בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
על פי התהום  

על פי התהום

 
 
רויטל קיבק ארמה

15% -20% מההריונות נחשבים כמסכנים את האם והעובר. ברוב המקרים, משאירים הרופאים את ההחלטה בידי האמהות. האם ומתי, כדאי להרים ידיים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אני חצי בן אדם (צילום:sxc)
 אני חצי בן אדם (צילום:sxc)   
מהו "הריון בסיכון"? היכן עובר הגבול שבין "סיכון מחושב" ל"סיכון גבוה"? וכיצד נתמודד עם תוצאות הבחירה, "ללכת על הריון", כנגד כל הסיכויים או לבחור באופציה השניה? ראיון עם פרופ' שרמן, מנהל המחלקה להריון בסיכון, המרכז הרפואי, "אסף הרופא".

מתי נגדיר הריון בסיכון?

בין ב- 15%-25% מההריונות, מופיעים סיבוכים, הכרוכים בתוצאות לא אופטימליות לאם ו\או לעובר, ואפילו במוות. כאשר קיים סיכון כזה לתחלואה ו\או תמותה, אנחנו מתייחסים להריון כאל "הריון בסיכון".

אחד האיומים המשמעותיים: לידה מוקדמת

העובר האנושי זקוק לסביבת הרחם למשך בין 8-8.5 חודשים ואפילו פחות.לידה מוקדמת, כרוכה בסיכונים של פגות. אז נכון שיש יחידת טיפול נמרץ ששם ניתן לגדל את התינוק הפג בתנאים אופטימלים, אבל אין כמו סביבת הרחם להתפתחות העובר.

לפגות,סיבוכים המאופיינים בהפרעות בדרכי נשימה (מצוקה נשימתית), במערכת העצבים (שטף דם במוח), במערכת העיכול (נמק במעי), ומערכות אחרות בגוף, שטרם הבשילו. גם אם הפג כבר שרד את התקופה המיידית שאחרי הלידה, קיים סיכון להפרעות ארוכות טווח, כגון: פיגור התפתחותי, הפרעות מוטוריות, הפרעות בראייה ושיתוק מוחין, אשר מתגלים לעיתים, רק מספר חודשים לאחר הלידה. לידה מוקדמת ופגות, הם אחד האיומים המשמעותיים ביותר, שאחראיים למקרים רבים של הריונות בסיכון.
 

האם ניתן למנוע לידה מוקדמת וסיבוכי פגות?

 
במרפאות הריון בסיכון, ניתן לעקוב אחר התכווצויות הרחם (צירים), על ידי מוניטור, וכן אחר המחיקה והפתיחה של צוואר הרחם, באמצעות אולטראסאונד. במקרים המראים צירים בטרם עת או שינויים בצוואר, ניתן לטפל על ידי תרופות המעכבות צירים, ותרופות המחישות את בשלות המערכות של העובר.

מחלות יתר לחץ דם מעלות את הסיכונים לאם ולעובר

הריון מוריד מחד לחץ דם, אבל מסוגל גם להעלות אותו בצורה דרמטית. מצבים המאופיינים ביתר לחץ דם לפני ההריון ו\או במהלכו, מסכנים את האם וגם את העובר: האם עלולה לפתח הפרעות בתפקודי הכבד, הכליות או התכווצויות דמויות אפילפסיה, הנובעות ממעורבות מוחית. העובר יכול לסבול מעיכוב בגדילה התוך- רחמית או הפרדות שלייה, הכרוכה לעיתים בהפרעות קשות בקרישת הדם, ואף מות העובר.

המקרה הקלאסי של לחץ דם מוגבר, הוא התפתחות של רעלת הריון שנפוצה בעיקר אצל נשים צעירות בהריון ראשון או במבוגרות, שסובלות עוד טרם הכניסה להריון מיתר לחץ דם. קיימים כיום אמצעים שונים, שעוזרים לנו לחזות, מי בסיכון לפתח רעלת הריון ויתר לחץ דם.
חילופי פרטנרים (בעל חדש), מעלים גם כן את הסיכון לרעלת הריון, כך מסתבר.

מחלות נוספות המסכנות את ההריון

סכרת טרום הריונית או כזו המתפתחת בזמן ההריון, הפרעות בנפח מי שפיר (ריבוי או מיעוט מים),אי ספיקה של השליה, היכולה לגרום לעיכוב בגדילת העובר ו\או לגרום למצוקה. נוגדנים המתפתחים בדם האם, עוברים את השליה, והורסים את כדוריות הדם של העובר, אשר כתוצאה מכך נולד אנמי, (סובל מחסר דם). סיבוכים במיטת השלייה ובכלי הדם האימהיים, הנובעים מקרישיות יתר, והפרעות של בלוטת התריס.
 

הריון מרובה עוברים, תאומים ושלישיות

נפוץ בעיקר בעקבות טיפולי פריון, ומעלה את הסיכון ללידה מוקדמת, רעלת הריון ומומים מולדים. במקרים רבים של הריונות מרובי עוברים, מציעים הרופאים לא אחת, לבצע "הפחתת עוברים".

ההריונות בהם אנחנו יודעים מראש, שיסתיימו רע:

מחלות לב על סוגיהן - הכרוכות במגבלה משמעותית בתפקוד במנוחה, עוד טרם ההריון (מישהי שלא מסוגלת לעלות גרם מדרגות, מן הסתם, לא תחזיק מעמד בהריון ובלידה).
מחלות כליה – אי ספיקת כליות מסכנת את האם ואת העובר, למרות שיש הריונות של נשים, שמקבלות טיפול בדיאליזה, אבל גם אז זה כרוך בסיכונים ובסיבוכים.
מחלות כלי דם בעיקר של אבי העורקים – נדיר מאד, אבל אז יש סיכון למוות של האישה, עוד בזמן ההריון או בלידה.

מתי נמליץ לא להיכנס להריון באופן מוחלט?

לעיתים רחוקות אנחנו אומרים שאסור באופן מוחלט. אנחנו מבקשים או מציעים לזוגות, שלא להכנס להריון ולבחור באלטרנטיבות הקיימות, כגון אימוץ או פונדקאות. הרופאים היום הם כמו יועצים, שמנסים להעביר את המידע והניסיון שהצטבר, ומאפשרים לחולים לבחור במה שנראה להם מתאים, גם אם זה כרוך בסיכונים.
 
 

תינוק חולה? לי זה בטח לא יקרה

החלטות הרות גורל (צילום:sxc)
 החלטות הרות גורל (צילום:sxc)   
"קיימת אצל אנשים הנטייה להאמין שלא ייתכן שיגיח לעולם צאצא שלהם, שאינו מוצלח או שאינו בריא, אבל לפעמים התוצאות אינן טובות, ולא תמיד הם מסוגלים להתמודד עם המגבלות שעימן נולד התינוק שלהם".

שכיחות מומים

תרופות מסוימות שהאישה נוטלת בתקופת ההריון (למשל אנטיביוטיקות שאסורות במהלך ההריון) או הקרנות טיפוליות (לממאירות), מעלות את הסיכוי להולדת תינוק עם מום. למרות זאת, במרבית המקרים, אין סיבה ברורה להופעת מום מולד בעובר. למרבה הצער, שכיחותם של מומים משמעותיים היא 2-3%.

לעיתים הגילוי של המום הוא בשלבים מתקדמים של ההריון. אם זהו מום שיהיה כרוך בנכות קשה, אנחנו מאפשרים לזוג לפנות לועדת – על, להפסקת הריון. לאחר אישור הועדה ולפני הלידה, מזריקים ללב העובר חומר המפסיק את פעולת הלב, ופה האבסורד: כל חיינו לימדו אותנו לרפא ולהציל חיים, והנה אנחנו נאלצים "להפסיק חיים", ולגרום למוות, על מנת למנוע נכות קשה וסבל.

הזכות להורות

ברמה האתית, הזכות להורות היא זכות טבעית, וכמעט שאינה קיימת סיטואציה, שהחברה יכולה למנוע אותה מזוג, המבקש להביא ילדים לעולם. גם באותם מקרים בהם אני יודע שלאותו תינוק יהיה קשה לגדול תחת חסותה של אם חולה, אני לא יכול לקחת ממנה את הזכות להרות. מאידך, אנו נדרשים להפעיל שיקול דעת, כאשר מדובר בטיפולי פריון. לדוגמה באישה הסובלת מאי ספיקת כליות קשה או החולה בסרטן המפושט בכל הגוף או אישה החולה באיידס לא מטופל.
 
במקרים אלו, זכותו של הרופא לסרב לטיפולי פריון באותה חולה. לצערי, החברה מעמידה אותי כרופא, במצב בלתי אפשרי, בו אני חייב להפעיל שיקול דעת, ולחשוב על טובת האם והתינוק גם יחד. מאידך, כאשר מדובר במעקב וטיפולים במהלך ההריון, גם במקרים הקשים ביותר, נעניק את מיטב הטיפולים, ונעשה הכול על מנת להביא ילד בריא לעולם, במינימום סיכונים אימהיים.

קדושת החיים?

הצרה היא, שברגע שמאתרים בעיה בעובר, מעטים הם הזוגות המוכנים להילחם ולהתמודד עם המגבלה הרפואית של אותו עובר, גם אם היא מאד קטנה או כרוכה בטיפולים אחרי הלידה. כך, בוחרים זוגות רבים באופציה של הפלה וסיום ההריון. בארצות רבות, היחס למום מולד הוא שונה. בדת הקתולית, למשל, בעלי מום נחשבים קדושים ומיוחדים. בארה"ב, כאשר אבחנו פתח בעמוד השדרה של העובר, מצב הכרוך בשיתוק הגפיים התחתונות, וחוסר שליטה על השלפוחית גם כמבוגר, המשפחה ביקשה שנאתר עבורם קבוצת תמיכה, להתמודדות עם המום. לימים, הם ילדו את הילד, והבינו את האתגר שבגידולו. בארץ, במרבית המקרים, בוחרים הזוגות להפסיק את ההריון ולבצע הפלה. זהו, ללא ספק, חומר למחשבה, המצביע על סוג החברה בה אנו חיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by