה בדבר שלום עולמי וכספים לרעבים, אבל עם כל הכבוד, לא מגיע לנו גם לראות אותה שרה "כמו בתולה" על בימות ישראל?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by