בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה בלי אהבה 

אהבה בלי אהבה

 
 
רויטל קיבק - ארמה

בשטח האפור שבין הורות הנוצרת מזוגיות ובין חד הוריות, נמצאת ההורות האחרת. בבסיסה מתקיימת חובת ההורים ליטול אחריות משותפת על גידול הילד, גם אם לא קיים קשר זוגי. אהבה רומנטית לא תמצאו פה, אבל יחד יחבקו באהבה תינוק משותף

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נוצרתי מאהבה (צילום אילוסטרציה:sxc)
 נוצרתי מאהבה (צילום אילוסטרציה:sxc)   
הם לא הכירו בעבר, הם כנראה גם לא הולכים לחלוק בית משותף, אך יש דבר אחד שהם הולכים לעשות יחד, והוא לא קשור בסקס. מה מביא שני אנשים זרים לגמרי, לחבור יחד לצורך הבאת ילד לעולם?

על המרכז "הורות אחרת"

המרכז נוסד ב- 1994 ע"י שני עובדים סוציאלים ופסיכותרפיסטים, רחלי בר אור, וגידי שביט, מנהל התחנה לטיפול זוגי ומשפחה ברעננה. מרכז אוניברסלי ופתוח לכולם, המפגיש בין נשים לגברים המעוניינים להביא במשותף ילד לעולם, ולגדלו במשפחה דו גרעינית. מרבית הנשים הפונות הן סטרייטיות, מיעוטן לסביות. הגברים, רובם ככולם מחוץ לארון, שלמים עם דרך חייהם. עד היום נולדו כ- 90 ילדים להורים שנפגשו במרכז. "הרעיון היה של רחלי, שרצתה לחבר בין החברות שלה, שרצו ילדים ולא הייתה להן זוגיות, ובין מכרים הומואים שלה. השאלה היתה פשוטה, למה לא לחבר בין האוכלוסיות האלה?", אומר גידי שביט.

הורות נפרדת מזוגיות

"הצורך בנישואים ובהורות הוא לא אותו הדבר, למרות שיש חלקים חופפים. בסופו של דבר, לכל ילד יש אמא ואבא, ומגיעה לו הזכות להכיר את שניהם. באופן דומה, שני ההורים צריכים להכיר בילד שלהם וליטול את נטל ההורות".

על ציפיות

כשאנשים באים למפגש הראשון, הם באים עם תפיסות ראשוניות, ובטוחים שהקשר עם ההורה השותף יתנהל בהתאם, מה שכמובן אינו מחויב המציאות. בקבוצה אנחנו דנים במבנה המשפחתי המיוחד, במורכבות, בבעיות ובקשיים שעלולים לעלות בהמשך, וזה כשלעצמו מזיז אנשים מהעמדות הראשונית שלהם. כשהם מגיעים לשטח הם צריכים לבדוק מה מציאותי ומה לא".
 

מה אם אני לא מתאים?

 
האנשים שבאים אלינו, עוברים תהליך מסלול לא פשוט, ולפעמים יש כאלו שלא מתאימים ומחליטים לבחור שלא להיות הורים. למרות שעבורנו זה כיף לספור תינוקות שנולדים, החלטה זו גם היא תוצר של תהליך שעוברים במרכז. היו אנשים שהגיעו עם פנטזיות ופרשו בדרך, כי הרגישו שהם לא יכולים לעמוד בעובדה שהילד לא יהיה בחזקתם הבלעדית. הם פתאום הבינו שיש פה עוד צד. אישה שתחליט בסופו של תהליך ללכת לבנק הזרע תהיה אם חד- הורית שלמה ומגובשת יותר.

בניית חוזה

החיים מזמנים אי הבנות, ועל כן חשוב לבנות חוזה התקשרות, שיכול להיות מובא בפני ביהמ"ש ולקבל תוקף של פסק דין. בחוזה נדונות כל הסוגיות בגידול הילד. ההורים קובעים במשותף את הגבולות, המסגרות והתנאים: כאן המקום לקבוע עם מי יגדל הילד, היכן יגורו ההורים, מה יהיו הסדרי הראייה, וכמובן גם הסדרת הנושאים הפיננסיים. זה המקום גם להחליט על יועץ מקצועי שמוסכם על השניים, שהוא הדמות המקצועית לפסוק ולברור אם וכאשר יעלו קונפליקטים בעתיד.

החוזה בעצם קיומו מפגיש את האנשים עם הצורך והחובה לפתור בעיות בטרם נולד התינוק. הוא מסדיר את תיאום הציפיות בין שני ההורים, ובונים בו רשת ביטחון ליחסים העתידים לבוא. מדברים בו על ילד דמיוני, ומעלים את כל התרחישים האפשריים וחילוקי הדעות בגידולו. רבים סבורים כי המודל הזה של משפחה דו גרעינית, הוא מודל עוקף קשר: באים, מכירים, חותמים ובזה נגמר הסיפור, אבל זה לא כך. מיומנויות הקשר הזוגי צריכות להיות גם כאן, כולל קצרים בקשר. לא נמצא כאן את התמימות המלווה את תהליך הנישואים, שבה לא תמיד חושבים לעומק על הקונפליקטים שעתידים לבוא. ההיגיון בחוזה הוא, אם וכאשר יעלו בעתיד בעיות, אלו יבואו אחרי ששני ההורים התמודדו כבר עם אותם הקונפליקטים בעבר".
 

משמורת

העיקר שכולם אוהבים אותי, לא? (צילום אילוסטרציה:sxc)
 העיקר שכולם אוהבים אותי, לא? (צילום אילוסטרציה:sxc)   
"נושא המשמורת והמזונות אינו תקף כאן, אם כי צריך לקבוע בביהמ"ש מיהו ההורה המשמורן, שבד"כ יהיה האמא. בשונה מגירושין, נקבע בהסכם בין ההורים, כי במקרים של חילוקי דעות שיגיעו לידי דיון בבית משפט, ההתייחסות תהיה כמו לגירושין, ואז יתייחסו לכך במושגים של משמורת ומזונות. ככלל, במקום מזונות מחליטים הזוגות על חשבון משותף.

לינה

בחוזה נקבעת ההדרגתיות בנושא הסדרי הראייה והלינה. האבות מצדם מעוניינים כי הילד ישן אצלם, בעוד בית הדין מתירים לינה אצל האב, רק אחרי גיל 6, בהתאם לחוק חזקת הגיל הרך, אך האבות שלנו לא יחכו עד גיל 6. בפועל זה קורה בגיל 4 חודשים עד גיל שנה, כאשר האם יכולה לבוא בחודשים הראשונים לישון אצל האב, ו"לשחרר" את הילד בקצב המתאים.

יש סיכוי להתאהבות?

יש לזכור ש "פנטזיית סינדרלה" קיימת אצל שני המינים. זה אחד הדברים המורכבים שצריך להתמודד איתם, כי מדובר בקשר מאד קרוב. הפנטזיות והמשאלות בדבר קשר רומנטי יכולות לכלול גם את המחשבה, ש"אני יכולה להעביר אותו לצד השני". התאהבות היא עוד שלב שצריכים לעבור אותו. לעומת זאת הגברים (למרות היותם הומוסקסואלים), תופסים את האישה כ"אישה שלהם", ועלולים לפתח קנאה, אם יהיה לה בן זוג אחר.

כך נביא ילד לעולם

"קיום יחסי מין הוא אפשרי אך לא מומלץ: אנשים שיערבו קשר מיני בתהליך ההפריה עלולים לגרום כאב רגשי רב זה לזה. "היות וכאן אין יחסים רומנטיים, ובמקביל לאפשרות של הפריה המבוצעת בית החולים, מרבית האנשים בוחרים את שיטת "הכוס והמזרק", שהיא בעצם הפריה ביתית: כשאין בעיות פוריות, הגבר מרוקן את זרעו לתוך כוס, מכניס לתוך מזרק, מגיש לאישה, והיא מעבירה אל תוכה את הזרע. זוהי טכניקה ביתית שנעשית באווירה נעימה ללא מין, וזה אפשרי וזורם".

כמו בכל התקשרות זוגית, כזו המערבת אהבה, או כזו הנעשית מתוך רצון להביא ילד לעולם, ישנם קונפליקטים, עליות ומורדות. חשוב לזכור, כי יש שם מישהו כעת, המישיר מבט אלינו, ורואה בנו דמויות לחיקוי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by