בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
בזרועותיך, אמא  

בזרועותיך, אמא

 
הורים וילדים |
 
רויטל קיבק - ארמה

המפגש הראשון בין הילד המאומץ להוריו המאמצים, מוליד שאלות רבות. האם יכול להתקיים חיבור מידי? האם ההורים באמת מתאימים לילד המאומץ? מהו הסוד מאחורי הורות מאמצת מוצלחת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה ממבט ראשון (צילום: sxc)
 אהבה ממבט ראשון (צילום: sxc)   
מיד אל יד הוא מגיע אליך, למקום זר ולפרצוף לא מוכר. מנקודת מבטו, העולם הוא שדה קרב ואין מושיע, ואת רק עוד זרה הנכנסת אל חייו באופן פתאומי. מה זה עושה לו? "בתחלופה גוברת של המטפלים בילד, והיעדר דמות הורית רגילה, יש סיכוי רב יותר אצל ילדים לפתח בעיות התפתחותיות, רגשיות והתנהגותיות, שלמעשה משקפות את מה שהם חוו, ואת האופן שבו הפנימו את העולם", אומרת ד"ר מירי קרן, מנהלת היחידה לגיל הינקות בקהילת פ"ת, המשויכת לשירותי בריאות כללית וביה"ח גהה. "מהו עולם זה? האם בטוח לחיות בו? ומיהם המבוגרים? האם ניתן לתת בהם אמון? האם כדאי וניתן לפנות אליהם בשעת מצוקה?".

הדרכה ותמיכה נפשית יביאו להצלחת התא המשפחתי המאמץ

עבודתה של ד"ר קרן בנושא אימוץ, עוסקת בשאלת הצורך בליווי רגשי והתפתחותי, להורים ותינוקות מאומצים מחו"ל, לשם מניעת קשיים בתהליך בנית הקשר בין התינוק להוריו המאמצים, ולמניעת בעיות התנהגות מאוחרות יותר.

אהבה אינה מספיקה?

"בכי לצד היעדר מוחלט של בכי, חרדה ותוקפנות, הם עיקר התגובות של הילדים הצעירים מאד המאומצים. אלו הן 'התנהגויות התקשרות לא תקינות', העלולות להיות מובנות לא נכון ע"י ההורים המאמצים, ולגרור תגובות לא נכונות, שרק יחזקו את אותם הדפוסים של הפעוט. רצונם העז לתקן את כל מה שהילד חווה באמצעות אהבה עזה, אינו מספיק. גם ההכנה המוקדמת להורים המאמצים בשלב טרום האימוץ אינה מספקת, ויש צורך בהדרכה וליווי מתמשכים ומותאמים".

כיצד מפתחים דפוסי הורות, המתאימים לילד המאומץ?

הרעיון לתת הדרכה ספציפית בהתאם לתכונות האישיות של התינוק או הפעוט המאומץ, וליווי רגשי מתמשך, קיבל תמיכה ממשרד הבריאות ומקרן "אשלים", בתנאי שכעבור שנה, נוכל להראות תוצאות בשטח. מרגע זה נדרשה התערבות עם מרכיב מחקרי. "המחקר היום נעשה בשיתוף עם עמותות אימוץ בחו"ל, ובנוי מקבוצות ביקורת וקבוצת התערבות, כשההתערבות שלנו מכווננת לתהליכי ההתקשרות, ולזיהוי התנהגויות התקשרות תקינות ולא תקינות, הן אצל הילד והן אצל ההורה. אנחנו בפירוש לא באים לקבוע האם ההורה מתאים לאמץ ילד או לא. אנחנו כן עוזרים להם לפתח דפוסי הורות מתאימים לילד הספציפי שלהם".
 

זיהוי התנהגות התקשרות לא תקינה גם אצל ההורים

 
"מרבית ההורים מגיעים לאימוץ אחרי שעברו את סבלי טיפולי ההפריה, וחוו את אובדן הדימוי העצמי של אדם פורה, וייתכן וזו נקודה משמעותית ממה שמקובל לחשוב. כל אחד מההורים מקיים את תהליך ההשלמה עם המצב בצורה שונה. תפקידנו לתת להם לא רק תמיכה אינסטרומנטלית, אלא גם ליווי רגשי, בלי קשר למה שהם עברו. אנחנו רואים הורים מאמצים שמתקשים יותר בהתמודדות עם הילד המאומץ בעל המזג הקשה. אם הם בעלי ביטחון עצמי ירוד, סביר להניח שיחושו מאוימים ויפרשו באופן מוטעה, שהוא לא רוצה בהם אולי".

הסיכון שבהדחקה

"אנחנו רואים גם הורים מאמצים שעברו ילדות קשה עם אובדנים וחסכים קשים, והדחיקו את ילדותם הקשה כאמצעי להישרדות. אלו עלולים להימצא בקושי מסוים כשהם פוגשים את התינוק, שלא בהכרח מקבל אותם באופן מיידי, ומתנהג בניגוד למה שהם ציפו. אם הילד הקטן דרך התנהגותו, מזכיר לסביבה שהוא חווה דברים קשים, אותם הורים שחוו דברים קשים, עלולים שוב להדחיק את מה שהם רואים אצל ילדם המאומץ, פשוט כי כואב להם מדי להתמודד עם מצבים קשים. זה תהליך בלתי מודע, שאפשר לראות גם אצל הורים ביולוגיים, ולכן ההתערבות שלנו היא מאד דומה בשני המקרים".
 

כן, גם ילדים מאומצים שונים זה מזה

"ככלל, קיים שוני רב בין הילדים. לצד התינוקות שעוררו תגובות שליליות לסביבה מטפחת, נוכל למצוא גם את הילדים הצעירים, שהגנום שלהם עורר דווקא תגובות חיוביות לסביבה, גם אם היא הייתה דלה. חשוב לזכור, שרבים מן הילדים המאומצים מחו"ל, מגיעים ממשפחות אומנה טובות, ולא חוו חוויות שליליות. ברמה ההתפתחותית, עוברים כל הילדים את "מבחן ביילי", חודש לאחר ההגעה. הילדים שונים ברמת הביצועים שלהם, אבל כולם משתפרים בסוף השנה הראשונה".

לזכור את העבר

"חשוב לזכור, שהילד הקטן הזה חווה את ההיפך ממה שאנחנו יודעים ומכירים, כמאפשר התפתחות אופטימלית. הוא בעצם אומר להוריו המאמצים: 'הוריי היקרים, אני זוכר את העבר שלי. תבינו אותי טוב יותר כשתבינו, שזו דרך ההתנהגות שלי, שעזרה לי לשרוד בארץ ממנה באתי'. בנוכחות מודעות גבוהה מצד ההורים המאמצים, יכולת הכלה, ויכולת נגיעה בדברים שליליים וכואבים, הנזק אינו בלתי הפיך".
 
 

יש לטפח את התינוק המאומץ כבר בהתחלה

זה תמיד אהבה (צילום:sxc)
 זה תמיד אהבה (צילום:sxc)   
ד"ר ג'רי דיאמונד, רופא בכיר במכון להתפתחות הילד, מרכז שניידר לרפואת ילדים, עורך מחקר בו הוא בודק כלי סינון ראשוני להתאמה פוטנציאלית של הורה לילד מאומץ, על־פי מדד זיהוי המורכב מסימני התקרבות, ותגובות של הילד להוריו המאמצים. לדבריו, במרבית הפעמים, רק לאחר הבאת התינוק לארץ, מוצאים עצמם ההורים מוטרדים ממצבו הרגשי וההתפתחותי: "לוקח להם זמן להבין שיש לפנות לעזרה מקצועית. עבור תינוקות רבים, רצוי שלא להמתין ולהתחיל מיד בליווי פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק קלינאי, תקשורת וכד'. עדיף שהקשר עם הילד, הטיפוח והטיפול בו, יתחילו ממש בהתחלה".

הערכת מצבו של התינוק בטרם המפגש הראשוני

בגלל הנגישות הגבוהה של הרופא בשלב כה מוקדם בתהליך האימוץ, ניתן באמצעות תצפית או ע"י הרופא בבית היתומים או תוך כדי צפייה בקלטות וידיאו טרום האימוץ, לנסות ולהעריך את מצבו הרגשי של התינוק, על פי סימנים המעידים על קשב וריכוז, ועל פעלתנות ומגוון התנהגויות. באופן זה, ניתן להכין את ההורה המאמץ, לקראת מה הוא הולך, ולהסביר מה עליו לעשות וכיצד לנהוג, כדי לשפר את מצבו הרגשי וההתנהגותי של התינוק המאומץ.

מה צופן העתיד

ע"י צפייה ואבחון מצבו הראשוני של התינוק בבית היתומים, בגילאים שנה עד שנתיים, ניתן יהיה לחזות את מצבו עד 3 שנים לאחר מכן. זהו מחקר שנמשך על פני מספר שנים וטרם הסתיים. "המחקר לא נועד לבנות מנגנון של סינון או סלקציה", מסביר ד"ר דיאמונד. "אנחנו לא מתיימרים לתת כלי שיגרוס חד משמעית האם התינוק בר אימוץ או לא, אלא אנו מנסים להסביר, מה צריך לעשות וכיצד להשקיע בילד, בכדי שבעיותיו הרגשיות וההתנהגותיות ישתפרו, עד להתאמה לתא המשפחתי".
 

הסטטיסטיקה מגלה: הישראלים טובים בלהיות הורים מאמצים

"נכון, גם אם עשינו את הכול נכון, לא תמיד זה מצליח, אבל הסטטיסטיקות מראות שלמשפחות הישראליות, סיכוי רב יותר ממשפחות בשאר המדינות, למצוא את התינוק המתאים, ולהיות למשפחות מאמצות מוצלחות. הסיבה לכך היא שאנחנו יודעים להכין היטב שיעורי בית: אנחנו קוראים את הספרות הנכונה, מתייעצים ומרושתים היטב. לאימוץ אנחנו מגיעים מצוידים במידע רב ובטיפים. אנחנו מגדלים את הילדים המאומצים שלנו מתוך מודעות וידע. "גם העקשנות היהודית טובה לנו: דוגמא טובה היא זוג הורים שביקשו לאמץ תינוק מאוקראינה. הבדיקות הראו כי הוא חולה איידס, אבל ההורים התעקשו כי אותו הם רוצים, ולא הרימו ידיים. בבדיקות מקיפות יותר התברר, שהתינוק רק קיבל את הנוגדנים מאמו חולת האיידס, וכי הוא לא באמת חלה באיידס".

לגלות אחריות הורית, זה לגלות מוסריות הורית

משפחות רבות מאמצות מארצות מערב אירופה ומארה"ב, אלו בעלות הרצון הטוב, ואלו שלא שאלו יותר מידי שאלות, בעצם קרסו תחת עול גידול ילדים עם בעיות התנהגותיות ורגשיות. התוצאה המרה היא, שבמדינות אלו, נראים יותר מקרים של נטישה, התעללות ואפילו רצח. הסטטיסטיקה בארץ מגלה שבמקרים ספורים בלבד, נמסרו הילדים הלא רצויים לגורמי רווחה, ונמצאו להם משפחות מאמצות. הבקרה והבדיקות הן כן טובות בסופו של דבר, ובסופו של יום, יש למצוא את שביל הזהב, שיתן תוקף לדאגות המוסריות, אבל גם לזכות הפרט להקים משפחה בריאה ככל הניתן".
 

חשוב להורים המאמצים לדעת - ללא קשר לגילו של הילד

כמו הורים ביולוגים- לוקח זמן לדעת מדוע הוא בוכה (צילום:sxc)
 כמו הורים ביולוגים- לוקח זמן לדעת מדוע הוא בוכה (צילום:sxc)   
- לפנות לעזרה מקצועית – טרום האימוץ, במהלכו ולאחריו.

- לדבר. הכלי העיקרי הוא הדיבור, רק כך נוכל לדובב ילד קטן מופנם.

- להכיר בדרכו של הילד לשרוד בתנאים משתנים – שתיקה, בכי או עצבנות, ייתכן והיו דרכו לשרוד בהצלחה בארץ מוצאו. לדוגמא, מקרה של ילד קטן מאומץ אשר בוכה "ללא סיבה" נראית לעין – בכניסה למכונית יכול להיות שהוא יבכה ללא סיבה, יכול להיות שזה יזכיר לו את סיטואציית הפרידה מהמבוגר שטיפל בו שם. במקרה כזה יש להרגיע אותו ולומר: זה בסדר, אנחנו כאן, אנחנו כל יום יוצאים מהבית וחוזרים יחדיו הביתה, לא נעביר אותך שוב מבית לבית, ממבוגר למבוגר.

- תינוקות מבינים את סביבתם, דרך קליטת "מנגינת הדיבור" של המבוגרים הסובבים אותם. ילד צעיר מאוד מרגיש מהר מאד אם הכיוון הוא טוב או לא טוב. הם חשים אם מנסים להבין אותם או לא. ילד זוכר, מרגיש ומבין את המנגינה, לא בהכרח כל מילה, אבל את מנגינת המילים, וגם האם ההורה חש חרדה ומתח.

- להפריד בין התינוק המצופה לתינוק המציאותי. ילד מאומץ אינו מגיע להוריו טבולה-ראסה כמו כל תינוק אחר. הוא מגיע עם תפיסת עולם, ואת זה יש לזכור.

ד"ר דיאמונד והרופאים המתלווים לתהליך האימוץ, עתידים להוציא את הספר "אימוץ המסע אל הורות חדשה". הספר מאגד ומתעד סיפורי אימוץ שונים, המסופרים ע"י הרופאים והעובדים הסוציאליים, וגם חוויות של מבוגרים שבעצמם אומצו כילדים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by