בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מאצבע בסכר ועד בנייה ירוקה 

מאצבע בסכר ועד בנייה ירוקה

 
 
רוני בר, מערכת RED

הבנייה ההולנדית הפכה לשם דבר בקורות ימיה של האדריכלות המודרנית והריכוז הגדול ביותר שלה נמצא במדינה עצמה, מאמסטרדם ועד קולהאוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עם תום המאה ה-20 ותחילתה של המאה ה-21 הפכה הולנד לאחת הזירות המרתקות של אדריכלות עכשווית. משרדי אדריכלים כמו OMA, UN Studio, MVRDV, Neutelings & Riedijk ואחרים זכו לתהודה ותהילה בתוך הולנד ומחוצה לה. רבים מהאדריכלים החדשים הולכים בדרכו של רם קולהאס, מורם ורבם, משלבים בין תכנון מעשי לעבודה תיאורטית וערימת הספרים שהם מוציאים הולכת ותופחת במקביל לרשימת הפרויקטים שהם בונים.

הולנד היא אחת המדינות הצפופות בעולם, והאדריכלים שלה עוסקים לעיתים קרובות - הן במחקרים התיאורטיים והן בעבודות המעשיות - בשאלות של צפיפות, סביבה והחיים האורבניים של המחר. במקביל, שאלות של עיצוב ואסתטיקה אינן נזנחות, וניתן לראות באדריכלות ההולנדית החדשה שימוש במגוון גדול של חומרים.

למרות שאפשר למצוא שגרירים של האדריכלות ההולנדית בכל העולם, הריכוז הגדול ביותר נמצא במדינה עצמה: באמסטרדם, רוטרדם, אוטרכט, דלפט וערים נוספות. קל לשלב כמה מבנים מעניינים בכל טיול: הולנד היא ארץ קטנה, ורשת נוחה של רכבות הופכת כל גיחה מחוץ לאמטרדם לנוחה ופשוטה.
 
 

אמסטרדם

 
WoZoCo
אדריכלים: MVRDV
שנת הקמה: 1997
בניין מגורים זה המיועד לקשישים הוא אחד המבנים המפורסמים של משרד האדריכלים ההולנדי MVRDV. הבניין מכיל מאה דירות: 87 מתוכן ממוקמות בתוך קו המתאר של הבלוק. אבל מה עם 13 הדירות הנותרות? המתכננים רצו להבטיח חדירה של אור טבעי גם אליהן, אך לא יכלו לעשות זאת מבלי להגדיל את שטח הבניין, דבר שרצו להימנע ממנו כדי להשאיר כמה שיותר שטח פתוח. הפתרון פשוט אך יצירתי: הדירות הנותרות בולטות החוצה מתוך המבנה. היחידות בולטות בצורת זיז שתלוי על חזית הבניין וכך נראות כאילו הן מרחפות באוויר.

איך להגיע: הבניין ממוקם בפינת הרחובות Ookmeerweg ו-Reimerswaalstraat באזור Osdorp שבמערב אמסטרדם. ניתן להגיע לאזור באמצעות טראם מספר 1 מתחנת הרכבת המרכזית. התחנה הקרובה ביותר היא Baden Powellweg, והיא ממוקמת כעשר דקות הליכה מהבניין.
 
 
 
ARCAM
אדריכל: René van Zuuk
שנת הקמה: 2003
תחנת חובה לכל חובב אדריכלות שמבקר באמסטרדם - לא רק בגלל המבנה אלא גם בגלל התוכן שלו. הבניין משמש כמרכז לאדריכלות, הוא מארח תערוכות מתחלפות ואפשר לקבל בו מידע על פרויקטים ברחבי העיר.

המבנה עצמו אינו גדול אך מאוד פיסולי, ומשלב בין קווים ישרים למשטחים מקופלים ובין זכוכית לאלומיניום. שלוש הקומות של המבנה מחוברות זו לזו באמצעות חללים משותפים, וגם כלפי חוץ החלוקה לקומות אינה ברורה והמבנה נתפש כגוף מונוליטי אחיד. האופי הקיפולי של הבניין מאפשר התייחסות שונה לכל חזית: הגובה של הבניין משתנה מחזית לחזית וכך גם מידת הקימור ומידת החשיפה כלפי חוץ.

איך להגיע: הבניין ממוקם במרכז העיר ברחוב Prins Hendrikkade, ממש על גדות ה-Oosterdok
 
 
מוזיאון ואן גוך
אדריכל: חריט ריטוולד (בניין מקורי) קישו קורוקאווה (תוספת אגף)
שנת הקמה: 1973, 1999

מוזיאון ואן גוך הוא אחד המפורסמים בעיר, ובצדק, אך מלבד ההזדמנות לראות את יצירותיות של האמן המיוסר, ביקור במוזיאון הוא הזדמנות לראות את עבודותיהם של שני אדריכלים ידועים, בני דורות שונים אך בעלי השקפה דומה.

הבניין המקורי שנבנה בשנות ה-70 הוא הפרויקט האחרון שתכנן האדריכל והמעצב ההולנדי חריט ריטוולד, מהחברים הבולטים בתנועת "דה סטיל". כצפוי, הבניין מודרניסטי באופיו, בעל קווים ישרים ונפחים מרובעים שמשתלבים זה בזה. בשנות ה-90 נבחר האדריכל היפני קישו קורוקאווה להוסיף אגף שישמש לתערוכות מתחלפות. כמו ריטוולד, גם קורוקאווה דוגל בקווים מופשטים ובצורות גיאומטריות ברורות, אך הוא חורג מהגיאומטריה הלינארית של קודמו ומשתמש גם בצורות מעוגלות.

איך להגיע: המוזיאון ממוקם ב-Paulus Potterstraat מספר 7, בין ה-Rijksmuseum ל-Stedelijk Museum באזור המוזיאונים.
 
 
Living Tomorrow
אדריכלים: UN Studio
שנת הקמה: 2003

ספק פרויקט אדריכלי, ספק ניסוי מעבדה- "Living Tomorrow" הוא שמו של ביתן זמני שמנסה לענות על השאלה איך נחיה ונעבוד בעתיד. את הביתן תכנן משרד האדריכל החדשני UN Studio בשיתוף חברות מסחריות שונות, והוא מציג טכנולוגיות מתקדמות, כמו שיטות חימום וקירור אלטרנטיביות. בנוסף, כל החומרים מהם עשוי הבנייין הם ממוחזרים, או בעלי השפעה מינימלית על הסביבה. הפרויקט אמור לפעול רק במשך חמש שנים מיום פתיחתו, מתוך הנחה שהטכנולוגיות שהוא מציג כבר לא יהיו חדשניות מספיק לאחר מכן.

איך להגיע: הפרויקט ממוקם ב-Arena Boulevard בדרום-מזרח העיר.
 
 
Java Eiland והאזור המזרחי

אמסטרדם היא עיר ישנה עם מרקם צפוף ושימור אינטנסיבי, ולכן יש מעט הזדמנויות לבנייה חדשה בעיר. במקרים כאלו מתחמים של אדריכלות חדשה נוטים לצמוח במקומות שהיו בעבר שולי העיר והחברה. זה בדיוק מה שקרה באזור ממזרח לתחנה המרכזית. המקום היה מלא ברציפי פריקה אך החל משנות ה-90 הוצף בפרויקטים חדשים ומעניינים שהזריקו חיים חדשים למקום.

כדי לחוות את המתחם פשוט כדאי להסתובב בו, ולגלות את האדריכלות החדשה שלו ואת הרמזים לעברו. נקודת יציאה טובה היא התחנה המרכזית: מעט מזרחה לכאן נמצא ה- Muziekgebouw, אולם קונצרטים בתכנון המשרד הדני 3xNielsen, ומעט אחריו תוכלו לראות את טרמינל הנוסעים של הנמל, עם חזית זכוכית וגג גלי, קונספט שהפך כבר לסטדרט שחוק למבנים על שפת המים.

מלבד פרויקטים חדשים אפשר לגלות ב-Java Eiland תשעה גשרים קטנים שנותנים פרשנות חדשה לגשרים המסורתיים של אמסטרדם. משם אפשר להמשיך דרומה לאיים Sporenburg ו-Borneo, שמחוברים ביניהם באמצעות "גשר הפיתון", גשר ברזל צבוע אדום שמזכיר נחש מתפתל. לא רחוק, ברחוב Oostelijke Handelskade, נמצא מלון Lloyd. ההיסטוריה של הבניין עגמומית למדי: הוא שימש כתחנת מעבר למהגרים ואחר כך כבית מעצר, עד שבשנת 2004 הוא נקנה והפך למלון. בעוד החזית נשארה כפי שהיתה, פנים הבניין עבר מתיחת פנים אינטנסיבית על ידי משרד MVRDV.
 
 

מחוץ לאמסטרדם

Netherlands Institute For Sound And Vision, Hilversum
אדריכלים: Neutelings & Riedijk
שנת הקמה: 2006

ממוקם בעיר הילברסום, כ-35 קילומטרים מאמסטרדם, ה-Institute For Sound And Vision הוא אחד הארכיונים הגדולים באירופה לווידאו ואודיו, ודוגמה לאדריכלות שלא לוקחת את עצמה לגמרי ברצינות. המבנה מורכב משלושה חלקים - הארכיון, מוזיאון ומשרדים - שמקיפים אטריום ציבורי. המעטפת המלבנית של הבניין עשויה מפאנלים של זכוכית צבעונית שעליהם מודפסות תמונות מפורסמות מתולדות הטלווזיה ההולנדית, בהשראת סטריפים של קומיקס ועבודותיו של אנדי וורהול.
 
 
הספריה המרכזית באוניברסיטה הטכנולוגית של דלפט
אדריכלים: Mecanoo
שנת הקמה: 1998

העיר דלפט, כ-60 קילומטרים דרומית לאמסטרדם, נוסדה במאה ה-13, ומוכרת בעיקר בזכות החרסינה הכחולה-לבנה שלה ובזכות גדול בניה, הצייר יאן ורמר. לאחר שמבקרים ברחובות הקטנים ובכנסיות העתיקות כדאי לקפוץ לאוניברסיטה הטכנולוגית של דלפט, ובעיקר לספריה המרכזית שתוכננה על ידי משרד האדריכלים Mecanoo - דוגמה לאדריכלות ששמה את המשתמש במרכז.

לספריה שני שימושים מקבילים: חללי הקריאה בתוך המבנה, וגן על הגג. גג הספריה מתוכנן כמדרון, כך שהוא ממשיך באופן טבעי את החלל הציבורי של הקמפוס, ואין צורך במדרגות או במהלך תנועה אחר כדי לעלות לגן העילי. הבניין נראה כאילו מישהו קילף חלק מהמדשאה ושתל מתחתיו את הספריה, שמוקפת בקירות מסך מזכוכית. האלמנט הבולט של הספריה, הן מבפנים והן מבחוץ, הוא חרוט שמכיל חללי קריאה ומחדיר אור טבעי לתוך המבנה באמצעות סקיי-לייט.
 
 
Educatorium, Utrecht
אדריכלים: OMA (משרד האדריכלים של רם קולהאס)
שנת הקמה: 1998

רם קולהאס הוא ללא ספק האדריכל ההולנדי המפורסם ביותר כיום, ואחד המפורסמים שידעה הולנד מעולם. את אחת מעבודותיו אפשר לראות באוניברסיטה של העיר אוטרכט, כ-40 קילומטרים דרומית-מזרחית לאמסטרדם. האדוקטוריום, מילה מומצאת לחלוטין שמשלבת בין "לימודים" ל"מפעל", הוא חלק מתכנית כללית שטווה קולהאס עבור הקמפוס של אוניברסיטת אוטרכט. כל הפקולטות של האוניברסיטה משתמשות במבנה, שמכיל אולמות להרצאות, חדרים למבחנים וקפטריה שמהווה גם אזור לא פורמלי ללימודים, וכך מתאפשרים מפגשים בין דיסיפלינות שונות בין כותליו.

קולהאס מתייחס לבטון כאילו מדובר בפלסטלינה רכה: המבנה מורכב משני משטחים שמתקפלים ומתחברים וכך יוצרים את החללים הפנימיים. השימוש במשטחים מקופלים עוזר ליצור חללים מגוונים בתוך המבנה - מפינות אינטימיות ועד מקומות גדולים, מוארים ופתוחים. חזיתות מזכוכית חושפות עולם פנימי ודינמי של רמפות, מדרגות ומעברים.
 
 
ספריית האוניברסיטה, Utrecht
אדריכל: וויל ארטס
שנת הקמה: 2004

האדוקאוריום של קולהאס אינו המבנה היחיד ששווה ביקור באוניברסיטת אוטרכט. סיור ברחבי הקמפוס יגלה פרויקטים נוספים של אדריכלים מפורסמים כמו Mecanoo, NL Architects, Ben van Berkel וכן וויל ארטס שתכנן את בניין הספרייה.

מבחוץ נראה המבנה כקובייתי וקשיח. החזית עשויה מבטון שחור שעליו תבליט של ענפי ערבה, וכן מזכוכית שעליה מודפסת אותה דוגמה, דבר שמאחד בין שני החומרים השונים. בפנים, מחסני הספרים אינם קבורים במרתף כמו בספריות רבות, אלא ממוקמים בתוך קוביות בטון שכמו מרחפות בחלל הפנימי שגובהו שש קומות. בין הקוביות תלויים משטחי בטון שעליהם המדפים הפתוחים ופינות הקריאה.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by