בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מתקילים את ההורים  

מתקילים את ההורים

 
 
לימור גריף

מדוע בונים סוכה? למה דווקא עכשיו? מדוע שמים סכך? ולמה אמא ואבא לא יודעים לענות על כל השאלות האלו? על מנת לנמוע רגעים מביכים, ולמען הנחלת המסורת, מעט מידע על החג. סוכות על שום מה, ולמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתרוג: גם תורה וגם מעשים (צילום: yanec-flickr.com)
 אתרוג: גם תורה וגם מעשים (צילום: yanec-flickr.com)   
לאחר ששרדנו את כיפור, עברנו את זמן הסליחות, הגיע העת לקום ולבנות. הסוכה היא סימבוליקת החג המנצחת, אותה אנו תוקעים למען ימי עבר היסטוריים, בהם ישבו אבות אבותינו כשעצרו אי שם במדבר. על מנת להטמיע את רוח החג בילדנו, רצוי שגם אנחו נרענן קצת את הידע שלנו בנוגע לסיפורי החג, למען הדורות הבאים.

סיפור מההפטרה

חג סוכות הוא אחד משלושת הרגלים המפורסמים, ובו מצווה התורה היהודית, לשבת בסוכה ולהופכה, על פי כל השימושים הרגילים, לבית של ממש. את חג הסוכות אנחנו חוגגים, לזכר צאתם ומסעם המייגע של בני ישראל במדבר, ומציינים את ישיבתם בבתים ארעיים. בנוסף, יש הגורסים, כי הישיבה בסוכה נעשית לזכר אותם ענני הכבוד, שעל פי המסורת, חגו בשמיים וסוככו על בני ישראל, לאחר צאתם ממצרים.

מהלכה למעשים

נהוג להתחיל את בניית הסוכה כבר במוצאי יום כיפור. את הסוכה יכסה סכך מענפי הצומח, ועליו להיות תחת כיפת השמים, לכן סדין מתחת לסכך או תקרה מעליו, חוצצים ופוסלים את הסוכה. יש מסבירים שעיקר המצווה של הסוכה הוא, שגג של סכך העשוי מן הצומח יבדיל בין האדם לבין השמים, ויגונן עליו.

אושפיזין

נא להכיר, שבעת האושפיזין: אברהם, יצחק, יעקב, משה, אהרן, יוסף ודוד המיתולוגיים, אשר מסמלים את המבקרים בסוכה. כל אחד מהם מסמל יום חג אחר, לפי הסדר. האושפיזין מבטאים את ערך הכנסת האורחים הוותיק. מכאן שהמסר הראשון שמועבר לילדים בסוכות, הוא הכנסת אורחים, ונתינת כבוד לבריות.

ארבעת המינים, על שום מה?

גם ארבעת המינים: אתרוג, לולב, הדס וערבה, מייצגים ארבעה גוונים שונים באדם. אותם על פי המנהג, יש לנענע בכל אחד מימות החג, למעט שבת. אחד ההסברים שניתנו למצווה זו היא, על מנת שנשמח עם הטבע, ונודה על האסיף.
 

כל אדם באשר הוא

 
מיכל הרפז, יועצת חינוכית לגני ילדים מסבירה, כי ארבעת המינים מייצגים תכונות של אנשים שונים ומשונים. ומכאן המסר העיקרי של החג הוא, שיש להזמין אל סוכתנו, כל אדם באשר הוא, המקביל כאמור לארבעת המינים. על פי התורה, מוסיפה מיכל, מחויב האדם, כחלק מתהליך ההזמנה והשיתוף, לעשות זאת ממקום של בחירה ולא חובה. נכון שאנו מעדיפים להזמין לסוכה את חברינו הטובים, איתם נהנה ונחוש בנוחות, אך המנטרה העיקרית של החג, דוגלת בערך שעל פיו עלינו לקבל כל אדם כפי שהוא, ולהזמינו תחת קורת סוכתנו. "יש לנו יכולת לשפוט כל הזמן אנשים אחרים", מסבירה מיכל, ומקשרת את התכונה הזו ליצר המין האנושי. "מי שנוטה לשפוט, בדרך כלל נוהג שלא לקבל את האדם כמות שהוא".

על טעם וריח אין להתווכח

טעמם של ארבעת המינים, מציין תורה וריחם, מעשים טובים. מכאן שנוכל להקנות לילדנו את הסברה, שהאתרוג, בעל הטעם והריח, מסמל אדם שיש בו גם תורה וגם מעשים טובים. הערבה, חסרת הטעם וחסרת הריח, מסמלת אדם שאין בו לא תורה ולא מעשים טובים. ההדס בעל הריח, מסמל את אלו שיש בהם מעשים טובים, אך אין בהם תורה, ואילו הלולב שתמריו הם בעלי טעם, מסמל את אלו עם תורה, אך ללא מעשים טובים.

מלבב כלולב

יש הרואים בארבעת המינים, דמיון לאברי הגוף שנכנעים לאלוהים. יש הרואים בהם מעין כלי מלחמה כנגד הרוע. אחת הסיבות לנטילת ארבעתם יחד, אותה כדאי להחדיר בילדינו, היא ההשלמה שנוצרת בחיבורם אחד לשני, מתוך ההבנה, כי המעשים הטובים בהדס, וידע התורה בלולב, משלימים לאתרוג, שמשלים אף הוא את הערבה. זהו סמל התקווה עבור תושבי ישראל, אשר ישלימו כל אחד עם השני, ביום מן הימים.
 

"ושמחת בחגך"

למקרה ששכחתם: הדס (צילום: yanec-flickr.com)
 למקרה ששכחתם: הדס (צילום: yanec-flickr.com)   
חג הסוכות ידוע כחג חקלאי שמח, אשר מסמל את סיום השנה החקלאית, בה אוספים את התבואה. ציון לקיחת ארבעת המינים, היציאה מהבית החוצה, וישיבה תחת סכך צמחי, מקשר אותנו לערך שאנו מרוויחים בכבוד את עמלנו.

בזמן בית המקדש היו נוהגים לנסוך מים על המזבח, בכל ימי חג הסוכות, כהודאה ובקשה על ירידת הגשם. טקס הניסוך היה מלווה בחגיגה גדולה, שבה היו רוקדים ומנגנים בכל מיני כלים מוזיקליים. מאז ומתמיד, הגעתו של סוכות, מרמז על הגעתו של הסתיו. ציון עונה על פי זיכרון של חג, יוצרת הקבלה לימודית מיוחדת, בעיקר עבור ילדינו.

לחג הסוכות, כמו חגים אחרים, חשיבות אישית, משפחתית ותרבותית. סוכות מסמל את הליכוד לזכר אותם ימי מדבר עתיקים, בהם התהלכו אבות אבותינו, בהפכם מעבדים לבני חורין, במסע לארץ הקודש.

לא משנה אילו ערכים נבחר להעביר או לחזק לילדנו, הם אלה אשר יצרו מעגל זיכרונות אישי, ייחודי ובעיקר משפחתי עבורם. מעבר לכך, לא פחות חשוב, לרענן גם עבור עצמנו את הערכים הללו, למקרה ששכחנו, כי הרי אנחנו מעל הכל, מהווים את מודל החיקוי שלהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by