בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחפשים בית  

מחפשים בית

 
 
אירית קלנר

את המושג הטובים לאומנה כבר טבענו בכתבה הראשונה, כעת נותר לברר מי הם באמת האנשים שמכניסים אל ביתם ילדים שהמזל לא שפר עליהם. כתבה שניה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחכים למשפחה (צילום אילוסטרציה:sxc)
 מחכים למשפחה (צילום אילוסטרציה:sxc)   
ברוב המקרים הם גידלו בעצמם ילדים, אך הם יעשו הכל לפתוח את הדלת לילדים שלא שפר עליהם מזלם. בכתבה הראשונה בסדרה בדקנו כיצד מתבצע התהליך, הפעם נברר מי הם באמת האנשים שיעשו כל כך הרבה ובלי לבקש תמורה חזרה.


סיפורה של מ', אם במשפחת אומנה

מ' היא אמא במשפחה בה שלושה ילדי אומנה. "אמא"? כן, כך היא תופסת את עצמה, ויותר מזה, כך לחלוטין תופסים אותה הילדים. היא אחת מיני רבים. רבים, אך לא במידה מספקת, הפותחים את ליבם וביתם לקלוט ילדים בסיכון, ולהוות להם משפחה, גם אם מדובר בזמן מוגבל. בביתה יש שלושה ילדים במסגרת אומנה: שני אחים בני 12.5 ו- 8.5 שהגיעו לביתה לפני שבע שנים ותינוקת בת 3 חודשים, שמצויה אצלם מגיל 9 ימים. מ' מספרת מאיפה הגיע הרצון לפתוח את הדלת: "זה בא מהלב והנשמה. אין לנו ילדים משלנו, והחלטנו שמה שלא ניתן לילדים משלנו ניתן לאחרים".

איך השתלבו הילדים הגדולים במשפחה?

"קודם הם היו במעון לילדים בסיכון. בלי לדעת מיהם הילדים (רק הילדים קיבלו תמונה), איך שראינו אותם זיהינו אותם והתחברנו אליהם כמו מגנט. המקום היה מפחיד, כמו בסיפורים של צ'ארלס דיקנס. המיתוסים אמיתיים. כל הילדים ביקשו שייקחו אותם. הרי כל ילד רוצה פינה משלו, חום ואהבה. מפחיד איך ילדים בלי בית כמהים להורים ורוצים שייקחו אותם. הילדים הגדולים בני בית לכל דבר ועניין, הם חלק מאיתנו, פשוט משפחה שלמה. הם מסתכלים על הקטנה כאחות. קיבלו אותה באהבה, אמנם היו קשיים בהתחלה, הקטן מקנא, אך באותה מידה אוהב ומעניק, והלוואי שהרבה אחים ביולוגיים היו מתנהגים כפי שהוא מתנהג לקטנה".

למה משפחת אומנה היא החלופה העדיפה לילד?

"משפחת אומנה מהווה משפחה לילד, האלטרנטיבה הטובה ביותר לתא ביולוגי שהוא צריך לקבל. זה המקסימום בנסיבות הללו שילד יכול לקבל. אם זה אחים ואחיות, אבא ואמא, אם זה טיולים, בית ספר, חום ואהבה, חברים. הסביבה עוזרת לילד להתפתח, חברתית, נפשית וסוציו אקונומית. היום מעבירים את ההורים קורס. יש גם מנחה צמודה לפחות אחת לחודש. יש ליווי פסיכולוגי, פסיכיאטרי או רפואי לפי הצורך. ילד במשפחת אומנה מקבל מה שילד ביולוגי מקבל ואפילו יותר. לא כל משפחה ביולוגית יכולה להרשות לעצמה שני חוגים, טיפול פסיכולוגי או טיפול לשיניים".

רואים תוצאות

משפחתם של מ' ובן זוגה היא הוכחה להשפעת הסביבה על הילדים. ילדיה לומדים בבתי ספר טובים וזכו בתחרויות ריקודים ארציות. בעבר חי עימם ילד במשך שנתיים וחצי עד ששב למשפחתו הביולוגית. בעת שהותו, הוא הצליח לעבור מבי"ס לחינוך מיוחד לבי"ס רגיל.
 

את מקבלת מזה משהו?

יד ביד (צילום:sxc)
 יד ביד (צילום:sxc)   
"פידבקים של ילדים, תוצאות, מוצלחות של הילדים, הפגנת האהבה של הילדים כלפי, זה שהם קוראים לנו "אבא ו"אמא", דבר שבא ביום בהיר. הנשיקה, הבוקר טוב והחיבוק. הילד אומר, 'אמא שלי עושה את העוגות הכי טובות', וזה שווה מיליון. אך למעשה, זה למען הילדים בלבד. לא לצפות לתמורה. הפרגון האמיתי הוא החיוך על פניהם בכל בוקר".

יש לך מסר למשפחות אופציונאליות?

"שיפתחו את הדלת. כל ילד שלוקחים זה פרח. זה נרקיס קטן שגדל וגדל. צריך לקחת אותם, לתת חום ואהבה, והם יודעים להחזיר עם הזמן. אולי זה לא בא במיד, אך תוצאות אכן מגיעות, והם לוקחים את זה לכל החיים. נכון שישנם קשיים, אך אם הלב רחב ורוצים להציל, הכל מסתדר. הלוואי שהיו לי בבית 10 חדרים, הייתי לוקחת יותר. היה לנו בית אחר ושכרנו גדול יותר כדי שנוכל להציל עוד ילד. חשוב שאנשים ידעו שהם לוקחים אוצר, צריך לתת לילדים בסיכון גבוה את ההזדמנות לראות עולם אחר, פן אחר של יופי, אהבה, חן ופתיחות".

לפתוח את הלב

כשפסגת דאגותיכם נתונה לזה שהילד לא אוכל די מכל אבות המזון, דעו שיש ילדים רעבים. כשראשכם טרוד בכך שלילדה יש התקפי זעם לפעמים, חשוב לזכור שיש ילדים שלא מכירים מזג אחר, שחיוך לא נראה על פניהם. אתם חוששים שאתם לא מחבקים ומנשקים מספיק את התינוק? יש ילדים שמגע בצורה של חיבוק זר להם. והם ממתינים, ממתינים ליד המכוונת, התומכת והמחבקת. "אם יש נכונות, לב חם ופתיחות, הכל אפשרי. והסיפוק הוא עצום", מסכמת מ'. ואם לא להסתפק בדבריה של מ', הרי כבר אמרו חכמים כי כל המקיים נפש אחת, כאילו קיים עולם מלא.

לכל המעוניינים לעזורף הטיפול בנושא האומנה כיום הוא בחסות שלוש עמותות, המחולקות לפי אזורים:

מטב – אזור הצפון – 04-6591852
אור השלום – אזור המרכז – 03-6186050
מכון סאמיט – ירושלים ודרום – 02-5631350
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by