בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הטובים לאומנה 

הטובים לאומנה

 
 
אירית קלנר

אם היתה מקבילה באזרחות למונח, "הטובים לטיס", כנראה שהיו אלו משפחות האומנה. הם, שכבר גידלו ילדים משלהם, פותחים את דלת ביתם לילדים שלא שפר עליהם מזלם. מי מתאים לקחת חלק בנבחרת הישראלית המובילה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטובים לטיס. צילום אילוסטרציה (צילום:sxc)
 הטובים לטיס. צילום אילוסטרציה (צילום:sxc)   
בימים בהם הציניות גדלה ועימה הדרדרות שכבות המצוקה, מאוד נעים, לתת גם למסרים החיוביים לחלחל. מסרים של אמונה, נדיבות, תקווה ואהבה. אהבה בסיסית למין האנושי. כל אלו נטועים עמוק מאד, בערכי היסוד של משפחות האומנה.

מהי אומנה?

נורית גרינוולד, מנהלת שירות אומנה במטב צפון, מסבירה: "שירות אומנה, זה שירות שהוא חלופה לילדים, שיש להוציאם מהבית לפרקי זמן קצרים או ארוכים, בשל קושי של תפקוד ההורים הביולוגיים שלהם. המסגרת החלופית הזו, היא אלטרנטיבה טיפולית מאוד חשובה. היא מספקת התנסות בחיי משפחה, נורמלים ויציבים. משפחת אומנה, היא מסגרת לילדים האלה. היא מנוהלת ע"י זוג הורים, שיטפלו בילד כמו בילדיהם". נורית מוסיפה כי בשונה מאימוץ, אומנה היא חלופה זמנית. הילד שומר על קשר עם הוריו (אם ניתן), בשאיפה לחזור אליהם כשישתקמו.

מהם הקריטריונים להיות משפחת אומנה?

נורית מתארת את המיון הקפדני של ההורים: "נכונות לא מספיקה, אנו בוחנים אותם היטב. הקריטריון הראשון והחשוב ביותר הוא חום, אהבה, ניסיון בגידול ילדים, וחוויה טובה של הורות. אנו מחפשים נבחרת ייחודית של החברה הישראלית. אח"כ נבחנים קריטריונים נוספים". בין הקריטריונים: עד גיל 55, בריאות המאפשרת טיפול בילד, 12 שנות לימוד לפחות לאחד מההורים, הכנסה מסוימת, ועוד.

100% של מסירות

מבני הזוג נדרשת נכונות לשתף פעולה עם המרכז, לקבל את הדרכתו ומעורבותו. עליהם להשתתף בקורס ב.מ.ה (בחירה, מיון והכנה), ולהגיע למפגשי קבוצות במהלך השנה. כמן כן, קיים ליווי צמוד של עובדת סוציאלית, המדריכה אותם באופן שוטף, והיא עצמה מתודרכת תדיר.

מהי מטרת ההורים המציעים עצמם לאומנה?

"אני לא יכולה לבחון לב ונפש. אני רוצה להתרשם, שמדובר בבני זוג שמגדלים ילדים היטב. שיש להם בית חם ומקבל, שיש גבולות גמישים, שהם מקבלים ילד ממקום נקי, שאין להם דעות קדומות והם פתוחים. בגלל זה קיים הקורס, המכיל כללים מסויימים, שאין לסטות מהם".

מה מסגרת האומנה עושה לילדים?

"רבים מהילדים הם בגיל הרך. רבים מהם לא חוו חינוך. אין להם לא ציפיות ולא גבולות. הם לא התנסו במה שילדים רגילים חווים. לפעמים הם לא אכלו כמו שצריך, לא רבו עם אחים, לא היו עם דמות אב, אלא רק עם אם חד הורית, ואפילו לא ישבו מסביב לשולחן. הם אמנם מאד קטנים, אך ראו מה שלא ראית כל חייך. ע"י המון אהבה ויציבות, יש הצלחות מאוד יפות. רובם עוברים חוויה מתקנת".

נורית מספרת כי אחוזי ההצלחה של השתלבות הילדים במשפחות האומנה גבוהים מאוד. למעט מקרים ספורים בשנה, הילד נשאר במשפחה עד לבגרותו או לחזרתו לחיק המשפחה הביולוגית שהשתקמה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by