בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הזורעים ברינה  

הזורעים ברינה

 
 
רויטל קיבק - ארמה

בכל שבוע פוקדים גברים רבים את מסדרונות בנקי הזרע בבתי החולים השונים, לפעמים בכמה בתי חולים במקביל. האם כל אחד יכול? מהם הקריטריונים ומי עומד מאחורי סינון המועמדים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלח זרעך (צילום:sxc)
 שלח זרעך (צילום:sxc)   
מה מסתתר מאחורי המכניות שבתרומת זרע, וההליך הפרוזאי של בחירת האב הפוטנציאלי מתוך נבחרת גברים מקוטלגת? ראיון עם ד"ר מנשה יחזקאל, עד לאחרונה מנהל בנק הזרע בביה"ח בילינסון, וכיום יועץ פוריות במרכז בריאות האישה של "מכבי".

מי פונה לתרומת זרע?

קיימות שתי קבוצות של אוכלוסיה, שמבקשות תרומת זרע: האחת היא קבוצת הנשים הפנויות, ביניהן גרושות, אלמנות, רווקות וגם לסביות, המגיעות בזוגות ומבקשות תורם אחד שיפרה את שתיהן. הקבוצה השנייה היא זוגות נשואים, בהם לבעלים לא נמצא זרע אפילו בניתוח. קיימות קבוצות קטנות מאד של זוגות המבקשים תרומה של זרע, כשידוע שלגבר מחלה בעלת רקע גנטי דומיננטי, ובני הזוג אינם רוצים להעבירו לילוד.

שלח זרעך

כניסה ויציאה של תורמים מתבצעת באופן קבוע, כל תורם מגיע מספר פעמים על מנת לקבל בסופו של דבר את כמות הזרע המספקת. עפ"י התקנות שנקבעו בשנת 1992, אין במדינת ישראל מגבלה על תרומת זרע, אותו תורם יכול לתרום זרע בכמה בתי חולים. מצב זה יכול לגרום ללידת מספר גדול של ילדים מתורם אחד באזור גיאוגרפי מצומצם. בעיה זאת נדונה ע"י מבקר המדינה, והוועדה שהקים משרד הבריאות, הציעה להקים מרכז ארצי שיפקח וימנע מאותם תורמים לעבור מבי"ח אחד למשנהו.

כמו לבחור ילד מתוך קטלוג

תורמי הזרע הינם רווקים ובגילאי 35-20. נתוניהם הפיזיים נשמרים בקטלוג ,ובו ניתן למצוא מידע לגבי נתונים פיזיים כמו גובה, משקל, מבנה גוף, צבע עור, שיער ועיניים, מוצאו של התורם, של הוריו ושל סביו, עיסוקו ותחביביו, וכן סוג הדם שלו.
 

בדיקות רפואיות

 
התורם עובר בדיקות דם לאיתור מחלות זיהומיות ובהן איידס, הפטיטיס B ו-C, סיפיליס,טוקסופלסמה ו-CMV , בדיקה גנטית למחלת טיי זקס ובדיקה גופנית על ידי רופא. בשל תקופת החלון של נגיף האיידס (נוגדנים כנגד הנגיף יכולים להופיע בדם חצי שנה אחרי ההדבקה). מנות הזרע מבודדות ולא נעשה שימוש בתרומת הזרע בתשעת החודשים שאחרי התרומה, עד לקבלת אישור סופי שהנבדק לא נושא את הנגיף.

עושים סלקציה

בתשאול אנחנו מצפים מהתורמים לומר את האמת לגבי רקע משפחתי, כולל מחלות במשפחה, מחלות עבר, שימוש בסמים ורקע סוציאלי. גם אם הם לא מוסרים תמיד מידע מדויק, מנהל בנק הזרע צריך להכיר את התורמים שלו, להיות חד הבחנה, ולהמשיך במעקב צמוד אחר התורמים, גם לאחר קבלתם בעקבות הבדיקות והברור ההתחלתי. מקרה שהיה: הגיע אלי בחור, חולה בסיסטיק פיבירוזיס, שלא מסר מידע זה בברור הראשוני. בהמשך, הבחנו בהופעת תסמינים תכופים של מחלת דרכי נשימה, ובברור מעמיק יותר, אימתנו את מחלתו, עוד קודם שהתחלנו להשתמש בזרע שתרם, והזרע הוצא מיידית ממאגר התורמים.

תשאול מקדים אינו מספק תמיד

אחת הבעיות הקשות בתפעול בנק זרע קשורה בברור הגנטי המקדים. התקנות מ - 1992, חייבו ביצוע של בדיקת טיי זקס לתורם בלבד. התורם יכול להיות נשא למחלות גנטיות רצסיביות ולא להיות מודע לכך. מצב זה עלול לגרום ללידת ילוד עם מחלה גנטית, במידה וגם האם נשאית לאותו גן. ניתן לאתר כיום למעלה מ - 30 מחלות גנטיות עם נשאות רצסיבית. בדיקות אלה אינן נכללות בסל הבריאות, ולפיכך עקב העלות הגבוהה, המלצתי למטופלות לפנות למכון הגנטי, ולבצע את אותן בדיקות הנדרשות לפי המוצא העדתי והרקע המשפחתי שלהן. במידה ונמצאה נשאות למחלה כלשהי, נבדק התורם לאותה מחלה, קודם שהמטופלת עשתה שימוש בזרעו.
 

חשוף לתביעות

יצאנו לדרך, קדימה (צילום:sxc)
 יצאנו לדרך, קדימה (צילום:sxc)   
כל זה נכון כאשר התורם זמין, ניתן לאיתור, ומסכים להגיע לביצוע הבדיקה הנדרשת. אולם מה קורה כאשר התורם לא ניתן לאיתור כעבור שנים, כאשר מתגלה ילד חולה, גם אם פרטיו האישיים מצויים בבנק הזרע. חוק המאגרים הגנטיים מונע מאיתנו לשמור את דם התורם לביצוע בדיקות עתידיות אם ידרשו, אף שארגונים, מוסדות פרטיים ועמותות ציבוריות, יכולות לאסוף דגימות דם, הרי שבנקי הזרע מנועים מלבצע זאת. מצב שכזה חושף את בנק הזרע לתביעות מצד ההורים.

הדרך עליה המלצתי למטופלות היא לבצע בדיקת דם, על מנת לאתר אפשרות לנשאות רצסיבית. במידה והתשובה הייתה חיובית, ביקשתי מאותו תורם לבצע בדיקה דומה, כל עוד הוא זמין וניתן לאתר אותו.


שירות לקהילה

בעקבות פסיקה של בית המשפט לאחרונה, חייב משרד הבריאות להתיר לנשים לקבל זרע באמצעות בנק הזרע, מגבר שמוכר להן, מבלי שקיימים ביניהם קשרי נישואין. מצב זה עומד בסתירה לתקנות המחייבות שמירה על אנונימיות התורם, ולתקנות המחייבות ביצוע בדיקה לשלילת איידס, תוך שמירת הזרע בבידוד לשלושה חדשים לפחות. כאשר הגבר או האישה נשואים לאחר או אחרת, לא יתאפשר להם לעבור טיפולי הפריה. כל הפריה בדרך הזו מותנית בהסכם חתום בין האישה והגבר, בו הגבר מכיר מראש באבהותו (גם אם נעשה שימוש בזרע תורם), והאישה חותמת שאינה משמשת כפונדקאית במקרה זה. תקנות אלה מאפשרות ללסביות ולהומוסקסואלים, להביא צאצאים בלי להתמסד, תוך שימוש בשירותי בנק הזרע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by