בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לחופש נולדו  

לחופש נולדו

 
 
לימור גריף

60% מהנשים השוהות בכלא "נווה תרצה" אמהות לילדים. כיצד מגדלים ילדים בכלא או מסתגלים למצב בו רואים אותם רק מאחורי הסורגים? מה בסופו של יום נחשב, טובת הילד? כתבה ראשונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מעון הילדים בכלא נווה תרצה (צילום: sxc)
 מעון הילדים בכלא נווה תרצה (צילום: sxc)   
כאשר גבר נאסר ונכלא, לוקחת האישה על עצמה, ברוב המקרים, את הטיפול המסור בילדים. מה קורה, אם כן, כאשר אישה נאסרת? מי מטפל בילד? נראה כי העונש הנורא מכל, הוא עונש הפרידה של אם מילדיה, ניתוק המצטייר כאנטיתזה לאחריות ההורית, האם מוטב לילד לגדול בין כתלי הכלא, ובלבד שיהיה בחיק אימו?

מאחורי הסורגים

א' והתינוקת החדשה שלה, שוהות כבר שבועיים ימים בכלא. האימהות היא חוויה חדשה עבור א', שעתידה להשתחרר בעוד שלוש שנים. היא לומדת להסתגל, להניק, לקלח, ולחתל את האוצר הקטן שלה, בידיעה שבעוד שנתיים, היא תיאלץ למסור אותה למשפחת אומנה, כי אין לה כלל משפחה תומכת. ב' עשויה להשתחרר מהכלא בעוד שנה, את שני ילדיה (5,3) היא פוגשת אחת לחודש, בליווי אימה שמגדלת אותם. את בתה היא ילדה בכלא, ולא הייתה חלק מתהליך הגדילה שלה, למעט הביקורים.

שנתיים עם אמא

ד"ר אפרת נווה, מרצה במכללה האקדמית אשקלון, ביה"ס לעבודה סוציאלית והמחלקה לקרימינולוגיה, לשעבר עובדת סוציאלית בכלא נווה תרצה, מסבירה כי בהתאם לתקנת אחזקת תינוקות בכלא בישראל, שהיית ילד בכלא מותרת עד גיל שנתיים. לדבריה, תיאוריות התפתחותיות ופסיכו - דינאמיות, מצביעות כי תקופת הילדות המוקדמת, הנה תקופה קריטית ומשמעותית להתפתחות התינוק, ולכן במדינות רבות בעולם, אחזקת תינוקות בכלא מותרת עד גיל 3.

הנוהל הפורמלי להחזקת תינוק בכלא בישראל קובע, כי על האישה לעבור וועדת החלטה שמתקיימת במשרד הרווחה. בעזרת צוות רב מקצועי של עובד סוציאלי, פסיכולוג, אחות טיפת חלב ועוד, נערך דיון באשר טובתו של הילד וטובתה של האם. ד"ר נווה מסבירה, כי על הוועדה מוטל התפקיד להחליט, האם האם כשירה לטפל בתינוקה. "אחד התנאים הראשונים הינו ניקיון מסמים, אישה הצורכת סמים באופן פעיל, לא תוכל, מטבע הדברים, להתפנות לטיפול בתינוקה.
 

בלי בובות

חצר מעון הילדים בכלא נווה תרצה  (צילום: יח"צ)
 חצר מעון הילדים בכלא נווה תרצה (צילום: יח"צ)   
אחד הכלים העומדים לרשות הוועדה, הינו מבחן מסוגלות הורית. לעיתים במסגרת המבחן, מתקיימת תצפית על האינטראקציה בין האם לילדיה. אחת מהאמהות שהשתתפו במחקרה של ד"ר נווה, מספרת: "נתנו לי בובות לשחק איתן, אני לא יודעת לשחק בבובות". ד"ר נווה מסבירה שעבור אישה זו, המשחק בבובות לא מוכר, כילדה היא לא שיחקה בבובות, היא הייתה הבובה שאחרים שיחקו בה, התעללו בה ועשו בה כרצונם. נשאלת השאלה האם מבחן זה מתאים לאוכלוסיית נשים ייחודית זו? האם ניתן לצפות מאישה שעברה היסטוריית חיים רוויה בטראומות, לעיתים עד כדי אובדן ילדותה, לדעת לשחק בבובות עם ילדיה?

אימהות פנים

מרבית האסירות בכלא בישראל, חוו התעללות מינית, ו/או נפשית ו/או הזנחה על ידי אדם קרוב בילדותן ו/או בבגרותן. לדבריה של ד"ר נווה, אחת התוצאות האפשריות של פגיעות אלו היא השפעתן על הבנת התפקיד ההורי, ועל יכולותיה של האישה לתפקד כאם.

מעון בסורגים

בכלא כיום 200 אסירות. שרון ליאני, ראש תחום טיפול ושיקום בנווה תרצה מספרת, כי עד לפני ארבע שנים היו בכלא חמישה ילדים. לדבריה, כיום נמצאות בכלא קרוב ל – 60% נשים שהן אימהות. המעון האחרון שפעל בנווה תרצה, סגר את שעריו לפני ארבע שנים, כשעוללים קטנטנים כבר לא היו חלק מן החיים בכלא. בזמן שאכן פעל, השב"ס העסיק מטפלת בשירות חיצוני בין השעות 08:00-13:00, וסיפק כל צורכי הילד, החל משלבי ההתפתחות, משחק והטיפול היומי הדרוש. הכלא, מסבירה ליאני, מספק לילד אשר שוהה בו את כל האלמנטים הדרושים, החל מציוד לינה, טיפול רפואי, מעקב טיפת חלב, מזון, צעצועים ועוד.

החיים הטובים בכלא

ליאני מתארת את ההורות בכלא, כהורות שאינה מולדת, כל אישה בכלא חייבת ללמוד להסתדר עם הורות מרחוק. מראה של תינוק בכלא אינו טבעי כלל, היא מחדדת, אך ייתכן כי מול מה שמציעים לו החיים בחוץ, הכלא עשוי להיות עדיפות טובה יותר. "בראש ובראשונה אנו חושבים בכל שלב, החל מוועדת ההחלטה ועד לשחרור, על טובתו של הילד".

ד"ר נוה מתארת מצידה את המצב כפרדוכסלי – "הכלא מספק תנאים טובים יותר". כחברה, אנו צריכים לעצור לרגע ולחשוב על מציאות החיים של חלק מהנשים מחוץ לכותלי הכלא. לדבריה, חלק גדול מהנשים הן אסירות גם בחוץ, רק ללא סורגים מוחשיים. הן אסירות של אלימות, דיכוי והשפלה.

כיצד מתקיים הקשר בין אמהות מאחורי הסורגים ובין ילדיהן מחוץ לכלא? על כך בכתבה הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by