בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
יא ממזר  

יא ממזר

 
הורים וילדים |
 
אירית קלנר

בתי הדין הרבניים, מסתבר, לוקחים את המילה "ממזר" הרבה יותר ברצינות מאיתנו. אז מיהו ממזר עפ"י ההלכה? ומהן השלכות על ילד קטן, שדבק בו כינוי גנאי על לא עוול בכפו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה לוק של ממזר? (צילום:sxc)
 זה לוק של ממזר? (צילום:sxc)   
כשאומרים: "זה ממזר זה", מתייחסים בד"כ לאדם היודע להסתדר היטב ולהשיג את מבוקשו, וגם אם לא מדובר בצדיק, הוא מעורר כלפיו חיוך סלחני. אולם הממזר ה"אותנטי" אינו יכול לעשות כעולה על רוחו, ולעיתים מקבל יחס של מוקצה. אז מיהו הממזר, ומהן ההשלכות לממזרותו?

מיהו ממזר

ד"ר יחיאל קפלן, מרצה למשפט עברי ודיני משפחה, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת חיפה: "כל צאצא לאיסורי עריות הוא ממזר, כמפורט בספר ויקרא. המקרה הכי שכיח הוא של ילד הנולד לאישה שהרתה לגבר שאינו בעלה". סטטוס הממזר הינו כתם, ולמעשה סנקציה חמורה על יחסים אסורים. כמו הניאוף (מצד האם), כך יחסים נוספים כיחסי אב עם אחות גרושתו, כשזו עדיין בחיים. לממזרים יחשבו רק אלו ששני הוריהם יהודים. כך, זוג הנישא נשואי תערובת פטור מקלון זה. לטקס הנישואים אין מקום בקביעת ממזרות - ילד של אישה פנויה או של הורים שלא נישאו מבחירה הוא כשר. זאת בשונה מתרבויות נוצריות, בהן ילד שנולד מחוץ למסגרת הנישואים הינו ממזר.

כיצד נראה העתיד?

ההשלכה העיקרית, לדברי ד"ר קפלן, היא בנושא החיתון. לממזר אין אפשרות להתחתן עם יהודים. הוא מוגבל להתחתן עם ממזרת או גיורת. ע"פ חוקי המדינה, ענייני נישואין וגירושין של יהודים הם בסמכותם הבלעדית של בתי הדין הרבניים. השיפוט נעשה עפ"י ההלכה והמשפט העברי, לפיהם ישנם פסולי חיתון כעגונות, כהן וגרושה, ממזר וכשרה. הרבנות מנהלת רישום של ממזרים, דבר בעייתי לממזר המעוניין להתחתן. כמו כן, הממזרות עוברת בתורשה, ככתוב: "לא יבוא ממזר בקהל ה', גם דור עשירי לא יבוא לו בקהל ה'". (דברים כ"ג, ג'). ואם לא די בכך, בנשואי עבירה, הכלל הוא כי הוולד תמיד הולך אחר הצד הפגום שבהורים.

רווק לנצח?

מי שלא דבק בהלכה יכול להינשא בנישואים אלטרנטיביים. אופציה פופולרית לפסולי חיתון היא נישואים אזרחיים המתקיימים מחוץ לישראל. מי שנישא באופן זה, זכאי להטבות וחובות שהמדינה מעניקה לזוגות נשואים. במקרה של גירושין, הפעם יאלץ לגשת לרבנות (שכן הנישואים אסורים אך תופסים).
 

ידוע בציבור?

לזה הם קוראים טובת הילד? (צילום:sxc)
 לזה הם קוראים טובת הילד? (צילום:sxc)   
"סטטוס של ממזרות אינו מצוין בתעודת זהות, שכן מדובר בצנעת הפרט. הרבנות מחזיקה ברשימה של פסולי חיתון כמו כהן וגרושה. אם זה ידוע לרבנות יש השלכות". עם זאת ניכר כי הרבנות אינה עורכת "ציד ממזרים", להיפך. לדברי ד"ר קפלן, גם במקרה של הליך משפטי לברור אבהות, בו נמצא כי אב הילד אינו בעל האישה, יטה בתי הדין הרבני לפסוק שהילד אינו ממזר. טענה מקובלת היא כי לא ניתן לקבוע הלכה לפי מדע שאינו מדויק. בנוסף, נהוג לפי הכלל , "רוב בעילות הולכות אחרי הבעל".

ד"ר קפלן מוסיף כי נטיית בית המשפט האזרחי דומה. כדוגמת פסקי הדין ע"א 1354/92 היועץ המשפטי לממשלה נ' פלונית וע"א 548/78 שרון נ' לוי, בהם ניכרת עדיפות לאי ממזור הילד על פני חשיפת האמת. המדיניות מתאפיינת גם בתביעות אבהות וגם בתביעות מזונות.

ממזר וטוב לו?

לאחרונה עולה מגמה הטוענת כי יש לחשוף את זהות אב הילד, גם במחיר של גילוי ממזרות. ד"ר קפלן: "בערכאות נמוכות, יש שיצאו נגד המגמה ויטענו שהילד יחליט לבד. ממזרות אינה חשובה למי שלא דבק בהלכה. הוא יכול להתחתן בקפריסין, אבל חשוב לו לדעת מיהו אביו. באופן דומה יש שיקול של טובת האב, שאינו רוצה לשלם מזונות לילד שאינו שלו".

השופט יהודה גרניט פסק לבדיקת אבהות במשפט שערך. לטענתו, הזכות לדעת מיהו האב הינה בסיסית וחיונית. הוא ציין את החשיבות בידיעת האב בהיבט הנפשי, הרפואי, הגנטי והכלכלי. כן, מסתבר כי לממזר גם זכויות. ד"ר קפלן: "בניגוד לשיטות משפט כמו המשפט המוסלמי, שם אין חובה לדאוג לילד שאינו חוקי, כאן הוא זכאי לכל הזכויות המקובלות כמזונות וירושה".

אז מי שבכל זאת מוגדר כממזר, יכול לתבוע ירושה, לטייל בחו"ל ואפילו להתחתן שם. סביר להניח שאם מישהו יאמר עליו "ממזר", הוא יחייך באמפתיה ובסלחנות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by