בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סגרו את הים. אז סגרו 

סגרו את הים. אז סגרו

 
 
שחף איל ותיירות נענע 10

אילת מציעה שפע אטרקציות גם בלי לטבול במים. עד שהמים האילתיים יהיו בטוחים, לפניכם מספר הצעות לבילוי מחוץ למלון, שאינם כוללים טבילה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אורזים את כסאות הים, נכנסים למיזוג. האטרקציות בדרך לאילת, ובעיר עצמה (FLICKR, Late Pixel)
 אורזים את כסאות הים, נכנסים למיזוג. האטרקציות בדרך לאילת, ובעיר עצמה (FLICKR, Late Pixel)   
ממש בעיצומה של עונת התיירות ותקופת החגים, הודיע ביום שישי האחרון משרד הפנים על סגירת כל חופי הרחצה באילת בעקבות זיהום קשה שנגרם כתוצאה מזרימת ביוב גולמי לים. מדובר בזיהום המהווה סכנה מוחשית לרוחצים בים. אתמול (שני), הודיע משרד הבריאות על פתיחת החופים לרחצה. מומחים טוענים שלפחות שניים מעשרת החופים של אילת עדיין מזוהמים ברמות קשות. נכון לעכשיו, באין הוראות שונות ממשרד הבריאות, העניין נתון לשיקולכם האישי. נכון שהים הוא מוקד המשיכה העיקרי של אילת, ובכל זאת, תמצאו שיש עוד הרבה מה לעשות בעיר הדרומית הזו.
 

בדרך אל המטרה: מבן גוריון ועד האלפאקות

סוג של גמל, גובה של כלב. בחוות האלפאקות מחכות לכם 600 כאלה (FLICKR, Lazy Lightning)
 סוג של גמל, גובה של כלב. בחוות האלפאקות מחכות לכם 600 כאלה (FLICKR, Lazy Lightning)   
לאלה מכם שהזמינו כבר חדרים במלונות באילת בחג השני, קחו בחשבון שמרבית בתי המלון עושים צ'ק-אין בערך בשעה 15:00 בצהרים. אם נניח כי תל אביב היא עיר מוצא, הרי שמדובר בארבע וחצי שעות נסיעה עד לאילת, נטו. אז נכון, אתם יכולים לצאת בעשר בבוקר ולהגיע היישר לחדר הממוזג, אבל אפשר וגם רצוי לצאת הרבה קודם ולהרוויח בדרך טיול מרתק. נוף מדברי, גמלים בצידי הדרך, חוות חקלאיות, והזדמנות נהדרת ללמוד כמה דברים על תקופת הנבטים.

כשחולפים על פני באר שבע ומדרימים לכיוון רמת חובב, ונוסעים לכיוון צומת טללים, מגיעים היישר למשכנו של ראש הממשלה... הראשון. ברוכים הבאים לשדה בוקר. אם בן גוריון הרחיק את משכנו עד לנגב במטרה ליישב אותו, מי אנחנו שלא נעצור לרגע להתרשם. קברו של בן גוריון שוכן בקצה מצוק תלול ומשקיף על נוף מדברי מרהיב. מומלץ גם לבקר בצריף ששימש אותו ואת אשתו פולה, ואשר הפך ברבות השנים למוזיאון. קצת היסטוריה בדרך לעיר החטאים הדרומית לא תזיק: מבטיחים לכם שכל מבקר יצא מזה בשלום

האזור כולו מהווה למעשה חידוש לנוף החקלאי שהיה קיים באזור לפני כ-3,000 שנה, בתקופת הנבטים. כשלושה קילומטרים מערבה משדה בוקר נמצאת עין עובדת, אחת הערים הראשונות של הנבטים. מומלץ לעצור ולהציץ בעתיקות העיר. הנבטים שלטו על דרך המלך העולה ממצרים לדמשק, והתפרנסו ממתן שירותים והטלת מיסים על שיירות מסחריות שעברו במקום. ממש ראשוני הסופרנוס.

סמוך לכניסה למצפה רמון, תיתקלו בוודאי באיזשהו שלט המבשר על סדנת מדיטציה והתחברות לטבע. זה המקום לציין כי המדבר הפך בשנים האחרונות למקום משכנו הפופולארי ביותר של אושו. כמו החוות החקלאיות שצצו להם בהר הנגב, כך גם צצו להם החוות הרוחניות. "שאנטי בנגב" "ויפאסנה בטבע" "אשרם במדבר" ועוד רבים, טובים יותר או פחות. יכול להיות שמדובר באנשים שלא היה להם מספיק אמצעים בכדי להגיע לגואה, ואולי זוהי תחושת המרחב והשקט שמספק לנו הנוף הצחיח הזה.

מצפה רמון הוא למעשה היישוב העירוני הדרומי ביותר לפני אילת, הידעתם שבחורף עלול לרדת שם אפילו שלג? במצפה רמון נמצא גם מצפה הכוכבים הגדול בארץ ורבים מגיעים לשם בלילה במיוחד למטרה זו. העיר שוכנת על שפתו של מכתש רמון, שהוא המכתש הטבעי הגדול ביותר בעולם. במקום תוכלו למצוא צימרים, פונדקים, מסעדות טובות, תערוכות אומנים, מטפלים אלטרנטיביים ואפילו חוות אלפאקות. לטעמי, האלפאקה נראית בסך הכל כמו גמל שלא ממש התפתח, אבל החווה מציעה כ-600 אלפאקות ולאמות, שאותן אפשר להאכיל וללטף, ואפילו לרכב עליהן.
 

באילת - אטרקציות ימיות בלי להירטב

המצפה התת-ימי באילת. בילוי מהנה לכל הגילאים (תמונה: דניאל ברקוביץ)
 המצפה התת-ימי באילת. בילוי מהנה לכל הגילאים (תמונה: דניאל ברקוביץ)   
תחנתנו הראשונה במצפה התת ימי, אטרקציה שאינה שונה מכל אטרקציה מרכזית אחרת באילת. במלים אחרות, זהו בילוי יקר. כניסה למבוגר עולה 79 שקלים, ילדים (גילאי 3 עד 16 ופנסיונרים ישלמו 69 שקלים בחודשי הקיץ המחיר כולל את השיט "בקורל 2000", חוויה מומלצת במיוחד. עם זאת, מחיר הכרטיס אינו כולל את הכניסה לאושינריום, אחד ממוקדי המשיכה הגדולים של האתר. התוספת לאושינריום תגרום לכם להיפרד מ-15 ₪ נוספים.

שעות הפתיחה: כל יום, 08:30-17:00. שישי וערבי חג: 08:30-16:00.
מחיר משוקלל למשפחה בת חמש נפשות: 440 שקלים, כולל כניסה לאושינריום.

האקווריומים

המצפה התת ימי מכיל מספר אקווריומים, כל אחד מוקדש לסוגים שונים של דגים וצורות חיים אחרות במים. מאחר והמבקר הממוצע אינו מבחין בין דג זהב לסוסון ים, מומלץ להקדיש זמן וסבלנות לביקור בכל אחד מהאקווריומים הגדולים – אקווריום שונית ים סוף, אקווריום הדגים הנדירים ובריכת הכרישים. אם תרוצו תפספסו, והחוויה עלולה להמאיס את עצמה על אלה שקופצים מאקווריום לאקווריום ברצף. כמו כן, מומלץ לנסות ולהגיע בשעות ההאכלה. הצוללנים האמיצים, שנראים כאילו חזרו ממבצע נועז במיוחד מאחורי קווי האויב רק כדי להאכיל כמה דגים, מוסיפים נופך הרואי לחוויה. ירידתם אל המים מלווה בהסברים מלאי עניין וצבע מפי מדריך/ה, בעברית ובאנגלית.

האושינריום

אחד השוסים הגדולים במקום הוא למעשה סימולטור מטלטל המדמה צלילה בתוך צוללת, הכל דרך האוקיינוסים השונים על-פני כדור הארץ. האושינריום מהווה את מוקד המשיכה העיקרי לילדים שנמאס להם לצפות ב-800 מינים של דגים בשעתיים האחרונות. מבוגרים נהנים באותה מידה כמו הילדים, שכן הסימולציה אותנטית עד כמה שניתן, ההסברים מפי קפטן הספינה מעניינים, והחוויה מלווה באפקטים מיוחדים גם בקירות האולם (אלה מדמים צלילים ומראות של צוללת 'אמיתית', אם כי מהסוג הפרימיטיבי מעט). מומלץ לא לאכול כחצי שעה לפני הכניסה: חלק מהטלטולים ממריצים מערכות שעדיף לא להתעסק איתן.

מחיר: 15 שקלים, השווים כל שקל.
 
 
נמו המצויר ליד זה שתפגשו בשיט (אילוסטרציה)
 נמו המצויר ליד זה שתפגשו בשיט (אילוסטרציה)   
שיט ב"קורל 2000"

ספינת זכוכית שנבנתה במיוחד לסיורי שוניות. הספינה בנויה כך שניתן להביט דרך חלונות אישיים הממוקמים מול המושבים בשוניות הרבות ובדגים המתעלקים עליהן. המדריכות חביבות להפליא, ונראה כי הן מכירות כל דג באופן אישי. תוכלו לחזות למשל בנמו, ששמו האמיתי הוא בכלל "אמפיפריון פרקולה". נמו הקטן נולד ואז, לאחר שנה עד שנתיים, מחליט אם ברצונו להפוך מזכר לנקבה או מנקבה לזכר ואז שוב לנקבה. מבלבל? את נמו זה מבלבל יותר. דגים רבים, כך הובהר לנו, מנהלים סגנון חיים טרנסג'נדרי וגאים בכך. ניתן להציק למדריכים בשאלות, הם נענים באדיבות ובשמחה.

שעות השיט: 11:00, 13:00. השיט נמשך כ-25 דקות.
מחיר: בחודשי הקיץ המחיר כלול בכרטיס הכניסה. כל המבקשים להיכנס בעונה אחרת ייאצלו להיפרד מ-35 שקלים (המחיר למבוגר) או 29 שקלים לילד. השיט בספינה מומלץ לאלה שהחליטו לא לחסוך, אך ניתן לעבור חוויה דומה גם בעת ביקור ב"מצפה התת ימי", מינוס תזוזות השיט והגימיק.

המצפה התת ימי

המצפה התת ימי, מבנה מרשים השקוע מספר מטרים מתחת למים, מספק למבקרים את ההזדמנות לחזות בדגים ובשוניות בסביבתם הטבעית. זהו בעצם המתקן היחיד מסוגו בארץ, שכן הוא היחיד המאפשר ירידה של כשישה מטר אל מתחת לפני ים סוף בכדי לחזות בצורה חיה בדיווחי הדגים מהשטח.

פעילויות נוספות

שטח הפארק אינו גדול אך הוא בנוי בצורה המאפשרת מעבר נינוח ומרווח בין פעילויות רבות גם מחוץ לשטח האקווריומים. האתר כולל פינת משחק לילדים, בריכת שנירקול, בריכת ליטוף והאכלה האהובה במיוחד על הזאטוטים, בריכת צבים וחתולי ים. פינת האמזונס, אטרקציה חדשה יחסית בפארק, מציגה דגי פיראניה חביבים, אנקונדות ידידותיות, ואליגטורים צעירים ומלאי עזוז. מומלץ.
 

עיר המלכים –מושקע למדיי, יקר למדיי, ורק בליווי הילדים

המגלשה בסוף מסלול המפלים. כל קשר בין המגלשה לשלמה מקרי (תמונה: דניאל ברקוביץ)
 המגלשה בסוף מסלול המפלים. כל קשר בין המגלשה לשלמה מקרי (תמונה: דניאל ברקוביץ)   
קינגס סיטי ממוקמת בקצה הטיילת, סמוך ללגונה המזרחית. באופק הרים, מסביב מדבר, מיקום מצוין המקנה לארמון המלכים גדול הממדים אפקט של פטה מורגנה. מצד שני, כל חלל אפל וממוזג באילת הוא סוג של פטה מורגנה.

כרטיס למבוגר (מעל גיל 13) עולה 118 שקלים, כניסה לילד מגיל 4 – 95 שקלים (פעוטות עד גיל 4 נכנסים חינם). משפחה בת חמש נפשות תיפרד בחשבון מהיר מכ-500 שקל, עוד לפני שהילדים יתחילו לדרוש את הארטיק שמגיע להם. היתרון הוא שאפשר לצאת מהאתר בכל רגע שתבחרו, ולחזור אליו בשלב מאוחר יותר של היום. הקומבינה נפגמת מעט כשמגלים שאין כל כך לאן לצאת, בשל מיקומה הלא נוח של עיר המלכים והמרחק מכל אטרקציה אחרת באילת.

המחיר, הנראה כיקר במבט ראשון (ושני ושלישי), מכסה שלוש וחצי עד ארבע שעות של בילוי משפחתי מושקע ומהנה, בעיקר לילדים. בניגוד למקור האמריקני דיסני-וורלד, קינגס סיטי פונה לקהל הצעיר, פחות מכך להוריהם. ואכן, 95% אחוז מהקליינטורה הם משפחות עם ילדים קטנים, מגיל 5 עד גיל בר מצווה.

הקונספט חכם, אם כי מעט מניפולטיבי: מול הכניסה ממוקמים ארבעה פתחים המובילים לארבעת מסלולי העיר. היציאה מכל מסלול כרוכה בהגעה לקומת המזון או ביציאה היישר אל חנויות צילום שינסו למכור לכם תמונות של עצמכם בתוך המתקנים השונים.
 
אחרי הנפילה: כולם מחייכים ורוצים שוב (תמונה: דניאל ברקוביץ)
 אחרי הנפילה: כולם מחייכים ורוצים שוב (תמונה: דניאל ברקוביץ)   
המתקנים

מפלי שלמה המלך: אטרקציה הכוללת שיט בין אולמות שונים, בהם מסופרים תולדותיו של שלמה: מאות בובות ממוכנות מספרות את סיפוריו השונים, החל מהמלכתו וכלה ב"משפט שלמה" המפורסם. האטרקציה כוללת בסופה מרכיב לונה-פארקי מובהק: מגלשה בגובה 17 מטר, ובשיפוע חד. להרפתקנים מומלץ לשבת בשורה הראשונה של הסירה להנאה מקסימאלית. זהו אחד המסלולים המהנים ביותר באתר. ילדים ומבוגרים כאחד נהנים מהשיט, החדרים שעוברים בהם מושקעים ומלאי ערך חינוכי, הקריין מדבר בקול ברור וחזק על שלמה ומעלליו. הדובדבן שבקצפת, המגלשה, מעוררת התרגשות ורצון מובן לחזור על המסלול בשנית.

מסע אל העבר: מסלול זה כולל הקרנה של שני סרטים. הראשון הוא תלת-מימדי, נמשך ארבע דקות ומהווה הקדמה לסרט הבא, המספר את סיפור הפרעונים ובניית האימפריה המצרית. הסרט השני הוא השוס האמיתי:
הסרט הבא מוקרן בתוך אולם ומוצג בשיטת המימד הרביעי – כסאות זזים, רוח ומים מותזים על היושבים. לסרט אנימציה מרהיבה, והדרך שבה בחרו המארגנים לספר את סיפור הפרעונים מרתקת. הכיסאות זזים כנדרש, ומדי פעם מקבלים התזה של מים לחלק הימני של הצוואר (איבר גוף מוזר להתיז עליו מים, תודו). בדיוק כשהחוויה ממצה את עצמה, האור נדלק והמסע מסתיים.

מערת התנ"ך: מערה שאורכה 360 מ' חצובים בסלע. המטיילים נעים עצמאית בין מצגות שונות המספרות את סיפורי התנ"ך, באמצעות קול ותנועה (קול הוא המרכיב השולט, התנועה קצת פחות). לאחר מיצוי המצגות נוטים אנשים בני 30+ לחפש בקדחתנות את היציאה הקרובה. אין כזו, עובדה המאלצת תל אביבים ציניים לעבור מסע אתגרי קל עד קליל המסתיים במערת נטיפים א-לה-אילת. ניכרת השקעה הן במצגות והן במערה אך החוויה, בסך הכל, מאכזבת.

מערת האשליות: שמרנו את הטוב ביותר לסוף. זהו המסלול המהנה והמרתק ביותר באתר, וניכר כי הושקעה בו מחשבה רצינית ויצירתית. התוצאה מקסימה ומלאת השראה: מדובר במערה ענקית הכוללת 65 משחקים אינטראקטיביים: משחקי מחשבה מאתגרים הפועלים על עקרון של אשליה אופטית, מדי מהירות, מדי יציבות ומדי כוח, משחקי מגנטים ומשחקי מישוש בסגנון "בחן את עצמך". האולם כולל את מבוך המראות הבלתי-נמנע ומבוך מקורי יותר – מבוך הסורגים, המעט מפחיד: ילדים צורחים שם, מבוגרים נקרעים מצחוק.

השוס הגדול ביותר הוא "חדר המגנטים", או כמו שכל מי שעובר בו ומצליח לצאת ממנו קורא לו – "החדר המחרפן". הכניסה אסורה לנשים הרות וחולי לב, ומסיבה טובה: כוח המשיכה מופעל כאן בדרך מקורית, הגורם לנכנסים תחושה של נפילה כמעט וודאית כל העת. אי אפשר לצעוד בו מבלי לאחוז במעקה, ואי אפשר לצאת ממנו מבלי לאמץ את השרירים. החדר כולל נדנדה שתגדיר לכם מחדש את החוויות שעברתם בגיל 5, וביקור חוזר מומלץ בחום.
 

חייבים לקנות משהו?

ולאחר שהוצאתם כמה שקלים (מאות, אבל מי סופר בחופשה), צאו לכם לבילוי המועדף על כל ישראלי באשר הוא בלונדון או באילת: שופינג. כולם יודעים שהמחירים באילת זולים יותר, החנויות פתוחות עד שעה מאוחרת, במרכזים וגם לאורך הטיילת. קניון "מול הים" ממוקם על החוף הצפוני לא רחוק משדה התעופה, עם מגוון של חנויות ולא פחות חשוב, נוף מדהים לים. "מרכז ביג אילת" הממוקם על דרך הערבה בכניסה אל העיר אילת בצד ימין. "לה בולברד", שדרת קניות אלגנטית בסגנון פריסאי הממוקמת בלב מלון ישרוטל רויאל גארדן.

מרכז "פנינת אילת", הממוקם מרחק כמה עשרות מטרים מקניון "מול הים". חנויות במרכז העיר, וכמובן הטיילת מאזור מלון נפטון ועד מתחם מלון הרויאל ביץ', שם תוכלו למצוא מגוון רחב של חנויות, החל מבאסטות בסגנון המזרח הרחוק, וכלה בחנויות יוקרה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by