בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נולדו לאהוב  

נולדו לאהוב

 
 
אירית קלנר

זמן לא מעט עובר עד שאוזניכם "מזדקרות" למשמעי המשפט הקסום: "אמא, אבא, אני אוהב אתכם", אך אל דאגה, תחושות וביטויי האהבה, מגיעים הרבה קודם. אז מתי הם מתחילים לאהוב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכי קרוב אליך, אמא (צילום:sxc)
 הכי קרוב אליך, אמא (צילום:sxc)   
מה זאת אהבה? שאלה שמעסיקה כל בן אנוש. ישנם ניסיונות רבים להסבירה, באמצעות גישות ביוכימיות, פסיכולוגיות פילוסופיות ואחרות. מרגע שהם מגיחים לעולם, כל הורה מצוי מוכן לתת לילדיו את העולם. ומה איתם? מתי הילדים מתחילים לאהוב וכיצד הם מבטאים את הרגש הזה?

ממבט ראשון

האם תינוקות רכים יכולים לחוש אהבה? מתי בעצם זה מתחיל? פרופ' עדה למפרט, פסיכולוגית אבולוציונית ומחברת הספרים "אהבה אבולוציונית" ו"נפש ערומה", טוענת כי תינוק חש צורך דחוף באהבה, מן השנייה הראשונה שהוא יוצא מרחם אימו. אורית גודקאר, פסיכולוגית חינוכית בכירה: "עוד מהרחם, חשים התינוקות, תהליך של העדפה. הם לומדים לזהות את קולות קצב הלב של אימם ומזהים את קולה. כבר מהחודשים הראשונים לחייו, התינוק מזהה את הריח של הוריו. כל מי שמשמעותי וקרוב לתינוק, הוא מגלה העדפה אליו".

בניית קשר

אורית מתארת תהליך של חיזוק קשר התינוק עם הקרובים אליו בהמשך להעדפתו אותם:
"ישנו תהליך של מנגנונים פיזיים שגורמים להימשכות, אותם אנו מתגברים באמצעים ופידבקים שונים. למשל: ילד מתחיל לחייך בהתחלה באופן רפלקסיבי, אך אותו חיוך מעורר גם תגובה מוחית ביוכימית. אנו מחייכים אליו והוא מעדיף את החיוכים שלנו, מה שמעורר לבסוף חיוך רצוני. כך נוצר מעגל ונבנה קשר".

שיא הקשר לדברי אורית הינו תהליך ההתקשרות הנחווה בד"כ בגיל שמונה או תשעה חודשים: "כשהמטפל הראשי של הילד עוזב, הילד במצוקה. הוא מעדיף אותו על גבי אחרים באופן בולט, ומעורר בו רצון להישאר". אורית מוסיפה כי חשוב כי התקשרות תיווצר, שכן היעדר התהליך עלול לרמוז על בעיות בהתפתחות הרגשית.
 

ביטויי אהבה

ועד שהם יציירו את זה בחול... (צילום:sxc)
 ועד שהם יציירו את זה בחול... (צילום:sxc)   
רק הסירנות שמשמיע הילד כאשר אנחנו מתרחקים, מהוות ביטוי לאהבה? הרי אנחנו צריכים להחזיק את עצמנו בכדי לא להתנפל עליו בנשיקות וחיבוקים. מה עם פידבק חיובי? אורית מציינת כי קיימים ביטויים חיוביים נוספים מלבד חיוכי התינוק: "שמחה, התלהבות, בעיטות ברגליים ונפנוף הידיים. בשלב מאוחר יותר הם מבקשים ידיים. היא מוסיפה: "קיים גם קשר עין מגיל חצי שנה, שהופך עם הזמן למשמעותי יותר עם העדפתו לדמות ספציפית".

רק בשביל לקבל חיבוק

פרופ' עדה למפרט, מדגישה את חשיבות המגע לתינוק: "בשביל תינוק אהבה היא קודם כל חיבוק ומגע עור חם ואוהב. המגע האוהב הוא תנאי לגידולו. בלי מגע יחדל להיווצר בגופו הורמון גדילה ותעצר התפתחותו". האם ביטוי האהבה באמצעות מגע מתבטא גם על ידם? אורית: "אין תמיד היצמדות למטפל. יש ילדים שמתרפקים ויש שלא. חיבוק נחווה אחרת אצל ילדים שונים. יש ילדים עם פערים בתחושות שלהם או בפידבק שהם מקבלים. יש ילדים שזה אפילו מכאיב להם. זוהי חוויה שעשויה להיות מאוד מתסכלת עבור אימהות".

אלף נשיקות

אורית טוענת כי נשיקות אינן ביטוי מולד של אהבה אלא לחלוטין ביטוי תרבותי ונרכש, שעם הזמן יכול להיות מופנם ולסמל אהבה. אהבה ב"שפת התינוקות"? כל הורה לתינוק מייחל לעיתים שתינוקו ילמד כבר לדבר, כשאמצעיי הביטוי האחרים אינם מספקים, והילד אינו מובן. ואולי מתפספסים בדרך זו גם מסרי אהבה? נשיכות, למשל? אורית:" נשיכה היא סוג של משחק שהוא דבר חשוב. זה לא רק גילוי של אהבה, אלא גם של אינטליגנציה, סקרנות והומור. אצל תינוקות הכל קשור, החוויה הקוגניטיבית היא גם רגשית וגם פיזית. המשחק הוא ביטוי של הנאה וקשר, אך גם ביטוי של גילוי וסקרנות". אופן דומה משיכות בשיער, צביטות ועוד.

ביטוי מילולי

מתי יש סיכוי לזכות להצהרות אהבה מילוליות וברורות? אורית: "בשלב מסויים גם זה נלמד. יש אמנם פערים בין הילדים ככל שמתרחקים בגיל. תלוי מה למדו בבית או במסגרת חינוכית, הבדלים בינאישיים ונתונים נוספים". אורית מוסיפה כי יש מקום להבדלים מגדריים הנלמדים כבר בגיל הרך, לפיהם בנות נוטות לבטא עצמן יותר באופן רגשי.

האם הם מתכוונים לכל מילה?

"אני משוכנעת שכן, הרבה יותר ממה שהם מבטאים. ילדים לא עושים מניפולציות. לא במובן הציני והרע. הביטוי המילולי הוא פונקציה של דברים רבים".

ילדים. הרי אנו אוהבים אותם ללא תנאי. אבל אין כמו החיוך של התינוק או אמירה רומנטית של הפעוט כדי לטעת בנו סיפוק עצום וכוח לטפל בהם. ויותר מזה, לפעול כדי להביא להם לא רק את העולם, אלא גם את הירח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by