בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדי האנטיביוטיקה 

ילדי האנטיביוטיקה

 
 
רויטל קיבק- ארמה

סערת האנטי-אנטיביוטיקה לא שכחה והכרחי שלא תישכח, בייחוד בחודשי החורף הקרבים. מרשמי האנטיביוטיקה שרושם לנו הרופא אינם מתקבלים אצלנו בהכנעה כמו פעם, וביקור אצל הרופא מלווה בספק ובחרדה – ולא בכדי. נטילה מיותרת של אנטיביוטיקה היא מסוכנת וכשמדובר בקטנטנים שלנו - הלב מחסיר פעימה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה בכף ידנו (צילום:evan sims-flickr.com)
 זה בכף ידנו (צילום:evan sims-flickr.com)   
אז הנה לכם עובדה משמחת אחת: לפעמים לא כדאי לטפל באנטיביוטיקה, גם אם היא עשויה לעזור. מחקרים מראים שאי טיפול באנטיביוטיקה בדלקת אוזניים בילדים אינו גורם לסיבוכים אלא רק מאריך במקצת את זמן המחלה. ועכשיו, לעובדה פחות משמחת: דלקת גרון הנגרמת מחיידק הסטרפטוקוקוס, עלולה באחוז קטן מן המקרים, להתפתח לסיבוכים בלב ובכליות, אם לא ניטול את האנטיביוטיקה. הילד חולה ואתם עדיין מתלבטים? הכתבה הבאה תעזור לכם להבין, מתי אנטיביוטיקה כן ומתי אנטיביוטיקה לא. וכן, גם הפעם יש לרפואה המשלימה מה להשלים.

מהי אנטיביוטיקה ולמה כן?

"תרופות אנטיביוטיות, הן אלה המופקות מהטבע, מיוצרות במעבדה, ובעלות יכולת להשמיד חיידקים", אומר פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות, ומנהל מחלקת ילדים, מרכז שניידר לרפואת ילדים. "גילוי האנטיביוטיקה לפני כששים שנה, שינה את פני הרפואה, כיוון שהוא נתן לראשונה בידי הרפואה, יכולת לטפך ביעילות רבה בזיהומים הנגרמים ע"י חיידקים. התוצאות נראו במהרה: התמותה מדלקת ריאות, לדוגמה, ירדה מ-35% בראשית המאה הקודמת, לפחות מ-5% היום. התמותה ממחלות השחפת, דלקת קרום המוח וזיהומי מעיים, ירדה אף היא בצורה מרשימה.
קיים מגוון רב של עשרות תכשירים אנטיביוטיים. הנפוץ בשימוש דרך הפה בילדים הוא המוקסיפן. תכשיר זה, ממשפחת הפניצילינים, מטפל ביעילות בחיידקים העיקריים, הגורמים לדלקת ריאות, ודלקת אוזניים חריפה בילדים, ולכן השימוש בו הוא נפוץ. אין ספק שהתכשיר יעיל, ומביא להבראה ממחלות אלו ואחרות".
 

אם זה כ"כ טוב, אז למה לא?

 
"לתכשירים אנטיביוטיים, כמו לכל תרופה אחרת, יש גם תופעות לוואי. במקרה של מוקסיפן הן לרוב קלות, וכוללות יציאות רכות או שלשולים, בחילה והקאה, פריחות, חוסר תיאבון ועוד. בילדים עם אלרגיה לפניצילינים, תיתכן תופעה אלרגית חמורה ואף מוות. מעבר לתופעות הלוואי המיידיות, עלינו לזכור את השפעות הלוואי האקולוגיות של הטיפול האנטיביוטי. התכשיר האנטיביוטי איננו משפיע רק על החיידק "הרע" אשר גרם לדלקת ריאות, למשל. החיידק משפיע גם על חיידקים ידידותיים וטובים רבים המצויים, למשל, במערכת העיכול שלנו, וחיוניים לפעילויות שונות והגנה מפני זיהומים. בנוסף לכך, התכשיר האנטיביוטי מופרש בחלקו לסביבה, ומשפיע על חיידקים רבים המצויים בטבע".

חזקים ועמידים יותר

"השפעה אחרת חמורה של שימוש שלא לצורך באנטיביוטיקה, היא הופעת עמידויות של החיידקים לתכשירים האנטיביוטיים השונים. האבולוציה מאפשרת לחיידקים הנחשפים לאנטיביוטיקה, לפתח עמידות לתכשירים האנטיביוטיים במגוון של דרכים ביולוגיות. עמידות מתגברת זו של החיידקים לאנטיביוטיקה חמורה מאוד. היא מקטינה את יכולתנו לטפל בזיהומים חיידקיים, ומחייבת לפתח תכשירים אנטיביוטיים חדישים ויקרים. המרוץ המתמיד בין פיתוח תכשירים אנטיביוטיים ועמידותם של החיידקים הוא קשה, ואין ודאות שהחיידקים לא "ינצחו" בו. דווח לאחרונה, כולל בתקשורת הישראלית, על חיידקים העמידים למעשה לכל סוגי האנטיביוטיקה הקיימים. היכולת לטפל בזיהומים כאלה מוגבלת ביותר".
 

ומה יש לרפואה המשלימה להגיד על האנטיביוטיקה?

"אנטיביוטיקה איננה תרופת פלא", אומר שביט ביתשו, מומחה לרפואה סינית ומרצה במכללת סמינר הקיבוצים. "הרפואה המשלימה מטפלת בשורש הבעיה, ולא 'מכבה שריפות'. הרפואה הסינית גורסת, שלכל חומר בטבע יש אנרגיה מסוימת, ולאנטיביוטיקה יש אנרגיה קרה שמייצרת קור בגוף. שימוש רב בה, עלול לגרום לייצור מוגבר של לחות וליחה, שמשמעה דלקת, ברפואה הסינית. באופן זה, אנטיביוטיקה גורמת למחלה לחזור. היא יכולה להרוג את החיידק, אבל אם משתמשים בה לאורך זמן, האנרגיה שלה גורמת לחזרה של המחלה".

בעיות שמיעה

"בנוסף לכך, קיימת סכנה של התפתחות בעיות שמיעה אצל ילדים: הלחות שכל הזמן חוזרת לאוזן, גורמת לסתימה במעברים, ואז יש ירידה בשמיעה. תופעה בלתי רצונית נוספת היא השלשולים, כי הקור של האנטיביוטיקה, מחליש את מערכת העיכול, וגורם לצניחה של כל הצואה למטה. על כן חשוב במקרים של דלקות כרוניות לטפל בדיקור, צמחים ותזונה מתאימה. בדלקות אקוטיות, מומלץ טיפול באנטיביוטיקה, בשילוב עם דיקור לטיפול מניעתי. ברפואה הסינית ניתנת חשיבות גבוהה לתזונה. המזונות שנימנע מהם בדלקת הם: מוצרי חלב, ממתקים למיניהם, ומאכלים מטוגנים".
 
 

אז להפסיק להשתמש באנטיביוטיקה?

"לא, אך להשתמש האנטיביוטיקה באופן מושכל", מסביר פרופ' אשכנזי. "לא כל אירוע חום דורש מתן אנטיביוטיקה. למשל, שפעת נגרמת ע"י וירוס, נגיף. טיפול אנטיביוטי בשפעת או בהצטננות, לא יעזור כלל כי אין האנטיביוטיקה פועלת על נגיפים. הוא אף יחמיר את המצב, בהשמידו את החיידקים הטובים, המגנים בפני הווירוסים. לכן, כל זיהום חיידקי, דורש טיפול באנטיביוטיקה, ואילו זיהום ע"י וירוס - לא. מכיוון שדלקת גרון יכולה להיגרם גם ע"י חיידקים וגם ע"י נגיפים, מומלץ לקחת משטח לוע לתרבית, לפני תחילת טיפול אנטיביוטי שרשם הרופא, ואז ליטול את האנטיביוטיקה לכל המשך המומלץ".

כיצד נחסן את גופנו?

"לא ניתן לחזק את מערכת החיסון, אולם מכיוון שטיפול אנטיביוטי פוגע גם בחיידקים הידידותיים, המצויים למשל במערכת העיכול, מתן פרוביוטיקה (חיידקים ידידותיים), יכול לעזור ולהקטין את שיעור הופעת השלשול, למשל, שהוא תוצר לוואי של נטילת האנטיביוטיקה".
 

הילד מרגיש טוב, האם ניתן להפסיק את הטיפול האנטיביוטי?

מכורים לאנטיביוטיקה (צילום: matt brown-flickr.com)
 מכורים לאנטיביוטיקה (צילום: matt brown-flickr.com)   
בחיפושים אחר שאלות ותשובות, לא מצאנו תשובה אחת, ודעות הרופאים חלוקות. הדעה הרווחת שנמצאה בקרב מרבית הרופאים היא, שלא מומלץ להפסיק טיפול אנטיביוטי באמצע, מכיוון שהדבר עלול להוביל להתחדשות התסמינים, ולהתפתחות עמידות של החיידקים לאנטיביוטיקה.

האם ליטול אנטיביוטיקה אינה שאלה רפואית בלבד, אלא גם שאלה תרבותית-חינוכית. כולנו יודעים שנטילת אנטיביוטיקה מיותרת היא מסוכנת, ובכל זאת, אנחנו "מכורים". אנחנו הרי לא אוהבים לסבול, וטיפול באנטיביוטיקה הוא פתרון מיידי, זמין ונוח, שלא לדבר על אובדן ימי מחלה בעבודה שאפשר למנוע. מינון נכון ונטילה מושכלת של אנטיביוטיקה, עשויים להציל אפילו ממוות, אך נטילה מוגברת של אנטיביוטיקה, עלולה לגרום לבעיות חמורות, בעיקר אצל ילדים הסובלים מדלקות כרוניות. דילמה לא פשוטה מציבה בפנינו האנטיביוטיקה, לכן מומלץ לחשוב לפני מעשה, ולא למהר לנער את הבקבוק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by