בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סקי בפיתה 

סקי בפיתה

 
 
נילי אורן

אם רק המחשבה על החרמון עושה לכם בת ים בלב, נסו את האתרים האחרים האהובים על ישראלים. מאנדורה ועד שוויץ: לאן ניסע בחורף 2007

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרים של דילים וגם קצת נקניקיות, כי הכל כלול. לאן נוסע הישראלי לגלוש? (FLICKR, Andre Charland)
 הרים של דילים וגם קצת נקניקיות, כי הכל כלול. לאן נוסע הישראלי לגלוש? (FLICKR, Andre Charland)   
ההחלטה לצאת לחופשת סקי איננה קלה. הנופש העתידי צריך לקחת בחשבון נהרות גועשים של אלכוהול שיזרמו לו בדם, ונופים לבנים ושלווים, על פניהם הוא יגלוש במהירות שיא, תוך שהמילה "וואוו" מתגלגלת על לשונו. נכון, זה קשה, אבל מישהו צריך להקריב את עצמו למען הקבוצה. אז אחרי שהסכמתם לקבל בהכנעה את תפקיד גיבורי השעה (וכולנו כאן ממש מעריכים את זה), רצוי מאוד שגם תחליטו לאן אתם נוסעים: לאן כדאי לישראלי הגולש לנסוע, ולאן הוא נוסע בפועל?
 

אירופה, קלאסית

עיירת הסקי טיגנס, צרפת. הרחק ממושיקו ומסיגי (FLICKR, Nilly Oren)
 עיירת הסקי טיגנס, צרפת. הרחק ממושיקו ומסיגי (FLICKR, Nilly Oren)   
אירופה מתפקדת כמילת המפתח עבור רוב הישראלים היוצאים לחופשת סקי: היא קרובה יחסית, אין לנו איתה סכסוכים עקובי דם, יש בה אתרים משובחים, והמבטא בדרך כלל מגניב. חוץ מאירופה יש גם את ארה"ב וקנדה, אבל הן רחוקות יותר, ולכן גם יקרות יותר. הן גם לא ממש משתלמות מבחינת זמן, בעיקר בהתחשב בג'ט לג שהן טומנות בחובן. בניו זילנד וארגנטינה יש יופי של אתרי סקי, אבל מעצם מיקומם הגיאוגרפי, הרי שהם פעילים בתקופת הקיץ שלנו. לנו, כמובן, יש את החרמון. שהוא סבבה. בעיקר אם אתם בעניין של למעוד על מושיקו שהחליט לגלוש בכיף מה"שיאון" בפעם הראשונה שלו על השלג, ולכן סביר להניח שתאתרו אותו מתגלגל לכם בין הרגליים בדיוק בשיפוע המגניב עליו תכננתם. לחילופין יש את סיגי הכפרה, שתתגלץ' עליכם בחדווה, כי ממש יבוא לה להרכיב אתכם יחד כדור שלג. אכן, מדובר בפעילויות חברתיות מהנות ולבביות, אבל גולשים המעדיפים לצאת מהחוויה עם יותר סקי מסחבק, מוזמנים להתרחק משם.

אם החלטתם לעשות את הצעד המשמעותי בחייו של כל גולש מתחיל ולוותר השנה על החרמון, להלן מדריך קצר שיסייע לכם בבחירת אתר הסקי המועדף. אנו נסקור את המקומות שאתם הכי אוהבים, וגם את אלה שתאהבו כשתבינו מה אתם עושים. רוב האתרים הפופולאריים ביותר באירופה שוכנים במערבה - צרפת, איטליה, אוסטריה, אנדורה ושווייץ, ואותם נסקור.
 

צרפת: מהאלפים ועד קלאב מד

נתנו לו מגלשיים, נתנו לו בירה. לא צריך יותר. (FLICKR, Nilly Oren)
 נתנו לו מגלשיים, נתנו לו בירה. לא צריך יותר. (FLICKR, Nilly Oren)   
האלפים הצרפתיים מושכים ישראלים לפחות כמו גבעות חומוס. המקום המפורסם והגדול ביותר, ולכן גם היקר ביותר, הוא אזור "שלושת העמקים", הכולל את האתרים מריבל, קורשבל, לה מנור, לה טניה, ווואל תורן. יש בו 600 קילומטרים של מסלולים, הנעים 1,300 מטר ועד 3,200 מטרים מעל פני הים. ברוב המלונות באזור אפשר לצאת ולהיכנס בגלישה, והוא נחשב למצוין לכל הרמות, למרות שעדיף לא להגיע אליו בשנה הראשונה, כדי להיות מסוגלים לנצל את כל מה שהוא מציע. הבנת את זה, מושיקו?

בקרחון "מון בלאן" המתנשא לגובה של 4,808 מטר ומהווה את הפסגה הגבוהה ביותר באלפים תמצאו את "שמוני" היוקרתי. מעט מתחתיו נמצאים טין ואל דיז'ר, אתרים מצוינים ובהם אפשר דווקא למצוא דילים לא רעים.

קלאב מד מציעים בישראל חופשות גם באוויראז, אלף דואז ולז ארקס. שלושתם אתרים נחמדים בהחלט, בהם תמצאו לא מעט ישראלים שהבינו שלמרות הסיוט הטראומתי ששמו "ערבי בידור בקלאב מד", דווקא די נוח כשכל החופשה מאורגנת. כל מה שתצטרכו לעשות, בסופו של דבר, הוא להגיע למלון, לישון, לגלוש, לאכול, לשתות הרבה בירה, ולצאת מהר מהמלון בערבים לפני שמישהו על הבמה בלובי יצור אתכם קשר עין.
 
 
האתר בסטינגס: מעט יותר יקר מאכסניה, הרבה יותר מפנק (FLICKR, Nilly Oren)
 האתר בסטינגס: מעט יותר יקר מאכסניה, הרבה יותר מפנק (FLICKR, Nilly Oren)   
בחלק מהאתרים בצרפת קיימות אכסניות של UCPA בהן אוהבים צעירים לשהות, כנראה כי כבר התרגלו בצבא לישון במיטות קומותיים, להכין לעצמם אוכל, ולנקות אחרי זה. המחיר מאנם זול ביחס לשאר האפשרויות, אך עדיין קרוב מדי ל-1,000 אירו מכדי שנמליץ לשקול את זה. במחיר כזה בהחלט עדיף לקחת מקום מעט יותר יקר, שיפנק אתכם אחרי הגלישה המאתגרת.

הבעיה המרכזית בצרפת היא, כמובן, הצרפתים. זה מתחיל ממדריכי קבוצות מתחילים שפשוט לא יודעים אנגלית, ונגמר באנטיפטיה צרפתית טיפוסית. הבעיה טמונה גם באופי הישראלי, שלא בדיוק מוכן לאכול את האבק שמותירים אחריהם הצרפתים ברדיפתם אחר החוצפה האולטימטיבית. לכן יש סוג של איבה באתרים הללו, סמויה פחות או יותר, בין העמים.
 

איטליה: צרפת מינוס הצרפתים

הססטרייר באזור שביל החלב, איטליה. אתר "קלאב מד" פופולארי  (FLICKR, Nilly Oren)
 הססטרייר באזור שביל החלב, איטליה. אתר "קלאב מד" פופולארי (FLICKR, Nilly Oren)   
"קלאב ואלטור", הפופולארי אף הוא בקרב ישראלים, הוא התאום האיטלקי של "קלאב מד". יש לרשת מלונות ברוב האתרים האהובים על ישראלים. לקלאב מד, לשם השוואה, יש מלונות בשני אתרים בלבד באיטליה.

האתרים האיטלקיים נמצאים בצפון המדינה, כשחלקם שוכנים בשרשרת הרי הדולומיטים שבאלפים. האתרים הפופולאריים ביותר בדולומיטים הם: מדונה די קמפיליו, פאסו טונאלה, וסאלווה גארדנה. באלפים האיטלקיים מצויים מספר אתרים אהובים גם כן, בעיקר בזכות מועדוני ה"קלאב מד" ששוכנים בהם. שניים מהם הם הססטרייר באזור שנקרא "שביל החלב", וסרוויניה הסמוך לגבול שווייץ.

בניגוד לצרפתים, האיטלקיים דווקא מסתדרים היטב עם הישראלים. כנראה שיש משהו באנשים שאוהבים לשתות הרבה, לאכול היטב, ולצרוח זה לזה מהמסלולים לרכבלים שממעל, שרובנו יכולים להזדהות איתו. מוזר.

אסטריה שווויץ: אריסון. שרי אריסון

באוסטריה אתרים רבים במגוון מחירים. הנחשב ביניהם, שמומלץ למתחילים לא להגיע אליו, ולמתקדמים לנהור אליו, הוא סט. אנטון. חוץ ממנו יש גם את מאיירהופן, אישגל, זל-אם-סי, קיצביל, זאלבאך, קאפרון ועוד רבים וטובים. אלה מתפרשים על פני דרומה של המדינה, מזלצבורג לחבל טירול. המכנה המשותף לרובם הוא שבבתי המלון שלהם יש ספא מאובזר היטב, בו מתפנקים יחדיו גברים ונשים בעירום מלא.

בכל הקשור לשוויץ, הרי היותה נטולת אירו לא מוזילה, אפילו במעט, את מחיר החופשה. יש להבהיר לכל מי שחולם על חופשת סקי שווייצרית – הכיסים שלכם צריכים להיות עמוקים, עמוקים מאוד. יש בה כמה מהאתרים היוקרתיים ביותר, ובהתאם גם היקרים ביותר. מסנט מוריץ שבמזרח ועד וורבייר במערב, תמצאו שם אתרים יפים, שירות נעים, ומסלולים מרהיבים. בשוויץ שלושה מועדוני קלאב מד שחביבים על ישראלים – "סנט מוריץ", "וונגן", ו"וילאר-סו-אולון". הראשון ברשימה הוא האתר המפורסם ביותר בשווייץ, אבל יודעי דבר ממליצים דווקא על וורבייר וקלאסטר. ברוב האתרים יש רכבות הרים שמומלץ לנסוע בהן לשם החוויה.
 

אנדורה: נסיכות קטנה, וישראלים בה הרבה

נסיכות קטנה בפירנאים הממוקמת בין צרפת לספרד, ומציעה אחלה סקי למתחילים, במחירים נמוכים למדי. אזור הסקי בה מחולק לשניים - ואלנורד וגראנד ולירה, בהם חמישה אתרים עם מספר סלולים נמוך יחסית. אבל גולשים ברמה בינונית ומעלה שמוצאים עצמם שתעממים מאחד, יכולים לקנות "סקי פס" משותף לשני האזורים, ולעבור ביניהם באמצעות אוטובוס ציבורי בחינם. אחרי הכל, שטחה של כל הנסיכות הזו ביחד מגיע ל-470 קילומטרים מרובעים בלבד.

ישראלים אוהבים מאוד את הנסיכות הזו בשל מחיריה הזולים, חיי הלילה המוטרפים שלה, והעובדה שהיא מותאמת במיוחד לגולשים מתחילים. אלה לא נאלצים להרגיש כאן שהם מחמיצים את כל המסלולים הטובים.

כתבות נוספות בנושא:

תשארו ניטרלים - ביקור בצמראט שבשוויץ, היעד הבא לכיבוש
המדריך השלם לגולש המתחיל - על האתרים, האביזרים והמחירים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by