בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ספרד 
ליבי במזרח, אנוכי בדרום ספרד 

ליבי במזרח, אנוכי בדרום ספרד

 
ספרד |
 
שחף איל

מחירונה ועד גרנדה בעקבות נופיהם של הרמב"ם, יהודה הלוי ואבן גבירול. טיול מרתק בעקבות יהדות דרום ספרד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיור בעקבות הגולים, האנוסים והגאים. בתוך ארמון האלהמברה (FLICKR, Allerina and Glen MacLarty)
 סיור בעקבות הגולים, האנוסים והגאים. בתוך ארמון האלהמברה (FLICKR, Allerina and Glen MacLarty)   
הסטטיסטיקה אומרת שכמחצית מקוראי כתבה זו מוצאם מספרד. כדי להזכיר ולהבין את הפרק החשוב כל כך בתולדות העם, תוכלו לצאת לסיור במקומות אותנטיים, אשר בהם התפתחה ופרחה הקהילה היהודית עד שנאלצה לצאת לגלות, והתפזרה בין ארצות אירופה וצפון אפריקה. טיול בדרום היהודי של ספרד: הזדמנות נהדרת להבין שיהודה הלוי ואבן גבירול אינם רק שמות של רחובות מרכזיים בתל אביב.
 

נרדפו על-ידי הנוצרים, התקבלו בברכה על-ידי המוסלמים

בתוך ארמון האלהמברה. שרידים נדירים לקהילה יהודית מפוארת (FLICKR, PhiilipC)
 בתוך ארמון האלהמברה. שרידים נדירים לקהילה יהודית מפוארת (FLICKR, PhiilipC)   
במאות הראשונות לספירה שלטו בספרד קבוצות אתניות נוצריות באזורים שונים של הארץ, ללא שלטון מרכזי. היהודים התפזרו בכל רחבי ספרד, והחלו להתגבש לקהילות קטנות במספר ערים כמו חירונה, סרגוסה, מדריד, ולנסיה, ברצלונה וטולדו. ההתיישבויות המרכזיות התמקדו באזור הדרום, שנקרא מאוחר יותר בשם חבל אנדלוסיה. המועדים להופעת היהודים בחצי האי האיברי לוטים בערפל, מה שברור יותר הוא היחס לו זכו: הקבוצות הנוצריות לא ראו בעין טובה את "המתיישבים החדשים", וזאת בלשון המעטה. היהודים סבלו ממגבלות ואיסורים שונים שהוטלו עליהם מצד הבישופים הנוצרים, כאשר הרקע לכך נע בין קנאות דתית, בורות וצרות עין.

ב-1071 הסתיימה תקופה חשוכה זו עם כיבוש רובה של ספרד על ידי המוסלמים, אשר הגיעו מצפון אפריקה. אלה גילו לא רק הבנה וסובלנות כלפי היהודים, אלא מיהרו להכיר ברמתם התרבותית ובכישרונם הבולט בתחומי המסחר, המדע והכלכלה. תקופה זו הפכה למושג ההיסטורי הידוע בשם "תור הזהב". זה נמשך כ-500 שנה עד לכיבושה של ספרד מחדש על ידי הנוצרים הקתולים ב-1492.
 
 

תחילת הסיור: מחירונה לטולדו, בעקבות יהודה הלוי

מסעדה יהודית במרכז הרובע היהודי בטולדו. ביתו של יהודה הלוי (FLICKR, Ruth L)
 מסעדה יהודית במרכז הרובע היהודי בטולדו. ביתו של יהודה הלוי (FLICKR, Ruth L)   
הסיור שלנו נפתח בעיר הקטלנית הקטנה חירונה, צפונית לברצלונה. עיר נחמדה זו יושבת על גדות הנהר טאר, ומהווה אתר תיירות מרתק. חירונה היא עיר הבירה של אזור קוסטה-ברווה, וידועה בקהילה היהודית החזקה שישבה בה. מהר מאוד תמצאו עצמכם פוסעים בסמטאות הרובע היהודי (קאל), לעבר בית הכנסת העתיק שהוסב לאחרונה למוזיאון יהודי המתעד את ימי הקהילה. שם תוכלו לצפות במצבות שנשתמרו מבית העלמין היהודי, המתארות בבהירות את שמות בני הקהילה בעברית. בעיר זו חי ויצא אחד מגדולי יהדות ספרד - הרמב"ן, פרשן התלמוד, רופא והוגה דעות מהחשובים בתקופתו..

בדרככם דרומה תוכלו להמשיך אל עבר העיר הקטנה והיפהפייה טולדו. בעיר זו חיה קהילה יהודית מהבולטות והמכובדות בספרד של כל התקופות. בטולדו נולד ופעל משורר דגול ומחבר ספר "הכוזרי", רבי יהודה הלוי. האיש שהביע את געגועיו לארץ ישראל בשורות "ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב", כתב ויצר בעיר ציורית להפליא. גם כיום, טולדו שופעת ברוח יהודית: תוכלו לשוטט באזור הרובע היהודי ובתי הכנסת שהפכו לכנסיות עם גירוש יהודי ספרד. אלה חזרו לחיק היהדות דווקא בעת שלטונו הדיקטטורי של פרנקו.
 

אנדלוסיה: בעקבות הרמב"ם ופיק. צביקה פיק

פסלו של הרמב"ם בקורדובה. שיטוט בעיר יוצר את הרושם של עולם יהודי קסום (FLICKR, Saveena)
 פסלו של הרמב"ם בקורדובה. שיטוט בעיר יוצר את הרושם של עולם יהודי קסום (FLICKR, Saveena)   
הדרימו לאזור אנדלוסיה, מעוז מרכז השלטון האיסלמי, בו תפסו היהודים עמדות מכובדות ביותר, בעיקר בתחום המדע והמסחר. כאשר אתם נכנסים לפאתי העיר קורדובה, זכרו את אחד מבניה המפורסמים - הרמב"ם. אפילו האפיקורסים שביניכם ייצאו נפעמים בשוטטות ברובע סביב הכיכרות והסמטאות, עם הצצה לבית הכנסת ולמוזיאון היהודי: הרושם הנוצר הוא של עולם יהודי מקסים, של קהילה יהודית פורחת וגאה, אשר נעלמה בבת אחת בסוף ימי הביניים בשל קנאות דתית. יש לציין שבקורדובה של היום אין כמעט יהודים, ולמרות זאת קמה בה אגודה מקומית אשר מטפחת בהתנדבות מוזיאון יהודי מקומי, אשר מומלץ לבקר בו.

עיר נוספת ומשמעותית ביותר בתולדות ספרד ובמיוחד באנדלוסיה, היא העיר גרנדה – פנינת חמד בפני עצמה. זו עיר ירוקה, רעננה ותוססת, הממוקמת לרגלי רכס הסיירה נוואדה, ההר המושלג תמיד, והמרווה את העיר במימי הנהר החוצה אותה. זאת, בניגוד מוחלט לאזור הצחיח סביב המכוסה בעצי זית ומזכיר במידה רבה את הנוף הארץ הישראלי לפני כמאה שנה. לעיר עבר היסטורי עשיר ומגוון, המבטא נאמנה את תולדותיה של ספרד כולה. המלחמות, הכיבושים השונים והעברות השלטון רק היטיבו, בדומה למתרחש במקומות אחרים עד היום, עם הארכיטקטורה המורכבת של העיר. שיאה בארמון האלהמברה, בעבר באחד משבעת פלאי עולם –- הנישא בגאווה על אחת משלושת גבעות העיר.

תולדות הקהילה היהודית של גרנדה שזורים בהיסטוריה של העיר לדורותיה, ומבליטים את ההזדהות הכמעט מוחלטת עם התושבים המוסלמים (המורים) אשר גורלם וגירושם מספרד ב 1492, דומה ואף גרוע מגורל היהודים. תהליך זה לווה בהחרמות, פרעות ונישול אכזרי, הכל בשם הדת. בניה המפורסמים של הקהילה היהודית היו רבי שמואל הנגיד, הסופר והמשורר והראשון שפירש את התלמוד, ואשר תפקד בזמנו כמשנה לשליט כליף וכשר צבאו. שיריו נכתבו בעברית ואחד מהם, לפחות, הפך לפופולארי במיוחד: "מת אב ומת אלול".
 

סיביליה: בעקבות הקהילות הקטנות והנהר הקר

הנהר החוצה את סביליה. בני העיר הגאה הזו סירבו להתבולל (FLICKR, sevilla)
 הנהר החוצה את סביליה. בני העיר הגאה הזו סירבו להתבולל (FLICKR, sevilla)   
נמשיך בדרכנו אל סביליה, עיר בעלת צביון מורי מובהק השוכנת על גדות הנהר גוואדאלכביר, הנשפך אל הים. בעיר זו פרחה קהילה יהודית חזקה ומכובדת אשר נודעה באחרית תור הזהב כקהילה גאה בדתה ומסורתה. בני העיר סירבו להתבולל למרות הגזירות הקשות וחוזק ידה האכזרי של האינקוויזיציה.

הקהילה התרכזה ברובע "סנטה קרוז", אשר נשמר כמעט לחלוטין וניתן לשוטט בו ולספוג, עם קצת דמיון, אווירה יהודית מעולם אחר. אל תמהרו להזיל דמעות מסיפוריהם המרגשים של המדריכים הספרדים שמציגים עצמם כמומחים לענייני הקהילה, שכן עוצמת הרגש כגובה הטיפים. מסביליה רצוי להצפין ולבקר במספר ערים או עיירות קטנות שרובן ממוקמות במעלה רכסי הערים, ובהן חיו ופרחו קהילות יהודיות לתפארת. אחת מהן זו סגוביה, עיר במרכז ספרד המצטיינת במבניה השמורים החל מתקופת הרומאים, דרך תקופות המוסלמים והנוצרים. סמלה התיירותי הוא שרידי אמות המים הרומית שהובילה את מימי הנהר Rio Frio (הנהר הקר) אל העיר, בסגנון המזכיר את אמת המים ליד קיבוץ לוחמי הגטאות.
 
למנזר המפואר סנטה קרוז בעיר היסטוריה לא סימפטית מבחינתנו, מאחר והעומד בראשה במאה ה-15, היה טורק וומדה, הידוע לשמצה כראש האינקוויזיציה הקתולית. בהמשך, ולאוו דווקא בסדר גיאוגרפי, תוכלו להתעכב במספר ערים קטנות ומרהיבות בפני עצמן: קנדלריו, בעלת הרובע יהודי עתיק; ובחאר, "עיירת בונבוניירה" עם מוזיאון יהודי; העיר אווילה, בירת החבל בעל אותו השם, בה הוקם ופעל מרכז קבלי יהודי שהרוח החיה שלו היה רבי משה דה ליאון, מוציאו לאור של ספר "הזוהר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by