בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ספרד 
עולם ירוק בועט 

עולם ירוק בועט

 
ספרד |
 
איתי בן אליעזר

באירלנד יש אזור שלם המוקדש לסוגיה, בספרד המציאו סוג קמפינג חדש, והצרפתים מתגאים במלון סולארי חדיש. מקצת על התיירות האקולוגית, ומדוע תושבי הדרום יכולים לזקוף ראש בגאווה ירוקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוגמא מקומית: גן המשחקים הממוחזר בקיבוץ לוטן (FLICKR. Hanan Cohen)
 דוגמא מקומית: גן המשחקים הממוחזר בקיבוץ לוטן (FLICKR. Hanan Cohen)   
כימאי מפגיש בין שני חומרים במבחנתו. התרכובת המתקבלת עלולה, למורת רוחו, לגעוש, לגלוש ואף לפוצץ את זכוכית המבחנה לרסיסים. כך הדבר עם חומרים עוינים, מנוגדים. אך לעיתים שני אלמנטים אשר נראים מנוגדים בתחילה, חיים זה עם זה בשלום ואף גורמים לכימאי להתרוממות רוח. אך האם כדאי לגשת כלל לניסוי? הדבר תלוי, קודם כל, במהות החומרים עצמם. לדוגמא, שני אלמנטים מנוגדים באופן תיאורטי: 1. התייר הישראלי. 2. תיירות אקולוגית.

מבחינה תרבותית, מדובר במרחק בין יום ולילה, חורף וקיץ. נפתח בהגדרה ההמונית של התייר הישראלי: לא תמיד, אבל במקרים רבים מדובר בתייר גס רוח, אדיש לסביבה, קולני, מלכלך, שחושב על רווחתו שלו ותו לא. מספיק להיזכר בחבורות המלוכדות שרובצות ימים כלילות ב"גסט האוסים" בהודו ומשאירים אותם כפי שנמרים מותירים את טרפם לאחר ששבעו, או בפוסטרים התלויים בנתב"ג, המציירים את התייר הישראלי כשד משחית, אשר מבקשים בכל לשון של בקשה מהיוצאים לחו"ל לייצג את ישראל בכבוד.
 

אקו-מה?

מאתרי תיירות ועד פרטי אופנה. תיירות ירוקות בצרפת (FLICKR,  malias)
 מאתרי תיירות ועד פרטי אופנה. תיירות ירוקות בצרפת (FLICKR, malias)   
על פי אתר הבית של ה-International Ecotourism Society, תיירות אקולוגית (Ecotourism) מוגדרת כ"תיור וטיול אחראי באתרים טבעיים אשר משמרים את הסביבה ומשפרים את איכות חייהם של המקומיים". תיירות אקולוגית מנסה לחבר בין שימור לבין הקהילה, ולבין תיירות בת קיימא (תיירות שאינה מכלה משאבים אלא מעצימה אותם, ושמערבת את הקהילה בתהליך קבלת ההחלטות). וזאת על ידי יצירת מפגש ששם דגש על המארחים לא פחות מאשר על האורחים, שמקדש מודעות תרבותית למקום בו בוחרים התיירים לבקר. המטרה של תיירות אקולוגית, על פי האתר הנ"ל, היא "קידום מטרותיהם של תיירים ומארחים כאחד, תוך כדי יצירת הזדמנויות חדשות לעתיד".

האם תתפוצץ המבחנה בעקבות ערבובם של הישראלי והאקולוגי? כנראה שלא, וזאת משתי סיבות עיקריות. ראשית, אם לשאול מקארל מרקס את טיעונו, שהתנאים המטריאליים קובעים את מהות התודעה, אזי כאשר יותר ויותר מדינות מנחילות את גבולות התיירות האקולוגית בשטחן, הדבר אף משנה את תודעתו של התייר האנטיפת ביותר, לו רק כי פחות נעים לו להסב נזק מימים עברו. שנית, הדימוי של התייר הישראלי הוא מעט ארכאי. הוא נכון לגבי רבים, כמובן, אך קיימים בקרבנו תיירים אחראים רבים שמטיילים בעיקר על מנת ללמוד ולכבד את תרבויות העולם השונות. כמו בדברים אחרים, דמותו של התייר הישראלי מושפעת מתהליכי הגלובליזציה ומיישרת קו (כמעט) עם עמים מנומסים יותר.

כמו כן אירופה, אחד ממעוזי התיירות הישראלית, הנגישה לישראלים יותר מהמזרח הרחוק והאמריקות, משופעת בתיירות אקולוגית. בישראל קיימים כיום אתרים אשר מתבססים על תיירות אקולוגית, שיתכן והושפעו מהמודלים האירופאים. לפניכם מבוא קצר לתיירות האקולוגית עם מספר דוגמאות לפלא מעבר לים, ואף כמה אתרים זקופי סנטר כאן אצלנו.
 
 

אירלנד: אזור שלם של תיירות אקולוגית

טירת פלורנס במחוז פרמנה, אזור ה-Greenbox. ירוק מעל הכל (FLICKR, Gerard Lovett)
 טירת פלורנס במחוז פרמנה, אזור ה-Greenbox. ירוק מעל הכל (FLICKR, Gerard Lovett)   
דוגמא נהדרת למערכת תיירות אקולוגית, על כל רבדיה, ניתן למצוא באירלנד באזור המכונה Greenbox. איזור זה, הממוקם בצפון מערב המדינה מתחת לעיר דרי, ונושק לאוקיינוס האטלנטי, מהווה חממה ענקית של תיירות אקולוגית. מדובר בריאה ירוקה וגדולה מאד, שרק מוסיפה בריאות לאירלנד, מדינה "ירוקה" גם כך. Greenbox מתגאה בהיותו נטול ייצור פחמן, ומציע מגוון שירותים ותפנוקים, כגון מסלולי אופניים בטבע, חופים נקיים, מפגשים עם אוכלוסייה מקומית, מרכז יוגה וספא, ביה"ס לשפות, תרפיה בטבע, סדנאות יצירה בטבע ובקתות לינה מפנקות, הכל בין אגמיה, הריה וחופיה של אירלנד, עם דגש על שימור והרמוניה עם הסביבה. כמו כן, ההכנסות מהתיירות באתר מסייעת לרבים מהמקומיים להתפרנס מהארחה, בישול וגינון. ניתן לתור את מרחבי Greenbox באוטובוס ידידותי לסביבה המונע ע"י שמן צמחים.
 

ספרד: פארקים לאומיים ו"קמפינג ללא שאריות"

נשר נדיר שתפגשו רק ב-Los Picos, ספרד (FLICKR, jlmaral)
 נשר נדיר שתפגשו רק ב-Los Picos, ספרד (FLICKR, jlmaral)   
משנה לשנה, ספרד צוברת פופולאריות כאחד מאתרי התיירות המובילים בעולם. עבור הספרדים, המונח תיירות אקולוגית שגור בכל פה והופך למסורת. ספרד משופעת בפארקים לאומיים המגנים על זנים רבים של בעלי חיים וצמחייה, כאשר הפארק הלאומי הגדול ביותר באירופה, הלא הוא פארק "פסגות אירופה" (Los Picos De Europa), המצוי בשטחן של אזורי קנטבריה, אסטוריאס, וקסטיליה וליאון. בשטחה הירוק וההררי של קנטבריה ניתן למצוא פארקים לאומיים רבים. אגב, ריבוי הפארקים הלאומיים והטבע הפראי בספרד מזמין אנשים רבים לקמפינג תחת כיפת השמיים – לשם כך מקצה ספרד יותר מ- 800 אתרי קמפינג.

זה הזמן להכיר את המונח No Trace Camping (קמפינג ללא השארת סימן). מחנאים רבים אינם מודעים לכך שישנה דרך לעשות "קמפינג" אקולוגי, וישנה דרך להקים אוהל ולרמוס תחתיו את הטבע. ארגון בשם Outdoor Ethics" "Leave No Trace – Center For מציע מספר דרכים ליהנות מקמפינג וגם לישון טוב בלילה: תכנון צעדים בקפידה, איסוף פסולת, השארת הטבע במקומו (לא לקחת מזכרות), וזהירות בנוגע למדורות.
 

צרפת: מלונות סולאריים ואכסניות אקולוגיות

אירופה מלאה במלונות אקולוגיים. מבנים אקולוגיים כוללים, לרוב, מקורות אנרגיה חלופיים כגון אנרגיה סולארית, מתקני מחזור, חלונות פונקציונאליים לתאורה, ויסודות הבנויים מחומרים המשמרים חום. כמו כן, צימרים ומלונות אקולוגיים יציעו לרוב אוכל אורגני מקומי, וינסו לנסוך באורחים אוירה גרועה ושקטה. בדרום צרפת ניתן להתאכסן ב- L'Orri de Planes, קומפלקס הארחה המציע צימר עשוי אבן, אכסניה עשויה אבן ועץ, ובנוסף אף שטח לקמפינג.

ישראל: הדרום מביא נחת

אין כמו טיול בישראל להדגים עד כמה התפתחה המודעות האקולוגית בארצנו במרוצת השנים. בקיבוץ לוטן אשר בערבה מצוי "המרכז לאקולוגיה יצירתית". מרכז זה מארח אנשים מכל הגילאים ומציע טיולים במדבר, סדנאות אקולוגיות, כולל סדנאות בניית מבנים בעזרת חומרים טבעיים כגון בוץ. בנוסף, במקום נבנו גינות אורגניות, פארק צפרות המגן על ציפורי האזור, כאשר פעילי המרכז משתמשים בשיטות מחזור יצירתיות אשר מתרכזות בשימוש מחדש של חומרים למטרת בנייה.

במערב הר הנגב פועלת חברת תיירות בשם "בארותיים", שחיה ונושמת את המדבר מעל לעשרים שנים. החברה מציעה שירותי תיירות "אקו מדבריים" הכוללים טיולים באזור, ברגל, על גבי חמורים, גמלים, ובג'יפים. מטרת פעילי החברה היא להחדיר את אהבת המדבר בכל מי שמגיע לטייל באזור.
 
לסיכום, כיון שבעידן הנוכחי תיירות ואקולוגיה הולכות יד ביד, ניתן להסיק מכך על שיפור מנהגיו של התייר הישראלי בחו"ל (או לפחות לקוות לכך). כך או כך, מודעות אקולוגית בשטחה של ישראל אינה רק תורמת בתוך גבולות המדינה, אלא מייצאת "שגרירים" ישראלים בעלי אחראיות אישית רבה יותר לשאר חלקי העולם.

וברוח הירוק, להלן כמה המלצות לסוכות:
לאן תטיילו בחג - מקלעת נמרוד ועד עינות צוקים, המלצות לסיורים מודרכים
המדריך המלא לחג טבעי - המלצות לפעילויות לשבת
ים הולך ונעלם - סיור בין חופים, בולענים ותושבים גאים בים המלח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by