בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחושך לאור  

מחושך לאור

 
 
לימור גריף

רוצים לספר לילדכם את סיפור המכבים? להנחיל קצת מסורת רוויה אומץ וגבורה? רוצים אבל לא זוכרים? זאת ההזדמנות לרענן את מאגרי המידע למען הדורות הבאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בוא נכניס את האור לחיינו (צילום:sxc)
 בוא נכניס את האור לחיינו (צילום:sxc)   
חג החנוכה מסמל את סיום עונת החגים הקודמת ואת בואה של עונה חדשה. בין הסיפורים על השלכת, הנחליאלי וענני הסתיו, מוצאות הגננות גם את הדרך לליבם של הקטנטנים עם מסורת החנוכה. מיכל הרפז, יועצת חינוכית מומחית לגני ילדים, עוזרת לנו, ההורים, להיות קוליים מול הילדים, לשנן ולא לשכוח.

סיפור המכבים

לפני שנים רבות (לפני למעלה מאלפיים שנה), הגיעו לארץ ישראל אויבים מארץ יוון הרחוקה בראשות המלך אנטיוכוס הרשע. היוונים רצו ואף הצליחו להשתלט על ישראל. הם גזרו על היהודים גזרות קשות כמו האיסור ללמוד תורה, לבצע ברית מילה, הציווי להשתחוות לפסלים יוונים ועוד. מלבד זאת השתלטו היוונים על בית המקדש שהיה בירושלים, החריבו את קדושתו ואף החרימו את כדי השמן שהיו סגורים בחותמתו של הכוהן הגדול. כדי השמן היו מבעירים את שבעת כני המנורה שהייתה לסמל יהודי מובהק (להבדיל משמונת כני המנורה בת ימינו). במשך שנים אחדות לא העזו היהודים להתקרב אל בית המקדש, ואף נקראו מתייוונים בעודם מקיימים את מצוות היוונים, אלה שלא התייוונו והתמרדו, התחבאו במערות ואף המשיכו ללמוד תורה.

גיבור הסיפור - יהודה המכבי

מתתיהו החשמונאי שהתגורר בכפר קטן במודיעין הוא שהחליט להתקומם נגד אנטיוכוס וקרא למרד הגדול, יחד עם חמשת בניו הם צירפו אלפי יהודים מרחבי הארץ כולה. בראש המורדים עמד, איך לא, יהודה המכבי, שנזכר בשל אומץ ליבו וגבורתו הגדולה. הכינוי מכבי ניתן ליהודה על פי פירוש האותיות: מי כמוך באלים ה'. במשך זמן ניהלו יהודה ואנשיו (שלא היו רבים כלל) קרבות קשים נגד היוונים, ואף הצליחו לנצח ולגרש אותם מארץ ישראל. כשפנו היישר אל בית המקדש, חיטאו וניקו אותו מכל טומאה יוונית, סילקו את הפסל האסור שעמד במקום המזבח היהודי, הם גילו שלא נותרו כדי שמן שיבעירו את המנורה הקדושה. לפתע, נתגלה פך שמן קטן במיוחד, שעליו הוטבעה חותמתו של הכהן הגדול.

נס החנוכה

השמחה הייתה רבה, אך גם מהולה בעצב. פך השמן היה אמור להספיק ליום אחד בלבד. הדליקו המכבים את המנורה ביום הראשון ולפתע, הפלא ופלא, השמן הספיק גם ליום השני, השלישי, הרביעי, החמישי, השישי, השביעי ואפילו השמיני. מכאן כי לזכר הנס הגדול וחנוכת המזבח, אנו מדליקים את נרות החנוכיה ואף חוגגים את החג למשך שמונה ימים.
 

סמלים ומנהגים

מנחילים לדור הבא (צילום:sxc)
 מנחילים לדור הבא (צילום:sxc)   
חג החנוכה, חג האורים או איך שתרצו לכנותו הוא גם חג הסמלים, או שמא נאמר החג שכולו סובב שמן. שימו לב: אנו מדליקים חנוכה לזכר מנורת השמן שדלקה למשך שמונה ימים בבית המקדש, את הסופגניות והלביבות פיתחנו כמנהג די דומה והזדהינו עם מאכלים טבולים בשמן, את הכד הקטן שהילדים מביאים הביתה מן הגן, אנו צובעים ומקשטים לזכר פך השמן היחיד שנמצא וחולל את הנס הגדול, ודווקא את הסביבון שעליו מוזכר אותו הנס הגדול שהיה פה – אנו מסובבים לזכר המשחק ששימש כטריגר באותם ימי מערות, בהם שיחקו הילדים כאשר התקרבו היוונים, כדי שלא יזהו אותם לומדים תורה.

הרימו לפידים

כמו כן, נהוג בחנוכה לקיים מרוץ לפידים, לזכר אותה מנורה שדלקה בנס וגם לזכר הלפידים שהכריזו על ניצחון היהודים את היוונים, ניצחון המעטים על הרבים, ניצחון החלשים על הרבים, ומכאן, הרי לכם מסר משובח: חנוכה, מלבד היותו חג משמין במיוחד, הוא גם חג שמסמל נחישות והתמדה: גם שקשה לנו, לא טוב לנו, יש מקור לתקווה, המכבים לא זנחו את אמונתם ולא התייוונו ולא הפסיקו ללמוד תורה. גם כשאנו קטנים, לא כל כך חזקים, אנו מסוגלים לעמוד על שתי הרגלים ולהמשיך הלאה. וכאמור, יש לנו שמונה ימים מלאים של נרות, סביבונים, סופגניות ופסטיבלים, בואו ננצלם באומץ ובגבורה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by