בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בידייך חיים  

בידייך חיים

 
 
רויטל קיבק - ארמה

הרופאים התריעו בפנייך, כי במידה ותלדי, את עלולה לסכן את בריאותך ואת בריאות העובר. במקרים אחרים את עלולה אף לקפח את חייך. מה תעשי אם חייך תלויים בחייו? מה חזק יותר, יצר ההשרדות או יצר האמהות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נאחז בתקווה (צילוםsxc)
 נאחז בתקווה (צילוםsxc)   
כל הריון שלך מלווה בתחושות חרדה: כל בדיקת הריון שמסתיימת ב"הכול בסדר", מניחה לשגרת תשעת חודשי ההריון, לזרום להם בנחת. אך מה קורה כשתחושות החרדה הבלתי מאיימות מתחזקות לידי מבול, כי לא בטוח, שיוכל גופך לעמוד במעמסת הולדת החיים. מה חזק יותר אצלך, יצר ההישרדות או יצר האימהות?

אובדן הפנטזיה

"התמודדות עם הריון בסיכון גבוה, מלווה אצל נשים רבות במצוקה נפשית", אומרת אירית טובול אפרתי (m.s.w), מומחית לטיפול בנשים - מכון "אנימה" לפסיכותרפיה. "למעשה, מדובר בטראומה, שהגדרתה, פגיעה ברצף התקין והנורמטיבי של החיים. חווית האובדן, היא מרכזית במצב זה: אובדן של השליטה על הגוף, אובדן הפנטזיה שליוותה אותך כל החיים, והייאוש כשהפנטזיה לא מתממשת. יש גם כעס על העולם, על הגוף, אשמה על הפגיעה שאני גורמת לתא הזוגי בתוך כל התהליך".

על החרדה בהריון בסיכון גבוה

החרדה, המאפיינת הריון בסיכון גבוה, מתחילה עוד בשלב טיפולי הפוריות (אם היו כאלה) ונמשכת כמובן גם בהריון. התפקיד האימהי הבסיסי ביותר מתחיל אז: לשמור על התינוק חי ובריא, כי 'אני המיכל שאמור להגן על התינוק'. כשיש בעיה ידועה מראש ביכולת של האישה להחזיק הריון, באופן טבעי החרדה תגבר. בנוסף, בהריון בסיכון, העיסוק המתמיד בבדיקות ובמעקבי הריון, מפגיש באופן יומיומי עם כל מה שעלול להשתבש.

יצר האימהות: שאלה של חיים ומוות במובן הרגשי

"מבחינה חברתית, תפקיד האימהות מוגדר כתפקיד נשי ראשון במעלה, גם בחברה של ימינו, לא רק בזו המסורתית: את קודם כל אמא, אח"כ אישה. בתחינתה של רחל המקראית יש משהו שמרכז בתוכו הרבה מכל מה שאנו מנסים להבין פה, כשהיא קוראת אל יעקב: " הבה לי בנים, ואם אין, מתה אנכי", יש מי שעבורן זו באמת שאלה של חיים ומוות, במובן הרגשי".
 

הריון בכל מחיר

אני כאן, כנגד כל הסיכויים (צילום:sxc)
 אני כאן, כנגד כל הסיכויים (צילום:sxc)   
אז מה בדיוק הופך אותנו הנשים, לאלטרואיסטיות חסרות תקנה, שיסכנו את חייהן ובלבד שיוכלו להעניק חיים? "מחקרים מראים, כי נשים מעוניינות להשיג הריון גם במחיר כבד: מחיר של פגיעה בגוף, פגיעה בקשר הזוגי, בשגרת החיים הנורמלית ועוד", אומרת טובול אפרתי. "הפסיכותרפיה הנשית, מציינת את הערך הרב שמעניקות נשים (לעומת גברים) לערבות הדדית, לנתינה, ולקשר עם האחר. הסוציאליזציה שעוברות בנות, מכוונת אותן לקשר ולהמשכיות, בעוד שבנים "מחונכים" להישגיות ולנפרדות. יכול להיות שמשהו מזה נמצא גם בצורך בהורות, אף במחיר של פגיעה וסיכון".
"לעומת הנשים, הגברים מוטרדים מהפגיעה באיכות החיים, ונכונים גם לוותר על ההורות, כשהמחיר נעשה כבד עבורם. ברור כי הצורך במימוש ההורות, מובנה אל תוך הגדרת הזהות הנשית, יותר מאשר לזו הגברית".

גם הגבר מתמודד

"חשוב לזכור, שגם הגבר שותף בהתמודדות הזו. תפקידו הפאסיבי יחסית, במאמצים להשגת הריון, יכול לייצר תחושת תסכול וחוסר אונים, שאין להקל בהם ראש. הגבר, פעמים רבות, מוזנח בדיבור על ההשלכות הנפשיות של טיפולי הפוריות וההריון בסיכון. הוא למעשה מושאל כולו לתמוך באשה, ואין לו לגיטימציה לקבל תשומת לב למצוקה שהוא עובר. בלא מעט מן המקרים, חשים הגברים, בתוך תהליך הטיפולים וההריון, שאין להם באמת מקום, ושהתמיכה שהם מציעים לבת הזוג, אינה מספיקה. זו חווית חוסר אונים קשה, וגם עבור הגבר, מדובר בהתמודדות עם משבר".

טיפול רגיש מגדר

"קיימת מורכבות רגשית, מסועפת וכאובה, שמאפיינת ניסיונות להשגת הריון תקין. הערך המוסף של טיפול רגיש מגדר, הוא בהתייחסות גם להיבטים חברתיים של המסע ללדת ילד, מעבר למסע התוך נפשי. טיפול כזה נותן מרחב לאישה, לבחור מחדש את הבחירות שלה, ולהעלות את כל האופציות, ממקום של שליטה ובחירה אמיתית".

במכון אנימה לפסיכותרפיה, קיימת מומחיות בטיפול בנשים ובגברים, לאורך כל שלבי ההורות, ההריון, הלידה, ולאחר הלידה, כולל בעיות פוריות, הריונות בסיכון גבוה, ודיכאון לאחר לידה. במכון נפתחות קבוצות תמיכה לנשים המתמודדות עם סוגיות שונות הקשורות בפוריות, הריון ולידה. הקבוצות שמתקיימות משלבות בין פסיכותרפיה רגישת מגדר לבין פסיכודרמה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by