בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אמא יקרה לי 
מקום בלב  

מקום בלב

 
אמא יקרה לי |
 
דקלה שטרן קיי

ילד ראשון מקבל את כל כולך, 100% אהבה טהורה. אבל מה קורה כשמגיע השני? האם יצטרך להסתפק בחצי? על חרדות שמלוות הריון שני, ואיך מחלקים את הלב, מבלי לשבור אותו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאהבה חוקים משלה (צילום:sxc)
 לאהבה חוקים משלה (צילום:sxc)   
מה מתחולל בך, כשמגיע תורו של הילד השני לצאת לאוויר העולם? האם ניתן לאהוב שני ילדים באותה המידה? מסתבר שללב חוקים משלו.

ילד ראשון הוא הפתעה, גם אם התפרנסת מבייביסיטינג במשך חצי מהחיים, יש לך שישה אחים קטנים והמון אחיינים. אף פעם לא תוכלי להתכונן לזה, לרגע שבו את מחזיקה בידייך את הילד שלך. מהרגע שאת פוגשת בו לראשונה, הוא ממלא את עולמך. החודשים חולפים, את עוברת איתו את כל התחנות בפעם הראשונה: החיוך הראשון, צמיחת השיניים, המעבר מזחילה על הגחון לזחילת שש ולהליכה, המילה הראשונה. את מוקסמת ממנו ולא מאמינה שנפל בחלקך האושר הזה.

תקתוק השעון

ואז משהו מבפנים מתחיל שוב לתקתק. לפעמים הוא מלווה בהערות מעצבנות מהסביבה, "נו, לא מגיע לו עוד אח או אחות?" ולפעמים גם הבעל שואל, בהיסוס, מה דעתך בנושא הרחבת המשפחה. את מתלבטת, אבל בדרך כלל גם ההריון הבא צץ לו, ועמו הרבה שאלות קשות, כאלה שלא ליוו אותך בהריון הראשון. את מביטה בילד שלך, הנסיך, ותוהה מה יעלה בגורלו כשיצטרף עוד גוזל אל הקן. האם הוא ייפגע? ירגיש נטוש? האם אוכל לאהוב גם אותו וגם את התוספת הקטנה, באותה המידה? לא פשוט.
 

תחושה של בגידה

 
אורית, בת 39 מהמרכז, אמא של יונתן, בן שנה ועשרה חודשים, נמצאת בתחילת הריונה השני. אורית ובעלה התלבטו ארוכות בנוגע לעיתוי ההריון, אבל בסוף ההחלטה נפלה. "חשבתי הרבה על התזמון, כי מצד אחד יש ברקע ילד קטן, שרק לא מזמן היה תינוק, ועדיין זקוק לך. מצד שני, השעון הביולוגי מתקתק נמרצות. נכון שיש את פלאי הטכנולוגיה, אבל בגיל 43, נראה לי קצת קשה להתחיל לרוץ אחרי תינוק".

ומה את מרגישה כלפי יונתן?

"יש בעיקר תחושה של בגידה. תחושה של, 'איך אני אעשה לו את זה'? הרי הוא כל עולמי, ועכשיו יצטרך להתחלק עם מישהו אחר. דיברתי עם כמה חברות, ומסתבר שכולן שותפות לאותן החרדות. איך אפשר להתחלק בתחושות העצומות, שממלאות אותך בכל פעם שאת מחבקת אותו או שהוא נותן לך נשיקה? חברה אחת אמרה לי, שברגע שנולד התינוק השני, את רואה שפתאום יש מקום לכולם, שזה פשוט מסתדר מעצמו. אחרת אמרה, שהיה לה קצת יותר קשה מבחינה רגשית. שזה בכל זאת בא על חשבון הילד הגדול".

דיברת על זה עם בן זוגך?

"כן, אמרתי לו, שזה כמו שיבקשו ממני להביא עוד בחור הביתה, ולאהוב את שניכם באותה המידה. הוא לא כל כך ירד לסוף דעתי", היא צוחקת. "כלומר, הוא הבין למה אני מתכוונת, אבל זה לא נראה לו כל כך מסובך".
 

חוסר שפיות זמני

"כן, גברים מטבע הדברים פחות מתעסקים בזה מנשים", צוחקת אביטל יעקובי, פסיכולוגית מומחית לילדים ומשפחה. "אבל אמהות בהחלט חרדות מאוד מהנושא, ומרגישות רחמים כלפי הילד שכבר בבית. זה מלווה בהרבה רגשות אשם – מה אני עושה לו, אני גורמת לו לטראומה וכו'. הרבה מהאמהות שמגיעות אלי, נמצאות בגישה, שיעשו הכל כדי שהילד הבכור ירגיש כמה שפחות בשינוי. אחד הדברים שאני תמיד אומרת הוא שאי אפשר למנוע מהילד לקנא. זה רגש טבעי".

מסתגלים בשלבים

יעקובי מחלקת את שלבי ההסתגלות לילד החדש לשניים: שלושת החודשים הראשונים, ומה שבא אחר כך. "בשלושת החודשים הראשונים יש את מה שאני מכנה, 'חוסר שפיות נורמלי'. האמא ממוקדת כל כולה בתינוק, הוא קטן וחסר אונים, וזקוק לה ברמה הקיומית וההישרדותית. כתוצאה מכך באופן טבעי, היא יותר ממוקדת בתינוק החדש שנולד, ותשומת הלב לאח הגדול קצת משתנה. בהתחלה יש קשר נורא חזק בין האמא לתינוק, זה משהו מאוד ביולוגי. בתקופה הראשונה אמא ותינוק זה יחידה אחת. עם הזמן נוצר איזון. יש גם חרדה להעדפה של אחד האחים על פני השני, אבל זה בדרך כלל הגדול שמועדף, מתוך רצון לגונן עליו".

האם אפשר להכין את הילד הגדול, לאח או לאחות שמגיעים בקרוב?

"אפשר לדמיין כל מיני מצבים, ולדבר עם הילד. לפעמים הילד אומר שהוא לא יקנא, וההורים לוקחים את זה ברצינות. זה לא קורה – ילד תמיד מקנא, מי יותר ומי פחות. צריך להתייחס לשני האחים בצורה שווה. אם מתעלמים או למשל מבקשים מאורחים או מסבא וסבתא שיתעלמו מהאח החדש, הילד הגדול קולט שמשהו כאן מאולץ. מה שחשוב, מדגישה יעקבי, הוא לא להתכחש לעובדה, שחל שינוי בבית. "יש אמהות שאומרות, שהן לא יתנו לילד שלהן להרגיש שחל שינוי, שהכל יהיה אותו הדבר. זו דוגמה להורים, שמתוך הרצון לגונן על הילד, עלולים לגרום לחוויה הפוכה: הילד עלול להיות חרד, כי הוא מרגיש שהדברים השתנו, ועם זאת מרגיש, שמנסים להסתיר ממנו משהו".
 
 

ומה אם הילד הגדול מקנא, מתרגז, מנסה לפגוע באח הקטן?

האם יש בי מספיק אהבה? (צילום:sxc)
 האם יש בי מספיק אהבה? (צילום:sxc)   
"במקרים כאלה צריך להכיל. לומר – אני מבין שאתה מקנא, אבל אסור לגעת בתינוק לרעה, למשל. כשילד מקנא צריך לדבר במקומו, לדברר לו את מה שהוא מרגיש. לפעמים יש רצון מצדו לחזור להיות תינוק, ואפשר לשחק איתו ב"כאילו". אנשים נורא חוששים מזה, אבל אם מגדירים את זה כמשחק עם חוקים, ילדים מבינים. ילדים יודעים להפריד".

אהבה שונה

"יש גם אחים שנורא רוצים לעזור בטיפול בתינוק, אבל בעצם נורא מקשים. במקרה כזה צריך להסביר לילד, שאנחנו ניתן לו לעזור, אבל רק מתי שאנחנו נחליט. ככה הוא שותף, אבל לא משתלט על העניינים. זו גם המשמעות של עזרה – עוזרים, אבל לא כופים. אתה תעזור רק כשאני מבקש. אפשר גם להראות לילד את היתרונות שבלהיות גדול". בסופו של דבר הלב מתרחב, ולכולם יש מקום, גם אם מדובר במשפחה שמנפיקה ילד חדש בכל שנה.


האם אוהבים את כל הילדים שווה בשווה?

יעקבי: "אני לא חושבת שאוהבים את כל הילדים באותה המידה. אוהבים כל ילד אחרת. כל ילד מוציא מאיתנו דברים שונים. זה תלוי אם מדובר בבן או בבת, את מי הוא מזכיר לנו, למי הוא דומה, וכמובן האופי שלו. כל הורה הוא שונה כלפי כל ילד. זה לא עניין כמותי של יותר או פחות, זה פשוט שונה. אפילו בתנ"ך יש ציטוט, "ורבקה אהבה את יעקב, ויצחק אהב את עשו", יש ילד של אמא, וילד של אבא.

תקופת החיזור החלה

חשוב גם לזכור שהדברים משתנים לפי תקופות – לפעמים הקשר יותר חזק עם אמא, ולפעמים עם אבא".ומה עושים באמת במקרים כאלה שבהם הילד "נעלב" ונמנע ממך או שסתם לא מתחשק לו להיות בקרבתך? "גם אם נראה שהילד לא ממש מחבב אותך, חשוב להמשיך "לחזר" אחריו, לבקש את קרבתו, כדי שלא יחשוב שאתה מפנה לו עורף או מוותר עליו. בסך הכל הדברים מתאזנים בסופו של דבר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by