בערוץ
 
 
 
 
 
 
קישורים שימושיים
 
 
שייך למדור 
חיים על הביצית  

חיים על הביצית

 
שייך למדור |
 
רויטל קיבק ארמה

5000 נשים בישראל מחכות כיום לתרומת ביצית. מדוע ההליך אינו פשוט כמו קבלת זרע מבנק הזרע? מאחורי הקלעים, אישה אחת הפועלת לעתיד טוב יותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתנת החיים (צילום:sxc)
 מתנת החיים (צילום:sxc)   
בגיל 30 החלה עופרה בלבן את טיפולי הפוריות, שלא צלחו במשך 6 שנים תמימות. היא לא אמרה נואש ויחד עם בעלה, החליטה ללכת על תרומת ביצית שהניבה פרי פעמיים. לימים הקימה את "עמותת חן לפריון וחיים", שפועלת בין היתר, לעידוד מתן תרומות ביצית בישראל. כיצד מתנהל ההליך בישראל? מדוע הוא כל כך מורכב? ומה עתיד להשתנות בזכות תרומתה של עופרה?

מי זקוקה לתרומת ביצית

ממאמרו של פרופ' דניאל זיידמן, מחלקת נשים ויולדות, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר, בשיתוף עם האתר baby4u: "תרומת ביציות נועדה לנשים שבשחלותיהן אין כמות מספקת של ביציות איכותיות שיאפשרו להן להרות. במרבית המקרים, מדובר בנשים בנות 45 שנה ויותר, אשר עם הגיל חלה ירידה חדשה בתפקוד השחלתי שלהן, כך שאינן מצליחות יותר להרות, אפילו בעזרת טיפולי הפריה. לעיתים מדובר בנשים צעירות, שמסיבות שונות שחלותיהן אינן מכילות ביציות או שחדלו לתפקד באופן תקין בשלב מוקדם של חייהן.

סיפורה האישי של עופרה

"את טיפולי הפוריות התחלתי בגיל 30, כשהחלטנו שאנחנו רוצים להביא ילדים לעולם. ניסיונות ההפריה ארכו 6 שנים. אחרי כישלונות הפריה רבים, חווינו הזרעה אחת מוצלחת, אבל גם היא לא הצליחה, והפלתי בשבוע 14. בשכלול כל הגורמים הרפואיים, בהיותי חולה במחלת פרקים וחולת קרון, הוחלט במקרה שלי על תרומת ביצית. בילד הראשון שלי חיכו כמוני עשרות בודדות, ויחסית להיום התהליך היה קצר. הריתי בניסיון הרביעי ונולד לנו בן. ארבע שנים אח"כ החלטנו ללכת ישר על תרומת ביצית, הפעם מאישה אחרת, והרינו בן שני. בזמן זה הקמנו את העמותה.

האם סיפרת לבנייך כי נולדו מתרומת תביצית?

לבן הגדול סיפרתי כשהיה בן 10.5 (קיבלתי המלצה מחברים בארגון הבינלאומי של עמותת מטופלי פוריות ICSI, שאם מספרים, כדאי לעשות זאת לפני גיל ההתבגרות). המוטו שלי הוא שלא צריכים להיות סודות: ילד צריך לדעת איך הוא נולד, גם אם הוא יודע שאני הבאתי אותו לעולם. תסריט השיחה שהיה: 'אתה יודע, יש משפחות שלאבא אין זרע, מה דעתך צריך לעשות? ואז הוא אמר: הולכים לבנק הזרע. ואתה יודע, יש משפחות שלאמא אין ביציות, והוא ענה לי את אותו הדבר, רק לגבי תרומת ביצית". 'ואתה יודע', אמרתי לו 'כך גם אצלנו במשפחה: השתמשנו בביציות של תורמת כדי להוליד אותך ואת אחיך'.

תשובתו של בני מסכמת הכול: 'את יודעת אמא, מה שאותה תורמת עשתה מאד נעלה, אבל התפקיד שלה נגמר. חשוב שנולדתי מהבטן שלך, ויש לי אבא ואמא שאוהבים אותי'. הוא גם היה זה שאמר לי שעדיין לא לספר לאחיו הקטן, וכי כדאי לחכות עד לשלב בו הוא יבין מהו זרע ומהי ביצית".
 

התהליך הרפואי

 
לביצוע תרומת ביציות, החוק בישראל מאפשר תרומה מאישה העוברת תהליך של הפרייה בלבד: התורמת עוברת הכנה לשאיבת ביציות בעזרת תרופות להשראת ביוץ, כאשר המטרה היא להשיג כ- 10 ביציות במהלך כל שאיבה. שאיבת הביציות מהתורמת מבוצעת בבית החולים בהרדמה כללית. לאחר שהתקבלו הביציות מהתורמת, הן עוברות הפריה בעזרת הזרע של בן זוגה של הנתרמת. עבור הנתרמת, הטיפול בתרומת ביציות קל מאד. היא עוברת הכנה של רירית הרחם, בדרך כלל, על ידי נטילת טבליות הורמונליות, והעוברים שהתקבלו מהביציות שהופרו, מועברים לחלל הרחם בעזרת צנתר שמוחדר בעד צוואר הרחם. הפעולה מבוצעת ללא הרדמה, וכרוכה במעט מאד אי נעימות.

הסיכון הרפואי

תרומת הביציות כרוכה על כן בסיכון מסוים לתורמת, שנובע מהסכנות שבטיפול עם זריקות להשראת ביוץ, הצורך בהרדמה כללית קצרה, ודקירת השחלות על ידי מחט בעת שאיבת הביציות. הסיכון הבריאותי אינו גדול, אך בהחלט מעורר השגות אתיות, האם התורמת צריכה לסכן את בריאותה עבור אישה אחרת?

זוכרים? פרשת הביציות

בשנת 2002 הגיש משרד הבריאות קובלנה משמעתית נגד פרופ' ציון בן רפאל, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים "השרון" בפתח תקווה, וד"ר אשכנזי, בה נטען כי בארבעה מקרים היו השניים אחראים על שאיבת ביציות מנשים, וסיפקו אותן למספר נשים גדול יותר משהוסכם מראש עם הנשים שתרמו את הביציות, בניגוד לחוק. עופרה בלבן טוענת, כי קשה מאד לתקן היום את הנזק שגרמה אותה פרשה, שפגעה קשות באמון בין המטופלת לרופא. את השלכותיה והמחיר הכבד, משלמות נשים המעוניינות לקבל תרומת ביצית בארץ. "התוצאה היא, שאין תרומות בישראל, רופאים אינם מבקשים, ומטופלות לא תורמות ביוזמתן, ולכן, כ-5,000 נשים המחכות לתרומת ביציות, נאלצות לקבל או לקנות ביציות בחו"ל".

טחנות הצדק

"החוק אותו העלינו לראשונה בשנת 1998, יסדיר את נושא תרומת הביציות. כיום מתיר החוק רק לנשים העוברות טיפולי פוריות לתרום ביציות, בעתיד תוכלנה נשים לתרום מביציותיהן במגבלת גיל, מצב בריאות ואנונימיות. כיום ממתינות בארץ לתרומת ביצית כ- 5000 נשים. למרביתן אין אפשרות כספית לקבל תרומה מחו"ל, ולכן חשוב עד מאוד כי החוק יועבר במהרה.
 

האם כל אחת יכולה לתרום ביצית, ומה התגמול?

מחפשות גאולה
 מחפשות גאולה    
התגמול על תרומת ביצית יהיה כ- 1500 דולר. הן תוכלנה לתרום עד 3 פעמים בלבד, וביציותיהן מכל פעם, יחולקו ל- 3 נשים מקסימום, וזאת כדי למנוע סחר. באופן זה, כל זוג ישלם כ- 500 דולר ולא 5000 דולר כפי שעולה בחו"ל. עוד ידרוש החוק שכל היחידות בארץ (27 במספר), כולל בתי חולים ציבוריים, יחויבו לקיים תהליך תרומת ביציות, ולא כפי שהיה עד היום בבתי חולים פרטיים בלבד. עוד יסדיר החוק את נושא הרישום המרכזי של תרומות זרע וביציות, כדי שילדינו יוכלו בבוא היום לבדוק בבית הדין למשפחה, האם הם קרובי משפחה מדרגה ראשונה או לא.

מה ניתן לדעת כיום על התורמת?

ככלל קיימת אנונימיות מוחלטת בפרטים מזהים גם בחוק וגם בפועל. הפרטים שמקבל הזוג אודות האישה התורמת הם גיל, מוצא, צבע עור, שיער ועיניים, וכמובן גם את המצב הבריאותי שלה, לרבות בדיקות מחלות איידס ומחלת כבד נגיפית (הפטיטיס). שאר הפרטים נותרים ברישום הקליניקה המטפלת למקרי חירום בלבד.

על עמותה

עמותת חן הינה עמותה וולונטרית אשר התאגדה בשנת 1998 בישראל על מנת לעזור לזוגות ויחידים הסובלים מבעיות אי פוריות, לשפר ולקדם את חייהם. גב' בלבן, החליטה להקים עמותה אשר תסייע לאחרים במידע ותמיכה נפשית, הסובלים מבעיות פוריות, ככל שניתן, על מנת להגשים את חלומם ולהביא ילד לעולם.

ליצירת קשר:
עופרה בלבן , עמותת חן לפריון וחיים, ובטלפון: 03-5050345.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by