בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות אמא 
פשוט פיל  

פשוט פיל

 
חדשות אמא |
 
לימור גריף

50% מכלל ההריונות מסתיימים בהפלה טבעית. מחקר חדש גילה - ניתן להמנע מביצוע הליך כירורגי של גרידה, ופשוט לקחת תרופה. הנתון אכן מבהיל, הסבר בגוף הכתבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא רוצה להיות בסטטיסטיקה (צילום: photos.com)
 לא רוצה להיות בסטטיסטיקה (צילום: photos.com)   
מחקר חדש שנערך באגף הנשים במרכז הרפואי "שיבא", תל-השומר, הוכיח כי במרבית המקרים בהם מתרחשת הפלה טבעית, אין צורך להפנות את האישה לריקון כירורגי של הרחם (גרידה). לפניכם הסיבות וגם השיטה.

הפלות עצמוניות (טבעיות), הינן מאורע שכיח המתרחש בכ- 15% מכלל ההריונות (הנתון מתייחס להגדרה של נשים שחוות הריון קליני, והגיעו לשלב בו ניתן להבחין בשק הריון ברחם, בעוד הנתון הקודם על מחצית מן האוכלוסייה, כולל בתוכו טיפולי פוריות, נשים שהן למעלה מגיל 35, שנמדדה אצלן בטא של הריון בבדיקת דם, אבל לא נצפה שק הריון, דהיינו ההריון כלל לא התפתח. זו לא נספרת כהפלה, אבל ללא כל ספק, הפלה טבעית).

הגרידה מאחורנו, העתיד לפנינו

הגישה המקובלת כיום היא להפנות כל אישה, שאובחן אצלה הריון שחדל להתפתח, לניתוח בהרדמה כללית, לשם ריקון מהיר של הרחם. גישה זו מבוססת על החשש, שהאישה תלקה בזיהום או דימום כבד, במידה וההריון הלא תקין יוותר ברחמה. לאחרונה נעשה ניסיון לחפש חלופה תרופתית, שתמנע את הצורך בניתוח לריקון הרחם.

המחקר החדש פורסם ע"י ד"ר דודו שטוקהיים, ד"ר רונית מכטניגר, ופורסם בירחון החשוב של האגודה האמריקאית לפריון (Fertility & Sterility). המחקר היה פרוספקטיבי, ובדק את יעילות הטיפול התרופתי במקרים של הריון שהפסיק להתפתח בשלב מוקדם. החוקרים השוו באופן אקראי מתן של תרופה בשם מיזופרוסטול (שם מסחרי: ציטוטק), שגורמת להתכווצות שריר הרחם, עם או בלי טיפול מקדים עם מיפפריסטון (שם מסחרי: מיפג'ין), תרופה שחוסמת את ההורמון פרוגסטרון.

היקף המחקר

במחקר נכללו 115 נשים שאובחנו עם הפלה עצמונית, כשגודל העובר תואם עד 9 שבועות הריון. נמצא כי 38 מתוך 58 מהמטופלות (65.5%) שקיבלו מיפג'ין וציטוטק, ו- 42 מקרב 57 נשים (73.6%), שטופלו עם ציטוטק בלבד, לא נזדקקו לגרידה. לא ארעו מקרים של זיהום משמעותי או דימום שחייב מתן עירוי דם.
 

די להרדמה הכללית

 
במקרה של הפלה טבעית, מקובל להפנות את האישה לביצוע גרידה. לאחר שהוכח כי ההריון אינו תקין, אין צורך באישור הוועדה להפסקות הריון לשם ביצוע גרידה. התהליך כולל הרחבה של צוואר הרחם, החדרת צינורית לרחם, ושאיבה עם ריק (ואקום) של תוכן הרחם. בישראל פעולה זו מבוצעת בד"כ תחת הרדמה כללית. הפעולה מחייבת צום מקדים של 6 שעות בגלל ההרדמה הכללית, אך לוקחת מספר דקות בלבד. האישה בד"כ משתחררת לביתה אחרי השגחה שעה לכל היותר. אם ההריון חדל להתפתח בשלב מוקדם מאד, ניתן לעתים לבצע תחת הנחייה של אולטרא סאונד, שאיבה של תוכן חלל הרחם במרפאה, ללא צורך בהרדמה.

סיכונים רגילים של ניתוח

הפסקת הריון על ידי שאיבה, הינה ניתוח יעיל ובטוח, אך הפעולה לא נעדרת סכנות כלל. כמו ניקוב של דופן הרחם, היווצרות הידבקויות בחלל הרחם עקב זיהום, וסיבוכים שקשורים להרדמה כללית. פגיעה בצוואר הרחם אינה שכיחה, אך מעוררת דאגה בשל חשש לסיכון יתר ללידות מוקדמות בהריונות הבאים.

ניתן למנוע שני שליש מהגרידות

לדבריו של פרופ' דניאל זיידמן, מנהל יחידת המחקר, אגף נשים ויולדות, והיחידה להפריה חוץ גופית, מרכז רפואי שיבא, ובית-הספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת ת"א, ומי שהיה הרופא האחראי על המחקר, על ידי מתן ציטוטק, שהינה תרופה זולה ובטוחה, ניתן למנוע שני שליש מהגרידות, שמבוצעות בישראל בעקבות הפלה עצמונית.
 

מה השכיחות של הפלה טבעית?

פלאי הטכנולוגיה (צילום: photos.com)
 פלאי הטכנולוגיה (צילום: photos.com)   
הפלה טבעית, הינה אחד הסיבוכים השכיחים ביותר בהריון. מעריכים שכמחצית מכלל ההריונות מסתיימים בהפלה מוקדמת מאד, עוד בטרם ארע איחור בווסת. מבין ההריונות שמאובחנים קלינית, אחד מכל שמונה יפסיק להתפתח. גם מבין ההריונות בהם נצפה כבר דופק עוברי 2- 60% לא ימשיכו להתפתח. פרופ' זיידמן מסביר כי מאחר והסיבה העיקרית להפלה טבעית הינה עובר שאינו תקין גנטית, הרי שהגורם החשוב ביותר שמשפיע על שכיחות ההפלות, הינו גיל האישה. לדוגמא, בהריונות שלאחר טיפולי הפריה חוץ גופית, שיעור ההפלות הטבעיות בגיל 35 שנה הוא 15%, בגיל 40 שנה 30% ובגיל 43 שנה 70%.

מדוע ממהרים לעשות גרידה במקרה של הפלה טבעית?

"ההצדקה לביצוע ריקון כירורגי דחוף של חלל הרחם, במקרים של הריון שכשל, הינו חשש שהוותרות רקמה הריונית ברחם, תגביר את הסיכון לדימום כבד, שיוביל לאיבוד משמעותי של דם או התרחשות של זיהום ברחם. אך אין כיום עדות של ממש, כי המתנה של מספר שבועות, לאחר אבחון של הפלה טבעית, כרוכה, מעבר לאי הנעימות הנפשית, בסיכון בריאותי משמעותי לאישה".

מאחר שמעריכים שבישראל מתרחשות למעלה מ- 20,000 הפלות עצמוניות מוקדמות מידי שנה, ברור שהשימוש בתרופה, יכול לחסוך במקרים רבים, את הצורך לעבור פעולה ניתוחית בהרדמה כללית, ובעלות בלתי מבוטלת. לדברי פרופ' זיידמן, מחקרים חדשים נוספים מורים כי, "ריקון תרופתי של הרחם במקרה של הפלה, עשוי להיות בטוח יותר עבור נשים שרוצות לשמר את הפריון שלהן, ולהרות שוב במהרה."

פרופ' זיידמן מתאר הפלה טבעית (עצמונית), כהפלה אשר מתרחשת בזמן הריון שהגיע עד 20 שבועות, וחדל להתפתח מעצמו. "היא מאובחנת בד"כ על סמך ירידה בערכי הורמון ההריון בדם (בטא-hCG) או על פי ממצאי בדיקת האולטרא סאונד. את האבחנה שמדובר בהריון שאינו תקין, יש לעשות בזהירות רבה. לעתים נדרשים מספר בדיקות אולטרא סאונד עוקבות, במרווח של מספר ימים".

את התרופה ניתן לקבל בבתי החולים השונים בכלל, ובשיבא בפרט, על ידי קבלת הפנייה לבית החולים מהרופא האישי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by