בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון בסיכון 
ללדת עם איידס  
 
 זה לא הסוף, זאת התחלה אחרת     צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages    
הריון בסיכון |
 
אירית קלנר

עבור רבים השומעים את הבשורה המרה כי נדבקו באיידס, נדמה כאילו החיים הגיעו לקיצם. עבור דליה, נשאית איידס, שהחליטה להביא ילדים לעולם, הם רק מתחילים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיובי פעמיים (צילום: sxc)
 חיובי פעמיים (צילום: sxc)   
"יש לי חיים יפים". רבים היו מתארים כך את חייהם, אבל כשזה מגיע מדליה (שם בדוי), האמירה הופכת למפתיעה ומרגשת. דליה היא נשאית HIV, הנגיף הגורם לתסמונת הכשל החיסוני, האיידס.
היא מגדלת בת בריאה, מה שתורם באופן משמעותי לגישתה החיובית. דליה היא אחת מיני רבות שזכתה ללדת ילדה בריאה על אף היותה נשאית. איך ניתן ליצור חיים חדשים כשנושאים מחלה עם סטיגמה קטלנית?


סיכויי הידבקות לילד

ד"ר איציק לוי, מנהל שירות האיידס בתל השומר, ויו"ר החברה הישראלית לטיפול באיידס, מסביר מהו הסיכוי להעביר את הנגיף מאם נשאית לילד: "אישה שאינה מטופלת ולא נמצאת במעקב רפואי, קיים סיכוי של 25%, להעביר את הנגיף לעובר. אם היא כן מטופלת ונמצאת במעקב רפואי הסיכוי הוא בערך 0%". לדבריו, רוב ההידבקויות הן במהלך הלידה ואח"כ בהנקה. ישנם סיכויים פחותים במהלך ההריון.

טיפול רפואי מונע

ד"ר לוי מציין את חשיבות הטיפול התרופתי לאם והתינוק. הטיפול ניתן לאם במטרה להוריד את העומס הנגיפי, ולשפר את מצב המערכת החיסונית שלה. פריצת הדרך הייתה באמצע שנות התשעים, בהן פורסמה יעילות ה- AZT (זידוודין). נמצא כי ניתן להפחית בשיעור של 66% את הסיכון להדבקת העובר באמצעות טיפול משולש של מתן AZT (לאם, בלידה ולוולד). בהמשך פורסם הטיפול האנטירטרוויראלי המשולב (HAART). כיום מקובל לתת לאישה ההרה טיפול משולב מתחילת ההריון בנוסף למתן ה-,AZT במהלך הלידה, ולוולד עד גיל חודש וחצי.

ויש גם מה לעשות אם יודעים מאוחר

במידה והאבחון נעשה רק סמוך ללידה, לא ניתן לטפל באמצעות הטיפול המשולב, וניתן טיפול חלקי חלופי כגון מתן הנווירפין. מחקר הראה כי מתן מנת נווירפין ליולדת סמוך ללידה ומנה אחת לילוד ב-72 השעות הראשונות לחייו, מפחיתים בחמישים אחוז את סיכויי ההדבקה.
 

לידה טבעית אינה מסוכנת

 
בעבר נטו להימנע מלידה טבעית ובחרו בחלופה של ניתוח קיסרי כדי להימנע מחשיפת העובר לדמה של אימו. ד"ר לוי טוען, כי כיום כשהטיפול משובח, אופן הלידה אינו רלוונטי, והניתוח מומלץ רק לנשים עם סיכון גבוה במיוחד. הוא מוסיף את חשיבות ההימנעות מהנקה, שכן הנגיף עלול לעבור דרך חלב האם. כמו כן מציין את חשיבות בקרה ומעקב איכותיים בלידה. לדבריו, גורמים אלו יחד עם טיפול רפואי ראוי לאם ולתינוק, מביאים לסיכוי הידבקות אפסי. גורם נוסף, ואולי המשמעותי מכולם, הוא אבחון האם הנשאית. משרד הבריאות ממליץ רק לנשים בקבוצת סיכון מוגדרת להיבדק (בשונה מאירופה, שם נשים הרות מחוייבות בבדיקה), למרות שאופני ההידבקות זמינים לכולן. גורמים אחרים כ"חברה הישראלית לטיפול באיידס", ממליצים לכל אישה הרה להיבדק.

חיים כרגיל

"מי שמטופלת כראוי חיה כיום תוחלת חיים רגילה", טוען ד"ר לוי. גישתו מייצגת שינוי משמעותי בעמדת המערכת הרפואית כלפי הריון של נשאיות, לפיה נשאית המטופלת נכון, צפויה לחיים ארוכים, ולילד בריא ללא HIV. האם גם נשאיות נוקטות באופטימיות דומה?

חיה עם זה

דליה (שם בדוי), גילתה שהיא נושאת את הנגיף לפני כעשור. בן זוגה חש ברע, ובדיקות שערך הביאו את הבשורה המרה כי הוא נשא. מכאן קצרה הדרך לגילוי כי גם היא נשאית. כשהיא נשאלת לגבי המחלה, יש תחושה שמזעזעים את עולמה ומכריחים אותה להביט בכתם לו היא מתכחשת שנים. "יש לי חיים יפים", היא אומרת. "את מעבירה אותי אחורה. יש לנו ילדה בריאה, אני לא חושבת על זה".

ובכל זאת, איך הרגשת כשגילית?

"כל התכניות שהיו לי הלכו. כאילו נגמרו לך החיים. אתה מרגיש רע, רע, רע. אתה מרגיש חוסר אונים, לא יודע מה לעשות. אז לא הייתה לי עדיין משפחה משלי. רציתי ללמוד, לעבוד, ילדים, ופתאום כלום".

איך החלטת להרות?

"זה פשוט קרה, היה הריון לא מתוכנן. היה בעבר הריון שאמרו לי שיש סיכויי הדבקה מאוד גבוהים ולא כדאי, אז הייתה הפלה. הפעם הרופא שטיפל בי אמר לי שאין בעיה. הוא אמר לי לשמור ולטפל כמו שהוא אומר לי". דליה ילדה לפני מספר שנים בת בריאה.
 

חששת כי הוא ידבק?

יום האיידס הבין לאומי (צילום:sxc)
 יום האיידס הבין לאומי (צילום:sxc)   
"אמרו לי לא לדאוג, אם את שומרת על העובר, נותנת את התרופה ולא מניקה, הוא לא יידבק".

מהו אורח החיים שאת מנהלת כיום?

"חיה חיים רגילים. אני מזמן מזמן לא נכנסתי לזה. כל שלושה חודשים צריך להיבדק וזהו. אני לא צריכה לקחת תרופות. זה לא מעסיק אותי יותר, זה תלוי בבן אדם. אם הייתי יושבת בבית ומתעסקת בזה, הייתי בדיכאון".

מסביב לא יודעים שאת נשאית?

"בטוח. איך את היית מרגישה?" דליה מסבירה כי קיימת תחושת רתיעה ופחד מחולים, גם במידה ואין להן מחלה מדבקת. תחושות אלו מתעצמות נוכח אדם הנושא נגיף קטלני ומדבק.

יש לך מסר לנשים נשאיות שמעוניינות להביא ילדים לעולם?

"אם מישהי רוצה להביא ילד, המסר שלי אליה הוא - אל תפחדי. קחי את הטיפול, אל תניקי, והכל יהיה טוב ויפה".

תרצי עוד ילד?

"אני רוצה ומנסה. ברגע שיש לך ילד שיוצא בריא, זה נותן מוטיבציה לחיות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by