בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
רוצים אותי  

רוצים אותי

 
הורים וילדים |
 
רויטל קיבק- ארמה

זה מורכב, ארוך, מלווה בחששות רבים ובפחדים. אך מי שרוצה להגשים את חלום ההורות שלו, יעשה הכל כדי לעבור את ההליך הזה ולאמץ ילד. אנחנו שואלים, המומחים עונים. כיצד מאמצים ילדים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל כבר מוכן, עכשיו רק הילד חסר (צילום:sxc)
 הכל כבר מוכן, עכשיו רק הילד חסר (צילום:sxc)    
תהליך מעמיק של חיפוש ושאלה, יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה. הגב' עירית שיק, מנהלת עמותת הומניקט, וד"ר ג'רי דיאמונד, רופא בכיר במכון להתפתחות הילד במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, עונים על שאלות.

האם אימוץ ילד מחו"ל מעוגן בחוק?

אימוץ ילדים מחו"ל או "אימוץ בין ארצי" בלשון החוק, מעוגן בחוק אימוץ ילדים התשמ"א 1981 ובמיוחד בתיקון לאותו החוק- סעיף 28 לחוק- שתוקן ב 1996. אותו התיקון מגדיר בפירוט מיהי העמותה וחבריה, מהן דרישות החוק ממקימי העמותה, ומהם חובותיה. החוק גם מגדיר מיהם ההורים המאמצים, מהם הקריטריונים הנדרשים, ומה הבדיקות שעל אנשי המקצוע בעמותה לבצע לצורך האישור לאמץ.

עוד החוק מגדיר, מיהו הילד המאומץ, ומה התהליך לרישוי לעבודה בארץ המוסרת, וגם מהם המסמכים הנדרשים לצורך אישור האימוץ, והכנסתו של הילד לישראל. כמו כן מגדיר החוק במפורט את גובה התשלום (20 אלף דולר), את אופן גבייתו, ואת חלוקתו בין ההוצאות. החוק מגדיר את תפקידה של הרשות המרכזית בפיקוח על העמותה, ואת תפקידה של הוועדה המייעצת הבין משרדית, המפקחת גם היא על העמותות.
 

מהו מספר המשפחות המאמצות מחו"ל?

 
מדינת ישראל אימצה עד היום אלפי ילדים מאומצים מחו"ל, אבל רק עם היכנס חוק האימוץ המסדיר את התהליך, תחת פיקוח מלא, והקפדה על הנושא הרפואי והסוציאלי, נרשמו מקרי האימוץ, ומספר המשפחות המאמצות כיום נעמד על כ- 2000.

האם כל אחד יכול להיות הורה מאמץ?

כל אדם שעונה על הקריטריונים הקבועים בחוק, שעיקרם: כשירות פיזית, נפשית, חברתית, משפחתית, וכלכלית. אימוץ ילד מחו"ל דורש כשירות מיוחדת, מוכנות נפשית לתהליך ולהתקשרות, בסיס חברתי, משפחתי וכלכלי, ובריאות פיזית ונפשית.

האם נוכל לאמץ בכל גיל?

ההפרש בין המאמץ והמאומץ לא יעלה על 48 שנים. זוהי לשון החוק. המציאות מוכיחה, וגם הניסיון, שלא כדאי לחכות לגיל 48 על מנת להתחיל הורות. טובת הילד המאומץ דורשת הורים כשירים, בריאים, ומסוגלים ככל האפשר. ישנן מדינות שמסתייגות ממסירת ילדים להורים מבוגרים מידי, למרות שהחוק מתיר זאת. הראייה הכללית בישראל ובחו"ל היא טובת הילד, והעמותות פועלות לאור עיקרון זה .
 

מאיזה גיל מומלץ לאמץ תינוק?

הגישה הרווחת היא שמומלץ לאמץ תינוק בגיל מוקדם ככל האפשר עד 7-8 חודשים. עפ"י הספרות, תינוקות בגילאים אלו שסבלו מחסכים רגשיים, לא פיתחו תסמינים של חסך רגשי בגילאים מאוחרים יותר, אך אין זהו מדע מדויק: גם בגיל 3 חודשים עלולה להיות השפעה לטווח הרחוק. הגיל הממוצע לאימוץ תינוקות הוא כ- 13 חודשים.

מיהן העמותות הפועלות לאימוץ בין-ארצי?

בישראל פועלות כיום עמותות הפועלות עפ"י חוק, ביניהן: "הומניקט", "טף", "אנוש", "הילד הצוחק", "יד לילד", "עתיד לילדים" ו- "מזל".

האם לאמץ ילד מהארץ או מחו"ל?

אם היו ילדים לאימוץ, במיוחד תינוקות, הייתה העדפה ברורה לאימוץ בישראל. הבעיה שבישראל ההמתנה לתינוק מגיעה למספר שנים, מחמת חוסר בתינוקות לאימוץ. בנוסף, התיקון לחוק, פתח אפשרויות רבות לאימוץ לחד הוריות, ולחד הוריים במדינות מסוימות. התיקון לחוק גם יצר אפשרויות לאנשים בוגרים יותר לאמץ, כי נאמר שההפרש בין ההורה המאמץ לילד המאומץ לא יעלה על 48 שנים. תקרת הגיל באימוץ בישראל נמוכה יותר. לאור כל זאת, אימוץ מחו"ל הוא מהיר יותר יחסית, אפשרי לחד הוריות והוריים, ואפשרי לבוגרים יותר. מאידך, אימוץ מחו"ל כרוך בתשלום, בעוד האימוץ מישראל הוא בחינם.
 
 

אימוץ ילדים בארץ

לחבק אותו בזרועותיי (צילום: sxc)
 לחבק אותו בזרועותיי (צילום: sxc)   
בארץ ניתן לאמץ בעיקר ילדים גדולים יותר, שהמשפחות שלהם נמצאו בלתי כשירות לגדלם. אין כיום הרבה תינוקות לאימוץ, בגלל שירותי הרווחה, המאפשרים למשפחות מעוטות יכולת, ולאמהות חד הוריות, ללדת ולגדל את הילדים שלהן. בכל שנה רק כ- 50-60 תינוקות קטנים נמסרים לאימוץ.

האם אימוץ ילד שאינו יהודי מחייב הליך של גיור?

בוודאי. החוק קבע שהמאומץ יהיה בן דתו של המאמץ. הילדים עוברים בישראל הליך גיור באמצעות משרד הדתות, בכפוף לתפיסת עולמן של המשפחות. חלקם עוברים גיור אורתודוכסי, וחלקם גיור רפורמי. הרבנות משתפת פעולה, ומאד חיובית לגבי אימוץ תינוקות שאינם יהודים. יש אפילו מספר לא מבוטל של משפחות דתיות וחרדיות שמאמצות ילדים מחו"ל.

מהו הליך הבירוקרטיה באימוץ ילד מחו"ל וכמה זמן הוא אורך בממוצע?

ההליך שונה מארץ לארץ. ההליך מורכב משלב בדיקת המשפחה המאמצת ואישורה לאמץ, שלב חיפוש הילד בחו"ל וגמר ההליכים המשפטיים בארץ המוסרת, ושלב ההגעה לישראל. משך הזמן משתנה, ותלוי בגורמים שונים. במיוחד בשל חוקי מדינות החוץ והביורוקרטיה הנהוגה שם. מדובר בתהליכים שאין לעמותה שליטה עליהם, כמו שינויי חקיקה במדינה המוסרת, שינויי נהלים ההולכים ומוחמרים עם הזמן, שינויים פוליטיים במדינה, וכב'.

מאילו מדינות מותר לאמץ ילד ומאילו מדינות אסור?

ישנן מדינות המאפשרות אימוץ בין ארצי, וישנן כאלו שלא. חלקן מאפשרות לארצות מסוימות ולא לישראל. העניין נתון לשיקולים פוליטיים, ביטחוניים ואחרים. סין ופיליפינים, למשל, מאפשרות לאזרחים אמריקאיים, אך לא לישראל. מדינה משתדלת לפתור את בעיית הילדים הנטושים שלה בעצמה, לפני האופציה של אימוץ בין ארצי. כך קרה לרומניה שסגרה את שעריה, גרוזיה ומדינות אחרות שבמסגרת תהליך ההתפתחות שלהן, ביטלו את האימוץ הבין ארצי. על מנת לאמץ מארץ מסוימת, צריכה להיות בישראל עמותה אשר קיבלה רישוי לאמץ מאותה ארץ. אזרח ישראלי יכול לאמץ מחו"ל רק באמצעות עמותה. נכון להיום פתוחות עבור אזרחים ישראליים המדינות הבאות: גואטמלה, רוסיה, קירגיזיה, ואוקראינה.
 

כיצד נישמר מפני פשיטת רגל של העמותה?

אומרת עירית שיק: "לצערנו, מספר דרמות שקרו בשנים האחרונות סביב אימוץ בין ארצי, יצרו אווירה של פרנויה סביב הנושא. עובדה היא, שקיימות אלפי משפחות מאושרות בישראל, אשר אימצו מחו"ל בעשר השנים האחרונות מאז הקמת העמותות. האימוץ אצלן התקיים באופן חוקי ובריא. נדרשת אווירה של אמון וביטחון בין המשפחה לעמותה, ולא אווירה של חשדנות וחוסר ביטחון. מדובר בעבודה קשה ובלתי יציבה, והמסע הוא משותף למשפחה ולעמותה. מישהו פעם אמר, שהעמותה היא כמו הרופא המיילד, שעוזר להביא את מה שאלוהים שלח וחייבים לבטוח בו. לצערנו, אין 100% הצלחה. ישנם מקרים ספורים שאינם מצליחים. גדולתה וכוחה של עמותה הוא לפתור בעיות שמתגלות, באמצעות צוות מיומן ןמקצועי. בסופו של המסע יש אושר גדול אחד, למרות הקשיים".

כיצד מגן החוק על הורים המאמצים ילד מחו"ל?

החוק החדש יצא על מנת להגן על ההורים המאמצים. הוא קובע למי יש לפנות, בפני מי להתלונן, כמה לשלם, וכב'. ישנה הרשות המרכזית לאימוץ, אשר משמשת כתובת לבירורים ותלונות. העמותות מפקידות על פי החוק ערבות בנקאית בידי הרשות המרכזית, המשמשת במקרים כאלו של פשיטת רגל. לצערנו, מתפרסמים בתקשורת מקרים ספורים של כישלון האימוץ, וחילוקי דעות בין המשפחה והעמותה. מרבית האימוצים מוצלחים, הילדים בריאים, וכולם מאושרים.
 

מהן הבדיקות הרפואיות המומלצות?

משרד הבריאות והרווחה ממליץ על בדיקות דם לאיתור מחלות קשות, איידס או הפטיטיס. יש בדיקות גופניות, ובדיקות הדמיה ללא קרינה, כשיש חשד לבעיות. באופן עקרוני, אין המלצה לבצע בדיקות חודרניות, שחושפות את הילד לקרינה. יש לציין, כי גם בדיקות שנראו במקרים מסוימים לא מוצדקות, נתגלו כמוצדקות. כך או כך, קיימת חרדה ממומים ומהבלתי צפוי. התוצאה היא שהורים עושים מעשים בניגוד לסבירות של הנסיבות הרפואיות. הבדיקות מבוצעות חלקן בארץ המוסרת, וחלקן מובאות לישראל - תלוי באפשרויות הקיימות. בעיקרון, כל בדיקה המתבקשת ע"י המשפחה, בכפוף לאפשרויות, מתבצעת ע"י העמותה. צריך לקחת בחשבון, שאין "ילד מושלם" כמו שאין "הורה מושלם".

מי יבצע את הבדיקות הרפואיות, רופא מקומי או רופא ישראלי?

חוק האימוץ הישראלי אינו מחייב שליחת רופא מהארץ לביצוע הבדיקות הרפואיות ומסתפק ברופאים המקומיים.

אין דבר כזה, "להתחרט ברגע האחרון"

אי אפשר להתחרט "ברגע האחרון". תארי לעצמך שאת עם צירים לפני לידה. את יכולה להתחרט? בהסכמה לאמץ ילד יש התחייבות חוקית ומוסרית. אין זה משחק או חוזה לקניית טלוויזיה.

כיצד נדע שתינוק זה עתיד להיות ילדנו?

הורים לא בוחרים את ילדם העתיד להיוולד, וכך צריך להיות נכון גם לגבי אימוץ תינוק העתיד להיות שלך. בפועל ההחלטה לגבי הילד נעשית בכפוף למצבו הבריאותי, ולחיבור בינו ובין ההורים.

עמותת הומניקט הוקמה בשנת 1998, הביאה לישראל בהצלחה קרוב למאתיים וחמישים ילדים, עבדה ברומניה, אוקראינה, גרוזיה, וגואטמלה. העמותה פועלת על פי חוק מדינת ישראל וחוק המדינה המוסרת. משרדי העמותה בנס ציונה- המולדת 9. טלפון: 089302314 או 0544736022
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by