בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לחופש נולדו - המשך  

לחופש נולדו - המשך

 
 
לימור גריף

עד גיל שנתיים, נשאר הילד בחזקת אימו האסירה, בין כתלי הכלא. מה יעלה בגורלו עם הגיעו לגיל שנתיים? על הניתוק הקשה מכל, ועל הקושי הרב להיות אמא מאחורי הסורגים. כתבת המשך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טובת הילד? (צילום אילוסטרציה: sxc)
 טובת הילד? (צילום אילוסטרציה: sxc)   
ילדים אשר נולדו בכלא ואמהותיהם האסירות היו כשרות להחזיקם, נמצאים בין כתליו עד גיל שנתיים. אך מה קורה עם הגיעם לגיל שנתיים? מי דואג להם? האם מדובר בטובת הילד? ומה יעלה בגורל הקשר שבין אם אסירה וילדה, שזה עתה נלקח ממנה אל העולם החופשי?

ניתוק נפשי

ברגע שהתינוק מגיע לגיל שנתיים מתחולל מהפך. לדבריה של שרון ליאני, ראש תחום טיפול ושיקום בבכלא "נווה תרצה". במקרה הטוב התינוק משתחרר יחד עם האם, מה שבולט יותר בקרב הנשים שנכלאו בעוון עבירות קלות, ותקופת מאסרן אינה ארוכה. במקרה אחר, אם קיימת משפחה מורחבת שיכולה לקחת על עצמה את גידול הילד, הן כלכלית והן אישית, הילד נמסר אליה. במידה ואין בנמצא משפחה תומכת, נשלח הילד אל משפחת אומנה.

מתכוננים לבאות

ליאני מרגיעה כי האם לוקחת חלק בכל התהליך, ובמשך חצי שנה מראש, הם לומדים יחד להתמודד עם המציאות שעתידה להשתנות. "האם מנהלת יחד עם התינוק ביקורים קצרים, ואז הוא נשלח לביקורים לבדו במטרה להכיר את משפחתו החדשה".

אימהות חוץ

את האימהות ממרחק, מתארת ליאני, כאימהות אחרת. "על האישה האסירה לתת את ילדה, ולפנות מקום למי שתופס את מקומה, כמו גם מחליף אותה בתוך המשפחה". נשים רבות מעדיפות משפחת אומנה על פני המשפחה בה הן גדלו, בשל העובדה כי המשפחה הקרובה לא היוותה מודל חיקוי חיובי עבורן, ובשל כך, בוודאי שלא תהווה מודל חיקוי עבור ילדיהן.
 

בנחישות וברגישות

מציאות של תינוק בן יומו. כלא נווה תרצה (צילום:sxc)
 מציאות של תינוק בן יומו. כלא נווה תרצה (צילום:sxc)   
לדבריה של ליאני, נשים בכלא בכלל, צריכות ראשית להיענש על העבירה בגינה נכלאו, אך מצד שני להיות בסביבה טיפולית. ליאני: "נווה תרצה מוגדר ככלא שמותאם לנשים ופועל על פי הצרכים הייחודים לנשים, רפואית, רגשית וטיפולית. המסגרת היא אכן אותה מסגרת של חוקים וכללים, אך יחד עם זאת פועלים תמיד ברגישות רבה".

ד"ר אפרת נווה, מרצה במכללה האקדמית אשקלון, ביה"ס לעבודה סוציאלית והמחלקה לקרימינולוגיה, לשעבר עובדת סוציאלית בכלא "נווה תרצה", מציינת כי למרות הרגישות, הכלא עדיין לא מותאם לצרכיה של האישה הכלואה. טיפול פמיניסטי הינו טיפול המתייחס לאישה כמומחית למציאות חייה, בה קיימים יחסים שוויוניים, תוך דגש על הדדיות והבנה כי כולנו נשים וקיים בינינו מכנה משותף. האם אלה הם העקרונות המנחים בכלא, שהינו מוסד פטריאכלי? תשובה לכך כל בר דעת יודע.

מחזה קשה

למרות שהכלא מספק את כל צרכי הילד ומאפשר לו לגדול לצד אימו, הוא עדיין נמצא בסביבה שונה מן המציאות המקובלת. נכון שמראה אישה בכלא הוא קשה מנשוא, אך מראה תינוק בכלא קשה עוד יותר. מי קובע מה טוב יותר לתינוק? החיים בחוץ בסביבה שאינה בטוחה, מחנכת ואוהבת או החיים בפנים, עם עוד המון אסירות שמתמודדות עם מציאות שונה מול הקושי האימהי שלהן?

הנה תינוק קטן מסתובב בין הרגליים, רוצה חום, פינוק ואהבה, יש מסביבו כמות עצומה של אימהות,אסירות ששואלות את עצמן, כמעט בכל שנייה - היכן נמצאים כעת הילדים הקטנים שלהן?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by