בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי יודע מדוע ולמה? 

מי יודע מדוע ולמה?

 
 
דקלה שטרן קיי

מדוע ישנם תינוקות לא רגועים? למה הם בוכים דווקא באמבטיה? האם יכול להיות שהם מחייכים אלינו כבר בשבוע הראשון לחייהם? המדריך להורה היוצא בשאלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מישהו חיפש תינוק עצני? (צילום:sxc)
 מישהו חיפש תינוק עצני? (צילום:sxc)   
פחד מאמבטיה, סרבנות מוצץ וצמיחה לא סדירה של שיניים, הן רק אחדות מהתופעות הלא מוסברות שהורים לתינוקות נתקלים בהן. אז למה הוא בוכה? ומתי הוא יתהפך? יש דברים נסתרים, לא נבין, לא נדע.

לא מבינים תינוקית

תינוקות הם יצורים מסתוריים. כמו חייזר חמוד במיוחד, שהגיע מכוכב אחר אל עולם חדש ובלתי מוכר, הם צריכים מדריך מיוחד שיעזור להם לשרוד. אבל אנחנו לא ממש מדברים חייזרית, ותוך כדי ניסיון לתרגם את הצווחות שלהם למשהו קצת יותר ברור, אי אפשר להימנע מהתהייה, מה היה קורה לו אחד מהם היה פשוט מגיע עם היכולת לדבר איתנו, ומסביר לנו בדיוק מה תינוקות רוצים.
גם רופאי הילדים, שיודעים קצת יותר מאיתנו על תינוקות, נתקלים לפעמים בתופעות בלתי מוסברות, החל בתינוקות עצבניים שפשוט לא מפסיקים לבכות, וכלה בפריחות ואלרגיות תמוהות. ד"ר דניאל שינהר, כירורג ילדים מבית החולים "שיבא" בתל השומר, והומיאופת מודרני מהמרכז הרפואי ג' שברמת אביב ג', מנסה לתת הסברים לכמה תופעות שאין להן הסבר.

תסמונת התינוק הבוכה

יש תינוקות שמגיעים לעולם כשהם רגועים וחייכנים. הם אוכלים היטב, ישנים הרבה, וכמעט ולא מתלוננים. אלה הם, כמובן, התינוקות של השכנים. אלינו מגיעים האינדיאנים מהמערב הפרוע, שמנסרים בצווחותיהם את דממת הלילה, ומפעילים את האזעקות של המכוניות ברחוב. ממה נובע הבכי שאין לו, כביכול, הסבר? אתם שוברים את הראש, תולשים את השערות ולא מבינים. התינוק אכל, ישן, היציאות תקינות, ואפילו אין נזלת. למה, למען השם, הוא בוכה? "יש הרבה תינוקות שההורים מגדירים אותם כמצויים כל הזמן במצב של חוסר שקט, שכל הזמן לא טוב להם. הרבה פעמים הם לא יודעים ממה זה נובע", אומר ד"ר שינהר, "אנחנו הגענו למסקנה, שלפעמים יש תופעה שיכולה להיות הגורם המפריע – ריפלוקס קיבתי ווישטי. זו תופעה שבה האוכל עולה, וכל הזמן יש לתינוק תחושה של צרבת".
 

מה הסימנים?

 
"אם אי-השקט של התינוק הופך חמור יותר בזמן הארוחה או שהתינוק לא אוהב לאכול, מסובב את הראש הצידה בזמן האוכל. ההורים בדרך כלל לא מבינים מה הבעיה, כלפי חוץ התינוק לא פולט ונראה בסדר, אבל הריפלוקס הוא פנימי ולא רואים. כדי לבדוק את זה לעומק צריך לעשות הדמיה, צילומים ורנטגן. אני משתדל לחסוך את כל זה, ומציע להורים טיפול הומיאופתי של חודש-חודשיים. במידה וזו אכן הסיבה לחוסר השקט, יש לטיפול תוצאות מאוד טובות. תוך 2-3 שבועות, המצב משתפר פלאים. אם הטיפול לא עוזר, הוא גם לא מזיק, אבל ברור שזה לא ריפלוקס".

יש ילדים שהם פשוט לא שקטים מטבעם?

"כן, יש ילדים שיש להם אופי כזה, אבל בדרך כלל תינוק בעל אופי טוב, הוא תינוק שבע, עם יציאות תקינות, שפשוט נוח לו, ושום דבר לא מציק לו. קודם כל צריך לחפש את הסיבה לבכי. לתינוק לא רגוע יש סיבה, והרבה פעמים מדובר בבעיה שלא מבחינים בה, כמו ריפלוקס. התינוק בוכה, ההורים מתוסכלים, וזה מקשה על הטיפול בו, ומעיב על כל מערכת היחסים בין התינוק להורים. כשהתינוק רגוע, ההורים מאושרים ויכולים להנות ממנו".

הצילו, אמבטיה

יש תינוקות רגועים, נינוחים וטובי לב, שברגע שמנסים לעשות להם אמבטיה, הופכים למפלצת מלוך-נס. חלקם פוצחים בזעקות שבר ברגע שמכניסים אותם למים, והמהדרין מתחילים בסרנדה עוד בשלב ההפשטה. "ניסנו הכל", אומרת ס' מהדרום, אמא לתינוק בן ארבעה חודשים, "אבל הוא פשוט שונא אמבטיות". כולם אומרים שתינוקות אמורים לאהוב מים, הרי הרחם הוא סביבה מימית, אז מדוע ולמה?

מלח מים

ד"ר שינהר: "זו תופעה שהיא לא לגמרי מוסברת. לפעמים יש ילדים יותר רגישים למגע, ומגע עם מים גם הוא, לא נעים להם, למרות שבמקור אנחנו יצורים מימיים. ההתנגדות לאמבטיה לעיתים נובעת באופן שבו אנחנו עושים להם את המקלחת: אם המעבר מהיר מידי, אם הישיבה במים לא נוחה להם, יש ילדים שלא נוח להם להיות ערומים, לא אוהבים את התחושה של הקרירות על העור. אצל הרבה ילדים הפשטה גורמת לאי נוחות ומכאן הצרחות. כשהם צורחים זה לא בהכרח בגלל שכואב להם, זה ביטוי לאי נוחות. כל עוד הם קטנים, זו הדרך היחידה שלהם לתקשר עם העולם, ולהודיע שלא נוח להם".

ומה אפשר לעשות?

"יש כל מיני שיטות להתמודד, לעטוף בחיתול בד לפני שמכניסים למים, ולפעמים אפילו לעשות מקלחת איתם. ההורה יחזיק את התינוק עליו ויכנס למקלחת".
 

תן חיוך

מה לך ילדה, על מה את חולמת? אתם שואלים את עצמכם ובוהים בתינוקת המתוקה שלכם, שמחייכת לה מתוך שינה. רק לפני שבוע הבאתם אותה הביתה מבית החולים, וכבר היא מחייכת? חכו, אל תטפחו לעצמכם על השכם עדיין. "חיוך מתוך שינה, הוא חלק מתופעות שנלוות לשנת החלום", אומר ד"ר שינהר. "גם אצל תינוקות שנראה כאילו לא חוו הרבה במהלך היום, יש חלומות, ויש שינת חלום – שינה שבה הפעילות המוחית שלנו מוגברת. בשלב שהתינוקות לא ממש יודעים לחייך, חיוך מתוך שינה הוא סוג של עווית". טוב, אל תדאגו. עוד מעט היא תחייך ולא רק לעצמה, אלא אליכם ממש.

תנועת הסרבנות

"הוא לא לוקח מוצץ", את אומרת לאחות טיפת חלב בייאוש. ובכן, את לא היחידה. רופאים ואחיות טיפת חלב, נתקלים כל הזמן בתינוקות שלא לוקחים מוצץ, ונמצאים "כל היום על הציצי". האם באמת מדובר בתינוקות שפיתחו אג'נדה לגבי הדבר הצבעוני הזה, שרוצים להכניס להם לפה? אז זהו, שכמו במקרים רבים, גם כאן אנחנו האשמים. "זה פשוט עניין של הרגל", אומר ד"ר שינהר. "לתינוק יש רפלקס מציצה, הוא ימצוץ את האצבע שלך או אפילו פינה של חיתול בד, אם תיתנו לו, אבל יש יועצות הנקה שמזהירות, שאם יתנו לילד מוצץ, הוא יסרב לינוק. זו שטות גמורה. ההורים לא מרגילים את הילד למוצץ, ובגיל חודשיים הוא מסרב לקחת מוצץ כי הוא רגיל לדבר האמיתי. כך הורים חוסכים מעצמם עוד אמצעי הרגעה שיכול לעזור. כדאי לנסות לתת מוצץ, ואם זה לא עובד עם מוצץ אחד, לנסות סוג אחר ולא להתייאש".
 
 

שינויים בהרגלי הצמיחה

אמא, אלו רק דמעות של אושר (צילום:sxc)
 אמא, אלו רק דמעות של אושר (צילום:sxc)   
התינוקי מחטט בפה, מרייר כמו כלב סן-ברנרד, ועצבני כאילו הוא תקוע בפקק באיילון. מה ההערה הראשונה שתקבלו? שתי נקודות. "זה בטח שיניים", תגיד כל אם עברייה, וכך תלעיטו את ילדכם הקטן בתכשירים נגד כאבי צמיחת שיניים, מגיל שלושה חודשים, ועד שהם באמת יצמחו לו, בגיל שנה.

איך זה שלחלק מהתינוקות, השיניים צומחות מהר יותר, ואחרים מתעכבים? ומה לגבי הסדר? איך אצל השכנים זה מגיע בזוגות ורק אצלנו בבודדת? ד"ר שינהר: "הטיימינג של צמיחת השיניים הוא אינדיבידואלי, ובכלל לא משמעותי. גם לסדר אין משמעות. אין מה לדאוג, כל השיניים צומחות, וזה מאוד נדיר שלא". ובכן, התשובה היא: "ככה". קצב הצמיחה לא תלוי בגנטיקה, ואם לאבא כבר היה סט שלם בגיל חצי שנה, זה לא אומר שום דבר לגבי הילד.

למה לצעוק?

הנחתם את בנכם יקירכם בן החודשים הספורים באוניברסיטה, והלכתם למטבח להכין כוס קפה. לפתע שמעתם צווחה מקפיאת דם. השלכתם את הכפית וזינקתם לסלון, כדי להציל את הילד מהפורץ, המכשפה או המפלצת המחרידה, שהייתם בטוחים שתמצאו בו, אבל כל מה שמצאתם זה תינוק מצחקק ומבסוט. למה הם צועקים ככה? ד"ר שינהר: "הילדים מגלים את הקול שלהם, ועושים איתו ניסויים. הם בודקים את העוצמה וגם את התגובה, בדיוק כמו כל דבר אחר שהם מגלים – את הידיים, הרגלים וכו'". כן, ניסוי הכלים הזה יכול להיות מאוד מצחיק, רק תשתדלו שזה לא יקרה בקרבת הדוד הקשיש עם הקוצב.
 

אתה לא בקצב

הילד שלכם התחיל לעמוד לפני שלמד לזחול, ומיד ספקו הסבתות כפיים, ואמרו שזה מאוד לא בריא. מה קורה כשהילד לא מתפתח "לפי הספר"? ד"ר שינהר: "במאמר שפרסמתי, "אבני דרך בהתפתחות", אני מדגיש שלכל ילד, קצב התפתחות משלו. אין מה להשוות בין אחים או בין חברים בני אותו הגיל, ואין גם חשיבות, אם ילד עושה דבר אחד, לפני שעושה דבר אחר או לא הולך "לפי הסדר". הרבה פעמים הורים מנסים "לעזור" לילד, להושיב אותו, להוליך אותו וכו'. זה מיותר, הילד יעשה את הכל, כשיהיה בשל ומוכן לכך. יש ילדים שפשוט מבשילים אחרי כולם, "לייט בלומרז" – כאלה שפורחים מאוחר, וגם זה בסדר. אם ילד בגיל שנה שוכב כאבן שאין לה הופכין, ולא עושה כלום, כמובן שצריך לבדוק, ובדרך כלל אחיות טיפת חלב, והרופא שבטיפת חלב יבחינו בבעיה, אם יש כזו".

יש לי חלום

חלפה שנה, הילד כבר ישן לו בכיף במיטתו, אבל מידי פעם מתעורר בבכי קורע לב. האם מדובר בחלומות רעים? ד"ר שינהר: "התעוררות בבכי מתוך שינה, היא לא בהכרח בגלל חלום רע. לפעמים הילד פשוט רוצה את אמא שלו לידו, והוא בוכה כדי לקרוא לה. בגיל ארבע או חמש, יש חלימה יותר מפותחת, ואז הילדים רואים כל מיני מפלצות ודברים מפחידים". ואז, כמובן, הם גם גדולים מספיק כדי לספר לנו מה מציק להם. בינתיים נחלום אנחנו חלומות טובים, בהם אנחנו מבינים את המלמולים של התינוק הקטנטן שלנו, ומצליחים לענות על כל צרכיו עוד לפני שביקש. ממש כמו בשיר "אבא לא יודע הכל", גם אנחנו נאלצים להודות שלא הכל ברור לנו, אבל אנחנו מנסים ולומדים. כמו כולם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by