בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בדיקות סקר גנטיות 
חרדים משידוך  

חרדים משידוך

 
בדיקות סקר גנטיות |
 
לימור גריף

בעולם החרדי לא אוהבים הפתעות. בדיקות הסקר הגנטיות המתבצעות בבני הנוער בקהילה, נועדו לאפשר התאמה גנטית בין זוגות שנועדו לשידוך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד החתונה זה יעבור? (צילום:sxc)
 עד החתונה זה יעבור? (צילום:sxc)   
בדיקות הסקר הגנטיות, נפוצות בקרב הקהילה החרדית, יותר מאשר בקרב הקהילה החילונית. לרוב, נועדו הבדיקות לאפשר התאמה גנטית בין זוגות שנועדו לשידוך. מסתבר כי ההלכה היהודית מנסה לשפר את חיינו, ופועלת בשיטת הרפואה המונעת, שנוחלת הצלחה רבה. שנלמד?

רק בריאות

הרב אודי רט, רב משיב במכון פועה, מציין כי המשמעות של הקמת בית יהודי, נובעת מתוך הרצון להתרחב, ללדת, להעניק לילדים את מה שקיבלנו אנו בעצמנו, ולהפוך מאנשים שמקבלים, לאנשים שנותנים. "כל אחד רוצה שבביתו תשרור בריאות", מציין רט, ומדגיש את הציווי שנכתב בתורה "ורפוא ירפא", על פיו דרשו חכמים, שתינתן הרשות הראשונית לרפא. לכן, מחובתו של כל אדם לרפא כל מחלה לצד הפניה לאלוהים.

רמב"ם ורפואה מונעת?

הרמב"ם, אחד מגדולי הוגי הדעות היהודיים, היה גדול גם ברפואה. רט מסביר כי חלק מחיבוריו של הרמב"ם עסקו בדרך שבה האדם צריך למנוע מעצמו להגיע למצב של חולי, ובכך הושתתה בהלכה הרפואה המונעת. בדיקות גנטיות הן כאמור חלק מרפואה מונעת. בעוד ההפלות הן מעשה חמור ומעלות שאלות קשות, מנוגדות ושנויות במחלוקת מבחינה הלכתית, לדבריו של רט, לעובר יש זכות חיים וזכות קיום. מעבר להתמודדות הילד עם לקות כזו או אחרת, קיימת גם התמודדותה של משפחה שלמה.
 

סודיות מובטחת

 
עמותת "דור ישרים", היא העמותה אשר מציעה לכלל הקהילות לקיים בדיקות סקר, בתנאי שהזוג שנבדקת התאמתו, אינו מאורס או נשוי. מטרת התנאי למנוע מציאות של ילדים חולים ומשפחות, שמתמודדות עם קושי גדול מאד. ההלכה גורסת, מסביר רט, שיש להמנע ממציאות של הרס משפחות, כמו גם פגיעה ויצירת תווית על זוגות לפני חתונה. לכן דרכה של עמותת דור ישרים שונה. האדם שנבדק מקבל מספר בלבד, ללא ממצאים גנטיים. הבדיקה נעשית באופן סודי, וללא רישום שמי.

להתחיל ברגל ימין

הבדיקות נעשות בצורת פנייה אישית או מרוכזת על ידי נציגי "דור ישירים", בגיל סיום התיכון או בסמינרים השונים. לעיתוי הבדיקות חשיבות מכרעת. מצד העמותה נמסר כי המועד המתאים הוא במסגרת כיתות י"ב, לפני שכל אחד פונה לדרכו. "כך יהא ניתן בבוא הזמן, לברר התאמה גנטית, מיד בתחילת שלבי ההיכרות בין בני הזוג". הבדיקה נעשית באופן אנונימי. כאשר בני זוג רוצים לבחון שידוך, מוזנים במחשב שני מספריהם ונבדקת התאמה. במידה ושני בני הזוג לא נשאים של אותה מחלה, מודיעים להם כי אין סכנה להולדת ילד חולה.
 
לא להפנות את הגב (צילום:sxc)
 לא להפנות את הגב (צילום:sxc)   
במידה והזוג כן החליט להינשא על אף הממצאים, בשל קשר אהבה חזק, כזה או אחר. מסביר רט, כי פועלים על פי טכנולוגיית הפריית מבחנה עם אבחון טרום עוברי. דהיינו, מקיימים תהליך של הפריית מבחנה, הכרוך בשאיבת הביציות, וחיבורן עם תא הזרע בתנאי מעבדה, ובכך בודקים את המטען הגנטי של העובר. במידה והמטען חיובי, העובר מוחזר לרחם, ובמידה והוא שלילי, הוא לא יוחזר.

הפלה?

במידה וקיים הריון אצל הורים, נשאים של אותה מחלה, בודקים את העובר על ידי בדיקת מי שפיר, ובדיקת סיסי שלייה. במידה והעובר נמצא במצב שהוא חסר יכולת חיים, מציין רט, ניתן יהיה לדון באפשרות ההפלה לאור ההלכה, על ידי אחד מרבני פוסקי הדור הגדולים, שיחליט יחד עם שני בני הזוג על המשך התהליך.

כיום מבוצעת במסגרת העמותה, שמטרתה למנוע מחלות גנטיות הנפוצות אצל יהודים, בדיקת דם לאבחנת נשאות לארבע מחלות גנטיות עם תורשה אוטוזומלית רצסיבית: טייזקס, ציסטיק פיברוזיס, מחלת קנוואן, ואנמיה על שם פנקוני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by