בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
צעד קדימה שניים אחורה 

צעד קדימה שניים אחורה

 
 
לימור גריף

התופעה שכיחה. תינוק יוצא לאוויר העולם, והאבות המאושרים, מפנים את מקומם אחר כבוד לאם. מה הסיבה שמביאה אותם להתרחק מהתינוק הקטן? מה יעלה בגורל הקשר המשפחתי? כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה זה אומר על הקשר בינינו? (צילום: sxc)
 מה זה אומר על הקשר בינינו? (צילום: sxc)   
לא פעם קורה, כי אבות תופסים מרחק עם לידת הילד הראשון, ואף מפנים את מקומם לטובת האם. האם ההחלטה אמיצה או נבונה? האם היא מעידה במידה כזו או אחרת, על הקשר העתידי בין האב לילדו?

גוף אחד

אביטל יעקובי, פסיכולוגית התפתחותית וחינוכית מומחית מסבירה, כי הקשר של האם, עצם נשיאת ההריון, הוא מוחשי יותר, ומקביל גם לחיבור הנפשי. חווית הפנטזיה של האם, עוזרת לה להתחבר, לדמיין, לחוש, ובעיקר לתכנן חוויות עתידיות משותפות. "אין ספק כי חווית הלידה, מחזקת את הקשר של האם עם התינוק, גם בשל תחושות הלידה החזקות, וגם בשל היותה מבולבלת מתהליך ההפרדות". עד כה האם והתינוק היו מחוברים גופנית, כישות אחת, וכעת היא צריכה להבין, שהתינוק נפרד ממנה ומגופה.

לא בעניינים

ההנקה, מציינת יעקובי, מייצרת קשר תלות חזק מאד. ברבים מן המקרים, מרגיש האב מקופח, הוא אינו חש במרכז יותר או לפחות חלק ממנו. חסרת שפיות נורמלית – כך מתוארת האם, על פי הספרות המקצועית. "בחודשים הראשונים שלאחר הלידה היא מקדישה את עצמה רק לתינוק, וצרכיה כאישה יורדים למחתרת".

מהשנייה הראשונה

ענת זפרני, מרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים, מסבירה שכדאי ואף חשוב גם לאב להתחבר אל התינוק למן הדקה הראשונה. היא טוענת כי מצד התינוק, ההכרות עם דמויות משמעותיות בחייו: אמא, אבא ואחים, היא חלק מתהליך ההתקשרות שהוא מבצע במהלך השנה הראשונה לחייו. "עבור הורים "טירונים", הריחוק מצד האב הינו אופייני, בעוד האם מחויבת להתמודד מהרגע הראשון, לאב יש פריבילגיה להתרחק ולהתעסק בהכנת הבית, טלפונים וסידורים, שמאפשרים לו 'פתחי מילוט'.".
 

פריקיות של שליטה

כמה צעדים יותר מדי (צילום: sxc)
 כמה צעדים יותר מדי (צילום: sxc)   
בחלק גדול מן המקרים, הריחוק של האב, נובע מתוך הצורך של האם לשלוט. לדבריה של יעקובי, האם צוברת נסיון מול התינוק, ולא מאפשרת לאף אחד להתקרב. "היא יודעת הכי טוב, מתקנת את האב, מעירה לו, ובעיקר רוצה שהוא ינהג על פי עקרונותיה. כך הביטחון העצמי שלו יורד, ונוצר ריחוק זוגי".

לפתוח לו את הדלת

ישנן אימהות שמאפשרות לאב להתקרב ולהיות שותף במציאות החדשה. במקרים האלה, סביר להניח, שהאב יקבל את יוזמת האם כברוכה, ויתרחק פחות. מתפקידה של האם לסמוך על האב, מחזקת יעקובי, עליה לקחת בחשבון, שגם אם הדברים לא נעשים בדרך שלה, הם נעשים בדרך שהיא חדשה גם עבורו.

זפרני טוענת כי הרבה אבות מרגישים חוסר ביטחון להחזיק תינוק מאוד קטן, שמא יבצעו פעולה שתכאיב או תפגע בו. כתוצאה, הם מבקשים מהאם לתת להם את הזמן עד שהקטנצ'יק יגדל, כדי שהם ירגישו יותר בטוחים ביכולת לתקשר איתו, בין היתר דרך משחקים והתגוששות.

אין ספק כי הקשר בין האם ותינוקה שזה עתה נולד, הוא חזק עצם נשיאתו במשך תשעה חודשים והנקתו (אם אכן מתרחשת). אין זה אומר, שלאם לגיטימציה, להקים מעתה מחנות. בכתבה הבאה, טיפים פרקטיים לאם, שיעזרו לקרב את האב, ולהפוך את הקשר למשולש משפחתי יציב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by