בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך לאב המתגרש  

המדריך לאב המתגרש

 
 
רויטל קיבק - ארמה

מתי שמורה לאב הזכות למשמורת על ילדיו? מהם הסדרי הראייה והלינה המקובלים? מה בין חוק, תפיסה מסורתית ובין המציאות שתמיד מנצחת? וגם על המהפכה שבדלת לטובת האבות הגרושים. שיעור אופטימי במשפטים לאב הגרוש - לגזור ולשמור. חלק א'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם סרקוזי זקוק לעצה אחת או שתיים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 גם סרקוזי זקוק לעצה אחת או שתיים (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
בתי המשפט נוטים לקבוע ברב המקרים לטובת הילד. אך האם טובת הילד היא לראות את אביו פעמיים בשבוע למשך מספר שעות מוגבל? אבות יקרים, הגיעה העת שתדעו גם אתם את זכויותכם.

אב יקר, דע לך: באם הנך בלתי כשיר במובהק וחסר מסוגלות הורית או מסוכסך עם אם ילדיך ומשפחתך ו/או אלים - לא יינתנו לך זכויות ביקור, ותראה את ילדיך במרכזי קשר ותחת פיקוח. אם אתה לא שם, אתה מוזמן להמשיך לקרוא על זכויותיך כאב גרוש בכתבה הבאה.

לעיתים הילדים מצביעים ברגלים

"אבות רבים מבקשים משמורת או משמורת משותפת על ילדיהם. מגמה זו גוברת משנה לשנה - בד בבד עם עקרון השוויון המתפתח וההכרה, כי לאב מקום רב חשיבות בהתפתחות הילד" אומרת אורית דרור-הראל, עו"ד ומגשרת. גם אם נותנים החוק והתפיסה המשפטית הרווחת, משקל רב לנוכחותה של האם בחיי ילדיה, חשוב לזכור: תמיד המציאות חזקה מכל החלטה שיפוטית. לדבריה של אורית דרור הראל, בפועל ייצגה תיקים רבים בהם הילדים "הצביעו ברגליים", ובית המשפט נתן פס"ד למשמורת לאבות, נוכח העובדה שהילדים קבעו את רצונם.

מהי משמורת?

על פי החוק, קיימת "חזקת הגיל הרך", על פיה ילדים עד גיל 6 הם תחת משמורת האם, להוציא "נסיבות מיוחדות", המוכרות בפסיקה בצמצום רב: גם אימהות אשר השתמשו בסמים, נמצאו כשירות לטפל בילדים, ואף אם השוהה במוסד לחולי נפש. הכל על פי נסיבותיו של כל מקרה ומקרה, וטובתם של הקטינים והמסוגלות ההורית. מצד שני: אם המסיטה את הילדים ומרעילה נפשם כנגד אביהם, יכול ותילקח ממנה המשמורת ותינתן לאב, אם הוא שומר על כבודה באוזני הילדים. הסיבה: מומחה יראה בכך חוסר מסוגלות הורית.
 

מהי משמורת משותפת?

 
משמורת משותפת הינה הסדר בו מוגדרים שני ההורים כמשמורנים על ילדיהם, ובהתאם לכך חולקים ביניהם באופן שווה את נטל גידול הילדים והטיפול בהם. הסדר זה מחייב קיומם של תנאי סף מקדמיים:
א. מסוגלות הורית טובה, דומה או שווה של שני ההורים.
ב. רמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים.
ג. רצון הילד.

בנוסף ייבחנו, מעורבות רבה של שני ההורים בחיי הילדים, קיומו של קשר טוב ותקין בין שני ההורים לבין כל אחד מהילדים, מגורי ההורים בסמיכות זו לזה, ותפיסת הילדים את שני הבתים כבתים מרכזיים בחייהם. מדובר ברשימה בלתי סגורה של פרמטרים, והיא נבחנת על פי נסיבות המקרה העומד בפני ביהמ"ש.

כיצד נקבע מיהו ההורה המשמורן?

במקרה של מחלוקת בין ההורים בדבר זהותו של ההורה המשמורן, ימנה בית המשפט לענייני משפחה מומחה מטעמו (מעבר לעבודת פקידות הסעד), שיערוך מבחני מסוגלות הורית לכל אחד מההורים, ויקבע מי הוא ההורה בעל המסוגלות הטובה ביותר. אם לאם מסוגלות דומה לאב – ובהתחשב ב"חזקת הגיל הרך", ילדים עד גיל 6 יהיו משמורתה. מעל גיל 6- יבחן המומחה וימליץ המלצותיו. חשוב לזכור: בתי המשפט לא נוטים להפריד בין ילדים, אלא במקרים חריגים ביותר. על כן, אם הילד הקטן במשפחה מתחת לגיל 6 יש לכך משמעות.

הסדרי ראייה

במקרים בהם יש אי הסכמה בין ההורים לגבי הסדרי הראייה, בית המשפט או בית הדין הרבני מורה לפקידות הסעד באזור מגורי הקטינים, להכין תסקיר סעד (במקרים מסובכים יותר, ימנה מומחה מטעמו מעבר לתסקיר פקידת הסעד). בתסקיר הסעד ממליצות פקידות הסעד את המלצותיהן לעניין ההורה המשמורן והסדרי הראיה בין ההורה הלא משמורן למשנהו, כולל המלצה לגבי לינות ומספר הלינות בשבוע.
 

לינה

מאבק משפטי? לא כדאי (צילום:אימג'בנק/gettyimages)
 מאבק משפטי? לא כדאי (צילום:אימג'בנק/gettyimages)   
החוק במדינת ישראל אינו קובע חובת לינה אצל מי מההורים כלל. פסיקות מראות כי כיום הגישה ליבראלית יותר ומאפשרים לינות להורה הלא משמורן בהתקיים מספר תנאים מהותיים:
- המדובר בטובת הקטינים.
- קירבת המגורים בין ההורה והמוסד החינוכי אליו יש להביא את הקטין בבוקר.
- רצון הילדים בהתאם לגילם ובגרותם.
- רמת התקשורת בין ההורים. ככל שהתקשורת טובה יותר, בונה ומטיבה עם הילדים, כך יומלצו הרחבת הסדרי הראיה ואף משמורת משותפת.

מתי לא תאושר לינה?

לא תאושר לינה בכל אותם המקרים בהם תיגרם פגיעה משמעותית בסדר יומו ושגרת חייו של הקטין בלינה אצל ההורה הלא משמורן, כגון ריחוק מבית הספר. כמו כן, מקרים אחרים בהם אינו יכול להכיל מבחינה נפשית מגורים בשני בתים, שני חדרים, שתי מיטות וכד'. בעבר דיברו על "תסמונת התיק". הכוונה שילדים שישנו בשני בתים כל הזמן היו עסוקים "בתיק". לקחו תיק/לא לקחו בתיק/מה לשים בתיק/בגדים/ ספרים, היכן יעשו שיעורים וכו'. בארה"ב היו שנים בהם המשמורת המשותפת או במילים אחרות חלוקת הלינות, היה "טרנד" מובהק. עם השנים והניסיון, חזרה מבחינה פסיכולוגית הגישה הרווחת, כי במיוחד אצל ילדים קטנים, נגרם נזק מ"תסמונת התיק" וחזרו לשיטה בה יש הורה עיקרי ויש לחלק לינות במשורה.

בכתבה הבאה - מזונות ילדים, מה עושים בפרק ב', כיצד בית הדין הרבני מסתכל על הדברים מלמעלה ועל המהפכה שקרבה לבוא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by