בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טוקיו הוטל 

טוקיו הוטל

 
 
רוני בר, מערכת RED

מאחורי האורות המרצדים טוקיו מציעה לחובבי האדריכלות העכשווית לא מעט פרויקטים חדשים של אדריכלים מקומיים וזרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשחושבים על טוקיו מיד עולה לראש תמונה של המולה, רעש ואלפי נורות ניאון צבעוניות, שלידם לאס וגאס נראית כמו עיירה מנומנמת. אבל מאחורי כל האורות המרצדים העיר מציעה לחובבי האדריכלות העכשווית לא מעט פרויקטים חדשים של אדריכלים מקומיים וזרים.

האדריכלות היפנית המסורתית נתפשה תמיד כאדריכלות מינימליסטית שעוסקת באור, בחלל ובחומר, ואף השפיעה רבות על אדריכלים מערביים כמו פרנק לויד רייט. לעומתה, האדריכלות החדשה של טוקיו אופיינית לערי עולם אחרות, מניו יורק ועד לונדון. האדריכלים אולי לא הפנו לחלוטין את גבם לעבר, אבל בעשור האחרון פניהם מופנות לכיוון אדריכלות גלובלית יותר. מסיבה זאת פרויקטים של אדריכלים זרים משתלבים ביתר קלות בנוף האורבני של העיר, ומותגים זרים הופכים לעיתים קרובות לפטרונים של אותה אדריכלות חדשה.
 
 
 
Tod's
אדריכל: טויו איטו
שנת הקמה: 2004
שיתוף הפעולה בין מותגי אופנה מובילים לאדריכלים מפורסמים כבר הפך לתופעה נפוצה בשנים האחרונות, וזה בכלל לא נדיר לראות חנויות דגל שעיצובן מאפיל על עיצוב המוצרים שבתוכן, ובכל זאת המטה החדש של המותג האיטלקי טוד'ס בטוקיו בולט בשטח. הבניין מכיל משרדים וחנות ופונה לשדרת Omotesando, שהפכה בשנים האחרונות למעוז של חנויות יוקרה ובוטיקים.

את הבניין תכנן טויו איטו, אחד מכוכבי העל של האדריכלות היפנית העכשווית שחתום בין היתר על המדיאטק בעיר סנדאי. כאן נתקל איטו באתגר כפול: יצירת אמירה חזקה למרות ששטח החזית הפונה לרחוב הינו מצומצם, ולבלוט על רקע שפע קירות הזכוכית בסביבה. התשובה של איטו היתה בטון, שיכול ליצור הצהרה אדריכלית חזקה שתבלוט בשטח, ובמקביל ישחרר את החלל הפנימי מצורך בעמודים.

ואכן, פסי בטון חוצים באלכסון את החזית באופן רנדומלי וללא סדר כלשהו, מעין הדהוד תעשייתי לעצים שבשדרה, ומצולעי זכוכית בצורות ובגדלים שונים מוצבים בין ה"ענפים”. החזית של הבניין נתפשת כקומפוזוציה אחידה, שלא משקפת כלפי חוץ את החלוקה הפנימית לקומות או לשימושים שונים.
 
 
 
Mikimoto Ginza
אדריכל: טויו איטו
שנת הקמה: 2004

טויו איטו תכנן גם את הבניין של יצרן התכשיטים מיקימוטו ב-Ginza. גם כאן מתעלם האדריכל מהחלוקה המסורתית לקומות, והוא מתייחס לחזית כולה כאל משטח אחיד. חלונות בצורות אורגניות ובגדלים שונים קבועים בחזית הצבועה בצבע ורוד בהיר, ללא גריד או סדר הנראים לעין. החברה תיארה את אותם חלונות כ"בועות העולות מצדפה בה מסתתרת פנינה" או כ"עלי כותרת מתפזרים ברוח", אבל בכל מקרה התוצאה הסופית מבטלת את הקשר המסורתי בין חלונות לקומות ומעוותת את תחושת קנה המידה אצל המתבונן.

הבניין חדשני לא רק מבחינה אסתטית אלא גם מבחינה הנדסית: החלונות הלא-רגולריים לא מאפשרים להעביר בהם עמודים פנימיים כמו בבניה רגילה, שמעבירה את העומסים לקרקע באמצעות מערכת של קורות ועמודים. הפיתרון שנבחר היה יצירת קירות שמהווים מערכת קונסטרוקטיבית בפני עצמם. הבניין נבנה כך: לוחות פלדה רותכו זה לזה באתר עצמו, כך שנוצר ביניהם חלל פנימי ברוחב 20 סנטימטרים, וזה מולא בבטון. הקירות שנוצרו הם דקים יחסית, אך עדיין יכולים לתמוך בתשע קומותיו של הבניין.
 
 
Prada
אדריכלים: הרצוג ודה מוירון
שנת הקמה: 2003
החנות של פראדה ברובע Aoyama היא לא המוקד הראשון בו המותג משלב בין אופנת עילית לאדריכלות חדשנית. לאחר שפתיחת החנות בעיצובו של רם קולהאס במנהטן עוררה גלים בעולם האופנה ובעולם האדריכלות, המותג שכר את שירותיהם של הצמד השוויצרי הרצוג ודה מוירון כדי לתכנן את חנות הדגל שלו בטוקיו.

לבניין יש גג נטוי וחמש חזיתות, דבר המעניק לו צורה פחות נוקשה מלבניין רגיל בעל ארבעה צדדים וזוויות של 90 מעלות. החזיתות מכוסות ברשת פלדה שיוצרת חלונות זכוכית המזכירים יהלומים. חלק מאותם "יהלומים" הם שטוחים, חלקם קמורים וחלקם קעורים, והשקיפות שלהם יוצרת דיאלוג בין פנים החנות לעיר עצמה.

האדריכלים הגדירו את החלונות כ"מתקן אופטי אינטרטקטיבי": בזכות העקמומיות שלהם, כאשר מביטים דרכם לעבר העיר, היא נראית כאילו היא זזה. בתוך החנות צינורות חלולים מקבלים פונקציות שונות כמו מעליות, מדרגות תאי מדידה ומדפי תצוגה.
 
 
Nakagin Capsule Tower
אדריכל: קישו קורוקאווה
שנת הקמה: 1972

ישראל היא לא המדינה היחידה המוחקת את עברה. ממש כמו הבניין הישן של גימנסיה הרצליה או החרב שהתנוססה מעל היכל התרבות בתל אביב, גם אחד האייקונים האדריכליים של טוקיו עומד בפני סכנת הריסה. מגדל הקפסולות של נקאגין שממוקם ברובע גינזה היה אחד מהפרוקטים הראשונים של האדריכל היפני הנודע קישו קורוקאווה, ואחד המבנים הבודדים של תנועת "מטבוליזם" שקרם עור וגידים.

תיעוש, גמישות ומודולריות הם חלק מהעקרונות שבאים לידי ביטוי בבניין, המורכב מעשרות קפסולות בגודל עשרה מ”ר, שנבנות מראש מחוץ לאתר וניתנות לפירוק והרכבה באופן פשוט יחסית. במקור נבנה המגדל כבית מלון ואחר כך הוסב לבניין מגורים. בשנים האחרונות הוחלט כי הוא ייהרס לטובת בניין חדש, בעיקר לאור נסיקת מחירי הנדל"ן ותלונות על קשיי תחזוקה מצד הדיירים. אדריכלים רבים, ובהם גם קורוקאווה עצמו, מנהלים כעת מאבק לשינוי הגזרה.
 
 
National Art Center
אדריכל: קישו קורוקאווה
שנת הקמה: 2006
מרכז האמנות של טוקיו הוא אחד הפרויקטים החדשים ביותר של קישו קורוקאווה, והוא אינו מזכיר כלל את מגדל הקפסולות שלו משנות ה-70. המרכז נחנך בתחילת 2007 ברובע Roppongi שמלא בבתי קפה, מסעדות וחנויות. הוא מורכב משבעה חללי תצוגה ענקיים בגודלם וחופשיים מעמודים, כל אחד בשטח של 2,000 מ"ר, וכן מספריה, אודיטוריום, מסעדה, בית קפה וחנות. שטח המרכז כולו הוא 45,000 מ"ר, דבר שהופך אותו למוזיאון הגדול ביותר ביפן.

גם לובי הכניסה אינו בעל מימדים צנועים. גובהו מעל ל-20 מטרים והחזית הגלית שלו עשויה זכוכית. לפי האדריכל, כאשר העצים סביב הבניין יגדלו הם ייצרו סביב האטריום שטח ציבורי מוצל. בלובי ישנם גם שני חרוטים הפוכים, שמכילים את בית הקפה והמסעדה. האטריום עצמו מתחבר ישירות למפלס הקרקע, אולי כדי להפוך בעתיד לחלק בלתי נפרד מחיי הלילה של הרובע.
 
 
Tokyo International Forum
אדריכל: רפאל ויניולי
שנת הקמה: 1996

ה-Tokyo International Forum ב-Chiyoda הוא מתחם המשמש להופעות וכנסים. את הפרויקט תכנן האדריכל רפאל ויניולי, יליד אורגוואי ותושב ניו יורק, והוא מכיל חלל תצוגה, חדרי ישיבות ושבעה אולמות, בהם אחד שיכול להכיל יותר מ-5,000 בני אדם. הפורום הוא דוגמה לפרויקט שמוגדר על ידי תנועה - בתוכו ומחוצה לו.

הפורום ממוקם בין תחנת סאבוויי חשובה לבין תחנת הרכבת המרכזית שמחברת בין טוקיו לשאר חלקי המדינה וצורת הקשת שלו נובעת מעיקול של פסי רכבת שגובלים באתר. המתחם מורכב מארבעה מבנים שונים, שלכל אחד כניסה נפרדת ממפלס הרחוב. עם זאת כל ארבעת הנפחים מחוברים באמצעות חלל אחד. החלל, אולי האלמנט המרשים ביותר במתחם כולו, עשוי מזכוכית ומסבכי פלדה שמזכירים שלד של חיה ענקית.

רמפות עולות על גבי חזית הזכוכית של האולם ומתחברות לגשרים, שמרחפים מעל החלל הפנימי ומעל הכיכר החיצונית. כך נוצרת אדריכלות בעלת ריבוי מפלסים, ומרחב ציבורי ורטיקלי.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by