בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שלוות עולמים, גרסת השיק 

שלוות עולמים, גרסת השיק

 
 
תמר לסלרוט

טיול של חג במושבות הברון - פרדס חנה, בנימינה, גבעת עדה וזיכרון יעקב - יחשוף אתכם לנוף נהדר, אמנות עממית יותר או פחות והרבה, הרבה שיק. מטיילים בחג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עמרם סורסקי בטעימה ביקבי בנימינה. לא כל האזור נשען על היים לבדו (אימג'בנק/Gettyimages)
 עמרם סורסקי בטעימה ביקבי בנימינה. לא כל האזור נשען על היים לבדו (אימג'בנק/Gettyimages)   
הברון אדמונד ג'יימס רוטשילד, שהיה בנו השלישי של יעקב ג'יימס רוטשילד, בניגוד לשני אחיו, לא היה מעורב ישירות בענייני הבנקאות של משפחתו, הוא התעניין הרבה יותר באומנות ותרבות, ובזכותו זכינו לפרובנס הקטן שלנו בין "זיכרון יעקב שלי" לבין "פרדס חנה כרכור צל עלי בננה", שם בנה את יקב כרמל מזרחי לצד כרמים ומטעים שגודלו בשאר המושבות בסביבה. מושבות הברון: למה כדאי, למה דווקא עכשיו.
 

מעט רקע לתייר המזדמן

מי יודע מה המשותף לחנה, עדה, בנימין ויעקב? המתח עולה, הקהל כוסס ציפורניים, שכן אם לא יידע, לאן ייסע לטייל? המדובר, כמובן, בבני משפחת הברון רוטשילד, שעל שם ארבעתם קרויות שלוש מועצות מקומיות שהיו בעבר 5 מושבות עצמאיות, והן שייכות למחוז חיפה בישראל: פרדס חנה, בנימינה, גבעת עדה וזיכרון יעקב (כרכור, שנוסדה במסגרת "המושבות העצמאיות", שאינן תלויות בברון רוטשילד, תצטרף בהמשך). בעבר נהגו לשייך את המושבות לאזור השומרון, אך מדובר בחלקו הצפוני של השרון בואכה שיפולי הרי הכרמל, ולמעשה הן נמצאות במשולש שבין כביש 4 לוואדי ערה.

לתוהים על ההבדלים: הנסיעה בין המושבות מתבצעת דרך כבישים פנימיים שמחברים בין כולן, אך רק זיכרון יעקב נשארה בודדה על ההר ולא אוחדה עם אף אחד. כרכור שודכה לפרדס חנה כבר ב-1969, ואת גבעת עדה איחדו עם בנימינה בשנת 2003.

בעשר-חמש עשרה השנים האחרונות באה עדנה למושבות הללו, שהפכו להיות מקום נחשק למגורים וביקורים. מאזור שהמקום הכי מוכר בו היה בית הספר החקלאי פרדס חנה, הפך האזור כולו לאזור פחות חקלאי אך שוקק חיים ופעילויות, אליו אפשר להגיע בקלות בעזרת רכבת ישראל. פרדס חנה, פעם בי"ס ועכשיו אימפריה, מהווה את מוקד המשיכה העיקרי.

איך מגיעים: אם תבחרו להגיע דווקא ברכב, יהיו לכם כמה דרכים להיכנס לפרדס חנה. האחת מכיוון הים דרך כביש 4, נכנסים מזרחה מצומת פלי"ם, כל הדרך פנימה דרך אזור התעשייה קיסריה, (אזור תעשייה חדש יחסית ובו כמה מקומות בהם ניתן לסעוד), או דרך כביש ואדי ערה. משם שלוש כניסות משלושה צמתים: צומת אלון, ממנו יוצאת צפון-מזרחה אל המושבה דרך פיק"א (כביש 650); צומת חנה, ממנו יוצאת צפונה דרך הנדיב (כביש 652), אשר ממשיך צפונה לבנימינה ולזיכרון יעקב; וצומת כרכור, ממנו יוצאת צפון-מערבה דרך עירון.
 

הסצנה: משינקין לפרדס חנה

פלאפל טוב בכרכור, חומוס מצוין בפרדס חנה (FLICKR, Tierecke)
 פלאפל טוב בכרכור, חומוס מצוין בפרדס חנה (FLICKR, Tierecke)   
בשנים האחרונות, מי ש"עשו" את פרדס חנה היו אומנים ואנשי תקשורת שהגיעו לגור שם. הראשונים (אלה שעוד הצליחו לעשות עסקאות נדל"ן מצוינות) הגיעו לפני כחמש עשרה שנים, והביאו לשינוי פני ואווירת המושבה מן הקצה אל הקצה. בין הדמויות הדומיננטיות בסצנה הם אילנה והנס פלדה, הידועים גם כ"פלסטיק פלוס", אשר גם בימיהם בתל אביב בלטו בפעילויות החברה הקהילה והסביבה. בימים אלה תוכלו לסור לביתם הנמצא בדרך שבין פרדס חנה לקיבוץ משמרות וליהנות מיצירתם. אחת העדויות לשינוי היא אתר האינטרנט "מושבה חופשית", שם תוכלו לקרוא אודות הפעילויות המתרחשות באזור במהלך כל ימות השנה.

בפרדס חנה-כרכור, כמו בשאר המושבות, קוראים לאזור המסחרי בשם "המושבה", ומתחת ל"מושבה" ישנו ה"וואדי"- רחוב שנראה כמו שדרה ארוכה למדי, אשר אירח במשך כמה שנים את ה"שיק שוק", הגראג' סייל מהחמודים באזור, שנסגר לא מזמן עקב אלה שמפריע להם. ה"שיק שוק" הוא עוד פרויקט מתוך שאר הפרויקטים שנולדו בשנים אלה באזור. באביב 1998, התקיים לראשונה במושבה יריד אמנים בשיטת "הבית הפתוח", שבו יוצרים מציגים את יצירותיהם בסטודיו ובבתי המגורים שלהם, לפי מתכונת "שבת אמנים" שנערך בקריית טבעון. באופן רשמי אירועי "דרך האומן" (שמו החדש של הבית הפתוח) מתקיימים פעמיים בשנה, אך מדובר גם במסלול קבע שמתגבש במושבה, ומאפשר סיור בין הבתים משך כל השנה, כולל ימי חול המועד סוכות. אפשר לשוטט בפרדס חנה, למרות שהיא פרוסה על שטח נרחב למדי, ולכל היותר ללכת לאיבוד. אל תתביישו לשאול היכן האטרקציות שנמצאות בכל פינה, כולל חנות ההפתעות של צ'צ'קס.
 
 

ומעבר לאמנות, הנוף

אם עייפתם מעט מחפצי אומנות, אתם מוזמנים להמשיך אל שדרת הדקלים היפה, המובילה לבנימינה- גבעת עדה, אליה מגיעים מדרך הנדיב. תוכלו קצת לפני השדרה לעצור ב"בלו באס", החומוס הטעים שנמצא באזור התעשייה הצפוני של פרדס חנה, ובדרך הנדיב לכוון צפון יימצא בצידו הימני של הכביש. משם אפשר להמשיך לגבעת עדה ובנימינה, בהם במהלך ימי חול המועד יש שלל פעילויות. ביניהן: בימים הקרובים יציגו אומני שתי המושבות שאוחדו להן יחדיו את מלאכתם-אומנותם, חמישה אומנים מגבעת עדה ו-24 מבנימינה. מפות למיקומם של בתי האומנים יחולקו בכניסה למושבות. הנסיעה שם באזור יפה תמיד, ויפה עוד יותר כעת, בימי תחילת הסתיו. בנסיעה בכביש נגלים המטעים והכרמים, משך כל הטיול באזור ודאי תראו את הטבע והחקלאות הפורחים ונושאים פרי. אנא, אל תטרידו אותם, תנו להם להישאר. הפירות שעל העצים הם מקור פרנסתם של חקלאי האזור, וכניסה למטעים גורמת לנזקים סביבתיים וכספיים.

בכביש קטן שנוסע מגבעת עדה לקיבוץ כפר גליקסון תוכלו לבקר בשמורת הטבע שנמצאת מול כפר הנוער "אלוני יצחק", או בבאר הישנה של גבעת עדה, שנמצאת על הכביש שבין גבעת עדה לקיבוץ רגבים.
אם אחרי כל אלה עוד נותר בכם כוח, תוכלו לנסוע אל חלקת קברו היפה של הברון רוטשילד, הנמצאת בכניסה לזיכרון יעקב מצד הכביש המתחבר אליה מבנימינה. זיכרון יעקב, השוכנת בחלקם הדרומי של הרי הכרמל, נקראה זמרין בהתחלה, שזהו שיבוש השם שומרון, אך לאחר שהברון רוטשילד חילץ אותה מהקשיים הכלכליים אליהם נקלעה, היא קיבלה את השם זיכרון יעקב, זיכרון לאביו יעקב ג'יימס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by