בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עושים קופה  

עושים קופה

 
 
אירית קלנר

מנהג מעות החנוכה כבר בפתח. זה הזמן להסביר לילדים, מהו באמת כסף, מהו משרת, וכיצד מבהירים שלאמא ואבא פשוט אין?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מצלצלים במצלצלין (צילום:sxc)
 מצלצלים במצלצלין (צילום:sxc)   
חכמים קבעו מנהג של דמי חנוכה, על מנת לשמח את הילדים ולהפוך את החג לאטרקטיבי. מהו כסף בעולמם של הילדים? איך לחשוף אותם לתחום הכלכלי? וכיצד ניתן להקנות להם הרגלים נכונים?

כסף - איך ומתי מסבירים לילדים?

אורית גודקאר, פסיכולוגית חינוכית בכירה, משיבה: "קודם כל לא לפני גן חובה. מבחינת יכולת הפשטה של ילדים, רק בגן חובה ברורה להם האבחנה בין דמיון למציאות, מה שאני רוצה לעומת מה שיש. בגיל הזה ישנה הבנה של כללים והפשטות, והחשיבה קונקרטית ופחות מאגית. מעבר לזה נכנס לפה עניין של ערכים. אני גדלתי במשפחה בה היה ברור שילדים לא יודעים דבר על כסף, לעומת ילדים מסוג אחר של משפחות. יש שונות גדולה בין בית אחד לאחר וזה בסדר, וישנה חשיבות גדולה לשיקול הדעת של ההורים.

דמי כיס – מתי?

"אני חושבת שאין מה לדבר על נושא דמי כיס לפני כיתה ב', משום שצריכה להיות יכולת הסתכלות לטווח הארוך. יש גם שונות בין ילדים. יש ילדים של סוחרים שאין להם ידע כללי מופלג או עושר רוחני, אך חשבון הם עושים מצוין. יש כאלה שבכיתה ה' מתקשים להתמודד עם הנושא, ויש שבגן חושבים קדימה. אולם בחלוקה גסה, יש לחלק דמי כיס בגיל בו יש מספיק מיומנויות. צריך מומחיות המתבקשת מאליה של חשבון".

הכנה למתן דמי כיס

אורית מדגישה את חשיבות התכנון. לדבריה, על ההורים להגדיר ביניהם מראש לפני שיתוף הילד, לאילו מוצרים מיועדים דמי הכיס, מהו הסכום המתאים, מי שומר על הכסף ואיפה זה נשמר.

מה דמי הכיס יכולים לשרת?

"תחושה של עצמאות מסוימת. בדברים מסוימים אני יכול להחליט - אני יכול ללכת בעצמי לקנות מוצר מסוים. פונקציה נוספת היא בתחום החשבון. זה מלמד משמעות כלכלית חשבונית. מה זה אומר לקבל עודף, משמעות וערך מטבעות". אורית מציינת את הצורך בליווי ההורים, בקרה וסיוע בלימוד הנושא.
 

אין לי כסף אין לי

חיסכון לחיים (צילום:sxc)
 חיסכון לחיים (צילום:sxc)   
פעמים רבות הילד חוזר לבקש עוד. קשה לסרב לילד הנחוש והעיקש, ולכך מתלווה הצורך לרצות את הילד, ולבטא אהבה גם בנתינה חומרית. איך אומרים לילד "לא"? "צריך ללמד את ההורים גבולות. אנחנו לא נותנים לעצמנו דין וחשבון כהורים. היום הרבה דברים זולים, והורים נוהגים להגיד: "טוב, מה זה משנה, שייקח", זו טעות. צריך להבין את המשמעות, ולדעת איפה שמים את הגבול. אתה לא יכול לנסות ללמד את הילד מה המשמעות של כסף, שבמהותו הוא דבר מוגבל, ואז לפרוץ את הגבולות". עם זאת, מציינת אורי כי אם קיימת בעיה עקבית עם דמי הכיס, אפשר להתגמש ולשנות את יעדי השימוש בהם או את התקציב.

נתינה או מניעת יתר

ישנם הורים הנותנים בלי חשבון מרצונם, ולהיפך: "ילד שלא מספיק לרצות וכבר מקבל, זה דבר מאוד קשה בעיניי. הילד הוא כמו תינוק שלא מרגיש עדיין רעב וכבר דוחפים לו בקבוק, ועם הזמן הוא מאבד קשר עם מנגנוני רעב ושובע. יש גבול למה שילד צריך. כשמכניסים לסחרחרה של צריכה, אנו גורמים לנתק, כי אין לילדים שום יכולת להגיד מה חשוב להם ומה הם לא רוצים. יש משהו בהצפה הזאת שהוא מחלה בעיני. בנוסף, זו הסתכלות ממוקדת בהווה, ויש להסתכל קדימה. אם להורה חשוב מאוד לתת, שיפתח לו תכנית חיסכון. התנהגות מסוג זה של הורים מעידה לרוב על משהו שהם לא קיבלו בתור ילדים. הורים מהסוג השני (קמצנות) יש פחות. יש אידיאליזציה גם בשכבות מצוקה שכל מה שהילד רוצה הוא יקבל. אדם קמצן בד"כ עני במשאבים רגשיים ואין לו כ"כ מה לתת, כי מה שייתן יגרע מעצמו".

התייחסות של ילד לכסף שעלולה להעיד על מצוקה?

"מה שמעיד בוודאות על מצוקה מתרחש בדרך כלל בגיל בית ספר, ילד שגונב דברים. פזרנות של ילדים בגיל בית ספר יכולה להעיד על בעיות כגון קושי גדול להתנהל בתוך גבולות, הפרעת קשב וריכוז, עניין קוגניטיבי של סיבה ותוצאה או עניין רגשי של רעב פנימי, שצריך למצוא לעצמו מוצא. אך צריך להיות מאוד זהירים בהסקת מסקנות, כל מקרה לגופו".

אמצעי להעברת מסר נכון כבר בגיל הרך?

"חשוב לא להציף אותם בדברים. יש גבול למה שאפשר להכיל. אצל תינוקות רואים שמעניינות אותם האריזות ולא המתנות. הצעצועים עצמם מעלים אבק. השורה התחתונה – רציתם לקנות משהו - תקנו חצי".

אז לפני שפותחים את הארנק בכדי להעניק דמי חנוכה, כדאי לעשות חושבים. גם לנתינת כסף ומתנות השפעות והשלכות על עתיד הילדים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by