בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא, דוקרים אותי  

אמא, דוקרים אותי

 
 
רויטל קיבק- ארמה

מחום גבוה ללא סיבה ועד לדלקות אוזניים חריפות, מכאבי בטן של החודשים הראשונים ועד לעצירויות ושלשולים, מטיפול בבעיות שינה, ועד להרגעת בן השנתיים המרדן. לא תמיד לרפואה המערבית יש מענה, ודיקור קטן ולא כואב, עשוי לחולל פלאים. כל מה שרציתם לדעת על דיקור סיני לפעוטות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה אפילו קצת מדגדג
 זה אפילו קצת מדגדג    
מי היה מאמין לפני עשרים שנה, שנסכים להפקיד את ילדנו בידי מטפלים, כשחפצים חדים בידיהם. היום כשהעולם הגדול נפרס לרגלנו, ונראה כאילו הדיקור הסיני הפך כבר לנחלת הכלל, הגיע הזמן להכירו גם לילדנו הרכים.

במה שונה הדיקור הסיני במבוגרים, לזה המתבצע בתינוקות?

"בתינוקות נקודות הדיקור אינן ממוקמות בדיוק רב כמו במבוגרים", מסביר שביט ביתשו, מומחה ברפואה סינית, מטפל, ומרצה במכללת סמינר הקיבוצים, "כיוון שהמרידיאנים (תעלות האנרגיה)שעליהן נמצאות הנקודות אינן מפותחות דיו, לכן הטיפול הוא על אזורי דיקור ולא על נקודות ספציפיות. שיטת הטיפול בתינוקות מתבצעת בטכניקת דיקור שאינה חודרנית. עקרונות הטיפול בילדים נעוצים בכתבים הסיניים העתיקים, שם נאמר כי קבוצת מחטים דקות, המאוגדות יחד על ידי בד, משמשות לטפיחה קלה או גירוד בתעלות האנרגיה של הילדים.

על פני השטח

בשיטת הדיקור הסיני בתינוקות ופעוטות, המחט חודרת מספר מועט של מילימטרים מתחת לפני העור (בשונה מדיקור ממושך במבוגרים ובילדים מעל גיל 6). פעולת הדיקור הינה החדרה מהירה של המחט, והוצאתה מהגוף. (בשיטה זו ניתן להשתמש גם בתינוקות בני יומם). להבדיל ממבוגרים, תינוקות וילדים קטנים הם מאד נמרצים ופעילים (כלומר: טיפוסים חמים), ולכן האנרגיה היא מתחת לפני העור. בכדי להשיג גירוי של נקודה מסוימת, ולהשיג את האפקט הרצוי, אין צורך להשאיר את המחט או לדקור עמוק, אלא באופן שטחי בלבד. זו גם הסיבה, מדוע נראה תוצאות מהירות בטיפול אצל תינוקות ביחס למבוגרים.
 

איך מאבחנים תינוקות?

 
במבוגרים האבחנה מתבצעת ע"י תשאול, הסתכלות על מבנה הגוף, על לשון המטופל, ובמישוש של הדופק. בתינוקות האבחנה מעט שונה, אנו מסתמכים על תשאול ההורים לגבי הבעיה. יש להתחבר אל הילד ואל מזגו, בכדי שניתן יהיה לטפל בו, מבלי שיהיה מפוחד. מעבר לכך יש לשים לב לצבע פניו: פנים אדמדמות, מעידות על חיוניות ובריאות טובה. פנים חיוורות, מעידות על קור, ואילו פנים צהבהבות, מעידות על מערכת עיכול חלשה.

אבחנה נוספת היא השוואת טמפרטורה באזורי הגוף השונים, וכן הבדלים בטונוס השרירים, במיוחד בבטן. למשל בהרטבת לילה, לרוב נראה טונוס שרירי רך בבטן תחתונה, ובמידה והדבר נגרם מבעיה רגשית, נראה טונוס חזק במיוחד באזור הסרעפת.

מהו התחליף לאבחון בעזרת הדופק אצל תינוקות?

בתינוקות מתחת לגיל 3 אין אפשרות לקחת דופק ביד, ולכן נעזר בווריד שנמצא באצבע המורה. נבדוק אורך, צבע, וצורת הוריד. ניתן לגלות האם הילד בעל אנרגיה חלשה או חזקה, האם המחלה שטחית או עמוקה, והאם יש לחות בגוף או חסימות כלשהן. אם הוריד הוא לא ארוך, אלא בצורת כדור, זה יכול להצביע על חולשה במערכת העיכול, ואז יתכנו שלשולים או הקאות. אם צורתו כשל ביצה, תיתכן תקיעות של מזון בקיבה, המתבטאת במלאות בטנית וחוסר תיאבון (נפוץ אצל תינוקות).אם צורתו כשל נחש, רחב למטה ודק למעלה, הדבר מעיד על קור במערכת העיכול, ואז מומלץ להימנע ממוצרי חלב ומאכלים קרים. שיטת הטיפול במקרה זה, תהיה באמצעות חימום ע"י מוקסה, המופקת מעלי צמח הלענה.
 

סיני או מערבי? זאת השאלה

על המטופל ליהנות משני העולמות, הסיני והמערבי. במקרים מסוימים יהווה הדיקור הסיני כינור שני לטיפול המערבי או להיפך, ובמקרים אחרים שניהם יהיו במקביל. הדבר תלוי באופי המחלה ו/או הבעיה.

במחלות הדורשות התערבות כירורגית מיידית אין תחליף לרפואה המערבית. הדיקור הסיני עשוי להפחית את הכאב, אבל הכרחי יהיה לעבור את הניתוח. למרות שהפילוסופיה הסינית העתיקה התנגדה בכל תוקף לשפיכת דם או לפגיעה אלימה בשלמותו של הגוף.

בטיפול בהתפתחות מוטורית או מנטלית לקויה, למשל, אני לא אומר להפסיק את הטיפול המערבי, אלא ממליץ על טיפול בדיקור במקביל. כך נשיג אפקט מהיר ומשמעותי יותר. דוגמא נוספת לכך, היא טיפול באלרגיות, למשל. ברפואה הסינית נטפל בשורש הבעיה, ולא רק בביטויי האלרגיה, ובכך "נגמול " את המטופל מהאלרגיה. לעומת הרפואה המערבית, שבתום הטיפול התרופתי (לדוגמא-היסטמין) ,האלרגיה עלולה לחזור.
 
 

בטיפול

לזה אתם קוראים דקירה?
 לזה אתם קוראים דקירה?    
מספר הטיפולים בתינוקות, נעים בין 3-30 פגישות, תלוי באופי המחלה ובחולה (האם חזק או חלוש). "אך לפני שמטפלים", אומר שביט ביתשו, "צריך לבדוק האם הבעיה אינה פסיכוסומטית. הרבה פעמים מחלות של האם, מתבטאות אצל התינוק, ועל כן הטיפול בדיקור באם, יעזור גם לתינוק. פעמים רבות הגורם לעצירות אצל תינוקות הוא גורם רגשי, ואז נמליץ על ניהול אורח חיים רגוע יותר. הקושי להיפרד, הקושי עם עזיבה או ניתוק, הורים על סף גירושין, כל אלה יבואו לידי ביטוי בעצירויות. מבחינה נפשית הם מפחדים לשחרר, וזה בא לידי ביטוי גם מבחינה גופנית.

מחלות שכיחות שנוכל לטפל באמצעות הדיקור אצל תינוקות ופעוטות

טיפול בחום גבוה – כמובן שיש לבדוק את מקור החום ולבצע בדיקות מקיפות, אך לפעמים ייתכן גם חום ללא סיבה הנראית לעין. כך או כך, שלושה טיפולי דיקור על פני 24 שעות, יורידו את החום.

טיפול בבעיות מערכת העיכול - הסינים תמיד טענו שהתינוק נולד עם חולשה במערכת העיכול, הנמשכת עד גיל 6 חודשים, וגורמת לו לתופעות כגון: גזים, כאבי בטן ופליטות. בגילאים מאוחרים, נראה עצירויות, שלשולים, כאבי בטן לא מוסברים, ומקרים של חוסר תיאבון. בכל אלו ניתן לטפל באמצעות הדיקור. מס' הטיפולים הממוצע הנדרש: 3-10 טיפולים, פעמיים בשבוע.

טיפול במחלות של דרכי הנשימה העליונות - בגלל מבנם הצר של התינוקות, קיימות חסימות במעברים שבין דרכי הנשימה. מצב זה הוא מצע נוח להתפתחותן של דלקות. תינוקות ופעוטות רבים סובלים משיעולים עם ליחה, אסתמות, ברונכיטיס ושפעות למיניהן. בכל אלה ניתן לטפל באמצעות הדיקור. מס' הטיפולים תלוי ברמת חומרת המצב.

טיפול בדלקות אקוטיות - אנטיביוטיקה היא תרופה חיונית וחשובה לאדם, במיוחד בדלקות אקוטיות. בדלקת חריפה, עם או בלי הפרשות, חייבים ליטול אנטיביוטיקה. אך עם זאת מומלץ בזמן לקיחת האנטיביוטיקה, לטפל בדיקור ,בצמחים ובתזונה נכונה.

טיפול בדלקות החוזרות על עצמן - בעיקר בדלקת אוזניים כרונית, הטיפול באנטיביוטיקה עלול לגרום דווקא לתוצאה הפוכה, שהיא דלקות חוזרות ונשנות, בגלל הלחות שהיא מייצרת. בדלקות אוזניים כרוניות בילדים, מעניין לראות, כי אחד הגורמים מעבר לדיאטה לא מתאימה או טיפול תכוף באנטיביוטיקה ,היא נוכחותו של הילד לצעקות או ויכוחים רבים בין ההורים. כלומר הילד נחשף לדברים שאינו רוצה או אמור לשמוע, ואז "האוזניים נאטמות" .מספר הטיפולים הממוצע הנדרש בטיפול בדלקות כרוניות (גרון, אוזניים): 5-15.

טיפול באלרגיות (כגון נזלת אלרגית, אלרגיה למזונות) -בטיפול באלרגיות, לרפואה המערבית אין כל פתרון, להבדיל מן הרפואה הסינית. מס' הטיפולים הממוצע הנדרש: 5-15.

טיפול בהיפראקטיביות – הטיפול בדיקור אצל ילדים עם נטיה להיפראקטיביות, מצריך שיתוף פעולה מלא מהוריו של הילד, שהכרחי להצלחת הטיפול. התוצאה: נטילת ריטלין במינונים קטנים יחסית או כלל לא. מס' הטיפולים הנדרש: בין 10-30 טיפולים.

טיפול בבעיות שינה – בעיות שינה בגיל הינקות, אינן "בעיות", אלא תלויות בהרגלים שההורים מקנים לילדיהם. גורם לבעיות שינה אצל תינוקות הוא האכלת יתר ,כאשר הקיבה נמצאת בעומס היא צריכה לעבוד קשה על מנת שהאוכל יתעכל, ולכן יש קושי להירדם. מס' הטיפולים הממוצע הינו 3-10 טיפולים.

התפתחות איטית או לקויה, פיזית או מנטלית – במקרים אלו חשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם ,הטיפול יהיה ממושך, בהתאם לחומרת הבעיה.
 

שאלת המיליון: האם זה כואב?

כך נראית המחט
 כך נראית המחט   
אצל מבוגרים הדיקור מלווה בתחושה של כבדות או אי נוחות במקום. לגבי תינוקות – אין כאב כלל, כיוון שאין דקירה מתמשכת, אלא רק כניסה והוצאה של המחט ב- 2-4 נקודות בלבד, ולרוב לא יהיה דיקור כלל. בפעמים בהן התינוק מגלה רתיעה ובוכה, הדבר מעיד, כי ההורה עצמו נרתע מן הטיפול. על כן נרגיע ,נעודד ונחזק את ההורה, על מנת שיגיע לטיפול סמוך ובטוח בעצמו, וללא כל חשש. את התינוק נרגיע ע"י חיבוק, שיר או סיפור, תוך כדי הטיפול. במקרים קלים, ניתן לטפל גם באמצעות עיסוי בכפות הידיים.

טיפים לטיפול בתינוקות

בתינוקות עד גיל 6 חודשים חשוב לתמוך במערכת העיכול, על כן מומלץ כל יום לפני או אחרי אמבט, לבצע עיסוי עדין בשמן שקדים או כל שמן בסיס אחר, סביב הטבור, עם כיוון השעון, למשך 3 דקות. העיסוי יחזק את המערכת וייטיב עם העיכול.

בילדים עם נטייה ל"היפריות", שסובלים מאי שקט ועצבנות, ומתהפכים פעמים רבות בלילה, (נראה שחם להם תמיד), ניתן ללחוץ על נקודה שנמצאת במרכז כף היד 200 פעמים או לעסות את הנקודה לכיוון האצבעות, לשפשף את כף הילד ממרכז לכיוון האצבעות עד שהיא מתחילה להזיע.

בתינוקות שפולטים יותר מהרגיל – ניתן לבצע עיסוי בגב, לאורך צידי עמוד השדרה. מהגב התחתון עד למעלה, בתנועות של הרמה וקיפול העור, כ- 3 פעמים בכל צד.

בעצירויות או יציאות יבשות – יועיל מסז' על אזור הגב התחתון ואזור העכוז. העיסוי יתבצע מאזור הגב התחתון כלפי מטה לכיוון העכוז. 100 פעמים.

בטיפול בשלשול – עיסוי מהישבן כלפי מעלה (תנועה הפוכה), 100 פעמים.

"חשוב לזכור שהרפואה הסינית הינה רפואה מונעת ביסודה", מסכם שביט ביתשו. "הסינים טוענים שרופא טוב אינו צריך להגיע למצב של מחלה אצל מטופליו. רופא המתחיל לטפל באדם רק בזמן מחלתו, דומה לאדם המתחיל לחפור בור רק כשהוא צמא, וללוחם המתחיל להשחיז חרבו בזמן שהקרב כבר החל".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by