בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שביל החלב  

שביל החלב

 
 
רויטל קיבק - ארמה

מערכת היחסים בין ילדכם ובין החלב מעט בעייתית. כ-5% מהילדים נוטים לפתח אלרגיה לחלב. מדוע אם כן ילדים רבים מפתחים רגישות, מהם התחליפים, והאם היחסים המעורערים הללו ימשכו לנצח?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סוג של פיתרון- לבובה במקום לילדה (צילום:maz hewitt-flickr.com)
 סוג של פיתרון- לבובה במקום לילדה (צילום:maz hewitt-flickr.com)   
תינוקכם רגיש לא רק רגשית, אלא גם פיזית. בתוך סל הרגישויות האפשריות שלו תמצאו גם את הרגישות לחלבון החלב. תמיד אמרו לנו להימנע מחשיפה מוקדמת לביצה, שומשום, בוטנים ושאר חלבונים. האם הגיעה העת להימנע מחשיפה מוקדמת גם לחלבון החלב? ברמה העקרונית, כן. את השלב המעשי אנחנו משאירים לכם. ראיון עם ד"ר יעל לוי, מכון קיפר לאימונולוגיה ואלרגיה, ביה"ח שניידר לרפואת ילדים.

האלרגיה לחלבון החלב יכולה לבוא לידי ביטוי בחודשים הראשונים לחיי התינוק, עם חשיפתו לפורמולות החלב. ב"אלרגיה למזון", הכוונה לאלרגיה לחלבונים הנמצאים בחלב, בוטנים, ביצה, שומשום, ומזונות אלרגנים אחרים כמו אגוזים ודגים.

מקור הבעיה

לא הצליחו למקם גן אחד שאחראי לאלרגיה למזונות שונים, אבל נמצא קשר לנטייה משפחתית, כלומר, אם הורה אחד סובל ממחלות אלרגיות, כגון: נזלת אלרגית, אסתמה אלרגית, אסתמה של העור (דלקת עור אטופית)ועוד. סביר להניח שהתינוק יפתח נטייה למחלות אלרגיות, כולל אלרגיה למזון. אם שני ההורים חולים במחלות אלרגיות, קיים סיכוי של 80% שילדם יפתח מחלות אלרגיות (כולל אלרגיה למזון), במוקדם או במאוחר.

הנקה מונעת?

הנקה עד גיל שנה, עשויה להקטין את הסיכויים לפתח אלרגיות לחלב, כיוון שהתינוק אינו נחשף לפורמולה. אך לא ניתן לומר זאת באופן גורף: נתקלתי גם במקרה של הנקה עד גיל 8 חודשים, ועם הפסקת ההנקה והחשיפה לחלב פרה, התפחתה האלרגיה לחלבון החלב. כלומר, במקרים כאלו ההנקה רק דוחה את התפתחות האלרגיה.

ברמה העקרונית, ככל שנדלג על הצגת מזונות אלרגניים לתינוק עם רקע משפחתי של מחלות אלרגיות, בחודשים הראשונים לחיים, נוכל לדלג על השלב בו פורצת האלרגיה לאותם מזונות. הנקה בהחלט עוזרת, היא מקטינה בהרבה את הסיכוי לפתח אלרגיה לחלבון חלב, על ידי כך שהיא גורמת ל"דילוג" על השלב בו הגוף מפתח אלרגיה לחלב.

דוחים את הקץ?

אם לתינוק יש נטייה גנטית לחלות באלרגיה, אבל הוא לא ייחשף למזון האלרגי בשנה הראשונה, קיימת סבירות שהוא ידלג על התקופה שבה הוא יכול לפתח את האלרגיות. תינוק שלא יונק, נחשף מהר יותר לחלבון חלב, וביחד עם רקע גנטי מתאים, קיים סיכוי רב יותר שהוא יפתח אלרגיה לחלבון החלב, על כן מומלץ להניק כמה שיותר.

אומנם האם אוכלת מוצרי חלב פרה, אבל הם עוברים בחלב האם במינונים נמוכים מאד, והילד אינו עלול לפתח תגובה. בארה"ב נהוג לאכול הרבה בוטנים ושם שכיחה יותר האלרגיה לבוטנים, על כן הם ממליצים לאם המניקה להימנע מאכילת בוטנים, שאינם מרכיב חיוני בכלכלת האם המניקה.
 

חלב עיזים אינו תחליף

נותנים לחתול לשמור על השמנת? (צילום: avery's mom-flickr.com)
 נותנים לחתול לשמור על השמנת? (צילום: avery's mom-flickr.com)   
ברגע שעושים אבחנה שהתינוק אלרגי לחלב, כמובן שמחליפים לו את הכלכלה. אפשרי להחליף לפורמולה על בסיס סויה או פורמולה היפו אלרגנית, שמכילה חלבוני חלב, אבל בצורה מפורקת מאד. יש לציין שחלבון חלב עזים, דומה במרביתו לחלבון חלב פרה, ולכן לא ניתן לתת אותו לאלרגיים לחלבון חלב פרה.

סיכויי החלמה

כיום מעריכים ב- %5 את שכיחות האלרגיה למזון בילדים, מתוכם כ– 2-3% עד גיל שנתיים, פיתחו רגישות לחלבון חלב הפרה. לכ- 80% מהם, תחלוף האלרגיה למזון באופן כללי עד גיל 3. מרביתם הם אלה שהסימפטומים לאלרגיה לחלבון החלב היו הקאות ושלשולים.

אין למעשה היום ריפוי של אלרגיה למזון, לא ניתן למקם את המחלות האלרגיות לגן אחד, וכנראה שהנטייה לכלל המחלות האלרגיות, תלויה במספר הגנים. ידוע כיום רק על מנגנונים של מערכת החיסון, שמעורבים בתגובות האלה, לכן מתרכזים יותר במניעה ראשונה ושניונית, טיפול במצבי תגובות אלרגיות קשות, ואיזון תזונתי.

מניעה והתמודדות

- מניעה ראשונית: הורה או אח הסובלים מאלרגיה – יש להימנע מחשיפת התינוק למזונות אלרגיים בשנה הראשונה לחייו (חלבוני חלב פרה, בוטנים, ביצה,שומשום ועוד.). במידה והנקה בלבד אינה אפשרית, התוספת של תחליפי מזון לתינוק, תהיה פורמולה היפו-אלרגנית או פורמולה על בסיס סויה. יש להדגיש: זו המלצה רק במקרה של סיפור משפחתי של מחלות אלרגיות או אח עם אלרגיה לחלב.

- מניעה שניונית: יש להסביר לילד את הבעיה, ויש למנוע ממנו לחלוטין אכילת חלב ומוצרי חלב, הכולל הסבר מתאים במעון או בגן. עם זאת,למרות השגחה מתאימה, יכולות להתרחש בשוגג חשיפות לחלב. ולכן, בעיקר אם הילדים בעלי נטייה לאסתמה, המשפחה ומטפלים אחרים צריכים להיות מצוידים במזרק לטיפול חרום ראשוני, למקרה שמתפתחת תגובה אלרגית קשה המלווה בקשיי נשימה. מזרק זה הנקרא EPIPEN, מכיל תרופה לטיפול במצבי אלרגיה קשים. במקרים של סכנה לחנק, חובה לצייד את ילדכם במזרק לשעת חרום המכיל תרופה לטיפול בתגובות אלרגיות.

- במידה והילד אינו שותה יותר פורמולות סויה או פורמולות היפו-אלרגניות המועשרות בסידן, רצוי להיוועץ בתזונתי, האם להוסיף לילד סידן דרך הפה.

מתארגנת קבוצת הורים לילדים עם אלרגיות למזון, במטרה להקים עמותה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by