בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אף, יזע ודמעות 

אף, יזע ודמעות

 
 
איילה פפירני - יניב

לא רק השפן הקטן מצטנן עם חילופי מזג האוויר, גם הילדים הקטנים שלנו, מסתובבים זבי חוטם ומשתעלים על כל מי שרק נקרה בדרכם. מהן מחלות הטרנדיות? וכיצד נפרד מהן לשלום?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ממחטה? למישהו? (צילום:myrrien-flickr.com)
 ממחטה? למישהו? (צילום:myrrien-flickr.com)   
הסתו כאן, בקרירות לילותיו ונחליאליו, ועמו יוצאים משנת הקיץ שלהם אויבי הטף. צונאמי של נזלת ושיעול שטף את המעונות, מייסר את הנחיריים הזעירים ואת ההורים, הניצבים אומללים לילות כימים.

"פעוטות חולים כל השנה", אומר ד"ר יוסי רימר, מומחה לרפואת ילדים, "אבל וירוסים אוהבים פחות קרינה ויותר קרירות. אי לכך לא יפלא שבעונה זו, כשהקטנים מבלים יותר בחדרים מאווררים פחות, חלונות סגורים, מנוזלים זה בסמיכות לזה, שהמשתנים יוצרים משוואה מנצחת".

אז מה הם כוכבי הסתו במצעד המחלות?

מסתבר שללא עוררין אלו הנזלת, השיעול והליחה או בשמם המקצועי דלקות של דרכי האוויר העליונות. אלו מוגבלות לאיזור הלע והאף, ואינן מערבות את הריאות. בממוצע, חווה כמעט כל ילד, בין 6-7 אירועים בשנה, שכל אחד מהם נמשך בין שבוע לתשעה ימים. לעיתים, תקופת הסבל וההתשה נמשכת חודשיים ויותר, ונדמה כי לא רואים את הסוף. ד"ר רימר מסביר, "דלקת יכולה 'לרדוף' דלקת, ותקופות הרגיעה גם הן אינן חפות מתסמיני הנזלת, השיעול והחום".

קצת נמאס לנו מהמונח "וירוס"

"אולי, אבל התשובה הזו קרובה לאמת ככל הניתן, באמצעים האבחנתיים של היום. האבחנה האמתית אינה ידועה. אף נוזל, שיעול, אף חסום וגדוש, כאב גרון או הרגשת אי-נוחות בגרון, כאבי-ראש, חוסר תיאבון וחום. כל אחד מהסימנים הללו או שילוב שלהם, יכול להופיע בדלקת של דרכי האוויר העליונות. התופעות נגרמות עקב פעילותם של וירוסים שונים בריריות מערכת נשימה העליונה, הכוללת את האף והלע".

שינויים בצבע ההפרשה הנזלתית, אינם מהווים קריטריון מבדיל בין חיידקים לוירוסים, והשיעול הינו רפלקס, שמטרתו לפנות את דרכי האוויר מהפרשות או גופים זרים. גם אם הינו טורדני ומציק, נועד לצורך בצוע פעולה חשובה. כמובן שיש לוודא שהשיעול אינו מרמז על מחלה שאינה ויראלית, אך רוב אירועי השיעול בילדים, במיוחד אם אין חום מלווה, אינם מצביעים על בעיה מיוחדת .
 

אז איך מרפאים את סתומי האף הקטנים שלנו, וכיצד מקלים על סבלם שהוא סבלנו?

התרופה הטובה ביותר. חיבוק של אמא (צילום:the geary's-flickr.com)
 התרופה הטובה ביותר. חיבוק של אמא (צילום:the geary's-flickr.com)   
אם בתשובה כנה חשקתם, עליכם לשאת באומץ בתוצאות. מסתבר, שמעולם לא הוכח שתרופה כלשהיא מסוגלת לרפא זיהומים של דרכי האוויר העליונות. מספר תכשירים טוענים לקיצור של תקופת המחלה, אך חלק גדול של תכשירים אלו, לא הועמד תחת מחקרים הנערכים לפי אמות-מידה מחמירות, הדרושות לאמת את הטענה. נגד הווירוסים השכיחים, אין כיום כל טיפול תרופתי ידוע.

אז מה כן?

הטיפול היחיד המומלץ על ידי ד"ר רימר, הוא פיזותרפיה נשימתית, שמתבטאת בטפיחות על הגב ובטיפות מי - מלח בתכשיר סטרילי, המכיל ריכוז מלחים, הזהה לריכוז המלחים בדם. בשורה התחתונה המזור היחיד הוא אורך הרוח, כיוון שהמחלות הללו עונות לכלל הידוע : "חולף תוך 7 ימים עם טיפול, ותוך שבוע בלי".

במצעד מחלות הסתו, מדדים אי שם מאחור וירוס השלשולים וההקאות, שהחל השנה, לדברי ד"ר רימר, מוקדם מהרגיל. גם הוא דורש סבלנות ועידוד נפשי בלבד. דלקות אוזניים ושפעת, מתקיימות יותר בחורף, אבל זו כבר אופרה לגמרי אחרת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by